Loading...

نحوه کاشت بذر بادمجان در خانه

نحوه کاشت بذر بادمجان در خانه

اگر به دنبال گیاهی هستید که کمی با بادمجان های سیاه و متمایل به بنفش تفاوت داشته باشد، بهترین گزینه برای شما شروع به کشت بامجان توسط خودتان است. با استفاده از بذر این گونه ی گیاهی می توانید با کمی تلاش موفق به پرورش آن شده و از محصولات به دست امده با تلاش خود برداشت نموده و در خانه استفاده کنید.

در زمانی که خودتان می خواهید بذر بادمجان را بکارید انتخاب های بیشتری در پیش رو دارید. می توانید بادمجان هایی در رنگ های مختلف که از سفید تا سبز و بنفش هستند را پرورش دهید. تنوع بالایی در گونه های موجود می توان یافت که شامل گونه های لطیف آسیایی تا دیگر بادمجان های تخم مرغی شکل کوچک می باشد.

چه زمانی برای کشت بذر بادمجان مناسب است؟

بادمجان را بهتر است که با استفاده از بذر آن در داخل پرورش داد. در بیشتر مناطق این کار را در اواخر زمستان و یا در فصل بهار انجام می دهند. بهترین زمان برای کشت بذر ۸ تا ۱۰ هفته قبل از آخرین سرمای بهاری می باشد. اگر برای شما ممکن است از بذرهای ارگانیک بادمجان برای پرورش آن استفاده کنید.

با این کار می توانید مطمئن شوید که از بذرهایی که بدون استفاده از آفت کش ها و مواد شیمیایی هستند برای پرورش گیاه بادمجان  استفاده می کنید. می توانید با کمی تلاش بذرهای ارگانیک را برای کشت بادمجان پیدا کنید.

کشت بذر بادمجان

ما نیاز به کمی تجهیزات برای شروع به کشت بادمجان در داخل داریم. برای این کار هزینه کمی نیاز است. اما این وسایل و فراهم کردن آن ها ارزش دارد. زیرا که می توان مقدار کافی بادمجان را برای استفاده در خانه ی خود با پرداخت هزینه کمی به بار آورد. شما می توانید به راحتی برای این کار از میکس های موجود در پاکت های مخصوص برای شروع به کشت بذرها استفاده کنید.

نحوه کاشت بذر بادمجان در خانه

می توانید به جای این با در نظر گرفتن نکاتی خودتان میکس مناسبی را برای کشت بذر بادمجان آماده کنید. منابع زیادی نحوه تهیه میکس را به شما اموزش می دهند تا با هزینه کمتری موفق به این کار شوید. در نهایت بذرها را در داخل گلدان ها و یا ظرف های کوچکی که با میکس مربوطه پر شده اند قرار دهید. هر یک از بذرها را در عمق یک چهارم اینچی قرار دهید. این عمق کمی کمتر از یک سانتی متر است.

پس از آن به خوبی به گیاه آب بدهید. برای حفظ رطوبت در داخل ظرف می توانید آن را کمی با یک پوشش پلاستیکی و یا پوشش دیگری بپوشانید تا رطوبت را در خود حفظ کند. گلدان های کوچک یا ظرف های حاوی بذرها را بر روی یخچال و یا در مکان مناسب دیگری که گرم باشد قرار دهید. خاک را به طور مداوم مرطوب نگه دارید.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر سبزی جعفری (Parsley, Dk Green Italian -Petroselinium neapolitanum)

بهتر است به آرامی به بستر کشت بذرها آب بدهید تا بذرها جا به جا نشده و بهتر جوانه بزنند. اگر چه بذرهای بادمجان در دمای پایین تر هم جوانه می زنند، اما برای جوانه زدن نیاز به زمان بیشتری خواهند داشت. به طور معمول بذرهای بادمجان بین ۷ تا ۱۴ روز زمان نیاز دارند تا بتوانند جوانه بزنند. همین که بذر ها جوانه زدند، پوشش پلاستیکی را از روی آن ها بر دارید و آن ها را در مکان صافی در معرض نور و یا در کنار پنجره قرار دهید.

مراقبت از جوانه های بادمجان

باید نشاها را به طور مداوم آب بدهید تا به خوبی رشد کنند. با توجه به این که برای رشد در داخل، هر یک از نشاها، مدت زمانی بین ۸ تا ۱۰ هفته زمان قبل از انتقال به بیرون دارند، باید مراقب بروز هر گونه بیماری و یا آفت در این مدت در نشاها باشید. بیشتر آفت ها را در این مدت می توان با استفاده از صابون های حشره کش یا آفت کش (insecticidal soap) به صورت ارگانیک نابود کرد.

اگر نگران هستید که در اثر آب دادن زیاد و به وجود امدن رطوبت نشا ها نابود شوند، باید آب دهی را به طور منظم و برای یک بار در هفته انجام دهید. این کار را می توانید با محلولی از آب و چای گل بابونه انجام دهید. دمنوش بابونه با آب می تواند از به وجود آمدن بیماری های قارچی پیشگیری کند. در زمانی که اولین مجموعه از برگ های گیاه رشد می کنند، زمان استفاده از مواد مغذی برای کمک به رشد گیاه می باشد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر سالاد برنت ، یک سبزی کمیاب با خاصیت دارویی

تغذیه ی ریشه های گیاه را با استفاده از محلول رقیق شده ی امولسیون ماهی یا اشنه ی دریایی که کلپ (kelp) نیز نامیده می شود انجام دهید. می توانید این کار را با محلول ورمی کمپوست انجام دهید. محلول ورمی کمپوست را به خوبی رقیق کنید تا به رنگ بسیار روشن قهوه ای در آید. نشا ها را با این محلول به طور هفتگی تغذیه کنید.

در زمان مناسب نیاز به نشای گیاه شما می باشد. اما اگر شرایط مناسب نبود نمی توان این کار را انجام داد. برای همین در صورت نیاز به نشا قبل از انتقال به بیرون و به دلیل نامناسب بودن هوا، از یک ظرف یا گلدان بزرگ تر برای این منظور استفاده کنید. اگر امکان انتقال آن ها به بیرون وجود دارد، فاصله مناسب بین آن ها را رعایت کنید تا به خوبی توان رشد داشته باشند.
  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر خیار – بهترین زمان برای کاشت بذر خیار چه موقعی است؟

در زمان انتقال به گلدان بزرگ تر، اگر ظرف به اندازه ی یک یا دو اینچ بزرگ تر باشد کافی می باشد. برای این گلدان هم از همان میکسی که برای کشت بذر استفاده کرده اید برای پر کردن ظرف استفاده نمایید.

در نهایت، همین که دمای خاک در بیرون به ۶۰ درجه ی فارنهایت رسید، زمان انتقال نشاها به بیرون رسیده است و می توانید با آشنا کردن نشا ها با شرایط بیرون، آن ها را به بستر مناسب برده و نشا کنید. شروع به کشت گیاه با استفاده از بذر آن کمی تلاش نیاز دارد. اما در عوض می توان پاداش این تلاش را به خوبی گرفت. می توانید در فصل تابستان از میوه های به بار نشسته ی آن برداشت نموده و غذایی خوش طعم را برای خود تهیه کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله: نحوه کاشت بذر بادمجان در خانه
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *