Loading...

کاشت بذر گیاه آرمریا (Thrift Seeds ،Armeria maritima)

کاشت بذر گیاه آرمریا (Thrift Seeds ،Armeria maritima)

گیاه آرمریا، عود قرمز، چمن هلندی یا فور گل با نام علمی  Armeria maritima برای استفاده به عنوان پوشش گیاهی روی زمین بسیار مناسب است. گیاه آرمریا مقاوم بوده و به طور چند ساله می روید. برای پرورش در محل های دارای نور آفتاب مناسب است. کمی رشد کرده و مانند فرش یا پوششی از برگ های در هم بافته دیده خواهد شد. در هر نوع بستر دارای زه کشی می تواند رشد کند. این بستر می تواند محل هایی که دارای سنگلاخ و سنگریزه است باشد.

یا این که زمین های شنی و در کنار ساحل باشد. برای کشت در محل های دارای سنگ و در کناره ی مسیر های عبور و حتی به جای چمن هم عالی به نظر می رسد. گیاه در برابر شوری مقاوم است . برای همین گیاه ارمریا برای پرورش و کشت در کنار ساحل بسیار مناسب است. می توانید آن را در محل هایی که جرز و مد وجود دارد نیز کشت نمایید. در برابر وجود مس هم مقاوم است.

برای همین در بستر هایی که دارای مس بالایی است و بسیاری از دیگر گیاهان در آن توان رشد ندارند، می توان از این گونه ی گیاهی برای کشت بهره برد. همین که گیاه به رشد مناسبی رسید دیگر نیاز به مراقبت زیادی ندارد و می تاند هر سال پس از دیگری برای شما گل های زیبای خود را به بار اورد.

گیاه در برابر سرما هم مقاوم است و می توان در مناطق دارای زمستان های سرد نیز آن را پرورش داد. در سرمای منفسی ۳ درجه ی فانهایت زنده می ماند. آهو ها هم به نظر می رسد که علاقه ای به خوردن آن ندارند. البته شاید آن را بخورند اما به عنوان آخرین گزینه برای آن ها مطرح است. به دلایل گفته شده این گونه ی گیاهی برای هر باغی که دارای محلی دارای نور مناسب افتاب است بسیار عالی به نظر می رسد.

مشخصات گیاه آرمریا

گیاه تا ارتفاع کمی رشد می کند و برگ های خود را که مانند برگ های کشیده ی علف ه هستند در محیط رشد می دهد. برگ ها بایک و جهت دار هستند. همین که گیاه رشد می کند می تواند با گسترش خود در اطراف پخش شده و تا گونه های گیاهی مجاور روی زمین گسترده شود. البته در صورت وجود نور آفتاب رشد گیاه آرمریا بسیار بهتر خواهد بود. در اواخر بهار ساقه هایی را تا ارتفاع ۱۸ اینچی رشد می دهد. بر این ساقه تعداد زیادی گل پیدا می شود.

کاشت بذر گیاه آرمریا (Thrift Seeds ،Armeria maritima)

گل ها گرد بوده و به صورت کروی دارای رنگ های مختلفی مانند صورتی، سرخ، یاسی، گلی و مرجانی می باشند. در مواقعی هم می توان شاهد گل هایی سفید روی ساقه های گیاه ارمریا بود. گل ها برای مدتی در حدود یک ماه دوام می اورند و بریدن آن ها می تواند تا فرا رسیدن فصل سرما دوره ای جدید از گلدهی را به همراه داشته باشد. البته در دوره های بعد، گل دهی گیاه کمتر از دوره ی اول خواهد بود.

کاشت بذر گیاه آرمریا

بذر ها نیاز دارند تا در سرما برای حداقل ده روز قبل از کشت آن ها آماده سازی شوند. تعدادی از فروشنده ها قبل از ارسال بذر ها برای مشتری های خود آن ها را در محل مناسبی آماده سازی می کنند. اما باید مشتری ها هم به محض دریافت بذر ها آن ها را در یخچال نگه داری کنند تا در زمان مناسب اقدام به کشت آن ها بنمایند. این کار بهترین نتیجه را در کشت گیاه به دنبال خواهد داشت.

قبل از این که بذر گیاه آرمریا را برای کشت در بستر مناسب قرار دهید، برای مدتی در حدود چند ساعت آن را در آب گرم خیس دهید. بذر ها را در اواخر زمستان برای گرفتن بهترین نتیجه بکارید. جوانه زنی گیاه آرمریا می تواند بسته به شرایط رشد گیاه تا ۲۵ روز به طول انجامد. اما به طور کلی رشد گیاه با استفاده از بذر آن به آسانی ممکن است.

همین که جوانه ها کمی رشد کردند و امکان جا به جایی آن ها وجود دارد، هر یک از آن ها را در یک گلدان جدا برای رشد بیشتر قرار دهید. وقتی که هر یک از نشاها به اندازه ی کافی رشد کردند، می توانید آن ها را به بیرون برده و در محل مناسبی نشا نمایید. اگر نیاز به راهنمایی های بیشتری در این زمینه دارید می توانید به دستورات عمومی موجود برای کشت و انتقال گیاه به بیرون مراجعه کنید.

محل کاشت و مراقبت از گیاه آرمریا

هر محلی که دارای نور افتاب باشد و خاک مورد نظر هم دارای زه کشی مناسب باشد می تواند محل مناسبی برای کشت این گونه ی گیاهی باشد. گیاه به هیچ وجه علاقه ای به سایه ندارد. شرایط خیس را هم تحمل نمی کند. به جز این موارد گیاه ارمریا در هر جایی توان رشد دارد. برای کشت در باغ های دارای بستر های پر از سنگ مناسب است. در کنار مسیرهای عبور هم محل مناسبی برای پرورش گیاه می باشد.

کاشت بذر گیاه آرمریا (Thrift Seeds ،Armeria maritima)

گیاه به طور بومی در سنگ ها و در کناره ی ساحل ها در محلی حفاظت شده توان رویش دارد. برای همین بر روی سنگ ها در باغ شما هم گیاه ارمریا خواهد رویید. به دلیل مقاوم بودن در برابر شوری برای افرادی که در نزدیکی ساحل زندگی می کنند گزینه ای بسیار ایده ال است. همه ی چمن های خود را با آن جایگزین کنید و حتی نیاز به هرس کردن آن نخواهید داشت. البته تنها برای یک بار در سال نیاز به این کار خواهد بود.

آن هم پس از گل دادن گیاه می باشد. اما بیش از این نیاز به هرس کردن ندارد. گیاه به خوبی رشد می کند و اندازه ی خود را افزایش می دهد. این امر به دلیل دارا بودن ریشه ای است که به خوبی در بین سنگ ها هم نفوذ می کند. به دلیل دارا بودن این ریشه گیاه دوست ندارد تا جا به جا شود. برای همین باید در ابتدا محل مناسب را برای کشت گیاه ارمریا با دقت انتخاب کنید تا دیگر نیازی به انتقال گیاه به جای دیگر نباشد.

گیاه در مراحل ابتدایی کمی با سرعت کمتری رشد می کند. برای همین در دو سال اول نیاز دارید تا علف ها را از اطراف آن حذف نمایید تا گیاه بتواند به خوبی در محل کشت خود مستقر شود. همین که ریشه های آن به خوبی رشد کردند هر سال بیشتر رشد می کند و گل های بیشتری را به بار می اورد.

گیاه نیاز به مراقبت ویژه ای در زمینه ی استفاده از مالچ ندارد و تنها باید سر ساقه ها را در پی گل دادن هرس کرد. البته در مناطق خیلی سرد شاید استفاده از مالچ آن هم تنها در زمستان نیاز باشد تا بتوان گیاه را در برابر سرما و یخ زدگی محافظت نمود. به خصوص در زمانی که گیاه ارمریا در معرض باد از سمت اقیانوس هستند.

ایجاد چمن با استفاده از آرمریا

گیاه در سال اول که بذر آن را کاشته اید نمی تواند مانند چمن عمل کند. حدود سه سال زمان می برد تا گیاه رشد کرده و به حالت چمن در آید. در این زمان می تواند علف ها را پس زده و پوشش مناسبی را برای مکان مورد نظر فراهم کند. اگر به دنبال استفاده از آن به عنوان چمن هستید باید در دو سال اول علف های هرز را به خوبی حذف کنید تا گیاه به خوبی توان استقرار در محل و گسترش را داشته باشد.

کاشت بذر گیاه آرمریا (Thrift Seeds ،Armeria maritima)

پس از آن می تواند به خوبی علف ها را پس بزند. اما این کار می تواند وقت زیادی را از شما بگیرد. برای همین عده ای آن را توصیه نمی کنند. شاید بهترین راه برای داشتن چمن با گیاه انتقال آن می باشد. این کار را هم می تواند به چند روش انجام داد.

گزینه ی اول: حذف تدریجی چمن ها

اگر شما در حال حاضر در محلی چمن کاشته اید، بخش از آن را از زمین در اورید و به جای آن این گیاه ارمریا  را به عنوان گونه ی گیاهی کشت دهید. چمن ها را تا زمانی که گیاه به خوبی رشد نکرده است هرس نکنید. مواظب باشید که گیاه را در هنگام استفاده از هرس کننده از خاک در نیاورید.

هرس کردن را با در نظر گرفتن این نکته ها مانند معمول انجام دهید. هر سال چمن های بیشتری را برداشته و به جای آن ها آرمریا را کشت کنید. تا این که گیاه به خوبی مقاوم شده و در سال های آینده توان پس زدن علف ها را داشته باشد. این کار باید تا سه سال طول بکشد.

گزینه ی دوم: کاشت گیاه آرمریا در بین یکدیگر

برای کشت جدید در محل با استفاده از گیاه آرمریا و حذف کامل چمن ها باید هر یک از گیاهان را از دیگری با فاصله ی ۴ اینچ بکارید. گیاه دیگری را بین نشاها بکارید تا رشد کرده و جلوی رشد علف ها را بگیرد. می توانید برای این کار نوعی علف را انتخاب کنید. اما این کار می تواند برای شما به دلیل نیاز به حذف علف ها پس از رشد گیاه آرمریا سخت باشد.

یا این که امکان دارد علف ها با گیاه در هم آمیخته شوند و حذف و جدا کردن هر یک از آن ها منجر به حذف دیگری شود. ما کشت گل های یک ساله را که تا ارتفاع کمی رشد می کنند را توصیه می کنیم. یکی از بهترین گزینه ها که ما یافته ایم می تواند قدومه باشد. می توان بذر های آن را به طور مستقیم بین گیاه کاشت تا رشد کنند و از به وجود امدن علف ها پیشگیری نمایند.

کاشت بذر گیاه آرمریا (Thrift Seeds ،Armeria maritima)

این گیاه رشد سریعی دارد و برای همین از رشد علف ها به خوبی جلوگیری خواهد کرد. کوتاه است و دارای گل هایی زیبا می باشد که به رنگ سفید هستند. برای همین منظره ای جالب را به همراه خواهد داشت. هم چنین توان تحمل شرایطی که برای آرمریا قابل تحمل است را دارد. برای همین دو گیاه در کنار هم به خوبی رشد می کنند. اما به دلیل این که گیاهی یک ساله است در سال دوم خواهد مرد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر سداب (Rue Seeds ,Ruta graveolens)

در سال بعد گیاه باید با شخم زمین دوباره در صورت نیاز قدومه کشت شود. البته این گیاه می تواند از بذر خود در سال بدون نیاز به استفاده از بذر جدید بروید. به کشت آن ادامه بدهید تا این که گیاه ارمریا بتواند به خوبی رشد کند و با گسترده شدن خود همه ی فضای موجود بین گیاهان مجاور را پر کند.

در این حالت مانند فرشی روی زمین را خواهد گرفت. نیاز به هیچ کاری به جز هرس کردن ساقه ها برای یک بار در سال برای این گونه ی گیاهی نمی باشد. گیاه بسیار نرم و خوشایند است. برای همین می توانید بدون کفش روی آن راه بروید. البته نه در ابتدای کشت بلکه حالا که دارد شروع به گل دادن می کند.

خواص درمانی گیاه آرمریا

در حالی که گیاه دارای خواص آنتی بیوتیکی است به ندرت در گیاه درمانی استفاده می شود.

نام های دیگر گیاه

Seathrift, Sea Pink

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کاشت بذرگیاه آرمریا (Thrift Seeds ،Armeria maritima)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *