Loading...

انواع بذر – معرفی ۴ نوع بذر

انواع بذر - معرفی 4 نوع بذر

ما در مقاله هربال مارکت قصد داریم شما را با انواع بذر آشنا کنیم. البته درست است که شما در زمان خوردن هندوانه از بذرها یا تخمه های هندوانه خوشتان نمی آید، اما باید بدانید که بدون وجود بذر امکان خوردن میوه های خوش طعم برای شما وجود نخواهد داشت. بذرها برای گیاهان بیش از آن چه شما فکر می کنید مهم هستند. در این بخش ما به انواع بذر نگاهی خواهیم انداخت و مشخصه های آن ها را با جزییات بیشتری بیان خواهیم نمود.

بذر چیست؟

بذر بخشی اساسی از هر گیاهی است که پس از بارور شدن تخمک به وجود می آید. هر بذر از پوسته بذر و گیاهک یا جنین (رویان) تشکیل شده است. رویان (embryo) از یک ریشه کوچک (ریشه چه یا Raudicle)، یک محور جنینی (رویانی) (embryonal) و یک لپه (در گندم، و ذرت) یا دو لپه  (در نخود و باقلا) تشکیل شده است. بذر در داخل میوه قرار دارد که به یک گیاه جدید تبدیل می شود. برای همین بذر مهم ترین بخش هر گیاه است.

اجازه بدهید تا ما نگاهی به بخش های مختلف و انواع مختلف بذرها و مشخصه های آن ها بیندازیم.

انواع بذر

یک بذر به طور عمده دو نوع دارد. که شامل موارد زیر هستند:

 • تک لپه ای (Monocotyledonous )
 • دو لپه ای (dicotyledonous )

اجازه بدهید تا این گونه های بذر را به طور خلاصه بررسی کنیم.

ساختار بذرهای تک لپه ای

یک بذر تک لپه ای ، همان طور که از نام آن پیدا است دارای یک لپه می باشد. تنها یک لایه خارجی، بذر را پوشانده است و بذر دارای بخش های زیر است:

 • پوشش بذر: در بذر غلات مانند ذرت پوسته بذر (پوشش بذر) غشایی است و به طور معمول در کنار جداره میوه با بذر به هم چسبیده و به عنوان یک بخش جدا ناپذیر به هم آمیخته شده است که پوست میوه یا قشر آن (Hull) نامیده می شود.
 • آندوسپرم: اندوسپرم بخشی است که غذا را در خود نگه می دارد. به طور معمول بذرهای تک لپه ای دارای آندوسپرم هستند اما در بعضی از آن ها مانند ارکیدها، بذر گیاه فاقد آندوسپرم می باشد.
 • لایه آلئورون: پوشش بیرونی اندوسپرم است که رویان (embryo) را با لایه ای پروتئینی که لایه آلئورون نامیده می شود جدا می کند.
 • رویان یا گیاهک (embryo): بخشی کوچک از بذر است که در یک شیار در انتهای آندوسپرم قرار دارد.
 • سپرچه: یک لپه بزرگ و محافظ که به طور معمول سپر مانند است.
 • محور رویانی: بخشی از بذر که جوانه انتهایی و ریشه چه (یا رادیکول) دو انتهای آن هستند.
 • کولئوپتیل و کلئوریزا: جوانه انتهایی و ریشه چه یا رادیکول توسط غلاف در جوف قرار گرفته یا احاطه شده اند. که این کار توسط کولئوپتیل و کلئوریزا انجام شده است.

ساختار بذر دو لپه ای

بر خلاف بذر تک لپه ای، یک بذر دو لپه ای، همان طور که از نام آن پیداست، دارای دو لپه است. این بذر دارای بخش های زیر است:

 • پوسته بذر (پوشش بذر): این بیرونی ترین بخش بذر است. پوسته بذر (پوشش بذر) دو لایه دارد که پوشش بیرونی یا قشر خارجی دانه و پوشش داخلی بذر یا پوسته داخلی بذر می باشد.
 • پیوندگاه گیاه: شکافی است که در پوسته بذر (پوشش بذر) وجود داشته و بذر در حال رشد را به میوه متصل می کند.
 • تخمک: این یک شکاف کوچک در بالای پیوندگاه گیاه می باشد.
 • جنین (رویان): این شامل محور رویانی و دو لپه می باشد.
 • لپه : این بخش به طور معمول دارای بافت بوده و پر از منابع غذایی است.
 • جوانه انتهایی و ریشه چه (یا رادیکول): این ها هم در دو سر محور جنین (رویان) وجود دارند.
 • آندوسپرم : در بعضی از بذرها مانند کرچک، در نتیجه باروری گیاه به وجود می آید و یک منبع غنی از غذا است که بافت دار می باشد. در گیاهانی مانند لوبیا، باقلا، و نخود، آندوسپرم در بذر بالغ وجود ندارد. این بذرها به عنوان بذرهای فاقد اندوسپرم شناخته می شوند.

سوالات در مورد بذر

سوال: انواع بذر رسیده کدام اند؟

جواب: ما دو نوع بذر رسیده داریم:

 • بدون آلبومین (albuminous ): این بذرها بدون هر گونه آندوسپرم (endosperm) هستند که بتواند در خود غذا را ذخیره کند. مانند: نخود، بادام زمینی
 • آلبومین دار: بذرها شامل آندوسپرم هستند که به عنوان منبعی از غذا وجود دارد. مانند: گندم، ذرت.

سوال ۱: کدام بخش بذر برای محافظت از آن می باشد؟

جواب: سه بخش برای بذر وجود دارد. پوسته بذر (پوشش بذر)، آندوسپرم، و رویان. پوسته بذر (پوشش بذر) از آن در برابر ضربه های فیزیکی، و تغییرات دمایی و آب محافظت می کند. رویان نیز در مواردی زیادی دارای بافت های متشکله برای تشکیل بخش های مختلف در بذر گیاهان می باشد. cotyledon نیز یک بخش رویانی در بذر گیاه می باشد.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه دارویی خلال دندان (Ammi Visnaga)

سوال ۲: چه میکرو ارگانیسمی بذر را نابود می کند؟

جواب: به طور معمول قارچ ها بذر را نابود می کنند. اگر رطوبت بذر بیشتر باشد قارچ ها در بذر رشد می کنند. قارچ می تواند به بذر قبل از ظاهر شده جوانه ها در زمین آسیب بزند و بذر را بپوساند.

سوال ۳: برگ های کدام گیاهان می تواند بذر ها را از حشره ها محافظت می کند؟

جواب: برگ های گیاه چریش (neem) برای محافظت از بذرها در برابر حشره ها استفاده می شود. زیرا که این برگ ها دارای ترکیبات مختلفی است که حشره کش می باشد. برای مثال، یکی از این ترکیبات azadirachtin است که دگردیسی لاروهای حشره ها را مختل می کند. ترکیب دیگر آن هم سالانین است که به عنوان دفع کننده حشرات عمل می کند.

سوال ۴: آیا بذر حاوی گیاه آینده است که به نشا تبدیل می شود و در شرایط مطلوب جوانه می زند؟

جواب: بذرها دارای رویان هستند که به نشا تبدیل و در شرایط مناسب رشد می کند. آندوسپرم در داخل یذرها به رشد کمک می کند و باعث رشد رویان می شود و دارای نشاسته ای است که مغذی بوده و به رشد سریع تر جوانه ها کمک می نماید. این بخش هم چنین حاوی روغن است.

انواع بذر : ۴ نوع مهم بذر

در ادامه متن چهار گونه مهم بذر مورد اشاره قرار گرفته اند.

این بذرها شامل موارد زیر هستند:

(۱) انواع بذر ۱ : بذرهای dicotyledonous Exalbuminous

(۲) انواع بذر ۲ : Dicotyledonous Albuminous

(۳)  انواع بذر ۳: Monocotyledonous Albuminous

(۴) انواع بذر ۴ : Monocotyledonous Exalbuminous .

انواع بذر ۱ : بذرهای Dicotyledonous Exalbuminous

یکی از انواع بذر ، بذرهای Dicotyledonous Exalbuminous می باشد، مثالی از بذرهای دو لپه ای Exalbuminous را می توان بذر نخودهای معمولی دانست (Pisum sativum). با باز کردن یک محفظه نخود سبز بالغ و با احتیاط در امتداد درز پشتی بافت رویان می توان دید که در امتداد درز شکمی و اطراف بذر دو ردیف یا لپه در امتداد محفظه دیده می شود.

 • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه ترخون روسی (Artemiesia dracunculus)

هر بذر به بافت رویان در درز موجود در میوه یا به یک ساقه تخمچه (funicle) متصل شده است. ساقه چه باریک است و در انتهای جفت جنین (رویان) قرار دارد و با پهن شدن به یک دیسک در بذر متصل می شود. وقتی که بذر بالغ جدا شد، انتهای عریض ساقه چه یک شکاف به جا می گذارد که پیوندگاه گیاه (hilum) نامیده می شود. در کنار این شکاف یک گودی کوچک در پوسته بذر (پوشش بذر) است که روزنه (micropyle) نامیده می شده است.

اگر بذر خیسانده، پاک و فشرده شود، دیده می شود که شیره ای از روزنه (micropyle) ترشح می کند. بذر با پوشش محکمی پوشیده شده است و رنگ روشنی دارد. این پوشش سخت بذر، قشر خارجی بذر یا پوسته بذر نامیده می شود.

پوسته داخلی بذر که ظریف است و کاملا در داخل قشر خارجی دانه یا پوسته بذر قرار دارد، در بذر رسیده قابل تشخیص نیست. با باز کردن پوسته بذر (پوشش بذر) نیز هسته ی (kernel) بذر  دیده می شود. این هسته یا مغز در هر بذر دو لپه ای و در این نوع، همان رویان یا جنین (رویان) است. در آن دو لپه گوشتی مشخص هستند که بافت دار بوده و مغذی می باشند. این مواد مغذی برای رشد گیاه در روزهای ابتدایی کاشت بذر لازم می باشد.

انواع بذر - معرفی 4 نوع بذر

دو لپه به محور (tigellum) وصل بوده و مانند کتابی باز می شوند. این بخش محور رشد گیاه آینده می باشد. به طور معمول می توان دید که یک سر tigellum نیز جهت دار و از لپه ها بیرون می زند.

این بخش در کنار روزنه micropyle قرار داشته و ریشه چه یا ریشه ابتدایی گیاه محسوب می شود. ریشه چه که برجسته و بیرون زده است زیر پوشش بذر قرار دارد و حتی در زمانی که پوشش بذر را جدا نکرده اید قابل مشاهده است.

انتهای دیگر محور یا ریشه ابتدایی، ساقه چه (جوانه انتهایی) می باشد که پرز مانند است و اولین جوانه گیاه آینده می باشد. این بخش به صورت شاخه های گیاه سر بر می اورد. جوانه انتهایی در جوف لپه ها قرار دارد. محل اتصال لپه ها و tigellum اولین گره روی محور بوده و نگاه دقیق نشان می دهد که اولین جوانه های کناری در محور لپه ها در داخل بذر وجود دارد.

همه ی بذرهای دو لپه ای exalbuminous دارای شکلی که در بالا گفته شد می باشند. اگر چه در جزییات ممکن است تفاوت هایی داشته باشند.

در باقلا، بذرها پهن بوده و در یک انتهای خود کمی جهت دار هستند. در پوسته بذر باقلا (پوشش بذر)، در زیر پیوند گاه گیاه، یک درز نمایان دیگر وجود دارد، که با رشد بذر به وجود آمده است.

پوشش قهوه ای بذر باقلا، قشر خارجی دانه یا پوسته بذر می باشد اما در داخل آن یک لایه رویان سفید و کاغذ مانند می باشد که به عنوان پوسته داخلی بذر مشخص شده است. رویان این بذر با نخود فرقی نمی کند مگر در شکل آن.

انواع بذر لوبیا وجود دارد که دارای دو لپه می باشند. بذرها در محفظه های بذر خود، مانند نخودها به وجود می آیند. آن ها بزرگ و کم و بیش بیضی مانند هستند. پوسته بذر (پوشش بذر) و به خصوص قشر خارجی دانه یا پوسته بذر با لایه ای کوچک از پوسته داخلی بذر، پوشیده شده است که خیلی محکم و به رنگ سیاه، قهوه ای و یا قرمز است. ساقه چه نیز امتداد یافته و بالای پیوندگاه گیاه دیده می شود. رویان هم به طور معمول عادی می باشد.

علاوه بر نخودها و لوبیاها، تعداد کمی بذر دو لپه ای Exalbuminous نیز وجود دارند که ما به طور معمول در اطراف خود با آن ها برخورد می کنیم. تمبر هندی بذر یکی از ان ها است که مستطیلی بوده و با پوسته ای محکم در بر گرفته شده است.

پوشش محکم در بذر انبه در داخلی ترین بخش میوه قرار دارد که بخشی از بذر محسوب نمی شود. در داخل آن دو لپه خیلی بزرگ با یک پوشش کاغذی پوشانده شده اند.

در بعضی از بذرها نیز لپه ها هم اندازه نیستند و غیر معمولی می باشند. پوسته بذر (پوشش بذر) در این بذرها هم نشان دهنده قشر خارجی دانه یا پوسته بذر و هم پوسته داخلی بذر می باشد. لپه ها حاوی شیره گیاهی و هم چنین مقدار زیادی نشاسته می باشند.

 • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه نعناع دشتی (Spearmint Seeds، Mentha Spicata)

در کدوها، خیار و گیاهان متعلق به این خانواده، بذرها بیشتر مسطح هستند. قشر خارجی دانه یا پوسته بذر سفت و بدون پوسته داخلی بذر می باشد. لپه ها نیز مسطح هستند و دارای میزان بالایی مواد مغذی هستند. هم چنین حاوی روغن هستند.

آن ها نشانه هایی از رگه های سفید دارند. تخم آفتاب گردان هم در واقع میوه ای است که یک بذر را در بر گرفته است. پوسته ی سخت تخم آفتاب گردان، در واقع همان پوسته میوه می باشد.

در داخل این بذر رویان روغنی قرار دارد که با پوشش قهوه ای رنگ در بر گرفته شده است. خردل، بادام زمینی، کنجد و تخم کتان هم حاوی مقدار زیادی روغن در لپه های خود هستند.

انواع بذر - معرفی 4 نوع بذر

در پرتقال و لیمو، بذرها گاهی دارای چند رویان هستند که به این معنی است که بیش از یک جنین (رویان) دارند. میوه درختان بلوط در واقع چنین میوه ای است. قشر خارجی دانه یا پوسته بذر در انار آبدار و بخش خوراکی بذر است.

انواع بذر ۲: بذرهای دو لپه ای Albuminous

یکی دیگر از انواع بذر ، بذر دو لپه ایی Albuminous  می باشد. در این نوع بذر، غذا در دو لپه نگه داری نمی شود. غذا در آندوسپرم خارجی رویان نگه داری می شود. در ادامه دیده خواهد شد که رویان همه ی غذای خود را از آندوسپرم که غذای خود را از هسته یا مغر تخمک می گیرد تامین می کند.

در گونه های بذری که گفته شد، و در بخش قبل، در بذرهای گفته شده رویان آندوسپرم و هسته را به طور کلی مصرف می کند، و برای همین نمی توان آن ها را دید. در این جا غذا در لپه ها که متورم می شوند دیده می شود. اما در نوع Albuminous  آندوسپرم هنوز وجود دارد. اما لپه ها به جای ان نازک هستند و همان بخشی هستند که غذا را جذب می کند.

یک نمونه معمول بذر شناخته شده در این جا لوبیای castor می باشد که میوه آن لوبیا نیست در واقع به جای ان مانند یک کپسول سه بخشی می باشد. در این جا، پوسته بذر (پوشش بذر) سخت و به رنگ سیاه و یا قهوه ای و نقطه دار می باشد.

پیوند گاه کیاه با رشد بیشتر خود با گوشتاله یا برجستگی لایه بیرونی بذر گیاه (caruncle) پوشیده می شود، که اسفنج مانند است و آب را به راحتی جذب می کند. برای همین ممکن است در زمان جوانه زدن برای کمک به رشد جوانه گیاه مفید باشد. یک درز در رویان نیز در امتداد بذر در پیوندگاه گیاه دیده می شود.

 • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه قاشقی یا قاشقک (Scutellaria baicalensis)

با شکستن بذر پوسته آن باز شده و بخش سفید، که با غشایی سفید و کاغذ مانند پوشیده شده است دیده می شود. این غشا گاهی فرض می شود که پوسته داخلی بذر باشد، اما مشخص شده است که بخشی از پوسته بذر (پوشش بذر) نمی باشد. این در اصل باقی مانده هسته یا مغز بذر است که به طور کامل استفاده نشده است. این بخش باقی مانده در بذر با نام پریسپرم شناخته می شود.

در داخل غشا، همه ی بخش داخل بذر سفید و گوشت دار، مسطح و بیضی مانند است که همان آندوسپرم است که دارای روغن زیادی است. با بریدن آندوسپرم رویان دیده می شود که در داخل احاطه شده است. در این جا دو لپه سفید نازک وجود دارد که دارای رگه های متمایزی هستند. این رگه ها مانند رگه های برگ های گیاه بوده و روی آندوسپرم دیده می شوند.

دو لپه متصل به Tigellum هستند که از ریشه چه یا radicle  بیرون زده است و ساقه چه  و جوانه انتهایی نیز در بین لپه ها مخفی شده اند.

در بین گیاهان معمول، بذرهای نوع دو لپه ای Albuminous  در درخت نخل آمریکایی، کنف هندی، کتان و مانند آن دیده می شود. همه گونه های این خانواده این نوع بذر را دارند. برای مثال بذر گونه های گیاهی Magnoliaceae, Annonaceae  (سیب کاستارد (custard) آندوسپرم اضافی دارد و گیاهان شناخته شده دیگر هم درختان Polyalthia longifolia  و  Artabotrys hexapetalus هستند). در کنار این ها گونه گیاهی Papaveracear نیز دارای این ویژگی ها می باشد..

خانواده Nymphaeaceae، در بذرهای خود دارای پریسپرم و aril که مانند لایه بیرونی بذر گیاه یا caruncle رشد یافته اند را در کنار آندوسپرم به ما در صورت دقت در شکل بذرها نشان می دهد. در خانواده Nymphaea، می توان دید که قشر خارجی دانه یا پوسته بذر و پوسته داخلی بذر، بخش داخلی را با پریسپرم احاطه کرده است.

در داخل بذر این گونه، در نوک جهت دار یک رویان کوچک است که با آندوسپرم کوچکی احاطه شده است. درز جنین (رویان) این بذر متمایز است و بذر دارای پوشش سومی می باشد که aril نامیده می شود و اسفنج مانند و در شناور کردن بذر موثر است.

خانواده piperaceae هم آندوسپرم و هم پریسپرم را دارد. فلفل سیاه معمولی در این خانواده قرار دارد یک میوه یا بذر است که حلقه درونی میوه یا pericarp، بذر را با پریسپرم سلولزی در بر گرفته است و می توان دید که بذر دارای آندوسپرم و جنین (رویان) کوچکی است. در قهوه، یک رویان کوچک با دو لپه و با بخش بزرگی از آندوسپرم احاطه شده است که اغلب از همی سلولز (hemicellulose) تشکیل شده است.

انواع بذر - معرفی 4 نوع بذردر درخت لیمو ترش آندوسپرم، جنین (رویان) را در بر می گیرد. لپه ها نازک هستند و لپه دار و دارای رگه هایی مانند رگه های برگ ها می باشند. گل شمعدانی نیز رویان مشابهی دارد که در آندوسپرم دارای دو لپه است و نه تنها لپه دار که دارای محوری برای رشد گیاه در آینده نیز می باشد.

انواع بذر ۳: بذرهای تک لپه ای albuminous

 یکی دیگر از انواع بذر ، بذر تک لپه ایی می باشد. بیشتر بذرهای تک لپه ای دارای Albuminous هستند. آندوسپرم بزرگ در حبوبات و غلات از مهم ترین منابع نشاسته و غذای بسیاری از مردم است. برنج، گندم، و ذرت را می توان بذرهایی از این کلاس در نظر گرفت. این ها مهم ترین غلات در دنیا هستند. در همه ی این ها، بذرها یا در واقع میوه های برداشت شده از محصول هستند. دانه برنج با سبوس پوشیده شده است. سبوس گندم راحت تر باز می شود و سبوس ذرت کوچک و جدا است و دانه ها را به خوبی می توان بدون کنار زدن پوسته بذر (پوشش بذر) دید. در هر سه نوع، پوشش بیرونی بذرها از ترکیب پوسته بذر (پوشش بذر) و pericarp تشکیل شده است.

در این بذرها روزنه بذر یا micropyle و پیوندگاه گیاه یا hilum را نمی توان در ساختار بذر دید، که به دلیل وجود پوشش pericarp است. در داخل، یک آندوسپرم بزرگ، بخشی از دانه را تشکیل می دهد. این در حالی است که جنین (رویان) فضای کوچکی را گرفته و در یک سمت دانه قرار دارد. لایه بیرونی آندوسپرم نیز  بخشی دیگر قرار گرفته که لایه aleutone است و حاوی پروتئین می باشد.

انواع بذر - معرفی 4 نوع بذراز بین این سه بذر، ذرت دارای بزرگ ترین رویان است و آسان تر از همه می توان ان را به بخش های تشکیل دهنده ی آن تقسیم کرد. بذرهای ذرت مسطح و کمی کشیده هستند. در سمت صاف بذر، رویان می تواند دیده شود که حتی از بیرون بخش دلتا مانند و سفید رنگ بذرها، می توان آن را دید. دیواره بذر به رنگ زرد یا متمایل به قرمز است و نمی توان ان را به راحتی از مغز ان جدا کرد. اگر بذر را در امتداد آن ببرید، سمت برش داده شده آغشته شده به ید، و بخش آندوسپرم به دلیل وجود نشاسته در بذر ذرت به رنگ آبی تیره دیده می شود. در این زمان رویان که متمایل به زرد است به راحتی مشخص می شود.

به طور معمول بخش بالایی و بیرونی آندوسپرم دارای پروتئین زیادی است و بخش داخلی ان که نزدیک به رویان است سفید رنگ و دارای نشاسته بیشتری است. در بالای رویان یک محافظ که سیرچه یا scutellum نامیده می شود به طور کامل آندوسپرم را می پوشاند. بافت سیرچه یا scutellum کنار آندوسپرم قرار گرفته است. آندوسپرم مخاطی را تشکیل می دهد که دارای انزیم هایی در بافت خود است که غذا را در  داخل آندوسپرم تجزیه می کند.

Scutellum یا سیرچه که در اصل یک پوشش برای بذر است چندان مشخص نیست و تنها عملکرد نمایان آن جذب غذا از آندوسپرم می باشد. در کنار سیرچه یک محور کوچک در پایین بخشی قرار گرفته است که ریشه چه یا radicle  بوده و با غلافی پوشیده شده است که به نام غلاف ریشه (coleorkiza) شناخته می شود. در بخش بالایی نیز ساقه چه یا جوانه انتهایی قرار دارد که با لایه محافظ، کلیوپتیل و یا ساقه پوش پوشیده شده اند. با توجه کافی به بذر می توان محوری را در وسط آن دید که مسیر عبور غذا می باشد. بخش بین گره لپه و بیس لایه محافظ بذر یا ساقه پوش، مزوکوتیل mesocotyle)) نامیده می شود.

دانه گندم هم مانند دانه ذرت است. بذر آن بیضی مانند و در ناحیه شکم شکافی دارد. جداره دانه قهوه ای روشن است. آندوسپرم همین که به سمت سیرچه یا scutellum می رود دارای گلوتن کمتری بوده و همین باعث می شود که رنگ آن سفید شیری شود. رویان آن مانند رویان ذرت است و در میانه محور بذر، در سمت مخالف scutellum، مانند زبانه ای رشد کرده و می توان آن را دید.

دانه برنج دارای دیواره ای قهوه ای یا قرمز متمایل به قهوه ای بوده و دارای میزان بالایی پروتئین در لایه آلورون یا لایه آلئورون است که به طور معمول خارجی ترین قشر بذر می باشد. می توان پوشش برنج را با اصطکاک جدا کرد. اما رویان در این حالت امکان دارد بشکند.

این کار با جدا کردن پوشش بذر می تواند دانه را از نظر ویتامین، پروتئین و روغن های گیاهی دچار کمبود کند. یک بخش خاص در رویان برنج پیوندگاه گیاه یا جوانه انتهایی است. ریشه چه یا radicle  نیز در این بذر در یک خط راست نیست و دارای زاویه می باشد.

رویان در گندم و برنج کوچک است و تنها حدود ۶۰ درصد دانه و یا کمتر است. بحث هایی در مورد تحولات و تغییرات مرتبط با scutellum،ساقه پوش ، کلئوریزا، مزوکوتیل و رویان شامه (epiblast) بین پژوهشگران وجود دارد. Scutellum به طور معمول به عنوان لپه در نظر گرفته می شود اما گروهی از گیاه شناسان ترجیح می دهند که ساقه پوش و مزوکوتیل را جزو لپه محسوب کنند.

دانه های کمی از این نوع نیز هستند که خاص هستند. در نارگیل، یک پوسته سخت داخلی ترین لایه دیواره میوه است. در نارگیل سه شکاف چشم مانند در دیواره وجود دارد که زیر یکی از آن ها رویان است. با شکستن پوسته می توان دید که بذر دارای پوسته ای قهوه ای رنگ می باشد که به مغز نارگیل چسبیده است. این بخش دارای شیره نارگیل نیز می باشد و در داخل آن آندوسپرم نیز قابل دیدن می باشد. رویان در بالا احاطه شده و زیر یک شکاف در مغز نارگیل قرار گرفته است.

در درخت پالم، palmyra، و Areca catechu، بذرها مشابه هستند اما کم و بیش آندوسپرم آن ها سخت یا نرم تر و ساختار سلولزی دارند.

بذرهای محکم خرما با یک قشر خارجی دانه یا پوسته بذر قهوه ای پوشیده شده است که در یک سمت آن دارای شکاف یا فرورفتگی بوده و در مرکز سمت دیگر ان رویان در یک گودی کوچک قرار گرفته است. رویان در پالم پالمیرا و بتل، فوفل یا betel – nut نیز به نحو مشابهی قرار گرفته اند.

انواع بذر - معرفی 4 نوع بذر

بذرهای کوچک و سیاه پیاز با پوسته بذر (پوشش بذر) در بر گرفته شده است. در این بذرها، می توان دید که داخل بذر با یک آندوسپرم نیمه شفاف پر شده است که خمیده بوده و رویان را در بر می گیرد. رویان یک ریشه چه یا radicle  را در یک انتهای خود دارد و در انتهای دیگر scutellum را در بر می گیرد. جوانه انتهایی در این مرحله دیده نمی شود و در مرحله بعد گسترش می یابد. بسیاری از بذرهای متعلق به خانواده Scitamineae هر دو بخش آندوسپرم و پریسپرم را در خود جا می دهند که این در بذر گیاه هل که این دو بخش روغنی می باشند و نیز در گل اختر دیده می شود.

انواع بذر ۴: بذرهای تک لپه ای Exalbuminous

یکی دیگر از انواع بذر ، بذرهای تک لپه ای  Exalbuminous می باشد، اگر چه بیشتر بذرهای معمولی که تک لپه ای هستند از نوع Exalbuminous، نمی باشند. اما هنوز هم تعدادی از بذرها را می توان یافت که از نوع تک لپه ای Exalbuminous هستند. این گونه بذرها در خانواده Aroideae و به طور گسترده ای در خانواده هایی که نام آن ها در ادامه آمده است دیده می شوند. این خانواده ها شاملHydrocharitaceae (Vallisneria), Alismaceae (Alisma plantago), Naiadaceae و دیگر خانواده های کمتر شناخته شده از گونه های مختلف گیاهان می باشند.

انواع بذر - معرفی 4 نوع بذردر این گونه بذرها و در بذر قاشق واش (alisma) یک رویان خمیده دیده می شود که با یک ریشه چه و لپه در شکل نشان داده شده اند.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
 • عنوان مقاله:انواع بذر – معرفی ۴ نوع بذر
 • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *