Loading...

خواص و مضرات گیاه افسنتین، افسنطین (wormwood)

خواص و مضرات گیاه افسنتین، افسنطین (wormwood)

افسنطین چیست و چگونه مورد استفاده قرار می گیرد؟ افسنطین با نام انگلیسی wormwood یکی از گونه های گیاهی است که به دلیل عطر خاص و متمایز، و طعم آن، در کنار مزایای آن برای سلامت انسان مورد تحسین قرار گرفته است. در حالی که افسنطین بومی اروپا می باشد، به خوبی در شرایط آب و هوایی متنوعی توان رشد دارد که امکان بهره بردن از مزایای آن را برای بسیاری از افراد فراهم می کند. مناطقی که امکان کشت افسنطین در آن ها وجود دارد در بخش های مختلفی از آسیا، آفریقا، آمریکای جنوبی و ایالات متحده یافت می شود. افسنطین در گونه های سفید و سبز نقره ای یافت می شود.

می توان آن را در گونه های سبز متمایل به زرد نیز یافت. گل های گیاه به رنگ زرد روشن هستند. همه ی بخش های گیاه در طب سنتی برای درمان بیماری ها و رفع اختلالات مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. این استفاده ها به سال ها قبل از این بر می گردد. بیشتر معروفیت این گیاه به دلیل استفاده هایی است که از افسنطین کبیر در نوشیدنی های فرانسوی شده است که این گونه ی گیاهی را در اروپا بسیار معروف کرده است. این نوشیدنی در قرن نوزدهم مورد استفاده توسط بسیاری از افراد سرشناس بوده است.

در آن زمان گزارش های بسیاری در مورد اثرات جانبی استفاده از این نوشیدنی گزارش شد که هنوز هم برای آگاهی از جنبه های مختلف آن نیاز به بحث بیشتری وجود دارد. زیرا که این تاثیرات جانبی گفته می شود که به دلیل دیگر ترکیبات موجود در این نوشیدنی ها بوده است و افسنطین به تنهایی این اثرات را در پی نداشته است. اما از آن زمان برای مدت ها از این گیاه به عنوان گونه ای که می تواند منجر به ایجاد توهم در انسان شود و یا این که سمی است یاد شده است.

افسنطین در ایالات متحده برای مدتی در حدود یک قرن ممنوع شده بود. این ممنوعیت از سال ۱۹۱۲ تا سال ۲۰۰۷ بر قرار بود. اما امروزه می توان آن را به راحتی در ایالات متحده یافت. این نوشته سعی کرده است تا نگاهی با جزییات کافی به این گونه ی گیاهی و بررسی مزایای استفاده از آن بنماید. هم چنین دوز مناسب برای استفاده، و مضرات احتمالی آن مورد بررسی قرار گرفته اند.

ترکیبات و ویژگی های گیاه افسنطین

به طور معمول از این گونه ی گیاهی به عنوان یک عصاره یا چای استفاده می شود. روغن گیاه از برگ ها و ساقه های آن به دست آمده و این در حالی است که برای تهیه ی عصاره ی گیاه ممکن است که از همه ی بخش های گیاه استفاده شود. این فرمولاسیون ها فاقد کالری هستند و ویتامین ها و مواد معدنی چندانی در آن ها وجود ندارد. اما ترکیبات گیاهی زیادی را می توان در این فرمولاسیون یافت که توژن (THUJONE) نامیده می شوند.

خواص و مضرات گیاه افسنتین، افسنطین (wormwood)

این ترکیب ها در فرم های آلفا و بتا وجود دارند که در سطح مولکولی با هم تفاوت هایی دارند. اگر چه این تفاوت ها کم است اما معنا دار هستند. زیرا که ترکیب نوع آلفا سمی تر در نظر گرفته می شود. این ترکیب هم چنین اساسی ترین ترکیب فعال در افسنطین می باشد.

ترکیبات توژن، گفته می شود که می تواند مغز انسان را تحریک کند. این تحریک مغز با مسدود کردن نوعی اسید با نام GABA که یک فرستنده ی عصبی است، و دارای تاثیر آرام کننده بر روی سیستم عصبی مرکزی است، صورت می پذیرد. اگر چه این ترکیب می تواند مزایای مختلفی داشته باشد، اما مصرف توژن در مقادیر زیاد می تواند سمی بوده و حتی می تواند خطر مرگ را به دنبال داشته باشد.

خلاصه: شاخص ترین ترکیب موجود در افسنطین توژن است که دارای مزایایی بوده اما در مقادیر بالا سمی است.

مزایای استفاده از افسنطین

علاوه بر این که از این گیاه برای مقاصد مختلف و در نوشیدنی ها استفاده می شود، دارای کاربردهای فراوانی در درمان بیماری ها در طب های غیر غربی می باشد. این کاربردها شامل استفاده از آن در طب سنتی چین می باشد. بر خلاف شهرت استفاده از نوشیدنی ها برای ایجاد حالت توهم، افسنطین به عنوان یک توهم زا شناخته نمی شود. اگر چه نوشیدن میزان بالای الکل و ترکیبات توژن دار می تواند نقش کوچکی در این توهم داشته باشد، اما این تاثیر با مطالعه های رسمی اثبات نشده است. به همین دلیل است که ارتباط تاریخی آن با شرایط جسمی و ورحی ذکر شده به خوبی شناخته نشده است.

افسنطین ممکن است درد را کاهش دهد

افسنطین (خارا گوش) برای سال ها به عنوان ماده ای دارای ویژگی های ضد التهابی و کاهش دهنده ی درد شناخته شده بود.ربرای مثال این گیاه ممکن است در کاهش درد آرتروز موثر واقع شود. این بیماری دردناک از التهاب در مفاصل به وجود می آید. در یک مطالعه ی ۴ هفته ای که بر روی گروهی از افراد بالغ انجام شد مشخص شد که استفاده از ضماد افسنطین ۳ درصد در این افراد که مبتلا به ارتروز بودند، برای سه بار در روز می تواند هم درد را کاهش دهد و هم عملکرد مفاصل را بهتر کند.

خواص و مضرات گیاه افسنتین، افسنطین (wormwood)

باید در این جا گفته شود که خود گیاه نباید به طور مستقیم بر روی پوست قرار داده شود، زیرا که ترکیبات موجود در آن دارای غلظت بالایی هستند که می تواند بر روی پوست سوزش های دردناکی ایجاد کنند.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر پریلای قرمز (red Perilla seeds، Perilla frutescens nankinensis)

در حال حاضر مطالعه ی کافی برای این که نشان داده شود که آیا استفاده از چای یا عصاره ی افسنطین می تواند درد را کاهش دهد، یا این که تاثیری روی کاهش درد ندارد، انجام نشده است تا بتوان برای استفاده از چای افسنطین برای کاهش درد نظریه ای علمی ارائه داد.

افسنطین ممکن است که عفونت ها را کاهش دهد

از افسنطین برای از بین بردن کرم های روده ای استفاده شده است. این استفاده ها به زمان های قدیم و به مصر باستان بر می گردد. این مبارزه افسنطین با کرم های روده ای به وجود ترکیبات دارای توژن در این گونه ی گیاهی نسبت داده می شود. اما شواهد برای استفاده خاص برای این منظور بیشتر وابسته به گزارش های تجربی و موردی بر اساس گفته ها و حکایت ها، در مفید واقع بودن این گیاه می باشد.

در حیوانات هم استفاده ها و تست هایی که به عمل آمده است نشان داده است که استفاده از افسنطین ممکن است که بتواند با انواع کرم ها مبارزه کند. البته این پژوهش ها را نمی توان به انسان ها تعمیم داد. به همین دلیل نیاز به مطالعه های بیشتری برای اثبات علمی مفید بودن استفاده از گیاه برای درمان کرم ها می باشد.

افسنطین دارای ویژگی های آنتی اکسیدانی می باشد

یکی از دیگر ترکیبات موثر موجود در گیاه را می توان کامازولن دانست که به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند. این ترکیب بیشتر در ترکیبات روغن فرار موجود در گیاه در دوره ی پیش از گلدهی آن وجود دارد. این گونه آنتی اکسیدان ها ممکن است که بتوانند با استرس های ناشی از اکسیداسیون در بدن ما مبارزه کنند. این استرس ها با سرطان در ارتباط می باشند.

علاوه بر این می توان این استرس های ناشی از اکسیداسیون را با بیماری های قلبی، آلزایمر و بیماری های دیگر در ارتباط دانست. البته در این مورد هم مطالعه های بیشتری برای پی بردن به ویژگی های آنتی اکسیدانی این ترکیبات نیاز می باشد تا به طور کامل از نحوه تاثیر این ترکیبات و میزان موثر بودن آن ها برای مبارزه یا اکسیداسیون آگاهی یافت.

افسنطین برای درمان التهاب

آرتمیسینین یکی دیگر از ترکیبات موجود در گیاه است که ممکن است در مبارزه با التهاب ها در بدن انسان موثر واقع شود. التهاب مزمن در بدن انسان می تواند منجر به بیماری و انواع مشکلات در بدن انسان شود. این بیماری های مزمن را باید با مبارزه با این التهاب ها از بین برد یا از وقوع آن ها پیشگیری نمود.

آرتمیسینین تصور می شود که بتواند مانع سیتوکین ها شود که نوعی پروتئین هستند که توسط سیستم ایمنی ترشح می شود و التهاب را افزایش می دهد. بر اساس مطالعه ها می توان نتیجه گرفت که یماری هایی که با التهاب مزمن شناخته می شوند را در سیستم گوارشی و در هضم غذا با استفاده از گیاه می توان به خوبی تسکین داد. نشانه های این بیماری های مزمن در سیستم گوارشی شامل بی حالی، اسهال، انقباض های شکمی و دیگر مشکلات گوارشی هستند.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه بامیه (Okra seeds، Abelmoschus esculentus)

در یک مطالعه که بر روی ۴۰ نفر انجام شد، که دارای این مشکلات بودند، مشخص شد که پس از مصرف ۵۰۰ میلی گرم از مکمل دارای افسنطین در طول روز برای سه بار دارای علائم کمتری بودند و نیاز به استفاده از استروئیدها پس از ۸ هفته در مقایسه با دیگر افراد که این ترکیب را مصرف نکرده بودند کاهش پیدا کرد. در نظر داشته باشید که در این مورد هم نیاز به مطالعه های بیشتر حس می شود.

خلاصه: افسنطین با مزایای بسیاری می تواند شناخته شود. این مزایا می توانند کاهش درد، التهاب، مبارزه با اکسیداسیون در بدن، و نیز استرس های اکسیداسیون، و عفونت های پارازیتی باشد. اما باز هم نیاز به مطالعه های بیشتر علمی در این زمینه می باشد.

دوز مناسب برای مصرف و ایمن بودن استفاده از گیاه افسنطین

به دلیل کمبود مطالعه کافی نمی توان دوز خاصی را برای مصرف آن به طور علمی پیشنهاد کرد. همه ی سازمان های دولتی برای استفاده از آن محدودیت هایی را به دلیل سمی بودن آن در مقادیر بالا اعمال کرده اند که باید در تولید محصولات در نظر گرفته شود.

خواص و مضرات گیاه افسنتین، افسنطین (wormwood)

برای نمونه در اتحادیه ی اروپا محدودیت در غذاهای آماده شده با گیاه به میزان ۰.۲۳ میلی گرم توژن در پوند اعمال شده است. این برابر با میزان ۰.۵ میلی گرم توژن در هر کیلو می باشد. این در حالی است که در حالی که محدودیت استفاده از الکل برای نوشیدنی ها برابر با ۳۵ میلی گرم بر کیلوگرم می باشد. در ایالات متحده سازمان غذا و دارو محدودیت استفاده از آن را در محصولات تجاری به مقدار ۱۰ در یک میلیون (ppm) و یا کمتر در نظر گرفته است. این میزان ترکیب توژن در محصولات غذایی ناچیز بوده و برای همین برای استفاده توسط انسان ها ایمن و فاقد خطر برای بخش عمده ای از مصرف کننده ها می باشد.

توجه داشته باشید میزان مورد استفاده در چای و عصاره ها توسط سازمان غذا و دارو تنظیم نمی شوند. برای همین آن ها شامل این محدودیت ها نیستند و ممکن است که میزان ترکیبات موجود در آن ها بیشتر باشد. اگر شما در مورد میزان مصرف آن مطمئن نیستید می توانید با پزشک خود مشورت کنید.

هشدارها و اثرات جانبی احتمالی

افراد در معرض خطر و کسانی که در شرایط جسمی خاص هستند ممکن است که بهتر باشد از مصرف این گیاه خودداری کنند. این شرایط شامل:

 • خانم های باردار: اگر شما یک خانم باردار هستید نباید افسنطین مصرف کنید. زیرا که می تواند منجر به سقط جنین شود.
 • زنان شیرده: زنانی که به کودکان خود شیر می دهند و نیز بچه های کوچک نباید از این گیاه استفاده کنند. در این مصارف بی خطر بودن استفاده با توجه به اطلاعات موجود نمی تواند اثبات شود.
 • افراد مبتلا به صرع: به دلیل این که ترکیبات موجود در گیاه می توانند مغز را تحریک کنند می توانند منجر به حمله های صرع و بیهوشی شوند. هم چنین امکان دارد که افسنطین منجر به کاهش تاثیر دارو های معمول مورد استفاده برای درمان صرع شود. این داروها شامل گاباپنتین و پریمیدون می باشد.
 • بیماری های قلبی: استفاده از این گیاه به همراه داروهایی مانند وارفارین می تواند منجر به خونریزی روده ای شود.
 • مشکلات کلیوی: این گیاه برای کلیه ها سمی می باشد و ریسک از کار افتادن کلیه را افزایش می دهد.
 • حسایست های خاص: اگر شما دارای حساسیت بوده و نسبت به خانواده کاسنیان آلرژی دارید، مانند زمانی که به گل همیشه بهار یا آبروسیا حساسیت دارید، باید از افسنطین نیز اجتناب کنید. زیرا که همه ی آن ها متعلق به یک خانواده در گیاه شناسی هستند.

دوزهای بالای گیاه می تواند منجر به مشکلات گوارشی، از کار افتادن کلیه، تهوع، استفراغ، و بیهوشی شود. اما در صورتی که شما آن را در دوز های پایین مصرف کنید بعید است که دچار این مشکل ها شوید. در چای ها نیز دوز گیاه آن قدر بالا نیست که این گونه مشکل ها را به وجود آورد.

میزان خیلی بالای گیاه و محصولات حاوی توژن می تواند کشنده باشد. اگر چه میزان دوز کشنده برای انسان هنوز مشخص نشده است. به علاوه، این می تواند منجر به سوختگی در صورت استفاده مستقیم بر روی پوست شود. برای همین در صورتی که می خواهید از آن به صورت موضعی استفاده کنید مطمئن شوید که از ضماد یا لوسیون آن استفاده نمایید.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه علف شیر (Swamp Milkweed – Asclepias incarnata)

در نهایت، شما نباید به طور مداوم برای بیش از ۴ هفته از افسنطین استفاده کنید. این دوره استفاده یک دوره طولانی در نظر گرفته می شود که تاثرات جانبی استفاده از گیاه در این دوره ها هنوز مشخص نشده است. خلاصه: اگر شما باردار هستید، یا به کودکان خود شیر می دهید، یا این که تحت درمان های خاص هستید، نباید از افسنطین استفاده کنید. به علاوه، کسانی که دارای صرع و مشکلات کلیه هستند نباید آن را استفاده نمایند. استفاده طولانی مدت از آن و ایمنی استفاده در این دوره ها نیز هنوز نا شناخته است.

فرمولاسیون افسنطین

ساقه ها، برگ ها، و گل های گیاه را به طور معمول خشک می کنند تا در چای استفاده کنند. به علاوه، گیاه می تواند به صورت مکمل پیدا شود که با دیگر گیاهان مخلوط شده است. برای استفاده بر روی پوست، یک روغن فرار از آن به دست می آید و به صورت رقیق شده در ضمادها و لوسیون ها استفاده می شود. شما می توانید این گیاه را به صورت خشک شده، و در فرم های کپسول، عصاره، و ضماد خریداری نمایید.

به خاطر داشته باشید که این محصولات توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید نشده اند و شما باید به دنبال تاییدیه دیگر سازمان ها برای استفاده از این محصولات بگردید. این تاییدیه ها به این معنی است که مکمل ها مورد آزمایش قرار گرفته اند و عاری از ذرات پنهان و آلودگی ها هستند. از آزمایشگاه های مورد اعتماد برای این کار می توان NSF، USP و ConsumerLab.com  را معرفی کرد. امکان خرید گیاه یا بذر آن برای کشت در باغ نیز وجود دارد.

خلاصه: افسنطین به فرم های مختلفی وجود دارد که شامل چای گیاهی، عصاره، ضماد، لوسیون، و تنتور می باشد.

سخن پایانی

افسنطین را در کشورهای غربی بیشتر گونه ای گیاهی می دانند که در نوعی نوشیدنی (absinthe) می تواند استفاده شود. در حالی که این گیاه توهم زا نیست، اما ترکیبات توژن در آن می تواند سمی باشد و حتی در مقادیر بالا برای انسان کشنده باشد. اما در کنار این ها می تواند مزایای فراوانی را در زمان استفاده به اندازه ی متناسب با نیاز در پی داشته باشد. این مزایا شامل مبارزه با التهاب، عفونت های پارازیتی و کاهش درد باشد.

کسانی که دارای صرع بوده و یا خانم های باردار و شیرده یا افرادی که تحت درمان به دلیل بیماری های خاص هستند، باید از این گیاه اجتناب کنند. مانند هر گونه مکمل دیگری باید قبل از استفاده از مکمل های حاوی افسنطین با پزشک خود مشورت نمایید. به خصوص در زمان مصرف طولانی مدت بی خطر بودن دوز خاص و ایمنی گیاه برای استفاده هنوز نا شناخته اشت.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
 • عنوان مقاله:خواص و مضرات گیاه افسنتین، افسنطین (wormwood)
 • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *