Loading...

۳ تا از مشکلات گیاه گوجه فرنگی و نحوه جلوگیری از آنها

3 تا از مشکلات گیاه گوجه فرنگی و نحوه جلوگیری از آنها

ما در مقاله هربال مارکت قصد داریم شما را با مشکلات گیاه گوجه فرنگی آشنا کنیم. هر باغداری هنگام کاشت گوجه فرنگی با برخی مشکلات مواجه می شود. به عنوان یک پرورش دهنده گوجه فرنگی تا حدودی موفقیت شما به آب و هوا و سایر شرایط وابستگی دارد که اینها از اختیار شما خارج هستند. با این حال، با اطلاع از اینکه با چه مشکلی سر و کار دارید می توانید گوجه فرنگی های در حال رشد خود را بهتر پرورش دهید.

در حالی که گوجه فرنگی شما در حال رشد می باشد شما می توانی این مشکلات رایج گوجه فرنگی را از سر راه بردارید و یا حتی بهتر از آن از مبتلا شدن گوجه فرنگی های خود جلوگیری خواهید کرد.

مشکلات گیاه گوجه فرنگی

نرم و سیاه شدن گوجه فرنگی ها به علت پوسیدگی گلگاه گوجه فرنگی

یکی از مشکلات گیاه گوجه فرنگی که بسیار استرس زا می باشد پوسیدگی گلگاه گوجه فرنگی می باشد چونکه این مشکل تاز مانی که گوجه فرنگی شروع به بلوغ نکند خود را نشان نمی دهد. به همین علت شما زمانی متوجه این مشکل خواهید شد که خیلی دیر شده است و کاری از دست شما بر نمی آید. علاوه بر این احتمالا همه گوجه فرنگی هایی که در حال حاضر روی گیاه هستند نیز ممکن است به همین مشکل دچار شوند.

پوسیدگی گلگاه گوجه فرنگی بیماری نیست. تصور می شود که این مشکل به علت کمبود کلسیم رخ دهد. با این حال عجله نکنید و از مکمل کلسیم برای خاک خود استفاده نکنید. این کمبود کلسیم احتمالا به علت آبیاری نامنظم و نوسان در سطح آب ایجاد می شود. گیاهان برای انتقال مواد مغذی (مانند کلسیم) به تمام گیاه، به آب متکی است. هنگامی که گوجه فرنگی اب کافی دریافت نکند، ابتدا مواد مغذی شاخ و برگ ها از بین می روند و ممکن است باعث شوند که محصول تا پایان راه با شما نباشند.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر سبزی شوید (Anethum graveolens-Dill, Long Island Mammoth)

به همین دلیل بسیار مهم است که گیاهان شما هر هفته حداقل ۱ اینچ آب دریافت کنند. با اّیاری عمیق گیاهان نمی توانید چند هفته کمبود آب را جبران کنید و بیشتر به گیاه آسیب می زنید از غرق آب کردن گیاهان خودداری کنید.

علاوه بر آبیاری ناکافی و یا نامنظم، پوسیدگی گلگاه گوجه فرنگی می تواند به علت موارد زیر ایجاد شود:

کود بیش از حد نیتروژن باعث رشد برگ های زیادی شده و مواد مغذی را از محصول شما دور می کند.

نمک زیاد در خاک، از جذب آب جلوگیری می کند. مقدار زیاد نمک غالبا به علت استفاده بیش از حد از کودهای مصنوعی ایجاد می شود.

آسیب دیدن ریشه ها همچین میزان جذب آب را محدود می کند. ریشه ها می توانند توسط حیوانات یا روش کاشت آسیب ببینند.

pH خاک برای دسترسی گیاهان گوجه فرنگی به مواد مغذی موجود در خاک می تواند خیلی زیاد یا خیلی کم باشد. گیاه گوجه فرنگی pH خاک حدودا ۶.۵ را ترجیح می دهد.

در حالی که شما نمی توانید میوه هایی که قبلا تولید شده اند را نجات دهید اما می توانید با هوشیاری در مورد آبیاری، مالچ کردن اطراف گیاهان برای حفظ رطوبت و رفع سایر مشکلات، گیاه گوجه فرنگی خود را برای بقیه فصل زنده نگهدارید.

مشکلات گیاه گوجه فرنگی

ترک خوردن گوجه فرنگی های رسیده

گوجه فرنگی شما کاملا سالم به نظر می رسند اما قبل از رسیدن کامل ترک می خود. چه اتفاقی می افتد؟ چگونه می توانید از ترک خوردن گوجه فرنگی ها جلوگیری کنید؟ و آیا هنوز هم می توان این گوجه فرنگی ها را خورد؟

3 تا از مشکلات گیاه گوجه فرنگی و نحوه جلوگیری از آنها

گوجه فرنگی هایی که به طور مرتب سیراب نمی شوند ترک می خورند. غالبا ما سعی می کنیم گوجه فرنگی هایی که مدت زمان طولانی کم آبی را تجربه کرده اند را با آب زیاد سیراب کنیم. این امر باعث می شود تا مواد خمیر مانند داخل گوجه فرنگی آب را در خود نگه دارد و قسمت داخلی کوجه فرنگی کشش پیدا کند و متورم شود.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر سبزی جعفری (Parsley, Dk Green Italian -Petroselinium neapolitanum)

هنگامی که این اتفاق می افتد قسمت بیرونی گوجه فرنگی ترک بر می دارد. خبر خوب این است که شما هنوز هم می توانید از این گوجه فرنگی ها استفاده کنید. با این حال شما باید فورا آنها را مصرف کنید چونکه ترک ها شروع به ایجاد کپک می کنند. برای جلوگیری از ترک خوردن، اطمینان حاصل کنید که گیاهان گوجه فرنگی شما به طور مناسب و کافی آب دریافت می کنند.

در صورت بارندگی بیش از حد این کار دشوار می شود اما شما هنوز هم می توانید با آبیاری هفتگی هنگامی که هوا خشک است کارها را به تعادل برسانید. یک لایه مالچ ۴ تا ۶ اینچی به مرطوب ماندن خاک اطراف ریشه ها کمک خواهد کرد و سطح رطوبت گیاهان را بیشتر تعدیل می کند. اگر ترک خوردگی مشکل اصلی شما است گونه های دیگر گوجه فرنگی را که در برابر ترک خوردگی مقاوم هستند را برای کاشت انتخاب کنید. برخی از گونه های خوب شامل Celebrity, Pruden’s Purple و  Sun Gold هستند.

مشکلات گیاه گوجه فرنگی

گوجه فرنگی هایی که هرگز به طور کامل نمی رسند (گوجه فرنگی سبز یا کال)

شما صبر می کنید و صبر می کنید اما بعضی از گوجه فرنگی های شما به طور کامل به رنگ قرمز تغییر رنگ نمی دهند. همانطور که در تصویر می بینید قسمتی از گوجه فرنگی دارای رنگ سبز است و این در شرایطی است که اکثر قسمت های گوجه فرنگی رسیده است اما ناحیه نزدیک به ساقه سفت و سبز باقی مانده است.

3 تا از مشکلات گیاه گوجه فرنگی و نحوه جلوگیری از آنها

این مشکل کمی پیچیده تر از دو مشکل گوجه فرنگی است که در بالا بحث شد. بعضی اوقات فقط گونه گوجه فرنگی که شما در حال پرورش آن هستید و گاهی اوقات شرایط آب و هوایی و نور آفتاب در این مشکل نقش دارند. گیاه گوجه فرنگی شما سایه را تجربه کرده است.

در صورت تجربه چنین مشکلی گوجه فرنگی های خود را برداشت کنید. در حالی که بخش سبز آنها کاملا نامید کننده هستند اما بخشی از گوجه فرنگی که کاملا رسیده است هنوز هم قابل مصرف می باشد. فقط قسمت سبز و نرسیده گوجه فرنگی را جدا کنید و قسمت های رسیده را مصرف کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:۳ تا از مشکلات گیاه گوجه فرنگی و نحوه جلوگیری از آنها
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *