Loading...

فواید و خواص میوه فیسالیس (Physalis peruviana)

فواید و خواص میوه فیسالیس (Physalis peruviana)

در مقاله امروز هربال مارکت ما قصد داریم در مورد فواید و خواص میوه فیسالیس صحبت کنیم. فیسالیس که با نام علمی Physalis peruviana شناخته می شود، در واقع یک میوه خوشمزه و مفید است. فیسالیس عضوی از خانواده Solanaceae است و مانند سایر اعضای این خانواده سرشار از مواد مغذی، املاح معدنی و ویتامین ها می باشد. گونه های شناخته شده فیسالیس شامل Giallo Grosso, Giant, Giant Poha Berry, Golden Berry, Golden Berry, Long Aston, Edulis و غیره می شود.

گیاه فیسالیس

فیسالیس که با نام عروسک پشت پرده هم شناخته می شود یک گیاه چند ساله است که تا ارتفاع ۲ تا ۳ فوت ( ۰.۹ تا ۱.۶ متر) رشد می کند اما گاهی ممکن است که به ۶ فوت هم برسد. این گیاه در مکان های آفتابی و بدون یخبندان به خوبی رشد می کند. این گیاه خاکی که به خوبی زهکشی شده است را ترجیح می دهد اما در خاک های لومی بهتر عمل می کند.

محصولا زراعی خوبی را می توان در زمینهای شنی کمی ضعیف هم بدست آورد. فیسالیس دارای شاخه هایی است که با کرک های ریز پوشانده شده اند. برگ ها تقریبا متضادف قلبی شکل، مخملی، کاملا دندانه دار هستند و دارای طول ۶ تا ۱۵ سانتیمتر و عرض ۴ تا ۱۰ سانتیمتر هستند. گل ها به شکل ناقوس هستند و گل ها در زیر برگ ها شکل می گیرند. گل ها به رنگ زرد هستند که با نقطه هایی از رنگ بنفش و قهوه ای تیره دیده می شوند و از ژوئن تا آگوست گل ها به خوبی دیده می شوند.

تاریخچه فیسالیس

فیسالیس گیاه بومی آمریکای جنوبی است و در مناطق گرمسیری کلمبیا، اکوادور، پرو به صورت وحشی رشد می کند. بعدا میوه فیسالیس در آمریکای مرکزی و جنوبی، هند، آفریقا، استرالیا، جنوب شرقی آسیا و همچنین برخی از مناطق اروپا رشد می کند و در بسیاری از این مناطق به طور طبیعی رشد کرده است.

فیسالیس با نام های مختلفی از جمله Aztec Berry, Barbados Gooseberry, bladderberry, Cape Gooseberry, Cherry Tomato Goldenberry, Gooseberry-Tomato, goldenberry, Husk Cherry, Inca Berry, obra cabbage, Peruvian Cherry, Peruvian Ground Cherry, Poha, Poha Berry, Strawberry Tomato, Winter Cherry شناخته می شود.

میوه فیسالیس

فیسالیس دارای میوه ای گرد و صاف است و مانند یک گوجه فرنگی کوچک دیده می شود. میوه فیسالیس دارای رنگ طلایی مایل به نارنجی می باشد. این میوه دارای قطر ۱.۲۵ تا ۲ سانتیمتر است و د داخل پوسته ای محصور شده است.

میوه وقتی نارس است دارای رنگ سبز و قطر ۲ میلیمتر است، سپس به میوه های براق طلایی مایل به نارنجی تبدیل می شوند. میوه فیسالیس دارای طعم ملایم و ترش است و طعم ترش انگور مانندی که دارد آن را برای میان وعده ها و درست کردن شیرینی ها و مرباها ایده آل می کند.

 • از گیاه فیسالیس به عنوان گیاه زینتی استفاده می شود.
 • میوه های نارس ممکن است بعضی افراد را مسموم کند.
 • گفته شده که این گیاه باعث بیماری و مرگ گاوهای استرالیایی شده است.

ارزش غذایی میوه فیسالیس

جدا از طعم متمایز فیسالیس، این میوه منبع خوبی از مواد مغذی، مواد معدنی، ویتامین ها است. با مصرف ۱۴۰ گرم از این میوه شما می توانید ۳.۹۲ میلی گرم ویتامین B3، ۱.۴ میلی گرم آهن، ۱۵.۴میلی گرم ویتامین C، ۰/۱۵۱۵ میلی گرم ویتامین B1، ۱۵.۶۸ گرم کربوهیدرات، ۵۶ میلی گرم فسفر، ۵۰ میکرو گرم ویتامین A، ۲.۶۶ گرم پروتئین و ۰.۰۵۶ میلی گرم ویتامین B2، ۰/۹۸ گرم چربی و ۱۳ میلی گرم کلسیم دریافت کنید.

حقایقی در مورد میوه فیسالیس
نامفیسالیس
نام علمیPhysalis peruviana
بومیبومی آمریکای جنوبی و مناطق گرمسیری کلمبیا ، شیلی ، اکوادور و پرو
رنگ ها 

در هنگامی که فیسالیس جوان است دارای رنگ سبز است اما زمانی که میوه ها بالغ می شوند به رنگ طلایی مایل به نارنجی تبدیل می شوند.

شکلمیوه های ریز گرد و صاف که دارای قطر ۱.۲۵ تا ۲ سانتیمتر هستند و هر یک در پوسته ای محصور شده اند تا به بلوغ برسند.
رنگ میوهزرد – طلایی مایل به نارنجی
مزهشیرین یا طعم دلپذیر انگور مانند، غلاف یا پوسته تلخ و غیر قابل خوردن می باشد.
کالری۷۴ کالری به ازای هر فنجان
ارزش غذاییویتامین B3 (24.50 درصد)

آهن (۱۷.۵۰ درصد)

ویتامین (۱۷.۱۱ درصد)

ویتامین B1 (12.83 درصد)

کربوهیدرات (۱۲.۰۶ درصد)

فواید فیسالیسدارای خواص آنتی اکسیدان، محافظت از کبد و کلیه، بارداری سالم، تسکین دهنده دردهای آرتروز، تقویت قلب، بهبود بینایی

طریقه مصرف فیسالیس

 • سالاد میوه – میوه ها را می توان در سالاد میوه، درست کردن شربت، مارمالاد میوه ای، کمپوت ها و مربا ها استفاده مرد.
 • پودینگ – این میوه برای تهیه میان وعده ها و همچنین تهیه پودینگ ها، سس ها، ژله ها، بستنی ها، همراه با غذاهای دریایی استفاده کرد.
 • دسر – در کلمبیا میوه فیسالیس همراه با عسل به عنوان دسر استفاده می شود.
 • میوه خشک – میوه فیسالیس را می توان به صورت خشک شده هم استفاده کرد.
 • از میوه های می توان برای درست کردن روکش شیرینجات و بستنی ها استفاده کرد.

خواص دارویی میوه فیسالیس

فیسالیس یه عنوان یک گیاه دارویی برای درمان تب، سرطان استفاده می شود و در واقع یک آنتی میرکوباکتریال، تعدیل کننده سیستم اسمنی، ضد التهاب و دیورتیک می باشد. همچنین برای درمان بیماری هایی مانند درماتیت، مالاریا، آسم روماتیسم؛ هپاتیت هم استفاده می شود.

جوشانده برگ ها در کلمبیا به عنوان ادرار آور و مسکن استفاده می شود. در آفریقای جنوبی از برگ های گرم شده برای درمان التهاب استفاده می شود.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گیاه دارویی زنجبیل شامی (Elecampane-Inula helenium)

برای تسکین اختلالات شکمی کودکان از برگ های فیسالیس استفاده می شود. در ادامه شما می توانید با خواص فیسالیس بیشتر آشنا شوید.

خواص آنتی اکسیدانی فیسالیس

فیسالیس به طور گسترده برای مقابله با هپاتیت، مالاریا، روماتیسم؛ سرطان، درماتیت و آسم مورد استفاده قرار می گیرد. طبق مطالعه ای که انجام شده است عصاره فیسالیس فعالیت های آنتی اکسیدانی خوبی را تشکیل می دهد و دارای بالاترین میزان انتی اکسیدانی می باشد.

خواص میوه فیسالیس برای کبد و کلیه

تحقیقات انجام شده روی ریشه فیسالیس نشان داده است که این گیاه از کبد و کلیه محافظت می کند. ترکیبات شیمیایی ریشه گیاه حاکی از وجود آلکالوئیدها، آنانولیدها و فلاونوئیدها است. این تحقیقات نشان می دهد که فیسالیس کبد و کلیه را در برابر بیماری فیبروز محافظت می کند.

 خواص میوه فیسالیس برای بارداری

آهن را می توان در غذاهای گیاهی و غیر گیاهی پیدا کرد. حبوبات، غلات، سبزیجات دارای برگ سبز و میوه های خشک دارای میزان خوبی از آهن هستند که برای زنان باردار بسیار ضروری است. یک زن باردار روزانه به حدود ۲۷ میلی گرم آهن نیاز دارد. آهن موجود در میوه فیسالیس می تواند باعث افزایش قابل توجهی آهن در طول روز شود. مصرف روزانه فیسالیس نیاز روزانه آهن را بر آورده می کند و از بدن محافظت می کند.

خواص میوه فیسالیس چیست؟ تسکین دردهای آرتروز

از آنجا که نیاسین در افزایش جریان خون به قسمت های خاص نقش دارد، ممکن است با تقویت جریان خون به سمت مناطقی که درد می کند، به تسکین درد آرتریت و به بهبود انطاف پذیری مفاصل و کاهش درد کمک کند.

برای تاثیرپذیری بیشتر از غذاهای سرشار از نیاسین استفاده کنید، اما مقدار زیادی ویتامین مصرف نکنید مگر اینکه تجویز پزشک باشد. فیسالیس بهترین منبع ویتامنی B3 یا نیاسین است و با مصرف یک فنجان ۱۴۰ گرمی می توانید ۲۴/۵۰ درصد از مصرف روزانه خود را برآورده کنید.

خواص میوه فیسالیس برای توانایی شناختی

خواص آنتی اکسیدانی که از میوه فیسالیس بدست می آید به همراه مقدار زیاد ویتامین C که دارد به از بین برد پلاک های ایجاد شده در مسیرهای شناختی که غالبا توسط رادیکال های آزاد و استرس اکسیداتیو ایجاد می شود کمک می کند. میوه فیسالیس از اختلالات شناختی مانند آلزایمر و زوال عقل جلوگیری می کند.

این میوه حاوی ۱۵.۴ میلی گرم ویتامین C است که ۱۷.۱۱ درصد از نیاز روزانه را برآورده می کند. همچنین میوه فیسالیس موجود افزایش توانایی شناختی در افراد جوان، تقویت حافظه، تمرکز و مهارت های مبتنی بر تمرکز می شود.

بهبود عملکرد قلب و عروق یکی از خواص میوه فیسالیس

میوه فیسالیس دارای ویتامین B1 یا تیامین می باشد، این ویتامین در تولید استیل کولین که یک انتقال دهنده عصبی است که پیام ها را به سمت عضلات و اعصاب منتقل می کند نقش دارد. کمبود ویتامین B1 منجر به کاهش انتقال دهنده عصبی شده و ضربان قلب نامنظم را ایجاد می کند. کمبود شدید ممکن است باعث نارسایی احتقانی قلب شود.

خواص میوه فیسالیس در بهبود بینایی

بینایی نقش مهمی در زندگی ما ایفا می کند. اگر به طور مرتب غذاهای سرشار از ویتامین A را مصرف کنیم بینایی بهتری خواهیم داشت. کمبود ویتامین A قابلیت دیدن در نور کم را کاهش می دهد. از آنجایی که فیسالیس مانند هویج سرشار از ویتامین A است به بهبود بینایی و جلوگیری از شب کوری کمک می کند.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
 • عنوان مقاله:فواید و خواص میوه فیسالیس (Physalis peruviana)
 • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *