Loading...

کاشت بذر گیاه چتردار شیرین (Sweet Cicely، Myrrhis odorata)

کاشت بذر گیاه چتردار شیرین (Sweet Cicely، Myrrhis odorata)

گیاه چتردار شیرین با نام علمی Myrrhis odorata یکی از گونه های مقاوم و چند ساله است که همین که به خوبی رشد کرد دیگر نیاز به زمان زیادی برای مراقبت از آن نخواهد بود. یکی از اولین گل هایی بود که در ابتدای بهار شروع به گل دادن خواهد کرد. برای همین اولین گیاهانی خواهد بود که زنبور ها و حشره های مفید به آن پناه خواهند آورد. گل های زیبای سفید و چتری آن برای باغ شما اولین زیبایی ها را در بهار ایجاد می کنند. در این زمان بسیاری از دیگر گونه های گیاهی تازه به فکر رشد کردن افتاده اند. در هر جایی که کاشته شود.

چه در کناره  مرزها و یا در گوشه ای از باغ یا هر جای دیگری که باشد می تواند برای باغ شما طراوت را به همراه داشته باشد. گیاه نیاز به نور کامل آفتاب دارد. هم چنین به خاک مرغوب و مرطوب نیز برای رشد بهتر نیاز دارد. با وجود این شرایط می تواند از اواخر زمستان تا فرا رسیدن یخبندان برگ های خود را به بار آورد. گیاه می تواند در مناطق دارای آب و هوای خنک به خوبی رشد کند. برگ های آن دارای بوی آنیسونی خوبی هستند که شیرین بوده و می توان آنها را خورد. می توان به جای شکر از آن استفاده نمود. برای افراد دارای دیابت هم گزینه ای مناسب برای استفاده به جای شکر خواهد بود.

مشخصات گیاه چتر دار شیرین

چتردار شیرین گونه ای مقاوم و چند ساله است که دارای برگ های زیبایی بوده و پوشش آن مانند سرخس است. گیاه در اوایل بهار جوانه زده و برگ هایی را به بار می اورد که ظریف می باشند. به رنگ سبز متوسط بوده و دارای حدود ۲۰ اینچ یا ۵۰ سانتی متر طول هستند. به خوبی تقسیم شده و در قسمت پایین ساقه های خود دارای پرزهایی متمایل به سفید هستند. برای همین دارای ظاهری ابریشم مانند هستند. در اوایل تا اواسط بهار گیاه چتر دار شیرین ساقه هایی بلند را به ارتفاع ۲ تا ۳ فوتی رشد می دهد که در بالای خود چتر هایی از گل ها را به بار خواهند آورد.

کاشت بذر گیاه چتردار شیرین (Sweet Cicely، Myrrhis odorata)

این چتر ها حاوی تعداد زیادی چترک هستند که در واقع گل هایی سفید و ستاره مانند می باشند. هر گل می تواند دارای ۵ گلبرگ کوچک باشد. اما به طور معمول گل هایی که در کناره های این چتر ها قرار دارند دارای اندازه هایی بزرگ تر از گل های قرار گرفته در مرکز خواهند بود. هر گل دارای ۵ پرچم و بساک است که هر کیدام از آن ها دارای رنگ سفید در ابتدا هستند. اما بساک ها در زمان رسیده شدن گرده ها به رنگ خاکستری در خواهند آمد. گل ها در اواسط تا اواخر بهار گل می دهد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه بامیه (Okra seeds، Abelmoschus esculentus)

این زمان از زمان گلدهی بسیاری از دیگر گونه های قرار گرفته در این خانواده زودتر است. گل ها به دنبال خود به طور معمول با بذرهایی همراه هستند که در محفظه هایی به اندازه ی حدود یک اینچ قرار خواهند داشت. این محفظه ها قهوه ای تیره و درخشان خواهند بود. برگ های چتر دار شیرین دارای بوی خاصی هستند که مانند انیسون است و با بوی شیرین بیان و انجدان رومی ترکیب شده است.

در کل برگ ها دارای طعم شیرین و انیسون مانندی هستند و مانند این است که به آن ها شکر اضافه شده باشد. بذرهای چتر دار شیرین هم دارای بوی معطری بسیار بیش از برگ ها هستند. ریشه ها بزرگ و محکم هستند و در زمین به خوبی نفوذ می کنند. با توجه به ضخامت و عمق نفوذ ریشه ها گیاه می تواند در باربر خشکی تا حدودی مقاومت کند و در سرمای زمستان هم دوام بیاورد.

کاشت بذر گیاه چتر دار شیرین

بذر این گونه ی گیاهی کمی سخت تر از دیگر گونه ها برای جوانه زدن اسنت. به طور کلی نیاز به دوره ای از سرما و رطوبت برای جوانه زدن دارد. می توانید آن را در یخچال قبل از کشت نگه داری کنید. برای آماده سازی آن ها هم می توانید دستورات موجود برای آماده سازی بذر ها را دنبال کنید. قرار دادن آن ها در سینی بذر در اواخر پاییز و قرار دادن آن ها در بیرون از بهترین راه ها برای فراهم کردن سرما و رطوبت مورد نباز بذر ها برای جوانه زدن خواهد بود.

با فرا رسیدن بهار می توانید سینی بذر چتر دار شیرین را به محل مناسبی که دیگر بذر ها را برای جوانه زدن می گذارید برده و مانند دیگر بذر ها با آن ها رفتار کنید تا بتوانند به خوبی جوانه بزنند. از گرما برای جوانه زدن گیاه استفاده نکنید. زیرا که گیاه به گرما علاقه ندارد . چتر دار شیرین بهترین جوانه زنی را در هوای خنک خواهد داشت. همین که جوانه ها کمی رشد کردند و امکان انتقال آن ها وجود دارد. با استفاده از یک گلدان بزرگ تر برای جوانه ها فضای بیشتری برای رشد فراهم کنید.

کاشت بذر گیاه چتردار شیرین (Sweet Cicely، Myrrhis odorata)

با این کار به خوبی رشد کرده و نشاها آماده ی انتقال به بیرون وقرار دادن در بستر نهایی خواهند شد. به دلیل این که گیاه همان طور که گفته شد دارای ریشه های ضخیم هستند، دوست ندارند تا جا به جا شوند. باید در ابتدا محل کشت چتر دار شیرین را به خوبی انتخاب کنید تا دیگر نیازی به انتقال گیاه به مکان دیگر در آینده نباشد.

گیاه چتر دار شیرین را در زمانی که ریشه ها از ته گلدان ظاهر شد به بستر نهایی خود منتقل کنید. مطمئن شوید ه ریشه ها و خاک داخل گلدان با هم برداشته و در محل جدید قرار داده شوند. با این کار مزاحمتی برای ریشه ها در زمان نشا کردن به وجود نخواهد آمد. این کار بهترین آغاز را برای رشد گیاه چتر دار شیرین به دنبال خواهد داشت.

بذر ها قبل از این که به دست شما برسند چگونه نگه داری شده اند؟

بسیاری از منابع می گویند برای این که موفق به جوانه زدن و گیاه شد، باید از بذر های تازه چتر دار شیرین برای این کار بهره برد. این امر درست است. البته در صورتی که بذر ها قبل از ارسال برای شما به خوبی در محل مناسبی نگه داشته شده باشند، می توان از دیگر بذر ها هم به خوبی برای کشت استفاده نمود. اگر بذر ها قبل از ارسال برای مشتری در دمای اتاق رها شوند. یا این که در داخل پاکتی در ردیف بذرها رها شوند. به زودی توان جوانه زنی خود را  از دست خواهند داد.

اما اگر بذر ها را جمع اوری کرده و به سرعت در محلی سرد نگه دار نمود. برای زمانی طولانی تر توان جوانه زدن خواهد داشت. برای همین توصیه می شود که فروشنده ها در پی جمع اوری بذر ها، آنها را در دمای یک درجه ی سانتی گراد و در یخچال نگه داری کنند تا این که تا زمان ارسال آن برای مشتری به خوبی توانایی خود در جوانه زدن را حفظ کنند. توصیه می شود که افراد خریدار این بذرها هم به محض دریافت آنها، اقدام به قرار دادن بذر ها در داخل یخچال کنند تا برای زمان کشت بهترین آماده سازی را داشته باشند.

محل کاشت و مراقبت از گیاه چتردار شیرین

گیاه چتر دار شیرین به خوبی در نور کامل آفتاب رشد می کند. اما می توند کمی سایه را تحمل کند. در صورت قرار گرفتن در مناطق دارای آب و هوای گرم تر می تواند در کمی سایه به خوبی رشد کند. اما این گونه را به طو معمول در مناطق خنک می کارند. در هر صورت در گرامی هنگام ظهر در مناطق گرم بهتر است که در سمت شمالی ساختمان یا خانه کشت شود.

یا در کنار حصارها در محلی که در هنگام ظهر سایه باشد کشت شود. مکان مورد نظر باید کمی جریان هوا وجود داشته باشد تا بتواند گیاه چتر دار شیرین را خنک کند. اما در مناطق سردتر کشت در نور کامل آفتاب و در کناره ی مرزها توصیه می شود. فاصله ها را از یکدیگر در حدود ۲ فوت انتخاب کنید. گیاه چتر دار شیرین به دلیل دارا بودن ریشه ای اصلی که ضخیم است، دوست ندارد تا جا به جا شود.

برای همین بهتر است گیاه را در محلی کشت دهید که دیگر نیاز به جا به جایی آن نباشد. ریشه ی ضخیم گیاه چتردار شیرین می تواند تا چند فوت در عمق خاک نفوذ کند. برای همین در آوردن این ریشه و انتقال آن به جای دیگر کار راحتی نخواهد بود. گیاه در خاک های غنی و رسی بهترین رشد را دارد. اگر خاک شما رسی است اما دارای مواد مغذی نیست. بهتر است با استفاده از مواد ارگانیک آن را به خوبی مخلوط کنید.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گوش بره یا سنبله نقره ای (Lambs Ear، Stachys byzantina)

برای سه بار در اول دوره ی رشد هم باید از کودهای مغذی برای پوشش بستر گیاه استفاده کنید تا به خوبی مواد مغذی مورد نیاز برای رشد آن را فراهم نمایید. توصیه نمی شود گیاه چتر دار شیرین را در محلی کشت دهید که دارای خاک های سطحی می باشند. این خاک ها ممکن است در زیر خود دارای سنگ هایی باشند که امکان رشد ریشه ها و نفوذ آن ها در خاک را فراهم نمی کنند.

باید در بستر فضای کافی برای رشد ریشه ها وجود داشت باشد. اگر گیاه چتر دار شیرین را برای برداشت برگ های آن کشت می کنید، باید از مقدار زیادی کود نیتروژن دار استفاده کنید تا حداکثر برگ ها را به بار اورد . از گلدهی گیاه را حداقل نماید. بستر گیاه چتر دار شیرین نیاز دارد تا برای همه ی دوره ی رشد کمی مرطوب باشد. گیاه به آسانی خاک های خشک را تحمل نمی کند.

کاشت بذر گیاه چتردار شیرین (Sweet Cicely، Myrrhis odorata)

اگر مطمئن شوید که در خاک میزان زیادی مواد ارگانیک وجود دارد، می توانید از حفظ رطوبت در بستر گیاه چتر دار شیرین مطمئن شوید. قرار دادن یک ظرف در اطراف گیاه می تواند شما را مطمئن کند که گیاه به آسانی آب مورد نیاز خود را به دست می اورد و به طور کامل خشک نمی شود. آب دادن به طور قطره ای برای دو تا سه بار در هفته و برای مدتی در حدود ۳۰ دقیقه می تواند برای گیاه چتردار شیرین کافی باشد. البته این میزان آب به رطوبت زمین و بارش باران هم بستگی خواهد داشت. در شرایط خشکی آب بیشتری برای گیاه نیاز خواهد بود.

گیاه چتردار شیرین می تواند در زمستان تا دمای منفی ۴ درجه ی فارنهایت دوام بیاورد. در محل هایی که فکر می کنید هوا ممکن است سرد تر شود از مالچ برای گرم نگه داشتن ریشه ها استفاده کنید. با این کار گیاه به خوبی زمستان را پشت سر خواهد گذاشت. البته نیاز به مالچ در مناطق معتدل تا سرد نیاز است. در هر حال آن مالچ می تواند برای شال آینده مواد مغذی مورد نیاز گیاه چتر دار شیرین  برای رشد را فراهم نماید.

برداشت گیاه چتردار شیرین

برگ ها را می توان در طول سال برداشت نمود. زیرا که گیاه چتردار شیرین برگ های جدید را در طول سال به بار خواهد آورد. بهتر است که برگ ها را در سال اول برداشت نکنید تا به گیاه امکان رشد بهتر داده شود. در صورت نیاز می توانید برگ ها را در پاییز سال اول برداشت کنید. برداشت برگ ها باید درست قبل از مصرف آن ها انجام پذیرد. زیرا که این برگ ها به سرعت از بین می روند و باید در زمان نیاز به مقدار مصرف خود از آن ها برداشت نمود.

برای برگ دهی هر چه بیشتر باید از گل دادن گیاه جلوگیری شود. برگ ها در زمانی که گل ها شروع به شکفته شدن می کنند، طعم و بوی خود را تا حدی از دست می دهند. برگ ها را می توان خشک کرده و برای استفاده در آینده در مکان مناسبی نگه داری نمود. اما این برگ ها که در ابتدای سال برداشت می شوند باید قبل از گل دادن گیاه چتر دار شیرین جمع شده باشند تا طعم بهتری داشته باشند.

بذرها را می توان در زمانی که هنوز کمی سبز هستند برداشت نمود. با این کار می توانید در داخل به بذر ها اجازه بدهید تا به مرور برسند. با رسیدن بذرها در داخل محفظه های آن ها به رنگ قهوه ای در خواهد آمد. محفظه های حاوی بذر را با ساقه ها برداشت کنید تا بتوانید ساقه ها را به هم بسته و آن ها را با هم خشک کنید. همین که به طور کامل خشک شدند، می توانید بذر ها را در یک محفظه ی در بسته در مکانی خشک خنک و تاریک نگه داری کنید.

ریشه ها بهتر است که در اواخر پاییز کنده شوند. اما می توان ریشه ها را در تمام طول سال برداشت کرد. باید گیاهان دارای سن بالاتر را برای برداشت ریشه ها انتخاب کنید که ریشه های بزرگ تری دارند. باید توجه داشته باشید که ریشه ها ممکن است که به طور عمیق در خاک نفوذ کرده باشند و کندن و در آوردن آن ها می تواند کار راحتی نباشد.

استفاده از گیاه چتردار شیرین در پخت و پز

برگ های گیاه چتردار شیرین را می توان در آشپزخانه در غذاها اضافه کرد. آن ها در شیرین کردن غذا خیلی عالی عمل می کنند. به دلیل دارا بودن کالری می توانند جایگزینی عالی برای شکر باشند. افراد دارای دیابت هم به خوبی می توانند از آن استفاده کنند. می توان آن ها را  خام و مانند سبزی ها خورد. ساقه ها هم مانند کرفس قابل استفاده هستند.

می توان آن ها را به تنهای و یا در کنار دیگر سبزیجات پخت. به سوپ اضافه کرد و یا در غذای گوشتی استفاده نمود. استفاده از آن ها به همراه میوه ها نه تنها نیاز به شکر را کم می کند که می تواند اسیدی بودن میوه ها را کمتر کند. این استفاد به خصوص به همراه ریواس، کشمش و انگور فرنگی می تواند منجر به بهبود طعم آن ها شود. بذر ها را می توان به طور کامل، پودر شده و یا سرخ کرده استفاده نمود. بذرهای تازه و نرسیده می توانند به طور مستقیم از بوته چیده شده و خورده شوند.

آن ها طعم شیرین و مانند آبنبات دارند. بذرها را می توان به هر گونه غذایی اضافه کرد. اضافه کردن به سالاد، بستنی، فرنی، کلوچه های میوه ای و بسیاری از دیگر غذا ها باعث افزوده شدن مزه ی آنیسون مانند به آن ها خواهد شد. در صورت استفاده در نان میزان شکر مورد استفاده برای نان و یا کیک کمتر خواهد بود. ریشه ها را می توان جوشاند و چتر دار شیرین را به همراه دیگر سبزی ها استفاده کرد. استفاده از آن ها مانند هویج خواهد بود. امکان اضافه کردن آن ها به سالاد هم وجود دارد.

خواص درمانی گیاه چتردار شیرین

به دلیل دارا بودن طعم آنیسونی چتر دار شیرین می تواند در تحریک معده موثر باشد. در درمان نفخ و تحریک اشتها برای افراد ضعیف مفید است. از آن برای درمان سرفه و بیماری های ریوی استفاده شده است. در مصارف خارجی برای گزش مار و سگ به عنوان ضد عفونی کننده استفاده می شود. ضماد تهیه شده از ریشه ها برای بهبود نقرس و کاهش درد رخم ها استفاده می شود. به طور کلی مقوی و ارام کننده است.

کاربرد های دیگر گیاه چتردار شیرین

با استفاده از برگ های گیاه چتردار شیرین و مالش آن به چوب ها و به خصوص چوب بلوط، می توان به خوبی به براق کردن آن کمک کرد. از آن توسط افراد راهب برای تهیه ی یک نوع نوشیدنی استفاده می شود.

نکات مهم درباره گیاه چتردار شیرین

چتر دار شیرین گیاهی دوست داشتنی با استفاده های زیاد است. گیاهان زیادی هستند که مانند گیاه چتردار شیرین هستند اما دارای ویژگی ها خواص این گیاه نیستند. دو گونه ی دیگر گیاهی در گروه myrrhs که myrrhis longistylis و  myrrhis clay tonii هستند به گروه گونه های osmorhiza منتقل شده اند. هیچ کدام از آن ها دارای پوشش سرخس مانند گیاه چتردار شیرین نیستند. اما دارای چتر های گل مشابهی هستند که البته در تعداد چترک ها با گیاه چتردار شیرین تفاوت دارند.

اما گیاهانی مانند poison hemlock دارای پوششی سرخس مانند گونه ی مورد بررسی ما می باشد. هم چنین این گونه در مکان هایی که گیاه چتردار شیرین رشد می کند دیده می شود. بدون داشتن تجربه و آموزش لازم نمی توان به راحتی بین این دو تمایز قائل شد. برای همین در صورتی که تجربه ی کافی ندارید، هیچ وقت در حیات وحش اقدام به جمع آوری و برداشت گیاه چتر دار شیرین نکنید. زیرا که ممکن است از دیگر گونه ها باشد که در ظاهر مانندگیاه چتردار شیرین هستند.

نام های دیگر گیاه

Sweet Cicely, Garden Myrrh, Spanish Chervil, Anise Fern, British Myrrh, Cicely ,Cow Chervil, Shepherd’s Needle, Smooth Cicely, Sweet Bracken, Sweet Chervil, Sweet Cicely, Sweet Myrrh

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کاشت بذر گیاه چتردار شیرین (Sweet Cicely، Myrrhis odorata)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *