Loading...

کاشت بذر گیاه توتون (Rustic Tobacco seeds، Nicotiana rustica)

کاشت بذر گیاه توتون (Rustic Tobacco seeds، Nicotiana rustica)

گیاه توتون با نام علمی Nicotiana rustica گونه ای جذاب است که باعث رنگارنگ شدن هر باغی خواهد شد. این گیاه بومی و سالانه می تواند به خوبی گسترده شده و مقداری از سطح موجود در باغ شما را زیباتر کند. گل های زرد و زیبای آن از اواسط بهار تا فرا رسیدن فصل سرما می توانند بر روی گیاه خود نمایی کنند.

گیاه در مورد خاک مورد استفاده برای کشت خود چندان حساس نیست. دوره ی گل دهی گیاه هم به طور نسبی طولانی است. نور کامل آفتاب را ترجیح می دهد. اما گیاه توتون در مکان هایی که کمی سایه در ساعت هایی از روز وجود دارد هم می تواند رشد نماید.

به دلیل دارا بودن نیکوتین بالا تقریبا همه ی حیوانات و حشره ها آن را به حال خود رها می کنند. برای همین توسط آهو و یا خرگوش ها خورده نمی شود. همین که گیاه کاشته شد نیاز به توجه زیادی ندارد. اما باید به آن آب داده شود. زیرا که گیاه توتون در برابر خشکی مقاوم نیست.

مشخصات گیاه توتون

گیاه توتون گاهی به صورت بوته ای در مناطق گرم تر رشد می کند. اما در مواردی هم دارای عمری کوتاه است. گیاه چند ساله بوده و برگ های آن تخم مرغی شکل هستند. این برگ ها دارای رنگی بین سبز روشن تا متوسط می باشند. امکان رشد آن ها تا اندازه ای برابر با ۶ اینچ وجود دارد.

کاشت بذر گیاه توتون (Rustic Tobacco seeds، Nicotiana rustica)

عرض آن ها هم تقریبا در همین حدود خواهد بود. برگ ها نرم و خوشایند هستند. گل ها بر روی ساقه های گیاه به طور گروهی رشد می کنند. گل های گیاه توتون لوله مانند هستند و در انتهای خود باز شده اند. گلبرگ های موجود در انتهای گل ها دارای اندازه ای برابر با حدود سه چهارم اینچ می باشند.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر لبلیا یا تنباکوی آمریکایی (Lobelia inflate)

بوی خوشی از آن ها به مشام می رسد. گل ها به دنبال خود بذر هایی کروی را به همراه دارند که در کپسول هایی قرار گرفته اند. این کپسول ها به ۴ بخش تقسیم شده اند که با باز شدن آن ها بذر های گیاه توتون در محیط پخش می شوند.

کاشت بذر گیاه توتون

بذر ها را باید در سطح کاشت. زیرا که نیاز به دریافت نور برای جوانه زدن خود دارند. بذر ها به طور معمول در دمای هفتاد درجه ی فارنهایت بین ۱۰ تا ۲۰ روز طول خواهد کشید تا بتوانند جوانه بزنند. برای همین باید بذر ها را زود بکارید تا با رفع خطر سرما زدگی بتوانید آن ها را به بیرون منتقل کنید.

کشت دیر هنگام بذر ها می تواند منجر به رشد گیاهی کوچک تر شود که برگ های فراوانی را به بار نخواهد آورد. عده ای می گویند که کشت بذر گیاه توتون در داخل و نشا کردن گیاه می تواند منجر به ایجاد مشکلاتی در ارتباط با ریشه ی اصلی گیاه شود. اما ما با نشای آن شاهد مشکل جدی در زمینه ی پرورش و انتقال گیاه به بیرون نبوده ایم.

کشت بذر ها در داخل گلدان به صورت مجزا می تواند گیاهی بزرگ تر را برای شما به همراه داشته باشد که برای مدتی طولانی تر توان گل دادن را داشته باشد. ما گیاهانی داشته ایم که در اوایل تا اواسط بهار آن ها را نشا کرده ایم و تا فرا رسیدن سرما هنوز به طور خوبی گل می داده اند. این گل دادن تا ماه نوامبر هم ادامه داشته است.

محل کاشت و مراقبت از گیاه توتون

گیاه دوست دارد تا در محلی کشت شود که نور کامل آفتاب را دریافت نماید. البته می تواند به خوبی در صورت وجود کمی سایه ی صبحگاهی یا هنگام عصر نیز به خوبی رشد کند. به خاک های دارای زه کشی مناسب علاقه دارد. برای دادن برگ ها و گل های خوب باید به آن آب داده شود.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر رهمانیا یا فاکس گلو چینی ( Rehmannia elata)

اضافه کردن مواد ارگانیک به خاک هم به شما کمک زیادی در به بار اوردن گل ها و برگ های بیشتر  در گیاه توتون خواهد نمود. در طول سال چند بار مواد مغذی و کود به گیاه بدهید تا از رشد مداوم آن مطمئن شوید. اگر بیشتر به دنبال گل ها هستید می توانید از یک کود معمولی استفاده کنید. اگر به دنبال برداشت برگ های بیشتر هستید بهتر است از یک کود نیتروژن دار در طول ماه های تابستان برای تغذیه ی گیاه بهره ببرید.

گیاه نمی تواند خشکی را برای دوره ای کوتاه هم تحمل کند. برای همین شاید استفاده از ظرفی در کنار آن برای فراهم نمودن مداوم آب و یا آبیاری به صورت قطره ای بتواند از بهترین راه ها برای تامین آب مورد نیاز گیاه باشد. با کمی آب که به طور روزانه در اختیاز گیاه قرار داده می شود، می توان در تمام طول تابستان شاهد گل های آن در مناطق دارای آب و هوای معتدل بود.

تاریخچه گیاه توتون

این گیاه توسط تقریبا همه ی مردم بومی قاره ی آمریکا به عنوان گیاهی مقدس شناخته شده است. برای آن ها امکان کشت گیاه از رود آمازون تا جا های دیگر وجود داشته است. بر اساس یافته های موجود می توان سابقه ی استفاده از آن را به چند هزار سال پیش ربط داد. گیاه به دلیل دارا بودن میزان بالایی از نیکوتین بسیار مورد تحسین بوده است.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه کامفری یا هماور (Comfrey، Symphytum officinale)

این گونه دارای بیش از ده برابر نیکوتین در مقایسه با تنباکو ها یا توتون تجاری می باشد. گیاهانی که در جنگل های بارانی رشد کرده اند می توانند تا ۲۰ برابر نیکوتین بیشتری در خود داشته باشند. برای همین هم این گونه ی گیاهی به عنوان یک ماده ی سر خوش کننده و یا توهم زا شناخته می شده است.

کاشت بذر گیاه توتون (Rustic Tobacco seeds، Nicotiana rustica)

از آن در مراسم خاص توسط کشیش ها و پیشوایان مذهبی در این مناطق در قبایل بومی استفاده می شد. کشیدن این گونه تنباکو یا گیاه توتون در مراسمات مهم و در جشن های زمان صلح یکی از مهم ترین استفاده های آن بوده است. اما هنوز هم برای درمان بسیاری از بیماری ها گیاه توتون در بین قبایل بومی آمریکا رواج دارد.

هشدار: این گیاه بسیار سمی در نظر گرفته می شود. دلیل آن هم دارا بودن میزان بالایی از نیکوتین است. برای همین نباید خورده شود. اما می توان آن را به طور بی خطری به عنوان گیاهی تزیینی پرورش داد. به دلیل این که برگ های آن زننده هستند به نظر می رسد که کسی تمایلی به خوردن آن ها نداشته باشد. اما کشیدن آن می توان بسیار معتاد کننده باشد. به طور تجاری این برگ ها با دیگر تنباکو ها مخلوط می شوند. یا این که گیاه توتون با گیاهان دیگر مخلوط می شوند تا میزان نیکوتین را بسیار کم کنند.

خواص درمانی توتون

بومی های آمریکا آن را برای بسیاری از بیماری ها استفاده می کنند و لیست بلندی از این مصارف را می توان تهیه کرد. اما بیشتر برای مشکلات کلیه، گزیدگی توسط مار، و مانند آن گیاه توتون برای کاهش درد و به عنوان بی حس کننده استفاده می شود. به خصوص در دندان درد و به عنوان ضمادی برای گزیدگی توسط حشرات و یا برای سوختگی پوست کاربرد دارد.

در درمان قاولنج  و در زمان ابتلا به کزاز هم استفاده از آن مفید است. امروزه از آن در دارو سازی برای یافتن راهی به منظور خنثی کردن اثر نیکوتین استفاده می شود. به دلیل دارا بودن میزان بالایی از نیکوتین از برگ های آن به عنوان حشره کش استفاده می شود. این کار  را می توان با استفاده از چای تهیه شده از برگ ها و یا با استفاده از عصاره ی آن ها انجام داد.

برای همین است که حشرات بسیار کمی به این گیاه حمله می کنند و از این لحاظ آفتی نخواهد داشت. بسیاری به دنبال توتون برای سیگار هستند. کاشت توتون سیگار می تواند توسط افراد صورت پذیرد. اما توصیه می شود که به دلیل مضراتی که این گونه مواد بر روی سلامت بدن دارند از این کار اجتناب ورزید. می توان افرادی را دید که اقدام به کاشت توتون در خانه ی خود می کنند.

البته اگر این کشت به منظور بهره بردن از زیبایی گیاه باشد مشکل خاصی وجود ندارد. حتی می توان با کاشت آن از گیاه برای کاربرد هایی مانند راندن حشره ها و دفع آن ها بهره برد. اما به طور معمول کسانی هم هستند که اقدام به کاشت این گونه ی گیاهی برای مصارف تجاری می کنند.

کاشت توتون در ایران هم در گذشته ی نه چندان دور رواج داشته است. امروزه هم می توان شاهد رشد گونه هایی از آن در داخل کشور بود. در هر صورت با توجه به کاربرد هایی که گیاه توتون می تواند در مصارف دارویی داشته باشد، کشت آن برای این گونه مصارف و برای بهره بردن از نیکوتین آن در بعضی از بیماری ها می تواند قابل توجیه باشد.

کاشت بذر گیاه توتون (Rustic Tobacco seeds، Nicotiana rustica)

اما بهتر است که تنها در خانه از آن برای مقاصد تزیینی بهره برد. همان طور که گفته شد می توانید با کاشت توتون در گلدان و انتقال آن به بیرون به راحتی از گیاه در باغچه ی خانه ی خود و یا در باغ خود بهره مند شوید. برای همین اگر شما به دنبال کاشت توتون سیگار در خانه ی خود هستید، تنها لازم است تا در اواخر زمستان با انتخاب گلدان هایی مناسب، بذر های گیاه را در داخل آن ها قرار دهید تا بتوانند در دمای مناسب جوانه بزنند.

در پی آن هم می توانید جوانه ها را رشد داده تا برای انتقال به بیرون آماده شوند. با کشت گیاه در بستر مناسب می توانید در طول سال از زیبایی آن بهره مند شوید. یا این که از آن به عنوان ماده ای برای راندن حشرات و یا از بین بردن آن ها استفاده کنید. در ایران می توان شاهد کشت توتون در گیلان و در مناطق دیگری از کشور بود.

دلیل آن هم مناسب بودن شرایط آب و هوایی برای کشت این گونه ی گیاهی در این گونه مناطق می باشد. استفاده از گیاه توتون  برای پیپ هم در گذشته رایج تر بوده است. کاشت توتون پیپ با توجه به نوع یا گونه گیاه می تواند کمی تفاوت داشته باشد. اما بهتر است که در زمان کاشت توتون یا استفاده از آن به اثرات جانبی آن هم توجه داشته باشید.

نام های دیگر گیاه

Other Names: Sacred Tobacco, Mapacho, Shamanic Tobacco

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کاشت بذر گیاه توتون (Rustic Tobacco seeds، Nicotiana rustica)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *