Loading...

کاشت بذر گیاه اسپرس (Onobrychis sativa،sainfoin)

کاشت بذر گیاه اسپرس (sainfoin)

گیاه اسپرس با نام علمی  Onobrychis sativa در حدود سه تا چهار سال عمر می کند و برای همین می توان از این جنبه آن را مانند یونجه دانست. اما این گیاه در حالت هایی تا ۲۰ سال هم باقی می ماند. این دوره طولانی از حیات برای این گونه گیاهی در رویش دوباره از بذرهای آن نهفته است که به طور سالانه بخشی از بذرها دوباره می توانند رشد کرده و عمر گیاه را بیشتر کنند. به عنوان یک محصول می توان در بیشتر موارد دید که پس از گذشت چند سال با علف ها به هم امیخته می شود. البته در مواردی هم در ابتدای کشت، از بذرهای گیاه اسپرس به همراه بذر علف های مفید برای حیوانات استفاده می شود تا بتوان آن ها را با هم پرورش داد.

بهترین خاک برای کشت گیاه اسپرس

خاک مورد استفاده برای کشت گیاه اسپرس دارای اهمیت می باشد. این خاک باید دارای زه کشی مناسب باشد. خاک های رسی و شنی را می توان برای این منظور انتخاب نمود. PH خاک باید در حدود ۶ باشد و به طور کلی خاک های رسی مناسب تر هستند. اما گیاه توان رشد در خاک های دارای سنگ و سنگریزه را نیز دارد.

استقرار گیاه اسپرس

بذر اسپرس بزرگ است و حدود ۵ تا ۷ میلی متر می باشد. این بذر در یک سبوس قرار می گیرد. در گذشته از بذر های آسیاب شده نیز استفاده هایی می شده است اما در حال حاضر چندان از آن ها استفاده نمی شود. به طور معمول کاشت بذر را در بهار انجام می دهند. این کار در کشورهایی مانند انگلیس در ماه می صورت می پذیرد. در این ماه خاک با توجه به شرایط آب و هوایی این کشور زمان لازم را برای گرم شدن داشته و می تواند بهترین نتیجه را برای رشد گیاه در پی داشته باشد. اما می توان بذرها را دیرتر هم کاشت.

کاشت بذر گیاه اسپرس (sainfoin)

به دلیل این که اندازه بذرها بزرگ می باشد برای کشت آن نیاز به میزان بیشتری بذر بر حسب گرم یا کیلو گرم می باشد. برای یک هکتار زمین نیاز به حدود ۱۰۰ کیلوگرم بذر اسپرس می باشد. میزان بذر مورد استفاده وابسته به نرخ جوانه زنی بذرها، اندازه ی آن ها و شرایط حاکم بر خاک محل کشت می باشد.

باید به گیاه اسپرس اجازه داد تا در پی جوانه زدن در فصل تابستان به رشد خود ادامه بدهد و به خوبی در محل کشت خود مستقر شود تا بتوان در آینده آن را برداشت نمود. شاید در سال اول هم بتوان در فصل پاییز مقداری از محصولات را برداشت کرد. البته این بسته به میزان رشد گیاه می باشد.

آیا بهتر است که اسپرس را با گیاهان دیگر کشت نمود؟

برای استفاده از این گیاه به منظور چرای دام ها بهتر است که از مقداری علف برای بهبود رشد گیاه و افزایش محصول بهره برد. چمن ها، شبدر و دیگر گونه های قابل استفاده برای تغذیه دام ها می توانند گیاهان خوبی برای کشت به همراه اسپرس باشند. البته میزان بذر علفی که به همراه اسپرس کاشته می شود باید کم باشد تا با اسپرس رقابت زیادی نکند. برای همین می توان بین ۲ تا ۴ کیلو بذر را در هر جریب با بذر علف ها مخلوط نموده و کشت کرد. می توانید مقدار کمی بذر شبدر سفید را نیز برای کشت به مخلوط بذرها اضافه کنید.

عمق کشت بذر اسپرس

بذر در داخل سبوس قرار دارد و برای همین بزرگ است و باید آن را در عمق یک تا دو سانتی متری زمین کشت کرد. بذرهای علف ها و شبدر را نیز می توان با توجه به تجربه و میزان مورد علاقه انتخاب و پخش نمود تا سبز شوند.

چگالی مورد نیاز کشت

حدود ۷۰ تا ۱۵۰ گیاه در هر متر مربع کافی می باشد. اگر این میزان گیاه اسپرس در زمان بالغ شدن بوته ها در هر متر مربع وجود داشته باشند به تدریج در انتهای اولین فصل رشد به ۵۰ تا ۶۰ گیاه در هر متر مربع خواهند رسید.

کاشت بذر گیاه اسپرس در بهار

این یکی از بهترین راه ها برای مستقر شدن اسپرس در بستر محل کشت خود می باشد. می توانید این بذرها را در بین دانه های جو که در بهار رشد کرده اند بکارید. این جوها باید به صورتی کشت شده باشند که ۵۰ درصد میزان نرمال بذر در زمان کشت، مورد استفاده قرار گرفته باشد و از لحاظ چگالی کشت تنک باشند. با رشد این جوها می توان آن ها را برای سیلاژ برداشت نمود. می توان از آن برای تغذیه در سال اول استفاده کرد. در غیر این صورت این جو های برداشت شده استفاده دیگری ندارند.

کاشت بذر گیاه اسپرس (sainfoin)

می توانید در پاییز سال اول از محصول کشت شده برای چرای دام ها البته به طور سبک بهره ببرید. این کار در صورتی که اسپرس به خوبی تا پاییز رشد کرده و در محل خود مستقر شده باشد امکان پذیر است. در غیر این صورت بهتر است که اسپرس را در سال اول به حال خود بدون چرا کردن رها کنید تا زمستان را پشت سر بگذارد. پس از این زمستان است که می توان گیاه را برای مدتی نزدیک به چهار سال برداشت نمود.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر اسطوخودوس یا لاواندر (Lavandula angustifolia/Lavender Seeds)

این مدت می تواند بیشتر هم باشد. اگر چه روش های مختلفی برای شکت بذر وجود دارد، اما ایده ی کشت بذر اسپرس در بین جوهایی که در همان سال به صورت تنک در زمین مورد نظر کاشته شده اند می تواند به خوبی امکان استفاده از جوها را برای تغذیه دام ها فراهم کند و در کنار آن محیط مناسبی را برای رشد اسپرس با جوانه زدن بذرها در این شرایط فراهم کند. این حالت بذر اسپرس در بین جوها کاشته می شود.

کنترل علف ها

شاید استفاده از یک علف کش مانند بلماک (BELMAC) که البته در حال حاضر تایید شده نیست (از سال ۲۰۱۶) در زمان جوانه زدن اسپرس مزایایی به همراه داشته باشد. اما این کار همواره لازم نیست. در هر صورت، حتی در صورت عدم لزوم از بین بردن علف های هرز، وجود آن ها به طور سالانه می تواند تفاوت زیادی در محصول به دست امده داشته و کیفیت آن را تحت تاثیر قرار دهد. اما در صورت نیاز می توان علف ها را در زمستان که گیاه به خواب رفته است نیز کنترل نمود.

مواد تغذیه کننده خاک

در بهار سال اول تا حدودی نیاز به پوششی از مواد مغذی که می تواند برای گیاه مفید واقع شود می باشد.. اما پس از آن ریشه ها شروع به تثبیت نیتروژن کرده و به میزان کافی آن را برای گیاه و برای علف های مفید دیگری که در کنار اسپرس کشت شده تولید خواهند کرد. استفاده از کودهای پتاس دار به اندازه ۵۰ تا ۶۰ کیلوگرم در هکتار به طور سالانه برای بهبود تولید محصول توصیه می شود.

کاربردهای اسپرس و مقایسه آن با یونجه

از اسپرس به طور عمده در تغذیه حیوانات اهلی استفاده می شود. این گونه ی گیاهی برای حیواناتی مانند گوسفندها بسیار خوش طعم بوده و آن را به خوبی مصرف می کنند. از آن به همراه شبدر و دیگر علف های مورد استفاده برای تغذیه حیوانات و برای چرای دام ها استفاده می شود. برای گاو و گوسفند در مواردی اسپرس بر استفاده از یونجه نیز ترجیح داده می شود.

  • بیشتر بخوانید: معرفی گیاه سکه یا لوناریا (Money Plant / Honesty Seeds/Lunaria annua)

محصول برداشت شده از اسپرس با یونجه تفاوت هایی دارد. برای اسپرس اولین برداشت ها بار بیشتری نسبت به یونجه به همراه دارد. اما در برداشت های بعدی میزان محصول برداشت شده از گیاه اسپرس نسبت به محصول برداشت شده از یونجه کاهش پیدا می کند. اگر کیفیت پروتئین ایده ال را صد در صد در نظر بگیریم، کیفیت پروتئین موجود در اسپرس ۶۸ و کیفیت پروتئین موجود در یونجه برابر ۷۱ می باشد.

اما در حیات وحش آهوها اسپرس را بر یونجه ترجیح می دهند. اسپرس زودتر از یونجه در بهار شروع به رشد می کند و در طول تابستان سبز می ماند. با دارای بودن ریشه هایی بلند و قوی، اسپرس نیز مانند یونجه در برابر خشکی مقاوم است. از ویژگی های مثبت اسپرس عدم ایجاد نفخ در حیوان است. دارا بودن پروتئین بالا و نزدیک به میزان پروتئین موجود در یونجه، خوش خوراک بودن و نیز عدم ایجاد نفخ از عوامل انتخاب گیاه اسپرش برای بهبود تغذیه حیوانات اهلی و حتی برای حیوانات حیات وحش می باشد.

کاشت بذر گیاه اسپرس (sainfoin)

ساقه ها و برگ های اسپرس به خوبی توسط انواع حیوانات و پرنده ها خورده می شود و حتی جوندگان هم به آن علاقه دارند. گرده افشان ها به اسپرس علاقه دارند، زیرا که گیاه می تواند شکوفه داده و میزان بالایی از شهد را برای آن ها به بار اورد. برای همین می توان آن ها را اطراف گل های گیاه اسپرس دید. به خصوص می توان زنبور های عسل را در اطراف گل های اسپرس دید و گفته می شود که عسلی که از گل های اسپرس تولید می شود دارای بالا ترین کیفیت ها در بین انواع عسل می باشد.

آفت ها و بیماری های اسپرس

به طور کلی اسپرس در برابر بیماری ها مقاوم است. اما می تواند در برابر پوسیده شدن ریشه ها آسیب پذیر باشد. در صورتی که بتوان ریشه ها و تاج گیاه را از بیماری های قارچی و پلاسیده شدن حفظ کرد می توان برای سال های بیشتری شاهد رشد دوباره گیاه بود. این بیماری ها می توانند در اثر خیس بودن بستر رشد ریشه ها باشد. در صورتی که بتوان آب دادن به گیاه را محدود کرد، می توان تا حدودی این بیماری ها را کنترل نمود.

اما از سوی دیگر محدود کردن آبیاری به معنی رشد کمتر گیاه می باشد. حشرات نیز می توانند برای گیاه مشکلاتی را به همراه داشته باشند. حشراتی که از ریشه ها تغذیه می کنند با ایجاد خراش در ریشه ها زمینه ورود بیماری ها به ریشه را فراهم می کنند. کنترل این حشرات می تواند بیماری های ریشه ها را کاهش دهد و طول عمر اسپرس را طولانی تر کند.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کاشت بذر گیاه اسپرس (Onobrychis sativa،sainfoin)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *