Loading...

کاشت بذر گیاه نعناع دشتی (Spearmint Seeds، Mentha Spicata)

کاشت بذر نعناع دشتی (Spearmint Seeds، Mentha Spicata)

گیاه نعناع دشتی با نام دیگر Spearmint یکی از گونه های نعنا می باشد. همان طور که می دانید هیچ باغی را نباید بدون یکی از گونه های نعنا داشت. بیشتر گونه ها می توانند برای پوشش گیاهی زمین عالی باشند. برای همین در مکان هایی که نمی دانید چه بکارید، نعنا یکی از بهترین گزینه ها برای کشت می باشد. نعنا در زمستان تا زمین خشک می شود و در بهار دوباره سر بر خواهد آورد.

همین که کمی رشد کرد دیگر نیاز به توجه چندانی ندارد و به خوبی می توان آن را گونه ای مقاوم محسوب کرد. اما باید توجه داشته باشید که می تواند در اطراف گسترده شود. برای همین نباید در نزدیکی گیاهانی که از آن ضعیف تر هستند کشت شود. بسیاری از جانوران نعنا را نمی خورند. اما برای معده ی شما می تواند بسیار مفید واقع شود.

  • بیشتر بخوانید: گیاه دارویی استویا

سیستم گوارشی شما به سختی کمکی مانند کمک نعنا به دست خواهد آورد می توانید از برگ های تازه ی آن در تابستان برای غذا و در نوشیدنی ها استفاده نمایید. ما در این متن می خواهید تا در مورد کاشت نعناع برای شما توضیحات بیشتری بدهیم. برای همین اگر به دنبال کاشت نعناع دشتی در باغچه ی خانه ی خود هستید، می توانید با ما در این متن همراه باشید. اما قبل از صحبت درباره ی کاشت نعناع دشتی بهتر است تا در مورد ویژگی های ظاهری آن نکاتی را بیان کنیم.

مشخصات نعناع دشتی

دارای برگ هایی به رنگ سبز روشن تا متوسط می باشد. این برگ ها نیزه مانند است که دلیل انتخاب نام انگلیسی گیاه هم همین شکل برگ ها است. اندازه ی برگ ها در حدود یک و نیم اینچ است. گیاه دارای دندانه هایی در لبه های خود می باشد. برگ ها به طور جفت در جهات مخالف روی ساقه ها رشد می کنند. ساقه های گیاه هم مربعی می باشند.

کاشت بذر گیاه نعناع دشتی (Spearmint Seeds، Mentha Spicata)

این ساقه ها می توانند تا دو فوت هم رشد کنند که گل هایی را بر بالای ساقه های کوچک تری به بار اورند. این گل ها از اواسط تا اواخر تابستان روی گیاه ظاهر می شوند. گل ها کوچک و به رنگ یاسی می باشند. کمی هم متمایل به سفید هستند. اگر چه به تنهایی چندان زیبا نیستند اما به صورت گروهی می توانند منظره ای زیبا به وجود آورند. پروانه ها و زنبور ها هم به این گل ها علاقه دارند.

اگر به دنبال کاشت نعنا در منزل خود هستید، حال که با ویژگی های ظاهری آن بیشتر آشنا شده اید، می توانید با ما همراه باشید تا در مورد کاشت نعنا دشتی برای شما توضیحات بیشتری بدهیم. اگر شما در پی کاشت نعناع فلفلی در گلدان هم هستید، مطالبی که در مورد کاشت نعنا دشتی در این متن برای شما گفته خواهد شد می تواند کمک کننده باشد.

کاشت بذر گیاه نعناع دشتی

به دلیل تنوعی که در گونه های گیاه وجود دارد. هم چنین به دلیل امکان هیبرید شدن گیاه، بذر هایی که شما می کارید می تواند منجر به گیاهی شود که زیاد با گیاه اصلی شباهت ندارد. گیاهی که بذر را از آن به دست اورده اید می تواند با گیاهی که از بذر به وجود می اید تفاوت هایی در روغن فرار موجود در خود یا دیگر ویژگی های داشته باشد. برای همین طعم و مزه ی آن ها می تواند با هم تفاوت داشته باشد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه دارویی خلال دندان (Ammi Visnaga)

هم چنین تعدادی از گیاهان می توانند دارای اندازه ای بلند تر باشند و تعدادی دیگر کوتاه تر و کمی بوته مانند باشند. به همین دلیل است که مقاله هایی در زمینه ی رشد نعنا از بذر آن به رشته ی تحریر در امده است تا این تفاوت های به وجود امده را بیشتر مورد بررسی قرار دهد. اما نکته ی جالبی که در مورد کشت بذر ها وجود دارد این است که شما می توانید در پی جوانه زدن بذر ها، آن هایی را که دارای ویژگی های مورد علاقه ی شما هستند را جدا کنید.

این گونه ها را می توانید برای رشد گیاه بالغ به خوبی پرورش دهید. اما نشاها و گونه هایی را که دارای ویژگی های مورد نظر شما نیستند را به راحتی در مراحل اولیه حذف نمایید. برای این کار می توانید ابتدا طعم هر یک از نشاها را با استفاده از برگ های آن بچشید.  پس از آن با توجه به طعم و ویژگی های ظاهری بهترین ها را نگه داشته و بقیه را از بین بوته ها حذف نمایید.

کاشت بذر گیاه نعناع دشتی (Spearmint Seeds، Mentha Spicata)

رشد گیاه از بذر آن به سادگی ممکن است. بذر ها کوچک هستند اما به سرعت رشد می کنند. نشاها هم رشد سریعی را تجربه خواهند کرد. ما توصیه می کنیم که بذرها را در داخل سینی بذر کشت دهید و پس از آن رشد را با گلدان آغاز کنید. پس از آن طعم و ظاهر هر یک از نعناها را بررسی کنید تا بهترین بوته ها را برای کشت در محل نهایی انتخاب کنید.

کاشت نعناع در گلدان در مراحل ابتدایی ممکن است. اما می توانید حتی برای کنار ایوان خود هم از بوته ها در داخل گلدان نگه داری کنید تا در صورت عدم داشتن باغ یا باغچه از آن در داخل خانه ی خود بهره مند شوید. برای این کار می توانید به دستورات عمومی موجود برای رشد گیاهان در گلدان مراجعه کنید.

محل کشت و مراقبت از گیاه نعناع دشتی

گیاه به نور مستقیم افتاب علاقه دارد. البته در سایه ی نسبی هم رشد می کند. اما بلند و باریک می شود. اما در مکان هایی که روز ها بلند و گرم می شوند، قرار داشتن در محلی که سایه ی عصرگاهی را برای گیاه فراهم کند توصیه می شود. نور آفتاب می تواند منجر به افزایش روغن فرار موجود در برگ ها شود که به آن طعم بسیار خوبی می دهد.

برای همین در صورتی که می خواهید از این برگ ها استفاده کنید فراهم نمودن نور آفتاب ضروری است. گیاه در هر خاکی می تواند رشد کند. البته تا زمانی که اشباع شده از آب نباشد. در این حالت می توان گونه هایی را یافت که با این شرایط هم سازگار باشند. اگر چه گیاه در برابر بی آبی مقاوم است.

اما در این حالت نمی تواند برگ های زیادی را به بار آورد. برای همین در صورتی که آن را برای برداشت برگ ها پرورش می دهید. مطمئن شوید که به طور مداوم به آن آب داده می شود تا بیشترین برگ ها را داشته باد. به خصوص در صورتی که در خاک دارای زه کشی مناسب کشت شده باشد.

اگر به طور متناوب از برگ ها استفاده می کنید، دادن مواد مغذی و کمی کود در کنار آب می تواند بهترین محصول را برای شما در پی داشته باشد. بدون غذا و کود گیاه به سرعت مواد مغذی موجود در خاک را تخلیه می کند و برای مدتی طولانی نمی تواند برای شما برگ های تازه به بار آورد. استفاده از مالچ با استفاده از برگ یا مواد دیگر می تواند برای سال آینده آغاز خوبی برای برگ دهی گیاه باشد.

نعناع دشتی گسترده می شود

اگر چه در زمان کاشت نعناع در منزل و در داخل گلدان نیازی به نگرانی در مورد گسترده شدن نعنا دشتی نمی باشد. اما در زمانی که در داخل باغ خود آن را می کارید، گیاه در صورت فراهم بودن شرایط می تواند با ریشه های رونده ی خود پخش شود. بسیاری از گونه های نعنا دارای این ویژگی هستند.

ریشه ها زیر زمین نفوذ کرده و در جایی که شما علاقه ای به رشد گیاه در آن جا ندارید سر بر خواهند آورد. البته عبور ریشه ها از زیر محل های عبور می تواند برای گیاه چالش باشد. اما در مکان های دیگر احتمال گسترده شدن آن زیاد است. در صورت فراهم بودن آب می تواند بسیاری از دیگر گونه های گیاهی را در اطراف خود مغلوب کند. در صورت کم بودن آب می تواند در کنار دیگر گونه ها رشد کند.

کاشت بذر گیاه نعناع دشتی (Spearmint Seeds، Mentha Spicata)

در مکان های دارای نیم سایه هم توان رشد تهاجمی را به خوبی نخواهد داشت. برای همین باید محل مورد نظر را در ابتدای کار به خوبی انتخاب کنید. محلی که گیاه در نزدیکی گیاهانی که برای شما اهمیت دارند نباشد برای رشد نعنا دشتی مناسب است. کناره ی مرزها جای مناسبی نیست. زیرا که ممکن است که ریشه ها به زمین های همسایه ی شما بروند و منجر به ایجاد مزاحمت شوند. البته به دلیل این که چیدن گیاه می تواند رشد آن را کنترل کند، می توانید آن را در کنار چمن ها بکارید تا به طور مرتب آن ها را  هرس کنید.

اما در صورتی که نیاز به میزان کمی نعنا دشتی برای برداشت دارید، کافی است که آن را در ظرفی بزرگ و یا در داخل گلدانی با اندازه ی مناسب کشت کنید. یا این که ته یک ظرف را در اورده و آن را در خاک قرار دهید. تا بتوانید نعنا را  در دیواره های ظرف محصور کنید. این ظرف باید تا عمق حدود ۲۴ اینچی یا ۶۰ سانتی متری در دل زمین قرار داشته باشد تا ریشه ها نتوانند از زیر آن در محیط اطراف نفوذ کنند.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گیاه دارویی خشخاش (Dwarf Double Poppy)

البته برای کاشت نعناع در آپارتمان این مشکل ها وجود ندارد. زیرا که شاید باغچه ای برای این کار وجود نداشته باشد و تنها بتوان آن را در داخل گلدان در مکانی آفتاب گیر پرورش داد.در هر صورت همین که گیاه در محل مورد نظر مستقر شد، نیاز به هیچ مراقبتی ندارد. تنها باید ساقه ها را در زمستان تا پایه بچینید.

تا در بهار شاهد رشد دوباره ی گیاه باشید. البته آب دادن و تغذیه ی گیاه هنوز هم برای لازم خواهد بود. شما هم می توانید آن را در محل مناسبی کشت دهید. یا این که در صورت عدم دسترسی به زمین مناسب برای این کار، با کاشت نعناع در گلدان از آن در خانه ی خود در پخت و پز استفاده کنید.

برداشت گیاه نعنا دشتی

گیاه نعنا دشتی بیشترین و بهترین طعم را در زمانی دارد که هنوز گل نداده است. برای همین می توانید در طول دوره ی رشد آن از برگ ها برداشت کنید و در حد امکان از گل دادن آن جلوگیری نمایید. بهترین زمان برای برداشت هم هنگام صبح است که روغن موجود در برگ ها در بیشترین میزان قرار دارد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گیاه دارویی زنجبیل شامی (Elecampane-Inula helenium)

صبر کنید تا شبنم های روی برگ ها محو شوند و قبل از بالا آمدن آفتاب آن ها را بچینید. اگر روی برگ ها آب باشد می تواند منجر به رشد کپک زدگی در گیاه برداشت شده شود. ساقه ها را از ارتفاع دو تا سه اینچی زمین قطع کنید. نعنا بسیار منعطف است و به زودی دوباره رشد خواهد کرد.

استفاده از گیاه نعناع دشتی در پخت و پز

خوب همه ی ما می دانیم که میزان بی شماری غذا و شیرینی وجود دارد که می توان از این گیاه در آن ها بهره برد.

خواص درمانی گیاه نعناع دشتی

برای کمک به گوارش عالی است. در زمان مصرف غذاهای رنجش اور می توانید چند برگ را برداشته و بجوید.

کاریرد های دیگر گیاه نعناع دشتی

بسیاری از جوندگان از نعناع دشتی خوششان نمی آید. برای همین در صورت کشت آن در اطراف خانه می توانید این گونه جانوران را پراکنده کنید. با این کار آن ها وارد خانه ی شما نمی شوند. برگ ها را برداشت کرده و خرد کنید. از آنها در گاراژ، آلونک های داخل خانه، سقف ها و زیر آن ها در بالای خانه، محل قرار دادن ماشین و در بیرون بریزید تا از حضور جوندگان جلوگیری کنید.

کاشت بذر گیاه نعناع دشتی (Spearmint Seeds، Mentha Spicata)

با این کار از آسیب های به وجود امده  توسط جانورانی مانند موش ها جلوگیری می شود.در صورت نیاز به کشت انبوه شاید یکی از بهترین گزینه ها کاشت نعناع در مزرعه باشد. با این کار خواهید توانست محصول زیادی را در طول سال برداشت کنید. کاشت نعناع دشتی می تواند سود مناسبی را برای شما مهیا کند که بدون تلاش فراوان برای نگه داری از گیاه به دست خواهد آمد.

اما اگر برای مصارف خانگی نیاز دارید، بهتر است که تنها با کاشت نعناع در باغچه از آن برداشت کرده و به طور مداوم برای سفره ی خود برگ نعنای تازه برداشت کنید. هر کسی از گونه ای از نعنا خوشش می آید. برای همین شاید لازم باشد تا در زمان تهیه ی بذر در این مورد هم تصمیم گیری کنید. کاشت نعناع فلفلی یکی از گزینه هایی است که بسیاری به دنبال آن هستند. دیگران هم شاید از گونه های دیگر نعنا بیشتر رضایت داشته باشند.

در هر صورت کاشت نعنا در منزل یا نعنا دشتی از هر گونه ای که باشد می تواند برای شما سلامتی بیشتر را به خصوص در سیستم گوارشی به همراه داشته باشد. اگر هیچ باغچه ای هم ندارید، می توانید تنها با چند بذر و با کاشت نعناع فلفلی در گلدان یا نعنا دشتی یا گونه های متداول دیگر، از گیاه در گوشه ای از خانه مانند ایوان در محلی آفتاب گیر بهره مند شوید.

  • بیشتر بخوانید: کاشت گیاه دارویی به لیمو

کاشت نعناع در گلدان برای آشپز خانه ی شما می تواند منبع مناسبی از سبزی تازه برای استفاده در غذا ها و یا به همراه غذا بر سر سفره باشد. در هر زمان می توانید تنها با چند برگ از آن طعم بهتری را به غذای خود بدهید. توصیه می شود که هر کسی با کاشت نعناع در منزل خود از آن به طور مداوم برای داشتن سلامتی بیشتر استفاده کند.

زیرا که ترکیبات موجود در آن می توانند از بسیاری از مشکلات متداول جلوگیری کنند. برای کانی که در شهر ها زندگی می کنند هم کاشت نعناع در آپارتمان از بهترین راه ها برای داشتن این سبزی است که با در نظر گرفتن موارد گفته شده در مورد کاشت نعناع در گلدان با اندازه ی مناسب، به راحتی می توانند از زیبایی و خواص آن در طول سال بهره ببرند.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کاشت بذر گیاه نعناع دشتی (Spearmint Seeds، Mentha Spicata)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *