Loading...

کاشت بذر گیاه قاشقی یا قاشقک (Scutellaria baicalensis)

کاشت بذر گیاه قاشقی یا قاشقک (Scutellaria baicalensis)

گیاه قاشقی یا قاشقک (Baical Skullcap) را می توان گونه ای با ازین بندی زیبایی از گل های آبی روشن دانست که از اواخر بهار یا اوایل تابستان تا اوایل پاییز شکفته می شوند. برای همین است که این گیاه کوتاه و چند ساله می تواند برای هر باغی طراوت را به همراه داشته باشد.

گیاه را به آسانی می توان از بذر آن کشت داد و همین که کمی رشد کرد، دیگر نیاز به مراقبت چندانی ندارد. اگر خاک مورد استفاده دارای زه کشی مناسب باشد، گیاه در مورد نوع آن چندان حساس نیست. نیاز به زمان کمی برای مراقبت دارد. در نور کامل آفتاب بهترین رشد را خواهد داشت.

اما کمی سایه را در مناطق کمی خنک تر تحمل می کند. از سال دوم به بعد گل های بسیار زیادی می دهد. برای همین برای پرورش در کناره ی راهروها و مسیر های پر رفت و آمد به دلیل طراوتی که به وجود می اورد بسیار مناسب است.

مشخصات گیاه قاشقی

گیاهی رونده و مقاوم است که به طور چند ساله رشد می کند. در مناطق معتدل بهترین رشد را دارد ولی در زمستان می میرد. در بهار دوباره ساقه هایی مربعی شکل را به بار می اورد که به زودی دارای انشعاب های فراوان شده و بین ۶ تا ۱۸ اینچ رشد می کنند. ارتفاع گیاه بین ۳۰ تا ۹۰ سانتی متر خواهد بود.

برگ ها هم کشیده و به رنگ سبز متوسط می باشند. برگ ها بین ۱ تا ۶ سانتی متر طول دارند. به طور جفت در جهات مخالف روی ساقه ها قرار می گیرند. گل ها هم بر روی محور برگ ها و در ساقه هایی بر بالای بوته ظاهر می شوند. گل ها با دو لبه پوشیده شده اند. لبه ی بالایی بیشتر شبیه سر پوشی برای گل است و لبه پایینی هم دو بخش دارد.

به طور معمول گل ها به رنگ آبی روشن هستند. اما می توانند یاسی و در مواردی هم صورتی باشند. پس از گرده افشانی بخش بالایی گل روی بخش پایینی را می پوشاند. در این زمان گل به حالت کپسول مشاهده می شود. این حالت که مانند کپسول دهانه داری است، در زمان رسیده شدن بذر ها با تبدیل شدن به دو قسمت اجازه ی پخش شدن آن ها را می دهد. ریشه ها زرد تا سرخ آجری هستند و فیبری می باشند.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر لبلیا یا تنباکوی آمریکایی (Lobelia inflate)

هر گیاه دارای یک ریشه ی اصلی می باشد. کاسه گل ها در پایه ی هر گل مانند کلاه خود هایی است که در دوران قرون وسطی در را وپا توسط افراد پوشیده می شد. یکی از نام های اصلی گیاه از این شباهت گیاه با این کلاه خود ها گرفته شده است. در واقع skullcap نشان دهنده ی شباهت گل با کلاه خود است.

کاشت بذر گیاه قاشقی

گیاه به آسانی از بذر آن رشد خواهد کرد. پس از آن هم نیاز به مراقبت کمی دارد. در حالی که می توان این بذر ها را به طور مستقیم در بیرون کاشت، ما توصیه می کنیم که آن ها را ابتدا در داخل کشت دهید. با این کار کنترل بیشتری روی روند جوانه زدن و رشد جوانه ها خواهید داشت.

با دنبال کردن دستورات ساده ای که در مورد کشت بذرها وجود دارد می توانید در مدتی حدود ۱۰ تا ۲۰ روز شاهد جوانه زدن آن ها باشید. در همه ی این مدت باید بذر را مرطوب نگه دارید. اما بستر گیاه را خیس نکنید. همین که جوانه زده و کمی رشد کردند، آنها را به گلدان های بزرگ تری برای رشد بیشتر منتقل کنید.

در نهایت هم می توانید آن ها را به بیرون برده و در محل نهایی خود نشا کنید. مطمئن شوید که گیاه توان تحمل نور آفتاب را دارد. برای همین باید گیاه را به طور تدریجی با این شرایط سازگار کنید.

بذرها قبل از این که به دست شما برسند در چه شرایطی بوده اند؟

این که بذرها تا چه حد بتوانند به خوبی جوانه بزنند به این بستگی دارد که قبل از ارسال برای شما در چه شرایطی نگه داشته شده باشند. بسیاری از بذر ها نیاز دارند یا علاقه دارند تا برای جوانه زدن بهتر برای مدتی در محیطی خنک قرار داشته باشند. برای همین می توان فروشنده هایی را پیدا کرد که بذر ها را قبل از ارسال برای مشتری در محیط خنکی آماده کرده اند تا بهتر جوانه بزنند.

کاشت بذر گیاه قاشقی یا قاشقک (Scutellaria baicalensis)

بنا بر گفته ی این فرشونده ها می توان شاهد جوانه زدن بذرها در مدت گفته شده به خوبی بود. اما اگر بذر هایی که شما تهیه کرده اید در محل مناسبی نگه داشته نشده اند، باید قبل از کشت آن ها در محلی خنک و سرد آنها را برای دوره ای نگه داری کنید تا بتوانند  بهتر و زود تر جوانه بزنند. عده ای می گویند که این بذر ها برای مدت ۲۰ روز و حتی بیشتر جوانه نمی زنند که امکان دارد به دلیل عدم آماده سازی بذرها باشد.

محل کشت و مراقبت از گیاه قاشقی

گیاه قاشقک ترجیح می دهد تا در نور کامل آفتاب رشد کند و در مورد خاک خود هم چندان حساس نیست. اما باید بستر آن دارای زه کشی مناسبی باشد. گیاه قاشقی در خاک های رسی که آب را در خود نگه می دارند و یا در خاک های فاقد زه کشی به خوبی عمل نمی کند.

به دلیل رشد آهسته آن یکی از بهترین محل ها برای پرورش آن در کناره ی مسیر ها و در محل های پر رفت و آمد می باشد. در این مکان ها افراد در حال عبور از زیبایی آنها بهره مند خواهند شد. هر یک از گیاهان را از دیگری با فاصله ی ۳۰ سانتی متر کشت کنید و بستر آن را مرطوب نگه دارید.

اگر در سال اول بستر گیاه قاشقی را مرطوب نگه دارید می تواند به خوبی مستقر شود و از سال دوم به بعد در برابر خشکی به طور معمول مقاوم خواهد بود. گیاه در این زمان دیگر نیاز به آب فراوانی ندارد و به خوبی می تواند در دوره های طولانی خشکی هم دوام بیاورد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر اسطوخودوس یا لاواندر (Lavandula angustifolia/Lavender Seeds)

قاشقک در مناطق دارای آب و هوای کمی گرم می تواند تا حدودی سایه را تحمل کند. اما در مناطق معتدل و سرد تر باید نور کامل آفتاب را برای رشد خود دریافت کند. به دلیل این که این گیاه یک ریشه ی اصلی را رشد می دهد، امکان جا به جا کردن و نشا نمودن آن به آسانی مهیا نیست. برای همین باید محل کشت آن را با دقت انتخاب کنید.

همین که گیاه به شرایط پایداری رسید دیگر از سال دوم به بعد به وفور گل می دهد. برای گل دادن هم نیاز به مراقبت و توجه زیادی ندارد. گیاه را در زمستان ببرید. استفاده از مالچ هم در مناطقی که زمستان های سرد دارند توصیه می شود. همان طور که گفته شد اگر چه گیاه در سال اول هم گل می دهد. اما از سال دوم به بعد گل های بسیار بیشتری را به بار خواهد آورد.

برداشت گیاه قاشقی

برگ ها را می توان از گیاهان بالغ برداشت نمود. در این زمان کل گیاه قاشقک شروع به گل دادن کرده است. از بخش های بالایی ساقه ها برگ ها را برداشت کنید. استفاده از آن ها به صورت تازه یا خشک ممکن است.  ریشه ها را می توان از سال سوم به بعد در پاییز برداشت نمود.

امکان برداشت ریشه ها در اوایل بهار هم وجود خواهد داشت. ریشه های دارای کیفیت بالا باید دارای رنگ زرد و یا سرخ آجری باشند و ریشه هایی که رنگ دیگری دارند دارای کیفیت بالایی نخواهند بود. هر دو بخش برگ و ریشه را می توان برای استفاده در آینده خشک نمود.

استفاده از گیاه قاشقی در پخت و پز

برگ های جوان قاشقک را می توان پخت و یا این که از آن ها به جای چای استفاده کرد.

خواص درمانی گیاه قاشقی

ریشه های گیاه قاشقی یکی از ۵۰ گیاه دارویی اصلی در طب چینی شناخته می شود. به خصوص برای درمان در شرایط گرم و مرطوب کاربرد دارد. این می تواند شامل اسهال، اسهال خونی و عفونت مجاری ادراری باشد. اما در موارد بسیار دیگری از آن استفاده می شود که شامل زردی، هپاتیت مزمن، فشار خون، مشکلات روده ای، درمان سقط جنین، خون دماغ، و مشکلات ریه و مثانه می باشد.

کاشت بذر گیاه قاشقی یا قاشقک (Scutellaria baicalensis)

بر اساس گزارش ها قاشقک می تواند به بهبود عملکرد کبد کمک کند. قاشقک باعث ارام کردن جنین با استفاده توسط مادران بار دار می شود. در درمان های ضد باکتری برای بیماری های عفونی گوش هم موثر است. در آبله مرغان هم قاشقک می تواند در بهبود وضع بیمار موثر باشد.

ریشه ها دارای ترکیبی هستند که گفته می شود آرام کننده هستند و برای کاهش اضطراب و در بیماری های عصبی و در هنگام تشنج موثر واقع می شوند. در زمانی هم از آن برای درمان بیماری هاری استفاده می شده است و برای همین با نام mad dog شناخته می شد. اما گزارشی در مورد میزان تاثیر آن در درمان هاری و یا نحوه ی استفاده از آن برای افراد مبتلا وجود ندارد.

نام های دیگر گیاه

Huang-qin, scullcap, hoodwort, quaker bonnet, helmet flower, European skullcap, greater skullcap, blue skullcap, blue pimpernel, hoodwart, hooded willow herb, side-flowering skullcap, mad dog weed, and mad weed, Baikal skullcap

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کاشت بذر گیاه قاشقی یا قاشقک (Scutellaria baicalensis)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *