Loading...

کاشت بذر گیاه مروارید عطری (Sweet Woodruff seeds)

کاشت بذر گیاه مروارید عطری (Sweet Woodruff seeds)

گیاه مروارید عطری (Sweet Woodruff ،Galium odoratum) یکی از گونه های گیاهی ظریف است که برای کشت در سایه بسیار مناسب است. گیاه مروارید عطری در سایه می تواند برگ هایی انبوه و به رنگ سبز تیره را رشد دهد که به همراه گل های سفید روشن آن در اواخر بهار و اوایل تابستان زیبایی خاصی را به همراه خواهند داشت. همین که گیاه به خوبی رشد کرد دیگر نیاز به مراقبت چندانی برای پرورش آن نیست. برای همین هم گزینه ای عالی برای کشت در کنار دیگر گونه های گیاهی در هنگام بهار است.

گیاه در برابر سرما به خوبی مقاوم است و در مناطق خنک و حتی سرد گفته می شود که به خوبی رشد می کند. اما گیاه مروارید عطری در مناطق گرم رشد خوبی را تجربه نخواهد کرد. در زیر درخت صنوبر رشد نمی کند. برگ ها و پوشش آن دارای بویی خوش است. این بو در زمان خشک شدن گیاه حتی بیشتر هم می شود. به دلیل این که جوانه زدن بذر ها در هنگام کشت گل مروارید عطری نا منظم است و می تواند آهسته باشد، کشت این بذر به افراد تازه کار توصیه نمی شود.

مشخصات گیاه مروارید عطری

گیاه ساقه هایی منعطف و مربعی را رشد می دهد که برگ های زیادی را روی خود به بار می اورند. این برگ ها به رنگ سبز تیره هستند. کشیده و نیزه مانند بوده و در لبه های خود کمی سخت هستند. حلقه هایی از ۶ تا ۸ برگ در هر بخش ساقه مانند ستاره ای خواهد رویید. ساقه ها به طور معمول دارای اندازه ای بین ۶ تا ۸ اینچ هستند اما می توانند تا ۱۲ اینچ رشد کنند. گل ها در انتهای ساقه ها رشد می کنند. می توان در اواخر بهار تا اوایل تابشتان شاهد گل ها بر روی بوته ی گیاه بود. گل مروارید عطری به رنگ سفید است و کشیده بوده و دارای ۴ گلبرگ خواهد بود.

کاشت بذر گیاه مروارید عطری (Sweet Woodruff seeds)

این گل ها در گروه های کوچکی مرتب شده اند. این گل ها در صورت خشک شدن بوی بیشتری خواهند داشت. بذر ها هم در زمان رسیدن مانند توپ هایی کوچک . محکم خواهند بود. این بذرها با پرزهایی منعطف و سفید پوشیده شده اند. با این پرزها بذر ها می توانند به پرها و بدن هر جانوری که به آن ها نزدیک می شود چسبیده و به این روش در محیط پخش خواهند شد. گیاه دارای ریشه هایی است که در اطراف پخش شده و به گیاه اجازه ی گسترش در محیط را می دهند.

محل کاشت و مراقبت از گیاه مروارید عطری

این گیاه کوچک و چند ساله نیاز به سایه دارد. گیاه برای محل های دارای سایه یک پوشش زمینی عالی محسوب می شود. هم چنین گیاه مروارید عطری پس از این که در محل کشت خود مستقر شد به سرعت توان گسترش دارد. گیاه در زیر درختان برگ ریز که مقداری نور از بین سایه ی درختان عبور می کند رشد کرده و گسترش می یابد. در این شرایط برگ های گیاه به رنگ سبز درخشان هستد.

گیاه توان تحمل نور کامل آفتاب را در هیچ شرایطی ندارد. هر چه نور بیشتری از طریق آفتاب دریافت کند برگ ها به رنگ سبز کمرنگ در امده و در نهایت هم زرد خواهند شد. برای همین در نور کامل آفتاب خواهد سوخت. در زیر درخت صنوبر و مخروطی رشد نمی کند. گیاه مروارید عطری به خاک های مرغوب و غنی علاقه دارد که به طور معمول در زیر درختان یافت می شود. دلیل آن هم ریزش برگ ها می باشد که با مالچ به وجود امده منجر به غنی شدن خاک می شوند.

اگر خاک غنی نبود باید با استفاده از مواد ارگانیک و کود در ابتدای کاشت گیاه خاک را به خوبی اصلاح کرد. گیاه می تواند PH هایی در محدوده ی ۴.۳ تا ۸.۳ را به خوبی تحمل کند. خاک باید در هر صورت دارای زه کشی مناسبی باشد. زیرا که گیاه نمی تواند خاک های اشباع شده از آب و بدون زه کشی را حتی برای دوره ای کوتاه تحمل کند.  گیاه مروارید عطری به دلیل توان تحمل دمای پایین می تواند در مناطق سرد که دمای هوا تا ۱۳ درجه ی فارنهایت یا منفی ۲۵ درجه ی سانتی گراد هم می رسد کشت شود.

کاشت بذر گیاه مروارید عطری (Sweet Woodruff seeds)

اما در مناطق گرم به خوبی رشد نخواهد کرد. برای همین برای کشت در مناطق گرمسیر توصیه نمی شود. در مکان هایی که گردش هوا کم است مناسب بوده و برای همین گیاه مروارید عطری به منظور کشت در باغ های موجود در داخل شهرها و در باغچه ها یا مکان هایی که بسته بوده و در زیر سایه ی درختان مناسب به نظر می رسد. ریشه های گیاه در بستر کشت آن به طور سطحی در اطراف گسترده می شوند. برای همین از شخم زدن بستر محل کشت گیاه خودداری کنید.

این کار می تواند ریشه ها را قطع کند. اما در صورتی که قصد کنترل رشد گیاه را دارید. می توانید از یک چنگک و یا ابزار برنده ی دیگری استفاده کرده و ریشه ها را قطع کنید. با این کار از گسترش انها جلوگیری می شود. گیاه نیاز به حذف علف های هرز در مراحل ابتدایی رشد خود دارد. زیرا که به طور کم عمق رشد می کند و دیگر گیاهان می توانند در بین آن باقی بمانند. همین که گیاه به خوبی در شرایط جدید مستقر شد دیگر نیاز به مراقبت چندانی ندارد.

پرورش گل مروارید عطری

جوانه زدن بذر ها می تواند نا منظم و آهسته باشد. برای همین برای افراد مبتدی این گیاه گونه ای نیست که بتوان با استفاده از بذر آن به راحتی پرورش داد. بذر ها را می توان در بیرون در اواسط تا اواخر پاییز کاشت تا برای جوانه زدن در بهار آماده شوند. یا این که در اواخر زمستان بذر ها را  در داخل کاشته و در بهار به بیرون منتقل کرد. بذر ها با قرار گرفتن در دوره ای از سرما قبل از جوانه زدن بهترین عملکرد را خواهند داشت.

برای همین بسیاری از فروشنده ها بذر های گیاه مروارید عطری خود اراماده سازی می کنند. و قبل از ارسال برای مشتری ها در مکان سردی نگه داری می نمایند. بذر ها را در یک بستر مناسب که پر از مواد ارگانیک است قرار داده و در مکانی دارای سایه قرار دهید. بذر را در زیر نور قرار ندهید. این گیاهی است که برای رشد در سایه مناسب است و حتی در زمان جوانه زدن خود هم علاقه ی چندانی به نور ندارد. خاک را تا جوانه زدن بذر ها مرطوب نگه دارید.

کاشت بذر گیاه مروارید عطری (Sweet Woodruff seeds)

زمان جوانه زذن می تواند متفاوت بوده و از ۱۰ روز تا ۳ ماه به طول انجامد. این زمان به شرایط موجود بستگی خواهد داشت. برای همین ما استفاده از سینی بذر را توصیه می کنیم که دارای بخش های مجزا است و می توان با جوانه زدن هر یک از بذر ها، نشای گیاه مروارید عطری مربوطه را بدون مزاحمت برای دیگر بذرها از سینی بیرون آورد. اگر بذر ها هنوز هم تا فرا  رسیدن سرما در پاییز جوانه نزده اند، می توانید سینی بذر را در مکانی دارای سایه در بیرون قرار دهید. البته به شرطی که رطوبت داخل سینی حفظ شود.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر سرخارگل (Echinacea purpurea، Purple Coneflower Seeds)

جوانه های بزرگ تر گیاه مروارید عطری را در یک گلدان مجزا نشا کنید. این گلدان را در مکانی دارای سایه قرار دهید. با رشد گیاه تا ارتفاع ۴ تا ۶ اینچ آن را به بیرون منتقل و در مکان مناسبی بکارید. باید محل مورد استفاده برای نشای گیاه دارای سایه و بستر مناسبی باشد. به خوبی به آن آب بدهید تا بتواند به حالت پایداری برسد. هر یک از آن ها را از دیگری با فاصله ی ۱۲ اینچی کشت کنید.

در صورت عدم بارش باران باید به طور روزانه به گیاه آب بدهید تا به وضعیت پایدار رسیده و به خوبی در محل جدید رشد کند. همین که گیاه کمی رشد کرد به نظر می رسد که نیاز به آب چندانی ندارد. مگر این که گیاه مروارید عطری در خاک دارای زه کشی زیاد کشت شده باشد.

بوی غیر عادی گیاه مروارید عطری

در حالی که بوی بسیاری از گونه های گیاهی در صورت خشک شدن از بین می رود و یا این که کمتر کمی شود. این گونه گیاه مروارید عطری در واقع با خشک شدن بویی قوی تر پیدا می کند. این بو می تواند برای چند سال باقی بماند.

مصارف خوراکی گل مروارید عطری

برگ ها را می توان به صورت خام یا پخته مصرف کرد. این برگ ها دارای بوی کومارین (COUMARIN) هستند. از گیاه می توان برای تهیه ی یک شربت خنک برای تابستان بهره برد. یا این که به سالاد های میوه اضافه کرد. برگ ها می توانند چایی دلپذیر برای نوشیدن تهیه کنند. برای تزیین هم می توان از گل های گیاه بهره برد.

خواص درمانی گیاه مروارید عطری

از آن برای سال ها و از زمان قرون وسطی برای درمان بسیاری از بیماری ها و به خصوص مشکلات گوارشی و کبد استفاده شده است. امروزه هنوز هم از آن به عنوان یه مقوی استفاده می شود و در آلمان گیاهی محبوب است. از آن برای طعم دهی به نوشیدنی ها استفاده می شود. از دم کرده ی برگ های گیاه مروارید عطری برای درمانی بی خوابی و استرس های عصبی استفاده می شود. برای اتساع رگ ها، در انسداد صفراوی، برای رفع بی خوابی و درمان زردی و در هپاتیت هم کاربرد دارد.

کاشت بذر گیاه مروارید عطری (Sweet Woodruff seeds)

با دارای بودن ماده ای با نام کومارین از لخته شدن خون جلوگیری می کند. برای همین است که از آن در تولید دارو های ضد انعقاد خون استفاده می شود. در اصل این گیاه را برای تهیه ی این دارو ها کشت کرده و پرورش می دهند. برای همین در صورتی که شما در حال حاضر از دارو های مشابهی استفاده می کنید، نباید این گیاه را مصرف کنید. گیاه مروارید عطری در افراد دارای اختلال گردش خون و در خانم های بار دار هم نباید مصرف شود.

کاربرد های دیگر مروارید عطری

گیاه مروارید عطری علاوه بر موارد گفته شده دارای کاربرد های دیگری هم می باشد. چند رنگ مختلف از گیاه به دست می اید. یک رنگ قرمز از ریشه های آن به دست می آید. از برگ ها و ساقه های گیاه مروارید عطری هم رنگ سبز متمایل به خاکستری تهیه می شود. بوی گیاه با خشک شدن آن بیشتر می شود. برای همین برای سال ها از آن به عنوان عطری خانگی استفاده می شده است. می توان با قرار دادن آن در کابینت یا در محل های دیگر بوی مطبوعی ایجاد کرد.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه مامیران کبیر (Chelidonium majus، Greater Celandine seeds)

حشرات هم با این بو پراکنده خواهند شد. در قرون وسطی از آن بر روی زمین و در کلیسا ها استفاده می شده است تا بویی خوش به وجود آید. در حال حاضر استفاده از آن در حلقه های گل، در عطرها، به عنوان عنبر و به همراه دیگر گل ها بیشتر شده است. گل مروارید عطری در کنار دیگر بخش های گیاه مروارید عطری می توانند توسط شما هم در یکی از کاربردهای گفته شده مورد استفاده قرار گیرند.

نام های دیگر گیاه

Master of the Woods, Sweet Woodruff, Waldmeister, Woodruff, Woodward

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کاشت بذر گیاه مروارید عطری (Sweet Woodruff seeds)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *