Loading...

کاشت بذر گیاه ترخون روسی (Artemiesia dracunculus)

کاشت بذر گیاه ترخون روسی (Artemiesia dracunculus)

ترخون یا ترخون روسی Russian Tarragon Seeds گیاهی مقاوم و چند ساله است که با رشد خود به خوبی بزرگ شده و بین ۳ تا ۴ فوت ارتفاع خواهد داشت. نیاز به مراقبت کمی دارد. می تواند در برابر خشکی مقاومت کند. اما در صورتی که گیاه ترخون روسی به آب بیشتری دسترسی داشته باشد توان به بار اوردن برگ های ترد و انبوه بیشتری را خواهد داشت. گیاه در مورد خاک مورد استفاده برای کشت خود چندان حساس نخواهد بود و در واقع در خاک های فقیر بهتر از خاک های غنی توان رشد خواهد داشت. گیاه در مناطق معتدل تا کمی خنک به خوبی رشد می کند.

گیاه ترخون روسی هر ساله با بوی خاص خود بر خواهد گشت. بوی گیاه هر ساله بیش از پیش خواهد بود. آهو ها و خرگوش ها گیاه را نمی خورند. حشره ها هم علاقه ای به آن ندارد و از اطراف آن پراکنده می شوند. برای همین گیاه ترخون روسی گزینه ای مناسب برای کشت در بسیاری از محل ها که این گونه جانوران حضور دارند می باشد. گیاه ترجیح می دهد تا در نور کامل آفتاب باشد. اما در مناطق گرم تر کمی سایه را دوست خواهد داشت. برگ ها و شاخه های گیاه ترخون روسی انبوه آن می توانند به عنوان حصاری سالانه برای باغ شما باشند.

مشخصات گیاه ترخون روسی

گیاهی چند ساله و مقاوم که به صورت بوته ای رشد می کند. در شرایط مناسب خیلی بهتر رشد کرده و در زمستان تا زمین می میرد. البته در محیط های دارای هوای سرد به طور کامل خواهد مرد. اما در بسیاری از موارد گیاه ترخون روسی در بهار دوباره اولین جوانه ها از زمین ظاهر شده و گیاه شروع به رشد خواهد کرد. گیاه به سرعت رشد کرده و ساقه های بلند آن می توانند بین ۳ تا ۴ فوت ارتفاع داشته باشد. برگ های گیاه بلند و باریک هستند. هر یک از آن ها خطی و دارای حدود ۱ تا ۴ اینچ طول خواهد بود. برگ های تازه به رنگ سبز روشن هستند.

همین که بالغ می شوند می توانند کمی از شفافیت رنگ خود را از دست بدهند. برگ ها بسیار زیاد خواهند بود و در امتداد ساقه ها به صورت سه گانه رشد خواهند کرد. بر بالای ساقه ها هم تنها یک برگ رشد خواهد کرد. گل ها در اواخر تابستان بر بالای ساقه ها رشد می کنند. این گل ها کمی شبیه به کره هایی مدور و سبز متمایل به زرد هستند. گل ها اغلب باز نمی شوند. تولید بذر هم به ندرت رخ می دهد. برگ های گیاه دارای بویی متمایز هستند. همان طور که گفته شد گیاه ترخون روسی در مناطق سرد گیاه تا زمین خواهد مرد.

بوی گیاه ترخون روسی

ترخون دارای بویی خاص است که گفته می شود ترکیبی از بوی ادویه مانند آنیسون و دارچین است. برگ ها در ابتدا دارای بوی کمی هستند. اما با رشد گیاه و بالغ شدن گیاه ترخون روسی برگ ها می توان بوی بیشتری حس کرد. بیشترین بو در زمان گل دادن گیاه خواهد بود. اما بیشینه ی بوی برگ ها در زمانی خواهد بود که برگ ها را برداشت کنید و خشک شود. در این زمان غلظت روغن های موجود در برگ های گیاه ترخون روسی زیاد شده و بیشترین بو را خواهد داشت.

گونه های گیاه ترخون

دو گونه ی اصلی ترخون وجود دارد. فرانسوی و روسی. ترخون فرانسوی را تنها می توان با استفاده از ریشه ها تکثیر کرد. باید این ریشه ها را از یک فروشنده ی قابل اعتماد تهیه کنید.  این ریشه ها به عنوان گیاهی کوچک به فروش می رسند. این گونه در مقایسه با گونه ی روسی بسیار حساس و نازک تر است. اما ترخون روسی را می توان به راحتی با استفاده از بذر آن رشد داد. این گونه بسیار مقاوم تر است و به راحتی می توان آن را پرورش داد. گیاه ترخون روسی نیاز به مراقبت بسیار کمتری هم خواهد داشت.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گیاه دارویی زنجبیل شامی (Elecampane-Inula helenium)

عده ای هم می گویند که بوی بسیار کمتری در ترخون روسی وجود دارد. برای همین باید ترخون فرانسوی را استفاده کرد. ما هر دو گونه را در باغ خود رشد داده و شاهد پرورش آن بوده ایم. از برگ های هر دو به صورت تازه و خشک شده استفاده کرده ایم. آن چه ما شاهد بودیم این است که این دو گونه تفاوت زیادی در طعم و بو نداشتند. برای این دو دلیل می تواند وجود داشته باشد. یا این که سویه ای از ترخون که ما آن را کشت کرده ایم سویه ی مناسبی بوده است که دارای ویژگی های عالی است.

یا این که ترخون فرانسوی که به فروش می رسانیم در اصل ترخون فرانسوی نیست. اما در هر صورت ترخون های فرانسوی ما نتوانستند در زمستان زنده بمانند. اما ترخون های روسی در سرمای زمستان زنده ماندند. شاید هم این تست درستی برای پی بردن به گونه ی درست ترخون نباشد. اگر شما در مناطق معتدل و خنک تر زندگی می کنید، کشت ترخون فرانسوی می تواند کار سختی باشد. باید آن را در طول فصل زمستان به داخل بیاورید. در مناطق کمی گرم شاید بتوان با مالچ گیاه را زنده نگه داشت. البته در صورتی که هوا خیلی سرد نشود. زیرا که سرما در زمستان می تواند به ریشه ها آسیب رسانده و گیاه در زمستان بمیرد.

اما در هر صورت کشت این گونه ی گیاهی در مکان های دارای آب و هوای گرم به راحتی در بیرون ممکن نیست. اگر چه می توان این گیاه را در این گونه مناطق کشت کرد اما نیاز به تلاش فراوان دارد. ترخون روسی گیاهی مقاوم است. به خوبی در مناطق معتدل تا کمی خنک رشد می کند. نیاز به مراقبت کمی دارد. به نظر می رسد با توجه به مطالب گفته شده شاید به احتمال قوی بهتر از ترخون فرانسوی باشد. البته افراد خبره می توانند در طعم این دو تفاوت هایی را حس کنند. اما برای ما هر دوی آن ها تقریبا دارای طعم یکسان بوده و خوب هستند.

محل کاشت و مراقبت از گیاه ترخون

این نوشته ها در مورد ترخون فرانسوی نیست، که نیاز به مراقبت بسیار بیشتری دارد. اما گیاه ترخون روسی مقاوم بوده و می توان با استفاده از این نوشته ها به خوبی آن را پرورش داد. گیاه در زمستان می میرد. و در بهار دوباره رشد می کند. بهتر است که گیاه ترخون روسی در بستری فقیر کشت شود. در این بستر ها بهترین طعم را به بار خواهد آورد. استفاده ی زیاد از مواد ارگانیک می تواند بوی و طعم گیاه را کم کند. در مناطق معتدل و کمی خنک بهتر است که نور کامل آفتاب را دریافت کند.

البته کمی سایه در هنگام عصر یا در گرامی ظهر برای رشد آن مناسب تر است. در حالی که در مکان هایی که هوا کمی خنک تر می شود گیاه ترخون روسی باید در تمام طول روز نور آفتاب را دریافت کند تا بهترین رشد را تجربه کند. گیاه نیاز به خاک دارای زه کشی مناسب دارد. ریشه ها حتی برای مدتی کوتاه توان تحمل خاک های اشباع شده از آب را ندارند. همین که گیاه به شرایط پایدار رسید و کمی رشد کرد، دیگر نیاز به آب فراوانی ندارد و در برابر خشکی مقاوم خواهد بود.

اما در صورتی که بیشتر برای برداشت برگ ها آن را پرورش می دهید تا برای مقاصد زیبایی، بهتر است کمی آب اضافه در اختیار گیاه ترخون روسی قرار دهید. گیاهانی که هیچ آبی دریافت نکنند به نظر می رسد که کوتاه تر بوده و چندان بویی نداشته باشند. بهترین راه برای این کار استفاده از یک ظرف در کنار بستر گیاه است. اطراف گیاه را با مالچ مانند چوب بپوشانید. اما از مالچ با چمن و یا برگ ها که خیلی فشرده هستند استفاده نکنید. به طور روزانه برای مدتی در حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه به گیاه آب بدهید.

بر حسب میزان آبی که به صورت قطره ای در اختیار ریشه ها قرار می گیرد این زمان را تنظیم کنید. استفاده از مالچ چوب شما را مطمئن می کند که آب در نزدیکی سطح زمین باقی مانده و زود تبخیر نمی شود. در این حالت آب بسیار کمتری برای تغذیه ی گیاه لازم خواهد بود. از مالچ با استفاده از یک پوشش پلاستیکی هم می توان بهره برد. اما استفاده از پلاستیک در باغ می تواند کمی منظره ی نا مناسبی به همراه داشته باشد. ترخون نیاز به مراقبت کمی دارد و با کمی آب که به آن داده می شود دیگر نیاز به مراقبت خاصی نخواهد داشت.

ساقه های گیاه ترخون روسی در پایان سال ببرید و در اطراف گیاه را مالچ بپاشید. با این کار از گیاه در برابر سرما مراقبت خواهید کرد. اگر هم از پلاستیک سیاه استفاده می کنید که دیگر نیازی به مالچ نخواهد بود. گیاه برای کشت در پشت مرزها و حتی به عنوان حصاری برای تابستان خیلی خوب عمل خواهد کرد. بوی گیاه می تواند بسیاری از حشرات را پراکنده کند. برای همین برای کشت در نزدیکی ایوان و و در حیاط باغ در محل هایی که در کنار هم جمع می شوید بسیار عالی است.

کاشت بذر گیاه ترخون روسی

رشد گیاه را با استفاده از بذر در اواخر زمستان و در داخل آغاز کنید. برای این کار از سینی های بذر استفاده نمایید. از یک خاک مناسب و سبک که مرغوب باشد برای جوانه زدن بذرها استفاده کنید. روی بذرها را کمی بپوشانید. می توانید با مراجعه به دستورات موجود برای کشت بذرها در این مورد راهنمایی های بیشتری کسب کنید.

کاشت بذر گیاه ترخون روسی (Artemiesia dracunculus)

همین که جوانه ها کمی رشد کردند، آن ها را در گلدان های بزرگ تری قرار دهید. با رشد بیشتر نشا ها در این گلدان ها و تا ارتفاع حدود ۶ اینچ می توانید، آن ها را به بیرون برده و در محل مناسبی نشا کنید. ابتدا گیاه را به شرایط جدید آشنا کنید. پس از انتقال نشاها به بیرون، هر یک از آن ها را از دیگری با فاصله ی حدود ۱۲ اینچی بکارید.

برداشت گیاه ترخون روسی

بهتر است که گیاه را درست قبل از این که شروع به گل دادن کند برداشت کنید. زیرا که این زمانی است که گل ها دارای بیشترین میزان اسانس در خود هستند. این امر می تواند آن ها را برای استفاده دارای ارزش درمانی بیشتری کند. در حالی که گیاه را برداشت می کنید، مهم است که یک اینچ از ساقه ها را بر روی زمین باقی بگذارید. این امر می تواند به ساقه ها کمک کند تا جوانه های جدید را دوباره برای رشد بوته ی گیاه به بار اورند. ساقه ها را چیده و آن ها را در محل مناسبی که گرم و تاریک باشد آویزان کنید.

صبر کنید تا ساقه ها و برگ های روی آن ها خشک شوند. برای خشک شدن گیاه، آن را در معرض نور آفتاب و یا در مکان هایی که گردش مناسب هوا وجود ندارد قرار ندهید. زیرا که ممکن است در این شرایط گیاه ترخون روسی ترکیبات موجود در خود را از دست بدهند و به رنگ سفید در آیند. ترخون خشک شده دارای طعم قوی تری است و بوی آن از ترخون تازه بیشتر می باشد. زیرا که در حالی که خشک می شود روغن فرا موجود در آن دارای غلظت بیشتری خواهد شد.

می توان ترخون تازه را برای استفاده منجمد کرد. یا این که در آب قرار داده و به همراه هم در فریزر قرار داد. ما ترجیح می دادیم تا گیاه را خشک کرده و برگ ها را جدا کنیم. با قرار دادن آن ها در محفظه ای در بسته امکان استفاده از آن در آینده وجود خواهد داشت. هشدار: عده ای از مردم در زمانی که در حال جدا کردن برگ های خشک شده ی ترخون از ساقه ها هستند، احساس می کنند که در تنفس مشکل پیدا کرده اند و یا این که سرفه می کنند. این به دلیل بوی قوی ترخون می باشد.  توصیه می شود در این حالت از یک ماسک استفاده کنید.

مصارف خوراکی گیاه ترخون روسی

می توان از برگ های تازه گیاه ترخون روسی در سالاد استفاده کرد. به صورت پخته هم از آن در بسیاری از غذا ها استفاده می شود. استفاده از ترخون برای طعم دهی به غذا می باشد. به خصوص برای غذا های چرب خوب هستند. در این حالت به هضم غذا هم کمک می کنند. استفاده از آن در سوپ ها، سرخ کردنی ها، غذا های گوشتی، و سس ها متداول است.

کاشت بذر گیاه ترخون روسی (Artemiesia dracunculus)جوانه های تازه در آمده را می توان چید و به همراه سبزی های معطر دیگر پخت و استفاده کرد. از برگ ها در طعم دادن به سرکه استفاده می شود. از آن در سالاد هایی که با سرکه تهیه می شوند استفاده می شود. هم چنین از گیاه ترخون روسی به طور گسترده ای به همراه تخم مرغ و ماهی استفاده می شود. برای طعم دهی به کره ها و روغن هم می توان از آن بهره برد.

خواص درمانی ترخون روسی

گیاهی گرم کننده است که به تحریک سیستم گوارشی کمک میکند. به کشتن کرم های روده کمک کرده و تب را پایین می اورد. هم چنین ادرار اور است. از دم کرده ی آن برای بهبود هضم، درمان نفخ، سکسکه و تهوع می توان بهره برد.

گیاه ترخون روسی به دلیل دارا بودن خواص آرام بخشی ملایم می توان از آن برای کمک به داشتن خوابی بهتر بهره برد. از ضماد تهیه شده از آن برای درمان و کاهش درد روماتیزم، درد مفاصل، دندان درد و نقرس استفاده می شود. از روغن فرار به دست آمده از آن برای درمان مشکلات هضم و قاعدگی استفاده می شود.

کاربرد های دیگر گیاه ترخون روسی

برگ ها حوای حدود ۰.۳ درصد روغن فرار هستند که ۷۰ درصد این روغن methyl chivacol برای طعم دهی به غذا استفاده می شود. این روغن هم چنین می تواند بیشتر حشرات را پراکنده کند. گیاه خشک شده هم می تواند برای دفع حشرات مورد استفاده قرار گیرد. با توجه به تمام مطالبی که در این متن مورد بررسی قرار گفت، شما حالا می توانید برای کشت گیاه تصمیم بگیرید.

امکان کشت در مکان های مختلفی وجود دارد. همان طور که گفته شد یکی از بهترین راه ها این است که ابتدا با کاشت ترخون در گلدان یا سینی بذر، منتظر جوانه زدن آن ها بود. پس از آن می توان گیاهان را به بیرون برده و با کاشت ترخون در باغچه به رشد هر چه بیشتر آن کمک نمود. کاشت ترخون در منزل یکی از راه های ساده برای بهره مند شدن از تمام مزایای گیاه می باشد که بدون تلاش فراوان می توان به آن دست بافت.

کاشت ترخون در خانه برای شما امکان استفاده از گیاه را در هر زمانی برای غذا های مختلف فراهم می کند. برای همین با تهیه ی مقداری بذر می توانید از آن در خانه ی خود لذت ببرید. کاشت ترخون با بذر با توجه به سادگی آن می تواند توسط هر یک از ما صورت پذیرد. البته گیاهان متنوع سبزی های متعددی را می توان یافت که برای خانه ی شما زیبای به همراه دارند و می توانند از آن ها در خانه استفاده کنید. اما در هر صورت با کاشت ترخون و مرزه و هر یک از گیاهان دیگر گوشه ای از نیاز های خود را در خانه رفع کنید.

اگر قصد دارید تا گونه های دیگر را کشت کنید می توانید با کمی تلاش این کار را انجام دهید. دستورات عمومی کشت بذر ها می تواند در این راه کمک کننده باشد. اما در صورت قصد کاشت ترخون می توانید همان طور که گفته شد در اواخر زمستان بذر ها را در داخل بکارید تا برای انتقال به بیرون در فصل بهار آماده شوند. حتی در صورت تمایل می توانید با کاشت ترخون در گلخانه با فراهم نمودن شرایط گفته شده، گیاه را برداشت نموده و مصرف کنید.کاشت بذر گیاه ترخون روسی (Artemiesia dracunculus)

در هر صورت در هر یک از این روش ها و مکان ها می توان گفت که طرز کاشت ترخون تفاوت چندانی ندارد. در صورتی که شما ترخون روسی را برای کشت انتخاب کنید، بدون تلاش فراوان موفق به رشد و پرورش آن خواهید شد. اما در صورت انتخاب ترخون فرانسوی شاید کار شما بسیار سخت تر شود. زیرا که این گونه حساس بوده و به راحتی امکان رشد آن در هر محلی وجود ندارد.

به هر حال برای این کار نیاز به هزینه ی فراوانی ندارید و همان طور که گفته شد با کاشت ترخون در گلدان در مراحل ابتدایی خواهید توانست تا با رشد مناسب آن در موقعی مناسب آن را به بیرون برده و با کاشت ترخون در باغچه ی خانه ی خود و یا در باغ خود از زیبایی های آن لذت ببرید و در مواقع نیاز از برگ های آن برداشت نمایید. می توان افراد زیادی را دید که تا به حال اقدام به کاشت ترخون در منزل خود کرده اند و از نتیجه ی به دست آمده هم بسیار راضی بوده اند.

برای همین شاید شما هم از آن کسانی باشید که با کاشت ترخون در خانه ی خود از این کار در زمان برداشت برگ ها و استفاده از آن در غذا رضایت کامل را به دست خواهید آورد. تنها در این راه باید به نکات گفته شده در انتخاب محل مناسب برای کاشت ترخون با بذر آن توجه کنید. اگر هم نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد نحوه یا طرز کاشت ترخون دارید، می توانید با توجه به شرایط اب و هوایی منطقه ی محل زندگی خود در این مورد جستجوی بیشتری کرده و اطلاعات لازم را به راحتی کسب کنید.

نام های دیگر گیاه

Dragon’s Mugwort, Estragon, German Tarragon, Tarragon, True Tarragon

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله: کاشت بذر گیاه ترخون روسی (Artemiesia dracunculus)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *