Loading...

تفاوت انواع گیاه کارلا

تفاوت انواع گیاه کارلا

ما در مقاله هربال مارکت قصد داریم شما را با تفاوت انواع گیاه کارلا آشنا کنیم. به طور معمول گیاه کارلا در ایالات متحده و در منابع علمی با نام momordica charantia شناخته می شود اما در مکان های دیگر در کشورهای دیگر نام های دیگری برای این گونه ی گیاهی استفاده می شود.

هم چنین کارلا با نام balsam pear نیز شناخته می شود. این گیاه عضوی از خانواده کدوها می باشد. کارلا یا bitter melon به طور گسترده ای در آسیا در پخت و پز استفاده می شود و در ایالات متحده نیز در بازار محصولات آسیایی پیدا می شود. همه ی بخش های گیاه علاوه بر خوراکی بودن در درمان بیماری ها کاربرد داشته و هنوز هم مصارف دارویی دارد.

به دلیل دارا بودن ترکیباتی که momordicisides نامیده می شوند، کارلا دارای طعمی کمی زننده می باشد. گونه های زیادی کارلا را می توان یافت که با هم تفاوت هایی دارند. این گونه ها با توجه به شکل، رنگ، اندازه و وجود برجستگی در آن با هم تفاوت زیادی دارند.

مشخصات گیاه کارلا

گیاه تا شش فوت رشد می کند و دارای انشعاب هایی است که می توانند بر روی زمین به حال خود رها شوند و یا این که داربست شوند. داربست کردن برای داشتن میوه هایی بهتر مناسب تر به نظر می رسد. به خصوص برای آن هایی که بلندتر هستند. این گیاه بومی مناطق گرمسیری هند و جنوب شرقی آسیا می باشد و دارای برگ ها و پوشش گیاهی شکننده ای می باشد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر کلم بروکسل – زمان مناسب برای کاشت کلم بروکسل

پیچک های آن ساده و ساقه های آن منعطف و پرزدار هستند. گیاه هر دو نوع گل نر و ماده را به بار می اورد. گل های ماده به طور معمول کشیده هستند و میوه ها را به بار می اورند. میوه های نرسیده سبز یا سفید هستند و با رسیده شدن به رنگ های زرد  متمایل به نارنجی تبدیل می شوند.

 گیاه کارلا

میوه های رسیده در داخل خود گوشته نارنجی رنگ و بذرهای سفید یا برنزه را دارند که می توان آن ها را در داخل آن دید. این بخش ها قابل خوردن و آبدار هستند. بخش هایی از میوه گیاه کارلا نیز به رنگ قرمز روشن است. در مواردی میوه ها ممکن است با رسیدن ترش تر و کمی زننده شوند که می تواند برای بعضی از غذاها دلپذیرتر باشد.

گونه های دارای میوه سفید رنگ

کارلا تایوانی سفید (Taiwan white) دارای پوسته و گوشته سفید رنگ است. هم چنین از کارلاهای سفید، گونه هیبریدی مروارید سفید است که دارای میوه هایی کمی ترش تر است که در سالادها و سوپ ها استفاده می شود. میوه های در حال رشد با یک پوشش کاغذی در بخش پایینی خود محافظت می شوند تا آسیب وارده از تابش نور آفتاب را به حداقل برسانند و میوه دچار آسیب در ناحیه پوسته خود نگردد.

تفاوت انواع گیاه کارلا

کارلای زمستان زیبا (beauty winter) نیز گونه ای هیبریدی است که تقریبا سفید است و دارای طعم و مزه خوبی است. گیاه قوی است و میوه های زیادی می دهد. این میوه ها از ۵۵ روز پس از کشت بذر گیاه تا پایان فصل رشد به بار خواهند نشست و می توان از آن ها به طور مداوم برداشت نمود.

گونه های دارای میوه های سبز رنگ

کارلا تایوانی بزرگ (Taiwan large) دارای پوسته سبز و بافت سفید رنگ است. این میوه ها ۱۲ اینچ طول دارند و می توانند تا ۱ پوند وزن داشته باشند. کارلای large top دارای ساقه ای با انتهایی بزرگ تر و مربعی می باشد. در این گونه می توان دید که پوسته آن سبز تیره می باشد که مقاوم بوده و در برابر باران دوام می آورد.

دو گونه کوچک کارلا با میوه های سبز که در تایلند رشد یافته اند با نام های کودک با نوزاد کوچک (small baby) و اسباب بازی یا عروسک کودک (baby doll) شناخته می شود. گونه هیبریدی تایلندی دیگر با میوه های سبز، کارلای بانکوک بزرگ (LARGE BANKOK) می باشد که دارای میوه هایی بزرگ با پوسته ای به رنگ سبز روشن می باشد. دو گونه بهبود یافته کارلا نیز در هند با میوه های سبز خود با نام های pusa do mausami و priya شناخته می شوند.

گونه های کارلا که دارای برآمدگی هستند

کارلا ستاره هندی دارای طول ۴ تا ۶ اینچ است و دارای دندانه ها یا مهره هایی می باشد. گوشته یا بافت ضخیم و سفید رنگ این گونه در هند طرفدار زیادی دارد. علاوه بر آن در تایلند و آسیای جنوب شرقی نیز بسیار محبوب است. کارلا هند سبز بلند (india long green) با دندانه های زیادی روی پوسته خود همراه است.

تفاوت انواع گیاه کارلا

کارلا ملکه سبز هند (india green queen) دارای پوسته ای سبز و تیره می باشد که دارای بر آمدگی های تیزی می باشد.  گونه های هندی MDU 1 سبز متمایل به سفید بوده و با زگیل هایی پوشیده شده است. PREETHI نیز دارای میوه هایی سفید است که با مهره هایی تزیین شده است.

گونه های دارای میوه های بلند

کارلا Japan long یا ژاپن بلند دارای اندازه ای بین ۱۲ تا ۱۳ اینچ است و به رنگ سبز تیره است. این گونه باید در حالی که جوان است برداشت شود. میوه های india long white دارای ۸ تا ۱۲ اینچ طول است. gumbo th گونه ای هیبریدی است که دارای میوه هایی دارای وزنی در حدود یک پوند است.

  • پیشتر بخوانید:نحوه کاشت بذر کاهو – کاشت کاهو چه زمانی است؟

وزن این میوه ها می تواند بیشتر بوده و به طور معمول دارای ۱۲ اینچ طول هستند. این گونه برای پرورش در مناطق زیر گرمسیری (SUBTROPICAL) که دارای رطوبت کمتری نسبت به مناطق استوایی هستند مناسب است. گونه های دیگر هیبریدی بهبود یافته هندی شامل Coimbatore long هستند.

گونه های دوک مانند گیاه کارلا

این گونه های کارلا که مانند دوک هایی هستند که در نخ ریسی استفاده می شوند. دارای انتهای ساقه ای مدور هستند که در پایین نوک دار است. کارلا هنگ کنگ سبز یا hong kong green در هنگ کنگ محبوب است و در چین، و آسیای جنوب شرقی هم بسیار استفاده می شود. کارلا دوک سبز ژاپنی یا japan green spindle دارای اندازه ای متوسط بوده و به طور گسترده ای در ژاپن و مناطق استوایی در آسیا کشت می شود.

میوه های دارای اندازه ی متوسط در زمانی که هنوز جوان و لطیف هستند برداشت می شوند. گونه هندی ارکا هاریت یا arka harit دارای دوک کوچکی بوده و میوه ها صاف و دارای پوسته ای به رنگ سبز روشن هستند. این میوه ها دارای گوشته ای ضخیم هستند. Konkan tara دارای تیغ هایی روی پوسته خود است و می توان آن را به خوبی برای ۷ تا ۸ روز پس از برداشت برای استفاده به خوبی نگه داری نمود.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله: تفاوت انواع گیاه کارلا
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *