Loading...

  انواع گل نرگس – ۱۵ گونه گل نرگس برای رشد و پرورش در باغ

انواع گل نرگس - 15 گونه گل نرگس برای رشد و پرورش در باغ

به بار آوردن شکوفه های زیبا در بهار و در رنگ های مختلف، گل نرگس را به گلی برای رهایی از یکنواختی زمستان تبدیل کرده است. اگر تا به حال اقدام به کشت گل نرگس نکرده اید، شاید تعجب کنید اگر بدانید که این گل چقدر متنوع است و دارای گونه ای مختلفی برای انتخاب و پرورش در داخل باغ شما می باشد. گل نرگس بومی بخش های از اروپا، آسیا و آفریقا است.

اما بسیاری از مردم گونه های هیبریدی را که در طول سال ها تکامل یافته و دارای ویژگی های برتری هستند را برای کشت انتخاب می کنند. می توانید شما هم در فصل کشت این گل ها با انتخاب گونه های مختلف آن رنگ ها و اندازه های مختلفی را از این گونه ی گیاهی در باغ خود داشته باشید و از زیبایی آن ها لذت ببرید. ما در ادامه تعدادی از گونه های این گل را برای شما معرفی خواهیم کرد.

گل نرگس Petit Four

این گونه زیبایی را برای باغ شما با شکوفه های خود که به طور معمول در ماه مارس می رویند به بار می اورد. این زمان مصادف با اواخر تابستان و اوایل بهار است. با توجه به رفتار گل های نرگس آن ها را به ۱۳ دسته تقیسم می کنند که این گونه در دسته ۴ قرار می گیرد که به این معنی است که دارای گل های بیشتری در هر ساقه بوده و گلبرگ ها در هر گل بیشتر هستند.

انواع گل نرگس: 15 گونه گل نرگس برای رشد و پرورش در باغ

این باعث زیبایی بیشتر گل ها در محل پرورش آن ها می شود. این گونه در ارتفاع ۱۲ تا ۱۸ اینچ رشد می کند و می تواند در نور مستقیم آفتاب و یا در سایه نسبی در مناطق دارای شرایط آب و هوایی معتدل تا کمی سرد یا کمی گرم به خوبی رشد نماید.

گل نرگس new baby

New baby یا گل نرگس نوزاد تازه می تواند به دلیل کوچک بودن اندازه خود در سبدهای آویزان و در ظرف ها یا هر جای دیگری پرورش داده شود. این گونه دارای گلبرگ هایی دارای لبه های زرد می باشد و بوی خوشی دارد.

انواع گل نرگس: 15 گونه گل نرگس برای رشد و پرورش در باغ

اگر چه گل های آن کوچک هستند اما با توجه به این که هر پیاز سه تا چهار گل می دهد شما می توانید تعداد بیشتری گل داشته باشید.

این گونه در اواخر بهار شکفته می شود و می تواند در مناطق معتدل و کمی گرم یا خنک تا ارتفاع ۴ تا ۸ اینچ رشد نماید. برای رشد خود نیز باید در معرض نور آفتاب قرار داشته باشد.

گل نرگس Crewenna

این گونه در دسته اول جا می گیرد که دارای شکلی شیپور مانند و کلاسیک است. این شکل برای بسیاری جذاب بوده و به دلیل ارتفاع بالاتر مورد استقبال قرار می گیرد.

انواع گل نرگس: 15 گونه گل نرگس برای رشد و پرورش در باغ

این گونه در اوایل بهار گل داده و در ماه مارس با وجود سرما هم می توان شاهد گل های آن بود. مانند گونه های دیگر می توان آن را کشت نموده و تا ارتفاع ۱۸ تا ۲۰ اینچ رشد می کند. برای رشد خود نیاز به نور کامل آفتاب و یا سایه نسبی دارد.

گل نرگس Red devon

البته هنوز نیاز است تا گونه ای از گل نرگس که به طور کامل قرمز باشد توسط پرورش دهندگان تولید شود. اما گونه red devon خیلی به قرمز نزدیک و متمایل به نارنجی با گلبرگ های زرد می باشد. این گونه که هیبریدی بوده و در انگلیس پرورش داده شد، نام خودر را از گاوهای قرمز Devonshire گرفته است.

انواع گل نرگس: 15 گونه گل نرگس برای رشد و پرورش در باغ

دارای گونه های متنوعی بوده و در اواسط بهار شکوفه می دهد. گل های آن می تواند نگاه هر بیننده ای را در بستر گل ها به خود جلب کند. امکان کشت آن در مرزها نیز وجود داشته و بین ۱۶ تا ۱۸ اینچ رشد می کند. نور کامل آفتاب و یا سایه نسبی برای رشد آن مناسب می باشد.

گل نرگس Valdrome

این گونه در دسته ۱۱ ام قرار می گیرد و دارای گلبرگ های سفید و مانند یک فنجان غیر صاف زرد می باشد. به همین دلیل با گل های معمول شیپور مانند تفاوت دارد. این گونه دارای ظاهری مانند زنبق و خیلی دیرتر گل می دهد.

انواع گل نرگس: 15 گونه گل نرگس برای رشد و پرورش در باغ

برای گل دادن آن باید تا ماه می منتظر بمانید. ارتفاع آن بین ۱۲ تا ۲۶ اینج خواهد بود و برای رشد نیاز به نور کامل آفتاب دارد.

Sir Winston churchil

این گونه دارای ارتفاع بلندی بوده و صبر کردن برای رشد آن ارزش خود را دارد. در اواخر اوریل تا اوایل ماه می می توان شاهد آن بود و هر پیاز دارای ساقه هایی با ۴ گل آبی متوسط است که دارای گلبرگ های کرمی متمایل به سفید می باشد. این گل ها دارای مرکز زرد می باشد.

انواع گل نرگس: 15 گونه گل نرگس برای رشد و پرورش در باغ

قرار گرفتن گلبرگ ها در دو ردیف آن را تا حدودی مانند میخک صد پر می کند که استفاده از آن را در دسته گل ها مناسب می نماید.  می تواند بین ۱۰ تا ۱۶ اینچ رشد کند و نور کامل آفتاب و سایه نسبی برای رشد آن مناسب است.

گل نرگس Tahiti

این گونه در سال ۱۹۵۰ توسط یک پرورش دهنده ی ایرلندی که از نام های غیر عادی برای گونه های هیبریدی استفاده می کرد معرفی شد. این فرد به خصوص به گل های نرگس با رنگ نارنجی که به طور کامل متمایز با گلبرگ های طلایی بود علاقه داشت.

انواع گل نرگس: 15 گونه گل نرگس برای رشد و پرورش در باغ

تاهیتی تمایل دارد تا در اوریل گل داده و این گل ها دارای حدود ۴ اینچ پهنا هستند. این گیاه بین ۱۲ تا ۱۸ اینچ رشد می کند و می تواند در نور آفتاب یا سایه ی نسبی قرار داشته باشد.

گل نرگس Ziva Paperwhites

از باغ داران و پروش دهنده ها در مورد گل نرگس کاغذ سفید سوال کنید. این گونه ها برای داشتن بویی قوی شهرت دارند. عده ای این بو را خوش و عده ای کمی آن را ناخوشایند می دانند. اما چیزی که همه ی پرورش دهنده ها در آن اتفاق نظر دارند این است که این گونه را به راحتی می توان در داخل خانه پرورش داد.

انواع گل نرگس: 15 گونه گل نرگس برای رشد و پرورش در باغ

پیازها گل هایی عالی و سفید رنگ را به بار می اورند که برای چند هفته در گلدان هایی که تنها با سنگ و آب پر شده اند شکفته خواهند شد.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گل تاتوره – نحوه مراقبت و کاشت بذر گل داتوره سفید زینتی

ارتفاع گل نرگس کاغذ سفید بین ۱۶ تا ۱۸ اینچ خواهد بود و می تواند در نور کامل آفتاب و کمی سایه رشد کند. البته این گونه بر خلاف گونه های ذکر شده در بالا برای رشد در مناطق سرد و خنک مناسب است.

گل نرگس toto

این هم گونه ای عالی با گل های سفید است که برای ایجاد تفاوت در گل ها مناسب است و کمتر از یک فوت رشد می کند. در اوایل بهار گل داده و برای پرورش در گلدان ها و در ظرف یا در کنار مرزها به خوبی بستر گل ها در باغ جواب می دهد.

انواع گل نرگس: 15 گونه گل نرگس برای رشد و پرورش در باغ

هر یک از ساقه ها تا سه گل ستاره مانند با گلبرگ های سفید را در خود جای می دهد که مانند فنجانی به رنگ زرد روشن می باشد. ارتفاع آن بین ۶ تا ۱۲ اینچ بوده و برای رشد نیاز به نور کامل آفتاب دارد. در مناطق معتدل تا خنک و سرد به خوبی رشد می کند.

Ice follies

این گونه گل نرگس دارای گل هایی زیبا است که روی ساقه هایی بلند ظاهر می شود. این گل ها در اواسط بهار رشد کرده و دارای شش گلبرگ هستند که تا ۴ اینچ  رشد نموده و کشیده شده اند. این گونه هر سال پس از دیگری می روید و می تواند با طبیعت خود را وفق دهد.انواع گل نرگس: 15 گونه گل نرگس برای رشد و پرورش در باغ

اگر شما به هلند بروید، یعنی به جایی که این گونه نشات گرفته است بروید، ممکن است که زمین های بسیاری را ببینید که در بهار این گل را شکوفا کرده اند.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر آرانتیس (Winter Aconite, Eranthis hyemalis)

این گونه برای رشد در مناطق مختلف که دارای شرایط آب و هوایی سرد تا گرم می باشند مناسب بوده و بین ۱۸ تا ۲۰ اینچ رشد می کند. برای رشد خود نیاز به نور کامل آفتاب یا سایه نسبی دارد.

گل نرگس rapture

این گونه در دسته ۶ قرار می گیرد و دارای فنجان هایی متمایز و گلبرگ هایی برگشته به عقب می باشد. گل های آن لیمویی سولفوری و زیبا بوده و در هر ساقه یک گل می روید.

انواع گل نرگس: 15 گونه گل نرگس برای رشد و پرورش در باغ

می تواند زنبورها را جذب کند و دیگر گرده افشان ها هم به آن علاقه دارند. این گونه در بین گل هایی قرار می گیرد که زود و در ماه مارس گل می دهند. امکان کشت آن در مناطق مختلف وجود دارد و بین ۱۲ تا ۱۸ اینچ رشد می کند.

Mary gay lirette

این گل نرگس در باغ گل ها در فصل بهار متمایز خواهد بود. این گل ها که به رنگ صورتی می باشند به سختی مانند دیگر گل های نرگس هستند و شاید نتوان آن ها را جزو گل های نرگس دانست.

انواع گل نرگس: 15 گونه گل نرگس برای رشد و پرورش در باغ

گل های آن ها در ماه اوریل شکفته می شوند. بین ۱۲ تا ۱۸ اینچ رشد کرده و می تواند در مناطق مختلف در نور کامل آفتاب و در سایه نسبی رشد کند.

Dutch Master

این گونه که با نام های کینگ آلفرد یا dutch master شناخته می شود یکی از محبوب ترین گونه های گل نرگس می باشد که در سراسر دنیا کشت می شود. گل های زیبای زرد رنگ آن مانند گل های نرگس کلاسیک می باشد و شیپور مانند بوده و به طور معمول در اوایل تا اواسط بهار شکفته می شوند.

انواع گل نرگس: 15 گونه گل نرگس برای رشد و پرورش در باغ

علاوه بر این، می توان گفت که این گونه می تواند در طی سال ها گسترده شده و به صورت انبوه در آید که به همین دلیل برای کشت در باغ گل های وحشی مناسب می باشد. امکان رشد آن در مناطق مختلف در نور کامل آفتاب وجود داشته و بین ۱۴ تا ۱۶ اینچ رشد می کند.

گل نرگس pheasant eye

این گونه می تواند به سرعت چند برابر شود اما تهاجمی نبوده و برای بسیاری از پرورش دهنده ها برای کشت در باغ مناسب بوده و از گونه های محبوب است. گل های سفید خالص آن اطراف یک فنجان کوچک زرد با لبه های قرمز را می گیرند. این شکوفه ها تمایل دارند تا در اواخر بهار رسیده و دارای بوی خوبی هستند.

انواع گل نرگس: 15 گونه گل نرگس برای رشد و پرورش در باغ

در اصل این گونه گل نرگس به طور معمول به عنوان عطر مورد استفاده قرار می گیرد. عده ای بوی آن را با بوی گل یاسمن و سنبل مقایسه می کنند. در مناطق معتدل تا کمی گرم و یا خنک رشد نموده و تا ارتفاعی بین ۱۲ تا ۱۸ اینچ در نور کامل آفتاب یا در سایه نسبی به خوبی رشد می کند.

گل نرگس پروفسور اینشتین / Professor Einstein

پروفسور اینشتین گل های بزرگ و هیجان انگیزی می دهد که دارای مشخصه ی فنجان نارنجی در کنار گلبرگ های سفید درخشان می باشد.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گل سلوی (Red Salvia – Bonfire, Salvia splendens)

گل ها به طور معمول در اواسط بهار شکفته شده و دارای بوی خوبی هستند. این گیاه به خوبی با شرایط محیط خود در باغ سازگار شده و هر ساله دوباره رشد می کند.

انواع گل نرگس: 15 گونه گل نرگس برای رشد و پرورش در باغ

خوبی دیگر هم این است که آهوها مانند دیگر گل های نرگس از آن دوری می کنند. در مناطق دارای شرایط آب و هوایی مختلف که زیاد سرد یا گرم نباشد رشد کرده و بین ۱۲ تا ۱۸ اینچ ارتفاع پیدا می کند. این گونه در نور کامل آفتاب و در سایه نسبی توان رشد دارد.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله: انواع گل نرگس: ۱۵ گونه گل نرگس برای رشد و پرورش در باغ
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *