Loading...

کاشت بذر گیاه دو دندان دو شاخه (Bidens polylepis)

کاشت بذر گیاه دو دندان دو شاخه (Bidens polylepis)

 گیاه دو دندان دو شاخه (Tickseed Sunflowe، Bidens aristosa) می تواند گونه ای آفتاب گردان محسوب شود که با توجه به ترجمه ی نام علمی آن عده ای از آن با نام دو دندان دو شاخه اشرافی و عده ای هم آن را گیاه دو دندان دو شاخه یا تنها دو شاخه می نامند. جدای از نام گیاه با نگاهی به آن می توان فهمید که گیاه واقعا شاداب و زیبا است. این گونه ی گیاهی یک ساله بوده و جزو گل های وحشی محسوب می شود.

گل های آن در اواخر بهار شکفته می شوند که کمتر گیاه دیگری گل می دهد. گل های دو دندان دو شاخه انبوه و به رنگ زرد هستند. با توجه به زمان گلدهی آن هم می تواند نشاط را به هر محلی که در آن پرورش داده شده است هدیه کند. حتی به تنهایی هم ارزش اضافه شدن به باغ گل های شما را دارد. گیاه دو دندان دو شاخه ترجیح می دهد تا در مکانی مرطوب تر رشد کند.

برای همین باید در چنین محلی در زیر نور آفتاب یا در سایه ی نسبی پرورش داده شود. همین که گیاه به وضعیت پایداری رسید دیگر نیاز به مراقبت فراوانی ندارد. گیاه دو دندان دو شاخه در شرایط ایده ال از بذر های خود دوباره رشد می کند و به صورت گروهی دیده خواهد شد. به نظر می رسد که حیواناتی مانند آهو ها کمی از گیاه را بخورند، اما در کل آن را تا ریشه از بین نمی برند.

مشخصات گیاه دو دندان دو شاخه

به عنوان گیاهی سالانه می تواند برگ هایی ترکیبی را که متشکل از ۳ تا ۷ بخش هستند رشد دهد. این برگ ها به صورت جفت و در جهات مخالف روی ساقه ها ظاهر می شوند. هر یک از برگچه ها دارای دندانه های زیادی بوده و بیضی شکل می باشد. این برگچه ها جهت دار می باشند و در کل هر برگ می تواند تا ۸ اینچ طول داشته و تا ۴ اینچ هم پهنا داشته باشد.

کاشت بذر گیاه دو دندان دو شاخه (Bidens polylepis)

ساقه ها محکم و متمایل به قرمز هستند. این ساقه ها دارای انشعاب هایی هستند که گیاه دو دندان دو شاخه را بیشتر شبیه بوته ای می کنند. گیاه می تواند تا ارتفاعی در حدود ۳ تا ۵ فوت رشد کند. گل ها در انتهای شاخه ها رشد کرده و به رنگ زرد هستند. این گل ها مانند گل های آفتاب گردان بوده و هر یک دارای دو اینچ پهنا می باشند. مرکز گل ها قهوه ای رنگ است و هر یک می توانند تا دو گلبرگ داشته باشند. گل ها کمی معطر هستند که در صورت کشت انبوه می تواند بسیار قابل توجه باشد.

این گل ها در اواخر پاییز روی بوته ی گیاه شکفته خواهند شد. کشت گیاه دو دندان دو شاخه در بوته زارها عالی به نظر می رسد. در محل هایی که نیاز به زیبایی منظره در فصل پاییز است می توان آن ها را  کشت نمود. برای باغ های باتلاقی و مکان هایی که باران زیادی می بارد مناسب است. در باغ های کوچک نباید آن ها را کشت کنید. زیرا که دیگر گونه های گیاهی را در صورت بارش زیاد باران مغلوب خواهند کرد.

محل کاشت و مراقبت از گیاه دو دندان دو شاخه

گیاه دو دندان دو شاخه  به نور کامل آفتاب علاقه دارد. هم چنین به خاک های مرطوب و کمی خیس علاقه ی بیشتری دارد. برای همین برای کشت در محل هایی که آب باران جمع می شود و یا در کناره ی روان آبها عالی به نظر می رسد. می تواند در این گونه محل ها به خوبی گسترش یابد. برای همین در صورتی که باغ بزرگی دارید که در محلی از آن آب باران جمع می شود می توانید آن  را امتحان کنید. به خاک های غنی علاقه ی بیشتری دارد که در مکان های خیس بیشتر پیدا می شود.

می توان در مکان های خشک هم آن را پرورش داد اما باید به خوبی به آن اب داده شود. استفاده از یک ظرف در کنار آن می تواند راهی ایده ال برای آبدهی به گیاه باشد. در محل های آفتاب گیر و در بستر های مرطوب دو دندان دو شاخه به خوبی از بذر خود دوباره رشد می کند. حتی می تواند به صورت تهاجمی در محیط گسترده شود. اما با این وجود به دلیل زیبایی گل های آن شاید منظره ای زیبا به وجود بیاورد. در هر صورت اگر می خواهید از گسترش آن جلوگیری کنید، قبل از رسیدن بذرها ساقه های دو دندان دو شاخه را در پاییز قطع کنید.

پرورش بذر دو دندان دو شاخه

می توان در بیرون و در بستر مناسب در بهار پس از گذشت خطر سرما زدگی بذرها را کاشت. امکان کشت بذر در داخل در زمانی زودتر وجود خواهد داشت. این کار را می توان در اواسط تا اواخر زمستان در داخل و با فراهم نمودن شرایط لازم انجام داد. در بیرون باید بستر مورد نظر را از هر گونه علف هرز ی پاک کنید. خاک را بکنید و در صورتی که به میزان کافی مواد مغذی ندارد کمی مواد ارگانیک را با آن مخلوط نمایید.

کاشت بذر گیاه دو دندان دو شاخه (Bidens polylepis)

بذرها را به صورت پراکنده پخش کنید و روی آن ها را کمی بپوشانید. اگر بستر مورد نظر مرطوب است بذر ها به خوبی جوانه می زنند. در مکان های خشک تر باید به طور روزانه به بذرها آب بدهید تا جوانه زده و کمی رشد کنند. آن ها را در فاصله های ۱۸ تا ۲۴ اینچی تنک کنید. از یک ظرف در اطراف گیاه دو دندان دو شاخه برای مرطوب نگه داشتن زمین استفاده کنید یا با آبیاری قطره ای برای مدت یک ساعت به ریشه ها آب برسانید.

هیچ مراقبت دیگری برای رشد آن نیاز نخواهد بود. تنها باید گیاه دو دندان دو شاخه را در زمستان تا پایه قطع کنید. برای کشت دو دندان دو شاخه در داخل نیاز دارید تا دستورات عمومی کشت بذر ها را دنبال کنید. زمان مناسب برای کشت بذر در داخل هم اواسط تا اواخر زمستان است.

کاربردها دو دندان دو شاخه

برای استفاده در دسته گل ها عالی هستند.

نام های دیگر گیاه

Beggar’s Ticks, Swamp Marigold’s, Bearded Beggarticks

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کاشت بذر گیاه دو دندان دو شاخه (Bidens polylepis)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *