Loading...

کاشت بذر گیاه اسپیلانتس (Spilanthes، Acmella oleracea)

گیاه اسپیلانتس یکی از گل هایی است که باید در هر باغی وجود داشته باشد. این گیاه دارای ویژگی های خارق العاده ای است و در کنار آن از لحاظ ظاهری بسیار زیبا است که آن را به یکی از بهترین ها برای هر باغی تبدیل می کند. گل اسپیلانتس دارای ترکیبی است که با نام اسپیلانتول شناخته می شود. همین که آن را بجوید می توانند مانند یک بی حس کننده عمل کند و دهان شما را بی حس کرده و اگر هم بر روی پوست کشیده شود، می تواند منجر یه بی حس شدن آن برای دوره ای کوتاه شود.

بر اساس مطالعه ها استفاده از آن در بسیاری از بیماری های مرتبط با خون و خونریزی مانند مالاریا موثر واقع می شود. در بعضی از نوشیدنی ها هم استفاده می شود. گیاه به طور کلی گرمسیری است اما می توان آن را در هر محلی به طور سالانه کشت نمود. برای رشد خود نیاز به محلی آفتاب گیر دارد. در خاک غنی و با دریافت میزان کافی آب می تواند به خوبی عمل کند.

در مناطق گرمسیر به صورت چند ساله می روید. گیاه در شرایط مناسب می تواند گسترده شده و پوشش گیاهی زیبایی را به بار اورد که با گل های جذاب آن بهتر می شود. ما در ادامه در مورد نحوه کاشت گیاه اسپیلانتس برای شما توضیحاتی را را ائه می کنیم. اما ابتدا بیشتر در مورد ویژیگی های ظاهری آن مطالبی را بیان خواهیم نمود.

مشخصات گیاه اسپیلانتس

گیاه چند ساله است که در بیشتر موارد در مناطق سرد و معتدل به صورت سالانه کشت می شود. دارای برگ هایی به رنگ سبز متوسط تا سبز تیره است. سطح زیرین برگ ها روشن تر است. برگ ها کمی تخم مرغی مانند و دارای لبه هایی می باشند. در برگ ها رگه هایی وجود دارد. گیاه ابتدا کوچک است. اما به سرعت تبدیل به بوته ای می شود.

کاشت بذر گیاه اسپیلانتس (Spilanthes، Acmella oleracea)

می توانید با گسترش خود زمین را به خوبی پوشانده و مانند فرشی روی بستر خود به نظر برسد. گیاه بین ۱۲ تا ۱۵ اینچ ارتفاع خواهد داشت. می تواند در گستره ای به عرض ۳۰ اینچ هم پخش شود. گلدهی را خیلی زود شروع می کند. ساقه های گل ها بر روی برگ ها شروع به نمایان شدن می کنند. حلقه هایی به رنگ زرد روشن بر روی گلچه ها دیده می شوند که گل را فاقد گلبرگ نشان خواهند داد.

برای همین در واقع تنها می توان مرکز گل اسپیلانتس را دید که مانند چشم کروی به نظر می رسد. گل ها می توانند تا حدود یک دوم اینچ قطر داشته باشند و تا یک اینچ هم قد بکشند. گل ها در طول ماه های تابستان رشد بیشتری خواهند داشت. اما هنوز هم تا فرا رسیدن فصل سرما می توان شاهد  گل دادن گیاه اسپیلانتس بود. گل اسپیلانتس همان طور که گفته شد کمی خاص است و حال که در مورد ظاهر آن حرف زدیم. در ادامه در مورد محل مناسب برای کشت آن هم مطالبی بیان خواهیم نمود.

کاشت بذر گیاه اسپیلانتس

رشد گیاه اسپیلانتس با استفاده از بذر آن بسیار آسان است. اما با این وجود به دلیل نیاز بذر ها به نور برای جوانه زدن، نباید روی آن ها را بپوشانید. اگر تنها این نکته را به خاطر داشته باشید به طور حتم در کشت بذر ها موفق عمل خواهید کرد. اگر در مناطق سردتر قصد پرورش گیاه را دارید، بهتر است که ابتدا بذر ها را در داخل کشت کنید تا بتوانید گیاهی با رشد بهتر و دوره ای طولانی تر از گلدهی را در طول سال داشته باشید.

برای کسانی که در مناطق گرمسیری زندگی می کنند، شاید رشد گیاه اسپیلانتس در بیرون بهتر باشد و می توانند به آسانی گیاهی چند ساله را در بیرون داشته باشند. برای راهنمایی های بیشتر در زمینه ی کشت گیاه اسپیلانتس می توانید به دستورات عمومی کشت بذرها که به آسانی در دسترس است مراجعه کنید. از یک خاک خوب و مواد ارگانیک به مقدار کافی برای گلدان استفاده کنید.

گیاه به خاک های غنی تر علاقه ی بیشتری دارد. نیاز به گرما و رطوبت برای رشد خود دارد. اما در شرایط خنک هم می تواند جوانه بزند. البته سردتر بودن شرایط منجر به کاهش نرخ جوانه زنی اسپیلانتس می شود. آب فراوان در دوره ی جوانه زنی گیاه اسپیلانتس می تواند منجر به پوسیده شدن بذرها شود. برای همین باید سینی بذر را مرطوب نگه دارید. اما آن را خیس نکنید. جوانه ها به سرعت رشد می کنند.

برای همین می توانید آن ها را به گلدان های بزرگ تر منتقل کنید. با این کار تا زمان هر گونه سرما زدگی در بیرون طی می شود، می توانید گیاهی بزرگ تر را برای نشا در بیرون داشته باشید. گیاه را تا زمان نشا کردن به خوبی تغذیه کنید و به میزان کافی آب در اختیار آن قرار دهید.

محل کشت و مراقبت از گل اسپیلانتس

گیاه به نور کامل آفتاب علاقه دارد. برای همین باید این نور را برای آن فراهم کنید. اما در مناطق خیلی گرم قرار گرفتن در کمی سایه می تواند شما را مطمئن کند که گیاه به طور کامل در خاک مورد استفاده در بستر خود خشک نمی شود. در بیشتر موارد می تواند کمی سایه را در طول روز تحمل کند.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه نعناع گربه ای یا کت نیپ (Catnip / Catmint/Nepeta cataria)

اما بیش از این نباید در سایه قرار داده شود. گیاه کمی حساس تر از دیگر گونه ها می باشد. زیرا که نیاز به آب کافی و مواد مغذی زیادی دارد. با فراهم نمودن این شرایط در کنار خاک دارای زه کشی مناسب می توان شاهد بهترین رشد گیاه بود. با بودن این عوامل در کنار هم می توان شاهد رشد گیاهی در فصل رشد با انبوهی از گل ها بود. چیدن گل ها می تواند منجر به رشد بیشتر گل ها شود.

اگر گیاه را بر روی زمین پرورش می دهید. استفاده از یک ظرف در کنار آن یا آبیاری قطره ای به طور روزانه برای چند دقیقه می تواند گیاه به طور کامل سر حال نگه دارد. قبل از کشت گیاه به خوبی مواد ارگانیک را در خاک استفاده کنید. پس از آن هم در طول سال از کود های همه منظوره برای گرفتن بهترین نتیجه بهره ببرید. گیاه اسپیلانتس را به خوبی می توان در گلدان ها و ظرف ها پرورش داد. حتی می توان علاوه بر کنار ایوان در گلخانه هم آن ها را پرورش داد. گل های متفاوت و کمی عجیب آن می تواند برای هر منظره ای زیبا باشد.

برداشت گل اسپیلانتس

اگر بهترین نتیجه را از برداشت اسپیلانتس می خواهید بگیرید، بهتر است گل ها را در تمام طول سال برداشت کنید. اگر به طور متناوب از گل ها در طی دوره ی رشد برداشت کنید، می توانید مطمئن باشید که گل های اسپیلانتس بیشتری به بار خواهند آمد. بیشترین مقدار ماده ی موثر اسپیلانتول در گل ها یافت می شود. گل ها را در زمانی بچینید که بزرگ شده اند و به خوبی قد کشیده اند. در این حالت بیشترین بار را به دست خواهید آورد.

کاشت بذر گیاه اسپیلانتس (Spilanthes، Acmella oleracea)

بقیه ی بخش های گیاه را می توانید به طور کامل با فرا رسیدن پاییز برداشت کنید. این کار باید قبل تبدیل شدن گل ها به بذر انجام شود. مطمئن باشید که چند هفته قبل از فرا رسیدن سرما این کار را انجام دهید. ما توصیه می کنیم که ابتدا برگها و ساقه ها را ببرید. پس از آن ریشه ها را از زمین در اورید. این کار می تواند از خاکی شدن ساقه ها و برگ ها جلوگیری کند و زمان تمیز کردن محصول برداشت شده را کمتر کند.

در زمان برداشت گیاه اسپیلانتس به خاطر داشته باشید که امکان برداشت برگ ها در طول سال وجود دارد. اما این می تواند منجر به کاهش رشد گیاه شود که در نتیجه کاهش تولید گل ها را به همراه خواهد داشت. برای همین در صورتی که نیاز خاصی به برگ ها به عنوان مثال در پخت و پز ندارید، آن ها را به حال خود رها کنید تا بتوانید گل های اسپیلانتس بیشتری برداشت نمایید. به دلیل وجود غلظت بیشتری از ترکیبات موثر اسپیلانتس در گل ها به نظر می رسد که عاقلانه تر باشد که گل ها را ابتدا چید و برگ ها را برای برداشت در پاییز باقی گذاشت.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه پونه (Pennyroyal seeds، Mentha pulegium)

هشدار: در زمان برداشت گیاه اسپیلانتس ما توصیه می کنیم که از دستکش محافظ استفاده کنید. زیرا که تماس مداوم با گیاه اسپیلانتس می تواند منجر به بی حسی انگشتان شود. دست و دستکش مورد استفاده را پس از تمام شدن کار و جمع کردن بخش های برداشت شده بشویید. نباید در این مدت جایی را لمس کنید. به خصوص چشم هایتان که می تواند منجر به ریختن اشک و بسته شدن پلک شود.

استفاده از گیاه اسپیلانتس در پخت و پز

در حالی که بسیاری می گویند که استفاده از گل اسپیلانتس در غذا باعث طعم دادن به آن می شود. به نظر می رسد که این دست نباشد. زیرا که اسپیلانتس می تواند منجر به بی حس شدن دهان شود. برای همین علاوه بر این که نمی تواند طعم را بهتر کند. که می تواند باعث شود که شما اصلا حس نکنید که چه دارید می خورید. یا این که غذای شما چه طعمی دارد.

برای همین اسپیلانتس بیشتر در غذا هایی استفاده می شود که خیلی فلفل دارند. در غذا های پر ادویه می توان با استفاده از گیاه اسپیلانتس طعم تند آن ها را از بین برد. اما با این وجود در غذاها در برزیل و در هند استفاده می شود. استفاده از آن در مواردی که ترکیباتی در غذا وجود دارد که دوست ندارید طعم آن ها را حس کنید می تواند مفید باشد. از آن در تعدادی از نوشیدنی ها می توان بهره برد. بسیاری به دلیل علاقه به داشتن هیچ حسی در زمان خوردن نوشیدنی های خاص به این ماده علاقه دارند.

خواص درمانی گیاه اسپیلانتس

گیاه یکی از نام های خود که گیاه دندان درد است را به دلیل دارا بودن اسپیلانتول که می تواند منجر به حسی دهان شود گرفته است. زیرا که می تواند منجر به از بین رفتن درد دندان شود. از زمان های قدیم در هند از آن برای درمان درد دندان و مشکلات مرتبط استفاده می شده است. اگر دندان درد دارید یکی از گل های تازه یا خشک شده ی گیاه را بردارید و بجوید.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گل همیشه بهار یا کالاندولا (Calendula / Pot Marigold)

یا در اطراف دندان قرار دهید. می تواند برای مدتی در حدود ۳۰ دقیقه درد شما را تسکین دهد. گل اسپیلانتس هم چنین بزاق آور است. برای همین برای افرادی که دهانی خشک دارند بسیار مفید است. به همین دلیل می تواند به گوارش بهتر غذا هم کمک کند. از سوی دیگر اشتها آور هم می باشد که به دلیل افزایش ترشح بزاق است. فرو بردن گیاه پس از جویدن آن می تواند درد گلو را کم کند. در زمان ابتلا به سرفه های سخت و عفونت گلو می تواند برای همین کمک کننده باشد.

کاشت بذر گیاه اسپیلانتس (Spilanthes، Acmella oleracea)

با رقیق کردن آن می توان برای را تقای سلامت دهان و دندان از آن بهره برد. بسیاری بر این باور هستند که این محلول می تواند از دهان شویه های تجاری بسیار بهتر عمل کند. خواص بی حس کننده ی آن در باغ محل پرورش به دلیل از بین بردن درد گزیدگی و زخم ها می تواند برای بسیاری مفید واقع شود.

البته این بی حسی برای دوره ای کوتاه خواهد بود. اسپیلانتول گفته می شود که برای انگل های خونی به خصوص در مورد باکتری های مالاریا  مفید است و بر اساس مطالعه ها می تواند توسط افراد مبتلا برای از بین بردن این گونه انگل ها و باکتری ها استفاده شود.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر نعناع فلفلی یا سوسنبر (Mentha piperita، Peppermint)

این خواص ضد باکتری برای بیماری های معمول و برای مقابله با پاتوژن هایی مانند Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Proteus vulgaris, Pseudomonas aeruginosa, Salmonella gallinarum و staphylococcus albus مفید واقع می شود. هم چنین می تواند از رشد را گانیسم های قارچی و تخمیری جلوگیری کند. به نظر می رسد که غدد لنفاوی را تحریک می کند. برای همین به منظور دفع سموم باقی مانده در بدن می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

گیاه اسپیلانتس و حیوانات خانگی

در حالی که گزارشی مبنی بر خورده شدن گیاه توسط حیوانات خانگی به دست ما نرسیده است. اما این احتمال وجود دارد که توسط آنها خورده شود. ممکن است بعضی از این حیوانات علاقه به جویدن هر چیزی داشته باشند. برای همین شاید باید در این مورد محتاط باشید. حیوان ها دوست ندارند تا دهان آنها بی حس شود.

کاربرد های دیگر گل اسپیلانتس

گفته می شود که گیاه اسپیلانتس دارای خاصیتی است که می تواند فشار عضله ها را کم کند. برای همین در بعضی از محصولات مورد استفاده برای زیبایی پوست استفاده می شود. در واقع به عنوان یک بوتاکس طبیعی شناخته می شود. با ورود خود به پوست از انقباض ماهیچه های زیر جلدی جلوگیری می کند. برای همین از به وجود امدن چین روی پوست که به دلیل این انقباض ها وی می دهد تا حدی جلوگیری می کند.

چرا گیاه را با نام گل اسپیلانتس می شناسند؟

در اصل گیاه را با نام گیاه اسپیلانتس اکملا می شناختند. البته گیاه شناسان در این موارد بیشتر باریک می شوند. گفته می شود که این گونه ی گیاهی در ارتباط با گونه های خانواده اکملا (acmella) می باشد.

برای همین در نام آن تغییر ایجاد شده است. اما هر کسی در جامعه که گیاه را پرورش می دهد، آن را با نام گل اسپیلانتس یا گیاه اسپیلانتس می شناسد. این نام کوتاه تر هنوز مورد استفاده است. ما فکر می کنیم که گیاه شناسان ممکن است در آینده نام آن را دوباره تغییر داده و از نام قبلی استفاده کنند.

نام های دیگر گیاه

Paracress, Toothache Plant, Electric Daisy, Electric Buttons, Buzz Buttons, Peek-A-Boo, Eyeball Plant Eyeball Plant, Peek-A-Boo Plant, Toothache Plant, Spot Plant, Prickelblume, Alphabet Plant, Jambu, Australian Cress, and Brazil Cress

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کاشت بذر گیاه اسپیلانتس (Spilanthes، Acmella oleracea)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *