Loading...

کاشت بذر گیاه ترخون یا ترخون مکزیکی (Sweet Mace)

کاشت بذر گیاه ترخون یا ترخون مکزیکی ( Tagetes lucida)

ترخون مکزیکی (Sweet Mace ،Mexican Tarragon) گیاهی بسیار معطر و شاداب است که برای کشت در مناطق گرم و دارای نور افتاب مناسب است. گیاه در مناطق معتدل و سرد تر به صورت یک ساله می روید. اما در مناطق گرم به صورت چند ساله رشد خواهد کرد. در بیشتر موارد ترخون مکزیکی بوته ای انبوه و پر برگ را به بار خواهد آورد. ارتفاع گیاه به ۱۲ اینچ می رسد و گل های زرد روشن آن از اواسط تابستان رشد نموده و تا فرا رسیدن فصل سرما بر روی گیاه قابل مشاهده خواهند بود. گیاه ترخون مکزیکی به خوبی در برابر خشکی مقاوم است و بوی آنیسونی آن می تواند در اطراف باغ پخش شود.

این بو  لیکوریس مانند می باشد. برای کشت در محل مرزها به عنوان حصاری کوتاه در مناطق آفتاب گیر مناسب می باشد. هم چنین رشد آن در گلدان و در زمین های سنگلاخ هم می تواند گزینه ای مناسب برای شما باشد. بوی تند آن می تواند آهو ها و خرگوش ها را دور کند. در حالی که ترخون مکزیکی برای باغ شما طراوت را با رنگ هایی زیبا به همراه خواهد داشت. این گونه می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای ترخون فرانسوی باشد. برای همین به منظور استفاده در سالاد بسیار عالی است.

مشخصات گیاه ترخون مکزیکی

ترخون مکزیکی گیاهی چند ساله است که در مناطق گرم می روید. در مناطق معتدل و سرد هم به صورت یک ساله خواهد رویید. به نظر می رسد که با نگاهی به اینترنت شاهد باشید که در منابع مختلف گیاه را با ویژگی های متفاوتی شرح داده باشند. شاید این تفاوت ها که در منابع مختلف در مورد این گونه ی گیاهی وجود دارد به دلیل تفاوت موجود در محل کشت و مناطق پرورش گیاه ترخون مکزیکی به وجود امده باشد. در مکزیک این گیاه به صورت سالانه می روید. برگ هایی کشیده و به رنگ سبز متوسط رشد می دهد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر سداب (Rue Seeds ,Ruta graveolens)

این برگ ها دارای دندانه می باشند و به صورت جفت در جهات مخالف روی ساقه ها دیده خواهند شد. ساقه های گیاه ترخون مکزیکی هم نیمه چوبی به نظر می رسند. ساقه ها دارای انشعاب های زیادی بوده و به نظر می رسد که روی زمین افتاده و در حال خزیدن هستند. برای همین است که بیشتر انشعاب های موجود روی ساقه ها به نظر می رسد که در یک جهت گیاه ترخون مکزیکی قرار گرفته اند. ارتفاع گیاه به همین دلیل بیش از ۱۲ اینچ نمی شود.

کاشت بذر گیاه ترخون یا ترخون مکزیکی ( Tagetes lucida)

بر بالای این شاخه ها می توان شاهد رشد خوشه ای از گل ها به رنگ زرد روشن بود. هر یک از گل ها دارای نیم اینچ پهنا می باشد که شامل چند گلچه است. هر گلچه مانند گل همیشه بهار یا گل جعفری به نظر رسیده و در هر گل می توان ۳ تا ۵ گلچه داشت. در یک سال گیاه ترخون مکزیکی می تواند بوته ای دارای عطر زیاد گسترش دهد که حتی تماس با آن به دلیل این بو منجر به استشمام آن شود. در اواسط تابستان گیاه شروع به گل دادن می کند و تا فصل سرما می توان  شاهد گل ها روی بوته ی گیاه بود.

در مناطقی که گیاه می تواند زمستان را پشت سر بگذارد، دارای بوته ای تا ارتفاع ۳۰ اینچ خواهد بود. اگر چه بر اساس گزارش های موجود ترخون مکزیکی می تواند تا ۴ فوت هم رشد کند. ویکی پدیا ادعا می کند که ساقه ها انشعاب ندارند. اما من نمی توانم چنین چیزی را تایید کنم. در واقع عکسی که آن ها در کنار این توضیحات نشان داده اند، می گوید که ساقه ها دارای انشعاب های زیادی هستند. در بیشتر موارد یخ زدن منجر به از بین رفتن گیاه ترخون مکزیکی تا زمین می شود. اما می تواند دوباره بر گردد. اما دوره های طولانی مدت سرما و یخ زدگی می تواند گیاه را برای همیشه نابود کند.

محل کاشت و مراقبت از گیاه ترخون مکزیکی

گیاه ترخون مکزیکی دوست دارد تا در نور کامل آفتاب رشد کند. خاک دارای زه کشی مناسب برای رشد بهتر آن لازم است. می تواند کمی سایه را هم تحمل نماید. اما به خوبی در این شرایط عمل نخواهد کرد. گیاه می تواند در انواع خاک در صورت فراهم بودن زه کشی رشد کند. البته نمی تواند خاک های اشباع شده از آب را تحمل کند. خاک های فقیر خیلی خوب هستند اما اضافه کردن کمی مواد ارگانیک می تواند گیاهی قوی تر را برای شما به بار آورد. گیاه ترخون مکزیکی به خوبی در برابر خشکی مقاوم است و کمی آب دادن می تواند برای آن کافی باشد.

اما در صورت فراهم نمودن میزان بیشتری آب می توانید گیاهی انبوه تر داشته و برگ های بیشتری برداشت کنید. استفاده از آبدهی قطره ای در کنار گیاه با استفاده از ظرف می تواند راهی ایده ال برای تامین آب مورد نیاز آن باشد. گیاه ترخون مکزیکی در مناطق گرم مشکلی در زمینه ی پشت سر گذاشتن زمستان نخواهد داشت. اما در مناطق معتدل نیاز به مالچ زیادی برای زنده نگه داشتن گیاه می باشد. اگر چه گیاه ترخون مکزیکی تا زمین می میرد. اما می تواند در بهار دوباره رشد کند.

مگر این که زمستان خیلی سردی را پشت سر گذاشته باشد. ریشه ها به خوبی مقاوم هستند. می توان در مناطق سرد تر گیاه را با ریشه ها از زمین در اورد و در گلدان مناسبی قرار داد تا بتوان در برابر سرمای زمستان از آن محافظت نمود. ترخون مکزیکی را با قرار دادن در محلی که گیاه را از یخ زدن محافظت کند، می تواند زمستان را پشت سر بگذارد. نیازی نیست که محل مورد نظر گرم باشد. همین که ریشه ها یخ نزنند کافی است. البته در زمان هایی که زمستان ها خیلی سرد می شود هم امکان دارد که گیاه در گلدان دوام نیاورد.

کاشت بذر گیاه ترخون یا ترخون مکزیکی ( Tagetes lucida)

ما در سال ۲۰۱۰ همه ی گیاهان خود را به جز یکی از آن ها از دست دادیم. شاید دلیل دوام آوردن گیاه ترخون مکزیکی ، قرار داشتن در مکانی بود که کمی هوا گرم تر بود. اما در صورتی که شما می خواهید گیاه زنده بماند، آن را از زمین در اورده و در داخل گاراژ قرار دهید. با این کار نیازی به آغاز به رشد گیاه با استفاده از بذر نیست. اگر چه بخش های بالایی گیاه خواهند مرد، اما ریشه ها زنده خواهند ماند. مطمئن شوید که قبل از امدن سرما ترخون مکزیکی را با ریشه از خاک خارج کنید.

کاشت بذر گیاه ترخون مکزیکی

گیاه ترخون مکزیکی به راحتی می تواند از بذر آن در سال اول بروید و می توان در همان سال شاهد گل دادن گیاه بود. جوانه زنی بذر ها به طور معمول سریع می باشد و بین ۵ تا ۱۲ روز به طول خواهد انجامید. بذر ها را در گلدان های جدا و یا در سینی بذر در سلول های مجزا بکارید. این کار را حداقل یک ماه قبل از آخرین سرما در اوایل بهار یا در زمستان انجام دهید.

جوانه ها را به گلدان های بزرگ تر منتقل کنید تا رشد بیشتری داشته باشند. پس از آن هم می توانید با رشد مناسب گیاه ترخون مکزیکی و قوی شدن آن، به تدریج بوته ی آن را با شرایط بیرون آشنا کنید. پس از گذشت خطر سرما زدگی، آن ها را در بستر مناسب نشا کنید. بین هر یک از نشا ها با دیگری حدود ۸ تا ۱۲ اینچ فاصله بگذارید.

برداشت گیاه ترخون مکزیکی

گل ها را به محض ظاهر شدن بر روی بوته ی گیاه بچینید و از آن در سالاد و یا برای رنگ دهی به غذا استفاده کنید. برگ ها را می توان به طور جدا در صورت نیاز برداشت کرد. بالای شاخه ها را برداشت کنید تا گیاه ترخون مکزیکی را تشویق به دادن شاخه های بیشتری کند. برای برداشت کامل شاخه ها را از ساقه ی اصلی بچینید. این کار را در انتهای فصل انجام دهید. شاخه ها را در مکانی مناسب قرار دهید تا خشک شوند. محل مورد استفاده برای خشک کردن شاخه ها باید تاریک و گرم باشد.

پس از آن می توانید برگ ها را جدا کرده و در یک محفظه ی در بسته قرار دهید. این محفظه باید در مکانی به دور از نور نگه داری شود. در مکان هایی که دوره ی رشد گیاه طولانی تر است می توان به طور متناوب از برگ های گیاه ترخون مکزیکی و شاخه های آن برداشت نمود. زیرا که توان رشد سریع را داشته و به خوبی برگ های تازه به بار می اورد. اما در مکان های خنک تر بیشتر شاخه ها را قبل از رسیدن سرما قطع کنید. تنها تعدادی از ساقه های اصلی را باقی بگذارید. یک یا دو فوت از ساقه ها را باقی گذاشته و روی گیاه را مالچ بپاشید تا بتواند از سرمای زمستان جان سالم به در ببرد. به نکات گفته شده در بالا برای این کار توجه کنید.

استفاده از گیاه ترخون مکزیکی در پخت و پز

از این گونه ی گیاهی به طور معمول به جای ترخون فرانسوی استفاده می شود. به خصوص در مناطقی که هوا گرم است و کشت و پرورش این گونه راحت تر است. طعم آن کمی قوی تر از ترخون فرانسوی است و مزه ی انیسونی آن بیشتر می باشد. اما در عین حال شیرین تر است که آن را گزینه ای مناسب برای غذاهایی مانند برنج و دسر ها می کند. امکان استفاده از آن در سوپ ها، غذا های گوشتی، و سس ها هم وجود دارد. ترخون مکزیکی برای طعم دادن به شکلات هم خیلی عالی است.

کاشت بذر گیاه ترخون یا ترخون مکزیکی ( Tagetes lucida)

در بسیاری از کشور های امریکای جنوبی در نوشیدنی ها و نوشابه های خاص استفاده می شود. در سالاد فرانسوی هم می توان از آن استفاده نمود. در این مورد برای تزیین سالاد استفاده می شود. از برگ ها می توان چای خوب و دارای طعم انیسونی تهیه نمود. گل ها را می توان به سالاد اضافه کرد. این کار باعث رنگ دهی و بهبود طعم سالاد می شود. در غذاهایی که با برنج تهیه می شوند هم می توانند برای رنگ دهی به غذا مورد استفاده قرار گیرند. می توان از آن به عنوان شکر در کیک ها بهره برد.

خواص درمانی ترخون مکزیکی

برای سال ها از آن توسط قبایل بومی آمریکایی برای درمان مشکلات گوارشی مانند اسهال، تهوع، عدم هضم غذا و قولنج استفاده می شده است. ترخون مکزیکی در مالاریا و بیماری های همراه با تب نیز کاربرد داشته است. می تواند به بدن توان دوباره ای بدهد. در دوز های بسیار بالا می تواند سیستم اعصاب مرکزی را تحت تاثیر قرار دهد.در نتیجه باعث به وجود آمدن حالت توهم و بی حسی می شود.

در دوز های بیشتر هم می تواند منجر به سر خوشی شود که به همراه تنباکوی وحشی برای ایجاد روان درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. در بسیاری از مراسم و آیین های مقدس ترخون مکزیکی توسط قبایل بومی امریکا به همین منظور و مقاصد روان درمانی استفاده می شده است. گزارش هایی هم جود دارد که نشان می دهد این استفاده ها می تواند در جهت افزایش قوای جنسی باشد.

مستعمره های اسپانیا از آن برای درمان جنون استفاده می کرده اند. ترخون مکزیکی در مصارف خارجی برای درمان اگزما، گزیدگی عقرب، و بیرون آوردن تیغ کاربرد دارد. با استفاده از ترخون مکزیکی بر روی پوست می توان حشره ها را پراکنده نمود. مطالعه های اخیر نشان داده است که به همراه پرتو فرا بنفش می تواند مورد استفاده قرار گیرد. هدف از این استفاده ها می تواند درمان بیماری های گوش میانی و ای کولی و کاهش تاثیر آن ها باشد.

هشدار: استفاده از ترخون مکزیکی در دوز بالا می تواند منجر به توهم شود.

کاربرد های دیگر

ترشح ریشه ها ثابت شده است که دارای اثر حشره کشی می باشد. برای همین می توان بر ضد کرم ها و حلزون ها از آن بهره برد. هم چنین ترخون مکزیکی توان دفع آفت هایی مانند سوسک های مارچوبه و شپشه لوبیا را دارد. برای همین برای کشت در کنار دیگر گونه های گیاهی مناسب است. برای همین است که گیاه را می سوزانند تا حشرات را دور کنند.

نام های دیگر گیاه

Sweet Scented Marigold, Mexican marigold, Mexican tarragon, sweet mace, Winter Tarragon, Spanish Tarragon, Yauhtli and Sweet marigold,

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کاشت بذر گیاه ترخون یا ترخون مکزیکی ( Tagetes lucida)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *