Loading...

کاشت بذر گیاه وج (Sweet Flag seeds، Acorus calamus)

کاشت بذر گیاه وج (Sweet Flag seeds، Acorus calamus)

گیاه وج که با نام علمی Acorus calamus شناخته می شود می تواند به خوبی در بسترهای خیس و محیط های باتلاقی رشد کند. گیاه می تواند در مناطق دارای آب و هوای خنک بهترین رشد را داشته باشد و نسبت به خاک مورد استفاده برای کشت خود چندان حساس نیست. گیاه در خاک های غنی بسیار بهتر رشد می نماید اما در خاک های دیگر هم توان رشد را دارد. البته نمی تواند در برابر خشکی دوام بیاورد. برای همین به منظور کشت در بسترهای باتلاقی و در کناره ی رودها و نهرها مناسب است.

در کنار حوض ها  آبگیر ها هم می توان آن را به خوبی پرورش داد. گیاه همین که کمی رشد کرده به سرعت رشد و گسترده می شود و دیگر نیاز به مراقبت کمی خواهد داشت. یا این که با رها کردن آن به حال خود در بستر مورد نظر رشد می کند. ریشه های آن خوراکی بوده و همه ی بخش های آن دارای بوی خوشی است. برای کشت در باغ هایی که بارش باران در آن ها زیاد است مناسب نیست. زیرا که این محل ها هم در زمان هایی ممکن است خشک شوند.

البته ما مطمئن نیستیم، اما به نظر می رسد که حیواناتی مانند آهو ها این گونه ی گیاهی را نمی خورند. می توانید این گیاه را مکان های مناسب کشت کنید. شاید در مورد خواص گیاه و یا فروش گیاه وج به عنوان یک گیاه دارویی هم شنیده باشید. در هر صورت می توانید بدون نیاز به خرید آن، با یادگیری نحوه ی کشت بذر گیاه وج، آن را در محل مناسبی کشت داده و از مزایای آن بهره مند شوید. ما قبل از این که در مورد کشت گیاه وج برای شما نکاتی را بیان کنیم، به بررسی ویژگی های ظاهری آن خواهیم پرداخت.

مشخصات گیاه وج

گیاهی مقاوم برای کشت در زمین های باتلاقی و اشباع شده از آب است. چند ساله بوده و برگ های آن شمشیر مانند هستند که بسیار شبیه به برگ های زنبق است. اما این برگ ها دارای رنگ سبز تری هستند. اما گیاه در واقع نوعی زنبق، سوسن یا سوسن زرد نیست. گیاه وج دارای ریشه هایی گسترش یابنده است که در هر بهار شروع به رشد کرده و برگ ها را به بار می اورند. برگ ها همان طور که گفته شد مانند شمشیر هستند. لبه های آن ها مواج است و دارای رگه های موازی هستند.

این برگ ها دارای حدود دو سانتی متر پهنا بوده و تا ۴ فوت هم بلند می شوند. رنگ آن ها سبز روشن است. در اواخر بهار بعضی از برگ ها گل هایی را رشد می دهند. این گل ها سیلندری بوده و به صورت استوانه هایی به اندازه ی بین دو تا چهار اینچ دیده می شوند. کمی رو به بالا بوده و درست زیر برگ ها دیده می شوند. این استوانه ها با گل های کوچک زرد متمایل به سبز پوشیده شده اند. این گل های کوچک مانند طرح هایی از الماس شکل گرفته اند.

گل ها برای مدتی در حدود یک ماه باقی مانده و دارای بویی شیرین هستند. گیاه توسط حشرات گرده افشانی می شود. یکی از آن ها هم که برای همه ی ما شناخته شده است. اگر چه این گیاه در ایالات متحده کشت می شود اما منشا آن هند است. می توان آن ها را در آسیا دید. اما به نظر می رسد که در اروپا دیده نمی شوند. برای همین این گونه ی گیاهی در اروپا میوه ای به بار نمی آورد. در جایی که گیاه گرده افشانی می شود، میوه هایی کوچک و توت مانند را به رنگ سبز تولید می کند که به طور پراکنده رشد می کند.

همه ی بخش های گیاه دارای بویی خوش است و این بو در زمان کوبیدن گیاه بیشتر حس می شود. گیاه برای کشت در مناطق خنک بسیار مناسب است. حال که به خوبی می دانید که گیاه وج چیست، ما در ادامه در مورد محل مناسب برای کشت آن توضیحات بیشتری خواهیم داد. پس از آن هم در مورد نحوه ی کاشت آن به بیان مطالبی خواهیم پرداخت و در انتها هم در مورد خواص گیاه وج و استفاده از آن حرف خواهیم زد.

محل کاشت و مراقبت از گیاه وج

گیاه وج باید در بستر پر آب باشد و نیاز مداوم به خیس بودن ریشه های خود دارد. علاوه بر این به نور کامل آفتاب نیاز دارد اما می تواند کمی سایه را تحمل کند. به خصوص در مناطق گرم بودن کمی سایه برای آن مفیدتر است. برای رشد بهتر به خاک های غنی تر نیاز دارد اما در خاک های فقیر هم می تواند رشد کند اما نه به خوبی خاک های غنی. گیاه در آب های ایستاده، خاک های اشباع شده از آب و مکان هایی که به طور مداوم مرطوب هستند رشد می کند.

در هر باغی با فراهم نمودن آب برای آن می توان موفق به پرورش گیاه شد. برای همین در کنار نهرها و روان آب ها می تواند به خوبی کناره ی حوضچه ها رشد نماید. اما برای کشت در باغ های پر بارش مناسب نیست. زیرا که برای مدتی در طول سال این باغ ها بارش نداشته و خشک می شوند. برای گرفتن بهترین نتیجه مطمئن شوید که خاک دارای مقدار زیادی مواد ارگانیک باشد.

زمین را کنده و خاک را با مواد مغذی مخلوط کنید. گیاه را کمی پایین تر از سطح خاک و در محل های مرطوب در کناره ی نهرهای آب کشت کنید. لبه های برگ ها در صورت خشک شدن زمین پژمرده خواهند شد. هر یک از آن ها را از دیگری با فاصله ی ۱۰ اینچ بکارید. همین که گیاه کمی رشد کرد به سرعت در اطراف پخش خواهد شد. محدوده ی گسترش گیاه وج با اندازه ی سطح مردابی و یا بستر خیس مشخص می شود.

در این محدوده گیاه به خوبی گسترده می شود و در صورت نیاز به محدود کردن رشد آن باید در ظرف کشت شود. گیاه بسیار مقاوم است و به خصوص در مناطق خنک رشد می کند. در زمستان تا ریشه خشک شده و به خواب می رود. همین که از خشک شدن بستر گیاه جلوگیری شود، گیاه دیگر نیاز به هیچ گونه مراقبت خاصی نخواهد داشت. تنها باید آن را کاشته و از آن لذت ببرید.

کاشت بذر گیاه وج

بهتر است که در ظرف های کوچک کشت شود. در هر گلدان چند بذر قرار دهید. گلدان را در آب به اندازه ی سه سانتی متر یا یک اینچ قرار دهید. با این کار مطمئن می شوید که بستر بذر ها به طور مداوم مرطوب است. جوانه ها را در زمانی که به اندازه ی کافی بزرگ شدند منتقل کنید. در گلدان بزرگ تر هم به مرطوب نگه داشتن بستر گیاه با آب ادامه دهید. پس از آن گیاه را به بیرون منتقل و نشا کنید.

 

کاشت بذر گیاه وج (Sweet Flag seeds، Acorus calamus)

البته باید منتظر بمانید تا گیاه به اندازه ی کافی بزرگ شود و پس از آن در محل نهایی با فاصله های ۱۰ اینچی آنها را نشا نمایید. تا زمانی که بستر آنها مرطوب و خیس باشد دیگر نیاز به مراقبت کمی خواهند داشت. گیاه دارویی وج را می توان با این روش به سادگی در محیط مناسبی کشت داده و شاهد رشد آن بود.

آفت ها و مشکلات گیاه وج

گیاه وج مشکل و یا آفت جدی ندارد تا در مورد آن نگران بود. اگر خاک به طور مداوم مرطوب نباشد ممکن است که برگ ها در تابش نور بسوزند. مهم ترین مشکل گیاه جانوران آبزی هستند. موش آبی عاشق خوردن ریشه های گیاه است. در صورت کشت در زمین های خیس و در آب های ایستاده این مهم ترین مشکل است. در حال حاضر ما مطمئن نیستیم که آیا آهوها گیاه را می خورند یا خیر. شاید به دلیل این که در مسیر عبور حیوانات قرار ندارند تا به حال آسیبی به انها نرسیده است.

برداشت گیاه وج

برای بهره بردن از فواید گیاه وج باید ابتدا آن را برداشت کنید. به خصوص ریشه های گیاه را برداشت می کنند. زیرا که ریشه ها هستند که دارای خواص درمانی زیادی هستند. ریشه ها را به طور معمول در سال دوم و یا سوم کشت گیاه برداشت می کنند. در این زمان ریشه ها به اندازه ی کافی بزرگ شده و محکم هستند. ریشه های مسن تر تمایل دارند تا بیشتر تو خالی شوند.

بهترین زمان برای کشت ریشه ها هم در اواخر پاییز یا اوایل بهار می باشد. می توان ریشه ها را از زمین بیرون کشید و یا با چنگک از آب در کناره ی حوضچه ها در اورد. ریشه های تازه دارای رنگ قرمز متمایل به قهوه ای و یا سبز متمایل به سفید هستند و متخلخل می باشند. ریشه ها دارای بویی شیرین و طعمی کمی زننده هستند. برگ های گیاه هم بسیار معطر هستند.

از برگ ها به عنوان یک سبزی برای پخش کردن استفاده می شده است. به این معنی که برگ ها را روی زمین می ریختند و در مراسم مذهبی و در مواقع خاص روی آن ها راه می رفتند. برگ های گیاه را می توان در هر زمانی در دوره ی رشد گیاه برداشت نمود. البته باید به اندازه ی رشد کرده باشند. همه ی برگ ها را در یک زمان از یک گیاه برداشت نکنید. زیرا که ریشه ها را خسته کرده و گیاه ممکن است دیگر نتواند توان خود را باز یابد.

مصارف خوراکی گیاه وج

ما در مورد برداشت ریشه گیاه وج یا برگ های آن توضیح دادیم. این برداشت ریشه ها برای استفاده از آن ها در مصارف خوراکی می باشد. می توان ریشه ها را شست تا طعم زننده ی انها از بین برود. پس از آن امکان خوردن آنها مانند میوه ها وجود دارد. می توان ریشه ها را بو داده و یا سرخ کرد و مانند سبزی ها استفاده کرد. استفاده از آن ها در دسر ها و دیگر غذاها هم ممکن است. ریشه های خشک شده و پودر شده دارای طعم ادویه مانندی هستند.

کاشت بذر گیاه وج (Sweet Flag seeds، Acorus calamus)

برای همین امکان بهره بردن از آن به جای دارچین، زنجبیل و جوز وجود دارد. برگ های تازه را هم می توان پخت. استفاده از آن ها مانند استفاده از دیگر سبزیجات می باشد. برای طعم دادن به دسرها مانند دسر هایی که در آن ها از وانیل استفاده می شود قابل استفاده هستند. بخش داخلی ساقه های جوان را می توان در سالاد استفاده نمود. گل های گیاه هم شیرین هستند و می توان به صورت خام آن ها را میل نمود.

خواص درمانی گیاه وج

استفاده از گیاه وج سابقه ای طولانی در طب گیاهی دارد. از آن به عنوان ماده ای برای جوان سازی مغز و سیستم عصبی استفاده می شود. امکان استفاده از گیاه برای رفع اختلالات گوارشی وجود دارد. در مصارف داخلی برای درمان سینوزیت، برونشیت، و مشکلات گوارشی مفید است. گفته می شود که برای تحریک اشتها و نرمال کردن میزان مصرف غذا مفید واقع می شود.

در دوزهای پایین می تواند اسیدی بودن معده را کم کند. اما در دوزهای بالا ترشحات معده را زیاد می کند. برای همین در درمان بی اشتهایی هایی که ریشه ی عصبی دارند مفید است. بومی های آمریکا برای مدت ها از این گیاه استفاده کرده اند. آن ها ریشه ها را برای افزایش توان خود و دریافت انرژی بیشتر می جوند. ریشه ها نه تنها محرک هستند که می توانند به عنوان ارام بخش عمل کنند و به انرژی موجود در بدن اجازه بدهند تا به تعادل برسد.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گل ختمی (Marshmallow seeds، Althaea officinalis)

. به همین دلایل است که برای درمان اضطراب، ترس، و نگرانی ها و استرس های روز مره مفید هستند. اما استفاده ی طولانی مدت از آن ها می تواند منجر به چاقی و  یا منجر به خستگی شود. جویدن ریشه ها گفته می شود که طعم تنباکو را از بین می برد و صدا را صاف می کند. اما میزان زیاد از آن می تواند منجر به تهوع و استفراغ شود. روغن های مورد استفاده در حمام که دارای ترکیبات این گیاه هستند، منجر به قرمز شدن و آماس پوست در افراد فوق العاده حساس می شوند.

کاربرد های دیگر گیاه وج

هم ریشه ها و هم برگ ها در مواقعی با گیاهان مورد استفاده توسط افراد دودی مانند تنباکو استفاده می شود. برگ ها در ساخت سبد کاربرد دارد.  روغن فرار تولید شده از گیاه برای تولید عطر و در طعم دهی به غذا مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از آن برای دفع حشرات هم رایج است.

می تواند به عنوان حشره کش هم استفاده شود و به برنج برای کاهش آسیب های وارده توسط حشرات اضافه شود. از برگ های خشک شده در یک خط می توان در کناره ی محل نگه داری غذا و یا مواد خوراکی برای راندن حشرات و ایجاد بویی مطبوع بهره برد. از بخور برگ ها و یا سوزاندن آن ها هم می توان برای این مقاصد بهره برد.

خطرهای شناخته شده ی گیاه

ریشه های تازه ی تعدادی از گیاهان می تواند سمی باشد. دو گونه یا شکل از این گیاه وجود دارد. شکل سه قسمتی که در آسیا یافت می شود و دارای ترکیب آسارون می باشد.این ترکیب دارای خواص آنتی بیوتیکی و ارامش دهنده می باشد. اما این ترکیب به طور بالقوه سمی و سرطان زا است.

کاشت بذر گیاه وج (Sweet Flag seeds، Acorus calamus)

اما شکل دو گانه گیاه که در آمریکای شمالی و سبیری یافت می شود، فاقد این ترکیب هستند. ریشه ها در هند برای هزاران سال استفاده شده است. اما گزارشی در مورد سرطان زا بودن آن ها وجود ندارد. در سال های اخیر هم از روغن به دست آمده از گیاه برای درمان استفاده شده است. به نظر می رسد که این مواد دارای ترکیبات نا خواسته هستند.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر رهمانیا یا فاکس گلو چینی ( Rehmannia elata)

برای همین باید از ریشه ها و روغن به دست امده از آن ها در کاربردهای درمانی اجتناب نمود. توصیه می شود که اگر چه گزارشی مبنی بر ایجاد سرطان توسط گیاه وجود ندارد، اما از گونه های سیبری یا آمریکای شمالی وج استفاده شود. با این کار از هر گونه مشکل احتمالی می توان پیشگیری کرد. استفاده در دوزهای بالا هم توصیه نمی شود. برای همین به صورت مداوم استفاده نکنید.

نام های دیگر گیاه

-Calamus. Sweet Flag. Sweet Root. Sweet Rush. Sweet Cane. Gladdon. Sweet Myrtle. Myrtle Grass. Myrtle Sedge. Cinnamon Sedge. Calamus aromaticus

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
 • عنوان مقاله: کاشت بذر گیاه وج (Sweet Flag seeds، Acorus calamus)
 • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

2 Replies to “کاشت بذر گیاه وج (Sweet Flag seeds، Acorus calamus)”

 1. Avatar for Dr.dastoor

  Dr.dastoor

  Reply

  سلام جناب قنبری،وقت بخیر و خسته نباشید.عالی بود شما قطعا جزو اولین هایی هستید که در ایران در رابطه با کشت و کار گیاهان دارویی مهم اما کمتر پرداخته شده به ان مطلب عرضه میکنید .موفق باشید.به امید دیدار

  1. Avatar for مهدی قنبری

   مهدی قنبری (Post author)

   Reply

   سلام
   آقای دکتر
   ممنونم و آرزوی موفقیت دارم برای شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *