Loading...

کاشت بذر آویشن لیمویی (creaping seeds،Thymus pulegioides)

کاشت بذر آویشن لیمویی (creaping seeds،Thymus pulegioides)

 آویشن لیمویی یا  گیاه آزربه با نام علمی Thymus pulegioides یکی از گونه های آویشن است که چند ساله می باشد. این گونه ی دوشت داشتنی را می توان در مناطق معتدل و کمی خنک کشت نمود. گیاه به خاک های فقیری علاقه دارد که دارای زه کشی مناسب باشند و در مکانی دارای نور کامل آفتاب قرار داشته باشند.

گیاه نیاز به آب فراوانی ندارد و می تواند در برابر خشکی کمی مقاومت کند. باید به این نکته این را اضافه کنیم که گیاه نیاز به مراقبت ندارد و در حیات وحش هم می تواند هر سال پس از دیگری گل های زیبای خود را به بار آورد. برای همین آویشن لیمویی به عنوان پوشش گیاهی گزینه ای عالی برای هر محلی خواهد بود.

یا این که می توان آن را برای کشت در بین سنگ های قرار گرفته در محیط های نا هموار انتخاب کرد. یا این که آویشن لیمویی را در ظرف پرورش داد. یا در زمین های سنگلاخی می توان از زیبایی آن بهره برد. آهو ها این گونه ی گیاهی را نمی خورند.

مشخصات گیاه آویشن لیمویی

گیاهی است که تا ارتفاع کم رشد می کند. همیشه سبز است و داری طبعی گسترش یابنده می باشد. بین ۳ تا ۵ اینچ رشد می کند. دارای برگ هایی کوچک و به رنگ سبز تیره می باشد. برگ ها بیضی شکل بوده و درخشان هستند. می توان آن ها را به صورت جفت در جهات مخالف بر روی ساقه ها دید. آن ها در در کناره های خود دارای نقطه های قرمز متمایل به قهوه ای فراوانی هستند.

کاشت بذر آویشن لیمویی (creaping seeds،Thymus pulegioides)

ساقه های آویشن لیمویی پوشیده از پرز هایی کوچک هستند که در همه ی بخش های آن ها دیده می شود. این ساقه ها می توانند چوبی باشند. با این وجود این ساقه ها از زمین ارتفاع زیادی نخواهند داشت. برای همین هم گل های آن بسیار نزدیک به سطح زمین دیده خواهند شد. گل های آویشن لیمویی از ماه جولای تا ماه آگوست شکفته خواهند شد. رنگ آن ها صورتی تا بنفش روشن است.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر اسطوخودوس یا لاواندر (Lavandula angustifolia/Lavender Seeds)

هر یک از گل ها دارای ۶ سانتی متر طول است. پرچم های آن بزرگ و گل بیرون زده اند. گل ها به صورت گروهی در امتداد ساقه ها رشد می کنند. برگ های آویشن لیمویی هم دارای بویی قوی هستند. به خصوص در صورتی که آن ها را خرد کنید می توانید بوی آن ها را حس کنید.

پرورش گیاه آویشن لیمویی

جوانه زدن بذر ها می تواند نا منظم باشد. برای همین کشت بذر ها در داخل و در سینی بذر و یا استفاده از گلدان برای جوانه زنی انها بهتر است. به این روش نشا های کوچک آویشن را می توان با کمی رشد به بیرون انتقال داد. در زمان کاشت بذر ها باید روی آن ها را خیلی کم بپوشانید. بستر آن را مرطوب و در محلی گرم نگه داری کنید. گیاه آویشن لیمویی را به بیرون تا زمانی که خطر سرما زدگی رفع شود منتقل نکنید. البته به خوبی می توان بذر ها را در بیرون هم کشت کرد.

اما در صورتی که در بستر رشد بذر ها علف های هرز زیاد می رویند، می توانند با توجه به جوانه زنی نا منظم بذر ها برای رشد آویشن لیمویی مشکلاتی را به وجود اورند. می توانید با توجه به شرایط محل کشت آویشن لیمویی نسبت به انتخاب یکی از راه ها برای کشت بذر اقدام کنید. اما در صورت رشد زیاد علف های هرز در محل کشت بذرها باید به طور مرتب علف ها را حذف کنید.

محل کاشت و مراقبت از آویشن لیمویی

گیاه آویشن لیمویی ترجیح می دهد تا در نور کامل آفتاب رشد کند. برای همین باید محلی برای کشت آن انتخاب شود که به خوبی آفتاب گیر باشد. هم چنین بستر رشد گیاه باید دارای زه کشی مناسب باشد. محل های خشک برای رشد گیاه مناسب تر به نظر می رسد. گیاه به خاک های فقیر علاقه ی بیشتری دارد و در صورت فراهم شدن موارد ذکر شده در محل کشت آن می توان از برگ هایی با طعم و مزه ی بهتر بهره برد.

کاشت بذر آویشن لیمویی (creaping seeds،Thymus pulegioides)

در اکثر خاک ها آویشن لیمویی توان رشد دارد اما در خاک های خیس و اشباع شده ز آب دوام نمی اورد. نیاز به محلی دارد که در برابر بد های سرد در زمستان محافظت شود. در زمستان ها هم نباید آویشن لیمویی در بستر خیس قرار گیرد. در پناه خانه ی شما و یا در کنار حصارها و در میان بوته ها می توان مکان های مناسب بسیاری را برای کاشت گیاه آویشن لیمویی پیدا کرد. گیاه همین که رشد کرد دیگر نیاز به مراقبت زیادی ندارد.

با مقداری کمی آب می توان آن را زنده نگه داشت و در برابر خشکی هم مقاوم خواهد بود. البته در زمان رشد کامل آویشن لیمویی می توان دیگر به آن آب نداد. مگر این که در دوره های خشکسالی طولانی قرار گرفته باشد. برای این که گیاه تا ارتفاع بیشتری رشد کند باید بعد از گل دادن مرتب شود تا جوانه های جدیدی بر روی گیاه ظاهر شوند.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه علف شیر (Swamp Milkweed – Asclepias incarnata)

البته باید ساقه های چوبی گیاه آویشن لیمویی را از خزیدن در اطراف منع کرد تا به ارتفاع گیاه افزوده شود. می توان ساقه های کوچک تر را با قیچی برید. اما برای بخش هایی بزرگ از گیاه بهتر است از هرس کننده برای مرتب کردن آن بهره ببرید. باید تیغه ی هرس کننده را در زمان بریدن ساقه ها بالا نگه دارید. البته از گیاهانی که تا ارتفاع کم رشد می کنند برای پوشش زمینی هم بهره می برند.

گیاه آویشن لیمویی به خوبی مقاوم است و حتی در صورت راه رفتن بر روی آن هم می تواند مقاومت لازم را داشته باشد. برای همین است که از آن به عنوان جایگزینی برای چمن در مسیرهای عبور و در بین سنگ ها استفاده می شود. هم چنین برای مکان هایی که دارای سنگ های زیادی در بستر خود است آویشن لیمویی می تواند به خوبی رشد کند.

کاشت بذر آویشن لیمویی (creaping seeds،Thymus pulegioides)

در این گونه محل ها کمتر گیاه دیگری را می توان یافت که توان رشد داشته باشد. حتی می تواند بر روی دیواره ای سنگی رشد نماید. البته نیاز به کمی مراقبت برای مستقر شدن آویشن لیمویی در این گونه مکان ها دارد. در سال اول به آن خوب آب بدهید تا بتواند خود را به خوبی با رشد ریشه ها در بستر مورد نظر مستقر کند.

  • بیشتر بخوانید: معرفی گیاه سکه یا لوناریا (Money Plant / Honesty Seeds/Lunaria annua)

در صورت استفاده از آن به عنوان جایگزین چمن نیاز به حذف علف ها بر روی زمین تا زمانی که گیاه آویشن لیمویی بتواند شکاف های موجود را پر کند می باشد. در پی حذف علف ها و پر شدن شکاف ها به طور معمول گیاه آویشن لیمویی می تواند فرشی بر روی زمین به وجود آورد که همه ی محیط را در بر گرفته و از رشد هر گونه علف هرزی جلوگیری خواهد کرد. اما تا رسیدن به این نقطه نیاز به حذف علف ها می باشد.

کاشت گیاه آویشن لیمویی در داخل ظرف

همه ی گونه های اویشن از کاشته شدن در ظرف لذت می برند. این گونه هم برای کشت در گلدان ها و یا هر گونه ظرف دیگری مناسب است. می توان آن را در جعبه ای در کنار پنجره رشد داد. البته باید در محل قرار گرفتن ظرف آویشن لیمویی نور کامل آفتاب وجود داشته باشد.

خاک موجود در بستر گیاه باید دارای زه کشی مناسب باشد. هم چنین نیاز به مخلوط کردن خاک با کمی شن باشد تا گیاه بهتر بتواند رشد کند. البته نباید از شن ها موجود کناره ی دریا و شور برای این کار استفاده نمایید. تنها گاهی نیاز به آب دادن به گیاه آویشن لیمویی می باشد. اگر برگ ها شروع به از دست دادن رنگ خود کردند، این می تواند نشانه ای از نیاز به آب باشد.

زیاد به گیاه مواد مغذی و کود ندهید. این می تواند نتیجه ای بر عکس داشته و باعث شود که برگ ها طعم خود را از دست بدهند. گیاه را پس از گلدهی مرتب کنید. آویشن لیمویی در ظرف ها و گلدان ها باید به راحتی در برابر سرمای زمستان مقاومت کند. البته در صورتی که آن ها را در مکانی دارای حفاظ در برابر بادهای سرد قرار دهید.

برداشت گیاه آویشن لیمویی

آویشن لیمویی گیاهی همیشه سبز است که به این معنی است که می توان برگ های تازه ی آن را در تمام طول سال چید. اگر به دنبال چیدن برگ ها به منظور نگه داری و استفاده از آن ها در آینده هستید، بهترین زمان برای برداشت قبل از گل دادن بوته ی گیاه می باشد. پس از برداشت برگ ها را در سرکه قرار دهید و یا این که در محل مناسب آنها را خشک کنید.

استفاده از گیاه آویشن لیمویی در پخت و پز

آویشن یکی از مهم ترین سبزی های مورد استفاده در ترکیب با دیگر سبزی ها . گیاهان می باشد. اغلب به سوپ ها، غذا های گوشتی، غذای سبزیجات و دریایی اضافه می شود و در کنار این ها به همراه قارچ هم می توان از آن استفاده نمود.

کاشت بذر آویشن لیمویی (creaping seeds،Thymus pulegioides)

کدو هم گزینه ی دیگری است که به همراه گوشت پرنده ها می توان در آن ها از آویشن بهره برد. می توان از آویشن لیمویی با روغن و کره و به همراه سرکه در سبزیجات و سالادها بهره برد.

خواص درمانی گیاه آویشن لیمویی

گیاه آویشن لیمویی بسیار در هضم غذا کمک کننده خواهد بود و در کنار غذاهای چرب استفاده از آن بسیار مفید است. دارای خواص ضد عفونی کننده ی قوی می باشد. روغن به دست آمده از آن ضد قارچ و ضد باکتری می باشد. چای تهیه شده از برگ های آن می تواند به عنوان نوشیدنی مصرف شود.

یا این که با غرغره ی آن برای درمان گلو درد و در عفونت دهان از آن بهره برد. روغن آویشن لیمویی را می توان به خمیر دندان، دهان شویه اضافه کرد و یا برای غرغره از آن بهره برد. چند قطره از روغن آن در وان حمام می تواند به کاهش درد روماتیزم کمک کند. می توان هم چنین از روغن آویشن لیمویی برای ماساژ استفاده نمود.

نام های دیگر گیاه

Broadleaved Thyme,: broad-leaved thyme large thyme, greater wild thyme, lemon thyme, wild thyme

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کاشت بذر آویشن لیمویی (creaping seeds،Thymus pulegioides)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *