Loading...

کاشت بذر گیاه آفتاب گردان پایا (Perennial Sunflowers Seeds)

کاشت بذر گیاه آفتاب گردان پایا (Perennial Sunflowers Seeds)

گیاه آفتاب گردان پایا (Perennial Sunflowers seeds) یکی از گل های وحشی زیبا برای رشد در کناره ی مرز ها می باشد. گیاه نیاز به آب کمی دارد و در خاک های فقیر به خوبی رشد می کند. این در حالی است که نیاز به مراقبت چندانی ندارد. یا این که می توان آن را بدون هیچ مراقبتی به حال خود رها کرد.

گیاه به خوبی در زمانی دیر گل می دهد که بسیاری از دیگر گونه ها گل دهی خود را به پایان رسانده اند. به نظر می رسد که حیواناتی مانند آهو ها آن را نمی خورند. می توان این گونه ی گیاهی را در مناطق معتدل و یا کمی خنک رشد داد. گیاه در این مناطق در زمستان می میرد.

گیاه آفتاب گردان پایا در بهار دوباره ساقه هایی را رشد می دهد که برگ هایی کشیده و  با طول حدود ۱۰ اینچ را در خود رشد می دهد. در اواخر بهار هم شاخه هایی را رشد خواهد داد که تا ده فوت ارتفاع خواهند داشت. هر یک از آن ها دارای برگ هایی به طور متناوب در امتداد خود خواهد بود.

کاشت بذر گیاه آفتاب گردان پایا (Perennial Sunflowers Seeds)

در اوایل تا اواسط پاییز گل هایی به رنگ زرد را نمایان می کند. این گل ها بر بالای ساقه ها شکفته می شوند و در طول ماه های آگوست تا نوامبر بسته به محل زندگی شما بر روی ساقه های گیاه قابل مشاهده خواهند بود. در منطقه ای که ما زندگی می کنیم گل ها تا اواخر اکتبر و گاهی تا اوایل نوامبر روی گیاه دیده می شوند. گل های مانند گل آفتاب گردان گیاه می توانند تا ۵ اینچ عرض داشته باشند.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گل تاتوره – نحوه مراقبت و کاشت بذر گل داتوره سفید زینتی

این گل ها در حیات وحش بسیار مورد علاقه هستند. پروانه ها گل های گیاه را دوست دارند. پرنده ها نیز به بذرهای گیاه آفتاب گردان پایا علاقه دارند. شاید شما تا به حال به رشد و کاشت آفتابگردان در گلدان فکر کرده باشید. اما این گونه را بهتر است که در داخل باغ خود پرورش دهید. ما در ادامه در مورد این گونه ی گیاهی و کاشت آفتابگردان با استفاده از بذر آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

کاشت بذر آفتابگردان بایا

گیاه آفتاب گردان پایا روی هر گونه خاکی به خوبی رشد می کند. اما به نظر می رسد که آفتاب گردان پایا خاک های شنی را ترجیح می دهد. این خاک ها دارای زه کشی بیشتری هستند. نیاز به نور کامل افتاب برای رشد دارد. گیاه نیاز به آب زیادی ندارد. همین که تا اندازه ای رشد کرد، آفتاب گردان پایا دیگر نیاز به آب ندارد و بدون مراقبت چندانی به رشد خود ادامه می دهد. نیاز به کود ندارد.

استفاده از مواد مغذی به میزان زیاد می تواند منجر به تولید برگ های زیاد شود که می تواند ساقه ها را خم کند. به همین دلیل هم توصیه می شود که در مکان های دارای حفاظ و سایه آن را رشد ندهید. زیرا که ساقه ها ضعیف خواهند بود و خواهند افتاد. قرار گرفتن گیاه آفتاب گردان پایا در معرض وزش باد منجر به رشد ساقه هایی قوی خواهد شد.

کاشت بذر گیاه آفتاب گردان پایا (Perennial Sunflowers Seeds)

برای همین آفتاب گردان پایا در صورت رشد در مکان های دارای حفظ خیلی رشد کرده و در عوض ضعیف تر می شوند. گیاه آفتاب گردان پایا در کناره ی مرزها با قرار گرفتن در معرض وزش باد ساقه هایی قوی تر خواهد داشت که می توانند به عنوان محافظی برای دیگر گونه ها در برابر باد عمل کنند.

مراقبت از گیاه آفتاب گردان پایا

بریدن ساقه ها در پاییز تنها کاری است که باید برای این گونه ی گیاهی بکنید. آفتابگردان پایا در صورتی که ساقه ها را  در پاییز کوتاه نکنید، می تواند بذر های خود را در محیط پخش کند. امکان دارد این بذر ها در جایی رشد کنند که شما دوست نداشته باشید شاهد گسترش گیاه شوید.

همین که گیاه در محل مورد نظر مستقر شد می تواند کلونی از ساقه ها را با گسترش ریشه های خود به وجود آورد. یا با استفاده از بذر ها در فصل پاییز آفتاب گردان پایا در محیط به صورت گروهی رشد کند. مطمئن شوید که قبل از کاشت گیاه آفتاب گردان پایا محلی را انتخاب کنید که فضای کافی برای رشد گیاه وجود داشته باشد.

  • بیشتر بخوانید: ۵ گیاه زینتی خانگی فوق العاده برای استفاده در سبدهای آویز

اما در صورت نیاز به کنترل رشد آن، می توانید ریزوم ها را در محل مرزها و در جایی که دیگر نمی خواهید گیاه رشد کند از زمین بیرون بکشید. خوبی این ریشه ها در این است که می توان آن ها را خورد و نیازی به دور ریختن آن ها نیست. این ریشه ها شبیه کنگر فرنگی اورشلیم می باشند. از آن توسط بومی های آمریکایی به وفور استفاده می شود.

تکثیر گیاه آفتاب گردان پایا

بذر ها برای این که در بهار جوانه بزنند، نیاز دارند تا در طول فصل زمستان در محیطی سرد باشند. تعدادی از فروشنده ها بذر های آفتاب گردان پایا خود را در یخچال قبل از ارسال برای مشتری ها قرار می دهند. برای همین بذر ها می توانند بسیار زودتر و بهتر جوانه بزنند. اگر بذر ها را روی زمین می کارید، باید آنها را با فاصله بکارید.

کاشت بذر گیاه آفتاب گردان پایا (Perennial Sunflowers Seeds)

زیرا که هر یک از گیاهان سبز شده به خوبی فضایی مناسب برای رشد نیاز دارد و به سرعت رشد می کند. قبل از کشت بذر گیاه آفتاب گردان پایا هم بستر مورد نظر را از علف های هرز پاک کنید. زیرا که گیاه حتی در زمان رشد خود هم به خوبی نمی تواند علف ها را از بین ببرد. اما تقسیم ریزوم ها و کاشتن آن ها هم می تواند راه خوبی برای تکثیر این گونه آفتابگردان باشد.

به دلیل این که گیاه آفتاب گردان پایا دوست ندارد جا به جا شود، در پی در اوردن ریشه ها باید به سرعت به محل جدید منتقل شوند. پس از کاشت هم باید به خوبی به آن ها آب بدهید. به گیاه به خوبی و مداوم آب بدهید تا پس از نشا شدن در محل جدید احیا شود. اگر به دنبال برداشت بذرها هستید، باید با کیسه ای سر ساقه ها را بپوشانید. زیرا که ممکن است قبل از این که شما شاهد بذرهای آفتاب گردان پایا رسیده باشید. سهره ها همه ی بذرها را بخورند.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت و مراقبت از گل یخ (Ice Plants)

با توجه به تجربه ای که ما داریم، آهو ها این گونه آفتاب گردان را نمی خورند. به نظر می رسد که آنها به خوردن دیگر گونه های گیاهی که در اطراف آفتابگردان وجود دارند بیشتر علاقه دارند. زمین های ما دارای آهو های زیادی است و ممکن است که آهو ها کمی از گیاه را خورده باشند. اما به طور کلی می توان گفت که بیشتر گیاهان کاشته شده بود توسط اهوها خورده نشده و رشد کرده اند.

امکان خوردن گیاه آفتاب گردان پایا

می توان ریشه های ضخیم گیاه آفتاب گردان پایا را شسته و به همان روشی که کنگر فرنگی اورشلیم برای خوردن آماده می شود، آن ها را اماده و مصرف نمود. آنها دارای طعم مشابهی هستند. اما میزان ریشه های قابل برداشت زیاد نیست. با این وجود گل های گیاه آفتاب گردان پایا بسیار زیبا هستند و امکان خوردن ریشه ها می تواند در کنار این زیبایی گل ها مزیت دیگری محسوب شود.

کاشت آفتابگردان در مزرعه و در کناره ی مرزها در بیشتر مناطق رواج دارد. می توانید این گونه گیاه آفتاب گردان پایا را هم در کناره ی مرزها امتحان کنید. البته اگر به دنبال زیبایی گل های آن هستید. اما عده ای هستند که به دنبال کاشت آفتابگردان دیم هستند. برای آن ها اگر چه این گونه شاید سود بالایی نداشته باشد. اما به دلیل نیاز به بارش باران به میزان کم می تواند زیبایی را به همراه داشته باشد.

اما به طور کلی توصیه نمی شود تا گیاه آفتاب گردان پایا به صورت دیم کاشته شود. اگر چه در ایران کاشت گونه های خوراکی آفتاب گردان رواج زیادی دارد. به عنوان مثال می توان به کاشت آفتابگردان در خوزستان اشاره کرد. هم چنین اگر چه کاشت آفتابگردان دیمی برای مصارف تجاری می تواند همان طور که گفته شد بسیار مناسب باشد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر پریلای سبز (Green Perilla ,Shiso seeds,Perilla frutescens)

اما به طور کلی این گونه آفتابگردان برای زیبایی آن در داخل باغ کشت می شود. بهتر است گیاه آفتاب گردان پایا به صورت انبوه کشت نشود. اگر شما به دنبال کاشت آفتابگردان زینتی هستید، این گونه به طور حتم برای شما کمک کننده است.

اگر هم به دنبال ایجاد محافظی در برابر باد برای دیگر گونه های گیاهی در باغ خود می باشید، باز هم می توانید از این گونه گیاه آفتاب گردان پایا بهره ببرید. اما در صورت نیاز به کاشت آفتابگردان روغنی بهتر است از بذرهای گونه های متداول برای این کار بهره ببرید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کاشت بذر گیاه آفتاب گردان پایا (Perennial Sunflowers Seeds)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *