Loading...

کاشت بذر گیاه خارخاسک (Dipsacus sativus)

کاشت بذر گیاه خارخاسک (Dipsacus sativus)

گیاه خارخاسک یا فولر گیاهی  Fuller’s Teasel Seeds  است که نمی توان گونه ای گیاهی را یافت که شبیه آن باشد. گیاه خارخاسک برای کشت در باغ در کناره ی مرزها و در محل های آفتاب گیر مناسب است. در این مکان ها نیاز به گیاهی بلند و خاص می باشد. این گونه که می تواند از ۴ تا ۸ فوت رشد کند، اگر چه نیاز به خاک مناسب برای رشد دارد اما آب کمی برای نگه داری و پرورش آن لازم خواهد بود. برای همین برای هر باغ آفتاب گیری عالی به نظر می رسد.

همین که گیاه کمی رشد کرد دیگر نیاز به مراقبت چندانی ندارد. آهو ها هم آن را نخواهند خورد. اما پرنده ها و زنبور های عسل به آن علاقه مند هستند. البته زنبور های عسل بیشتر به گل ها علاقه دارند و پرنده ها هم به دنبال بذرهای گیاه هستند. همه ی گونه های این گیاه دو سالانه هستند. این بدان معنی است که در سال دوم گل خواهند داد. در سال اول گیاه تا ۱۲ اینچ رشد می کند و برگ های سبز متوسط خود را به بار می اورد.

برگ های گیاه خارخاسک خیلی سخت هستند و روی آن ها خار هایی وجود دارد. می توان آن ها را در زیر برگ ها دید. ساقه ها ممکن است که روی زمین خم شده باشند. اما برگ ها به خوبی رو به بالا رشد می کنند. در سال دوم اندازه ی برگ ها بزرگ تر می شود و تا ۱۵ اینچ ارتفاع خواهند داشت. در همین سال است که گیاه ساقه های گل های خود را نمایان خواهد کرد. این گل ها با برگ ها جفت می شوند. در این بین محلی برای جمع شدن آب به وجود خواهد آمد.

کاشت بذر گیاه خارخاسک (Dipsacus sativus)

به همین دلیل است که در این فضا و در بین گیاه، بخش های مختلف آن، به نظر می رسد که دام هایی برای حشرات فراهم می کنند. این دام ها از خزیدن حشره ها رو به بالا جلوگیری می کند. هر دو بخش برگ ها و ساقه ها دارای خار هستند. ساقه ها دارای انشعاب می شوند تا به رشد گیاه کمک کنند. هر یک از ساقه ها هم تنها یک گل را رشد خواهد داد. این گل ها بزرگ بوده و بر روی ساقه ها دیده خواهند شد. هر یک از گل ها سخت بوده و استوانه ای می باشد.

اندازه ی آن ها در حدود ۴ اینچ می باشد. ممکن است که گل ها از این هم بلند تر باشند. روی آن ها تعداد زیادی گل کوچک به رنگ های یاسی، صورتی، و گاهی هم سفید دیده می شوند. به نظر می رسد که سر گل ها شروع به شکفته شدن از پایین به بالا می کند. این شکفته شدن از اوایل تا اواسط تابستان آغاز می شود و برای مدتی در حدود یک ماه طول خواهد کشید.

این سر شاخه های محکم به نظر می رسد که می توانند روی گیاه باقی بمانند و حتی زمستان را در حالی که گیاه می میرد پشت سر بگذارند. برای همین است که می توان گیاه را برای زیبایی در زمستان هم گزینه ای مناسب برای کشت دانست. این زیبایی گیاه خارخاسک در زمین هایی که در زمستان گونه ای برای تغییر منظره ندارند مفید واقع می شود. بسته به گونه ی گیاه، می توان دید که گل ها دارای خارهایی هستند که از پایین به سمت بالا در روی سر شاخه ها دیده می وشند.

محل کاشت و مراقبت از گیاه خارخاسک

گیاه روی بیشتر خاک ها به خوبی توان رشد دارد. اما خاک های خیس که دارای زه کشی خوب نیستند را دوست ندارد. نیاز به نور کامل آفتاب دارد. اما گیاه خارخاسک در کناره ی بوته زار ها و در کنار مرز موجود در باغ می تواند در سایه ی نسبی رشد نماید. همین که گیاه رشد کرد، دیگر نیاز به آب چندانی ندارد. زیرا که گیاه خارخاسک در برابر خشکی مقاوم است. البته در سال دوم تحمل گیاه در برابر بی آبی بیشتر است.

اگر می خواهید تعداد زیادی گیاه داشته باشید، می توانید به سر شاخه های گیاه که حاوی بذر ها هستند اجازه بدهید تا روی آن باقی بمانند. این بذر ها می توانند تعدادی گیاه جدید را در پایه ی گیاه قدیمی رشد دهند. توجه داشته باشید که پرنده ها به بذر ها علاقه دارند و ممکن است آن ها را در باغ پخش کنند. برای همین در صورت رشد نا خواسته ی گیاه خارخاسک می توانید آن ها را مانند علف های هرز حذف کنید.

نکات قابل توجه گیاه خارخاسک

در بخش هایی از ایالات متحده گونه هایی از گیاه را تهاجمی در نظر می گیرند. البته گونه های معمولی خارخاسک را کمتر تهاجمی می دانند. در حالی که گونه های معمول گیاه خارخاسک دارای گل های یاسی و صورتی هستند و کمتر می توان گل های سفید را روی آن ها مشاهده کرد. گونه های تهاجمی بیشتر دارای گل هایی سفید هستند.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت و مراقبت از گل یخ (Ice Plants)

هم چنین خارهای روی گل ها کوتاه تر هستند و مانند گونه های معمولی بلند و خمیده نیستند. گونه ای که ما در این جا در مورد آن حرف می زنیم دارای سر گل هایی بزرگ تر از دیگر گونه ها می باشد.

کاشت بذر گیاه خارخاسک (Dipsacus sativus)

اما اگر همین گونه در خاک های فقیر و با آب کم رشد کند، می تواند گل های کوچکی داشته باشد. برای همین تشخیص این گونه ها از روی اندازه ی گل ها می تواند سخت باشد. اما در هر حال گونه ی مد نظر ما به سرعت گونه های وحشی موجود در بخش هایی از ایالات متحده به سرعت پخش نمی شود. می توان آن را با کمی تلاش به خوبی کنترل کرد و در صورت رشد گیاه خارخاسک در جای دیگر امکان حذف آن از باغ وجود دارد. در حیات وحش نمونه های کمی از این گونه یافت می شود و در صورت وجود هم بین هر یک از آن ها با دیگری فاصله هایی طولانی وجود دارد.

رشد گیاه خارخاسک

با استفاده از بذر به آسانی می توان گیاه را پرورش داد. همان طور که گفته شد گیاه به خودی خود می تواند در گوشه ای از باغ شما رشد کند. بذر گیاه خارخاسک را به طور مستقیم در باغ خود در مکان مناسبی در ابتدای بهار کشت کنید. امکان این که بذر را ابتدا در داخل بکارید هم وجود دارد. ما توصیه می کنیم تا بذر را در داخل بکارید تا جوانه بزنند. زیرا که مورد علاقه ی بسیاری از پرنده ها است. آن ها بذر را از زمین در آورده و از جوانه زدن آن جلوگیری می کنند. حتی ما شاهد بوده ایم که خرگوش ها و موش ها هم بذر ها را از زمین در آورده اند.

کاربردهای خارخاسک

استفاده از سر شاخه هایی که حاوی بذر گیاه خارخاسک هستند برای دسته گل های خشک عالی است. می توان در بسیاری از آثار هنری هم از آن ها بهره برد. در ابتدا گیاه را برای استفاده در صنعت پشم پرورش دادند.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر پریلای قرمز (red Perilla seeds، Perilla frutescens nankinensis)

از خارهای خمیده ی این گونه ی گیاهی که در سر شاخه های حاوی بذر وجود داشت برای بالا آوردن پشم در در روند تولید و تهیه ی پارچه برای لباس استفاده می شد. این یکی از گیاهانی است که به حالت طبیعی خود به عنوان ابزاری در صنعت استفاده شده است. برای همین هم در اروپا و به خصوص در انکلیس و هلند به این منظور هنوز در حال کشت است. از گیاه رنگی تولید می شود که باز هم در موارد دیگری صنعت پشم کاربرد دارد.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کاشت بذر گیاه خارخاسک (Dipsacus sativus)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر