Loading...

۴ علت زرد شدن برگ گل نرگس

4 علت زرد شدن برگ گل نرگس

به نظر شما علت زرد شدن برگ گل نرگس چیست؟ برگ گل نرگس همیشه چند هفته بعد از گل دهی زرد می شوند و این طبیعی است و این نشان می دهد که گیاه کارش را برای فصل فعلی تمام کرده است. برگ ها نور آفتاب را جذب می کنند و این باعث می شود که انرژی برای تولید قند ایجاد شود که پیاز گل برای فصل رشد بعدی ذخیره می کند. با این حال زرد شدن برگ گل نرگس در هر زمان دیگری ممکن است نشان دهنده یک مشکل که غالبا ناشی از بیماری است باشد. برای اطلاعات بیشتر ادامه مقاله امروز هربال مارکت را مطالعه بفرمایید.

علت زرد شدن برگ گل نرگس چیست؟

اگر برگ های گل نرگس شما به علت بیماری در حال زرد شدن هستند، ممکن است لازم باشد که پیاز گل ر از بین ببرید و پیاز گل نرگس جدید و مقاوم در برابر بیماری ها را بکارید. به دنبال پیاز گلی باشید که از قبل با قارچ کش درمان شده اند. در زیر متداولترین مشکلاتی که منجر به زرد شدن برگ گل نرگس می شود لیست شده است.

زرد شدن برگ گل نرگس  به علت پوسیدگی پایه

پوسیدگی پایه گل نرگس یک بیماری قارچی جدی است که در خاک زنده می ماند و با رسیدن دمای خاک در بهار به حدود ۵۵ درجه فارنهایت یا ۱۲ درجه سانتیگراد فعال می شود.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه خارخاسک (Dipsacus sativus)

این بیماری با درجه حرارت بالا و تابستان های گرم به طور گسترده رواج پیدا می کند. پوسیدگی پایه گل نرگس خیلی زود منجر به زرد شدن برگ گل نرگس می شود.

4 علت زرد شدن برگ گل نرگس

پیاز گل آلوده به این بیماری خشک و یا پوسیده می شود و ممکن است حتی یک پوسیدگی قهوه ای یا قهوه ای مایل به بنفش را ایجاد کند که از انتهای پیاز گل رشد می کند. برای جلوگیری از شیوع بیماری، پیاز گل بیمار را باید در اسرع وقت از بین برد و پیازهای گل باقیمانده را در اسرع وقت درمان کرد. قارچ کش ها پیازهای گل نرگس بیمار را نجات نمی دهند اما ممکن است از بروز بیماری در پیازهای گل سالم مجاور جلوگیری کند.

بیماری سوختگی برگ و مشکل زرد شدن برگ گل نرگس

اگر شاخ و برگ گل نرگس شروع به زرد شدن می کند و لبه های زرد برگ را مشاهده می کنید درحالی که نوک برگ ها زرد یا قرمز مایل به قهوه ای هستند، گل نرگس شما به یک بیماری قارچی به نام سوختگی برگ دچار شده است. به زودی ضایعات با هم ادغام می شوند و برگ های زرد رنگ، قهوه ای می شوند و می میرند. این بیماری هنگامی که هوای تابستان معتدل و مرطوب هستند بیشتر می شود.

در صورت مشاهده لک روی نوک برگ، ممکن است با برداشتن قسمت های آسیب دیده گیاه از انتشار بیماری جلوگیری کنید. اگر بیماری شدید شد، بهتر است در اسرع وقت پیاز گل را از بین ببرید. همچنین از بین بردن برگ ها و بقایای گیاه در منطقه اطراف گیاه نیز حائز اهمیت است. برای جلوگیری از شیوع این بیماری، هرگز قسمت های گیاه بیمار را در گلدان کمپوست خود قرار ندهید.

علت زرد شدن برگ گل نرگس  چیست؟ ویروس نواری زرد

ویروس نواری زرد منجر به زرد شدن برگ های گل نرگس به صورت نواری خواهد شد، بخصوص اگر برگ ها و ساقه های لکه های زرد را از خود نشان دهند. همچنین ممکن است برگ های آسیب دیده تحریف شوند.

4 علت زرد شدن برگ گل نرگس

اگر فکر می کند که گیاهاه دارویی شما دارای ویروس نواری زرد هستند، بهترین راه حل، از بین بردن پیازهای گل آلوده است. آفات را هم کنترل کنید چونکه ویروس های گیاهی اغلب توسط شته ها و یا نماتدهایی که در خاک زندگی می کنند تکثیر می شوند.

پوسیدگی ریشه باعث زرد شدن برگ گل نرگس می شود!

پوسیدگی ریسه دیلی شایعی برای زرد شدن برگ گل نرگس می باشد. این بیماری قارچی بیشتر در پیازهای گلی وجود دارد که چندین سال است که تشکیل شده اند. این بیماری روی پیاز گل تاثیر نمی گذارد و معمولا مهلک نیست. غالبا با کاشت گل نرگس در عمق زیاد و یا کاشت در خاک مرطوبی که دارای زهکشی ضعیفی است این مشکل به وجود می آید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:۴ علت زرد شدن برگ گل نرگس
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *