Loading...

کاشت بذر گیاه دکمه طلایی (Tansy Seeds، Tanacetum vulgare)

کاشت بذر گیاه دکمه طلایی (Tansy Seeds، Tanacetum vulgare)

گیاه دکمه طلایی با نام علمی Tanacetum vulgare گیاهی چند ساله و شاداب است که همین که به شرایط پایدار رسید، نیاز به مراقبت کمی خواهد داشت. این گیاه آب فراوانی نیاز ندارد ولی در عوض به نور آفتاب برای رشد خود نیاز دارد. دکمه طلایی در سایه ی نسبی هم به خوبی رشد می کند. در هر نوع خاکی می توان آن را پرورش داد. در مناطق گرم و خشک هم به خوبی توان رشد دارد و برای گیاه دکمه طلایی تفاوت زیادی نخواهد داشت که در کدام منطقه کشت شود.

گل های زرد روشن آن در تابستان شروع به ظاهر شدن روی بوته ی گیاه کرده و تا سرد شدن هوا بر روی بوته ها قابل مشاهده خواهند بود. این گونه ی گیاهی به رنگ سبز تیره است و به صورت بوته ای رشد می کند. برای پر کردن محیط در داخل باغ ایده ال است. در صورت کشت گروهی خواهد توانست تا برای کل فصل رنگ و منظره ای متفاوت را به بار اورد.

  • بیشتر بخوانید: کاشت گیاه زوفا (Hyssopus officinalis) به همراه بهترین زمان کاشت زوفا

اگر سر شاخه های گل ها را بچینید، در دوره ای نسبتا طولانی به گل دهی خود ادامه خواهد داد. نیازی ندارید تا از وسیله ای دیگر برای روشن کردن باغ خود در پاییز استفاده کنید. تنها لازم است تا این گونه ی گیاهی را در باغ خود پرورش دهید. گیاه دکمه طلایی دارای بویی خاص و جالب است. آهو ها هم به نظر می رسد که آن را نمی خورند. می توانید گل ها را برداشته و برای استفاده در آینده خشک کنید. این گل ها رنگ و زیبایی خود را برای مدتی به خوبی نگه می دارند.

مشخصات گیاه دکمه طلایی

گیاهی بوته ای و زیبا است که تا ۳ فوت توان رشد دارد. دکمه طلایی در مواردی تا ۵ فوت رشد می کند. اما در این حالت بیشتر پراکنده یا دراز و برایک به نظر خواهد رسید. دارای برگ های بلند و سرخس مانند است که به رنگ سبز متوسط می باشند. هر یک از برگ ها تا حدود ۷ اینچ طول دارند. به طور متناوب در امتداد ساقه های محکم و سر بر اورده ی گیاه رشد کرده و هر چه به سمت بالای ساقه ها حرکت کنید از اندازه ی برگ ها کاسته می شود.

کاشت بذر گیاه دکمه طلایی (Tansy Seeds، Tanacetum vulgare)

گیاه دکمه طلایی از پایه ی خود منشعب شده و برای همین مانند بوته ای رشد خواهد کرد. گل های گیاه هم در خوشه هایی مسطح بر بالای ساقه ها با عرضی حدود ۸ اینچ ظاهر خواهند شد. هر یک از گل ها کوچک بوده و دارای حدود نیم اینچ عرض می باشد. گل ها کمی مدور بوده و مانند دکمه ای به رنگ زرد دیده خواهند شد. گیاه دکمه طلایی به طور هم زمان تعداد زیادی از این گل ها را بر روی بوته ی خود رشد می دهد که در میان سبزی برگ ها می تواند در طول تابستان زیبایی خاصی را در محل پرورش خود به وجود آورد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر رهمانیا یا فاکس گلو چینی ( Rehmannia elata)

برگ ها و گل ها دارای بویی قوی هستند. گاهی این بو شبیه بوی کافور و کمی هم بوی گل رز شرح داده می شود. اما به نظر من این بو بسیار دلنشین است. این گیاه دارای بویی است که خاص به خود گیاه دکمه طلایی بوده و به دلیل دارا بودن میزان بالای روغن های فرار در این گونه ی گیاهی می باشد. گیاه دکمه طلایی می تواند برای مدتی طولانی زنده بماند. همین که به خوبی رشد کرد می تواند برای دهه ها زنده بماند. در واقع نام گیاه دکمه طلایی از تغییر نامی یونانی گرفته شده است که به معنای جاودانگی می باشد.

محل کاشت و مراقبت از گیاه دکمه طلایی

همین که گیاه دکمه طلایی کمی رشد کرد دیگر می تواند به خوبی از خود مراقبت کند. گیاه در هر گونه خاکی رشد می کند. حتی در خاک های دارای سنگ هم رشد می نماید. البته باید کمی مواد ارگانیک در این حالت به خاک افزوده شود. گیاه ترجیح می دهد تا در نور کامل آفتاب باشد. در مناطق گرم و خشک هم به خوبی رشد خواهد کرد. در کنار این ها در برابر سرما هم مقاوم است و در برابر یخ زدگی دوام می اورد.

کاشت بذر گیاه دکمه طلایی (Tansy Seeds، Tanacetum vulgare)

برای همین برای هر باغی می تواند مناسب باشد. گیاه نیاز به آب کمی دارد. حتی ممکن است نیاز به آب دادن نداشته باشد. اما در زمان های خشکی از کمی آب به خوبی بهره مند شده و رشد بهتری را تجربه خواهد کرد. در این زمان اگر شما به دنبال به بار آمدن گل های گیاه دکمه طلایی هستید باید به آن آب بدهید. ریشه های گیاه به سطح خاک نزدیک هستند. برای همین ممکن است که در اطراف پخش شوند.

البته رویش یا پخش شدن گیاه به ندرت اتفاق می افتد. در هر صورت باید مواظب باشید که به دلیل امکان رشد گیاه از بخشی از ریشه ها، به خوبی آن را کنترل کنید. ریشه ها را در زمان حذف کردن در دیگر بخش های باغ که خواهان رشد گیاه دکمه طلایی نیستید به حال خود رها نکنید. گیاه از بذر خود دوباره می روید. اما بذر ها در محیط زیاد پخش نمی شوند و می توان به راحتی در صورت جوانه زدن نا خواسته آن ها را حذف نمود.

کاشت بذر گیاه دکمه طلایی

رشد گیاه با استفاده از بذر آن بسیار راحت است. می توان بذر ها را به طور مستقیم در زمین مورد نظر کشت نمود. اما به دلیل این که بذر ها بسیار کوچک هستند، بهتر است تا آن ها را در داخل کشت کنید. با کاشت بذر در داخل می توانید در آینده نشا ها را به بیرون منتقل و در محل مناسبی بکارید. در زمان نشا کردن توجه داشته باشید که فضای زیادی برای رشد گیاه فراهم کنید. گیاه چند ساله است و برای مدت ها در مکانی که کشت شده است باقی خواهد ماند.

کاربرد های گیاه دکمه طلایی

گیاه دکمه طلایی بسیار مفید است و می توان از آن در کاربرد های متعددی استفاده نمود. به دلیل بوی قوی آن گیاه می تواند یک دفع کننده ی طبیعی برای حشرات باشد. از قرون وسطی از آن در کف خانه برای دفع کردن آفت ها و حشره ها استفاده می شده است. می توان برای پراکنده کردن جوندگان هم از آن بهره برد. می توانید دکمه طلایی را در محلی آویزان کنید و یا در کمد ها و در کابینت ها قرار دهید.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گوش بره یا سنبله نقره ای (Lambs Ear، Stachys byzantina)

با این کار جوندگان دفع شده و لباس ها یا وسایل دیگر از آسیب آن ها در امان خواهد بود. می توانید با پخش کردن پودر خشک شده گیاه بر روی فرش از شر کک ها راحت شوید. در گذشته از آن ها در بین کاغذ ها و تشک برای فراری دادن شپش ها استفاده می شده است. احتمالا برای دفع ساس هم مفید واقع خواهد شد. کاربرد های دارویی فراوانی برای گیاه دکمه طلایی وجود دارد.

کاشت بذر گیاه دکمه طلایی (Tansy Seeds، Tanacetum vulgare)

مهم ترین استفاده ها برای دفع کرم های روده ای می باشد. در کمک به هضم غذا، و به عنوان آرام بخش و برای درمان اختلالات قاعدگی مفید است. از چای تهیه شده با برگ های گیاه در زمانی برای درمان سرما خوردگی استفاده می شده است. این چای برای دفع کرم های روده و کاهش درد معده هم مفید خواهد بود. مردم عادی از برگ های آن ضمادی برای قرار دادن روی بریدگی ها و کبود شدگی پوست تهیه می کردند.

امکان خوردن گیاه دکمه طلایی

برگ های تازه را می توان به صورت خام و یا پخته مصرف کرد. می توان از آن ها در سالاد استفاده نمود ویا به عنوان جایگزینی برای جوز و دارچین از آن بهره برد. اگر چه گیاه طعم خاص خود را دارد. در انگلیس از برگ ها در زمانی برای طعم دادن به کیک ها استفاده می شد. طعم کمی تند آن می توانست یاد آور و سمبل رنج مسیح بوده باشد.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر پای شیر (Alchemilla mollis، Alchemilla mollis، Lady’s Mantle Seeds)

اما استفاده ی زیاد از گیاه دکمه طلایی می تواند سمی باشد. البته میزان این سمی بودن مشخص نیست. اگر چه عده ای از آن استفاده می کنند. اما عده ای دیگر حتی استفاده های خارجی از آن را نا درست می دانند. آن ها هر گونه استفاده را مسموم کننده می دانند. البته در این مورد گزارش های ناقص وجود دارد. به نظر می رسد که این گزارش ها بر اساس گفته های غیر علمی باشد تا بر اساس حقایق علمی که بتوان به آن ها اتکا کرد.

نام های دیگر گیاه

Common Tansy, Bitter Buttons, Cow Bitter, Mugwort, Golden Buttons.Arbor Vitae, Buttons, Hineheel, Scented Fern, Stinking Willie, Garden Tansy.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کاشت بذر گیاه دکمه طلایی (Tansy Seeds، Tanacetum vulgare)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *