Loading...

راهنمای جامع نحوه خرید بذر

راهنمای جامع نحوه خرید بذر

ما در مقاله هربال مارکت قصد داریم شما را با نحوه خرید بذر آشنا کنیم. شاید لازم باشد تا شما هم مانند بسیاری از پرورش دهندگان گیاهان و گل ها، در فصل جدید برای باغ خود بذر خریداری نمایید. بهترین راه برای این کار مشاهده کاتالوگ های موجود و خرید بذر با توجه به نیاز می باشد. کاتالوگ هایی که برای بذرها وجود دارند دارای تعداد زیادی گونه گیاهی می باشند که امکان انتخاب انواع گل ها و سبزی ها را برای شما فراهم می نماید.

اما با مشاهده این کاتالوگ ها ممکن است که شما وسوسه شوید تا گونه های متفاوتی از بذرها را خریداری و در باغ خود کشت نمایید. باغداری و پرورش گیاهان با استفاده از بذر آن ها ساده ترین راه برای پر کردن فضای باغ با انواع گونه های گیاهی می باشد که ارزان ترین راه نیز می باشد. می توانید این بذرها را در مکان های مختلفی خریداری نمایید.

حتی می توانید بذر مورد نیاز برای کشت را به صورت آنلاین و از طریق فضای مجازی خریداری نمایید. اما به نظر ما بسیار بهتر است نکاتی را در زمانی که در حال تکمیل لیست خرید بذرهای مورد نیاز خود در بهار هستید به خاطر داشته باشید که بهترین بذرها را برای کشت در باغ خود فراهم نمایید. با استفاده از راهنمایی ها و نکته هایی که ما در این جا برای شما بیان کرده ایم قادر خواهید بود تا بهتر موفق به خرید بذر برای کشت در باغ خود شوید.

هنگام خرید بذر برچسب ها را بررسی کنید

قبل از این که اقدام به خرید بذر بنمایید باید لیبل های آن را مشاهده کنید تا ببینید که آیا نیاز به آماده سازی قبل از کاشت دارد یا این که آیا نیاز است که ابتدا در داخل کاشته شده و بعر به بیرون منتقل و نشا شوند یا این که نیازی به این کار نیست. گیاهانی که با هوای سرد سازگاری دارند مانند بروکلی نیاز به این دارند که ابتدا در داخل کاشته شوند تا بتوان آن ها را در زمانی که به اندازه ی کافی بزرگ شده اند در ابتدای بهار به بیرون منتقل نمود.

راهنمای جامع نحوه خرید بذر

محصولات و گیاهان سازگار با آب و هوای گرم مانند گوجه ها و فلفل سبز هم نیاز دارند تا ابتدا در داخل کاشته شوند تا بتوان در ابتدای بهار آن ها را به بیرون انتقال داد. این کار در زمانی که خطر سرمای بهاری رفع شده است انجام می شود. این محصولات نیاز دارند تا در زیر نور قرار گیرند. نورهایی مانند نور فلورسنت برای این منظور کافی می باشد که باید چند اینچ بالای سینی کشت بذر قرار گرفته باشد تا بذرها به خوبی جوانه زده و رشد کنند.

همیشه بیشتر بذر بخرید

سبزی هایی که با سرعت بالایی رشد می کنند مانند کاهو، تربچه، اسفناج، و لوبیاها می توانند چند بار در طول سال کشت شوند. این کشت را می توان در طول بهار یا تابستان انجام داد. مطمئن شوید که به میزان بیشتری بذر خریداری نمایید تا بتوانید بذر کافی در هر زمانی که قصد کشت گیاه جدید دارید در اختیار داشته باشید. با این کار می توانید به طور مدوام از محصولات جدید برداشت نموده و میزان زیادی سبزی برداشت نمایید.

 هنگام خرید بذر بهترین ها را انتخاب نمایید

اگر شما برای کشت سبزی ها بذر می خرید، تنها بذرهایی بخرید که خانواده شما آن ها را می خورند. فضای با ارزش باغ خود را برای کشت سبزی ها و گیاهانی که مورد استفاده قرار نمی دهید به هدر ندهید. به جای آن تنها بذرهایی را خریداری نمایید که از محصولات آن ها استفاده می کنید.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گیاه دارویی زنجبیل شامی (Elecampane-Inula helenium)

هر فصل سعی کنید تا گونه های جدیدی را به گیاهان و سبزی هایی که می خورید و در خانه استفاده می کنید اضافه کنید. از سبزی هایی که بیشترین استفاده ها را در بین مردم دارند می توان گوجه، فلفل، بروکلی، مارچوبه و اسفناج را نام برد که از سبزی ها و گیاهان پر استفاده در هر خانواده ای هستند.

راهنمای جامع نحوه خرید بذر

نکته هایی برای باغداری: اگر می خواهید تا سبزی ها را پرورش دهید، روزهایی که تا برداشت باقی مانده است را در داده هایی که همراه با پاکت بذر در اختیار شما قرار گرفته است چک نمایید تا بدانید بذرها چه مدتی پس از کشت می توانند برای شما محصول برای برداشت داشته باشند.

سبزی ها و گیاهان در مدت زمانی که طول می کشد تا بتوانند بالغ شده و اماده ی برداشت شوند با هم تفاوت دارند. اگر شما در شرایط آب و هوایی نیمکره ی شمالی و در شرایطی با دوره کوتاه رشد زندگی می کنید، روی کشت گونه هایی تمرکز کنید که زودتر به بلوغ رشیده و آماده برداشت می شوند.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه دارویی خلال دندان (Ammi Visnaga)

با این کار می توانید قبل از رسیدن فصل سرما آن ها را برداشت نمایید. در مناطق نزدیک به خط استوا می توانید گیاهان و گونه هایی را کشت کنید که نیاز به مدت زمان بیشتری برای رشد دارند. گیاهانی مانند بامیه، بامیا و یا okra در این شرایط به خوبی می توانند رشد کنند. زیرا که نیاز به هوای گرم برای دوره ای طولانی تر دارند.

خرید بذر متناسب با فضای باغ

این یک مطلب است که شما بخواهید گونه ای از بذر را در داخل باغ خود رشد دهید. اما مطلب دیگر هم این است که آیا اصلا فضای کافی در باغ خود برای کشت بذر و رشد گیاه در باغ خود دارید یا خیر.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر لوبیا سبز (Yin Yang Beans, Phaseolis vulgaris)

شاید شما اصلا فضای کافی برای کشت و رشد  گیاه با استفاده از گونه ای از بذر را نداشته باشید. اگر شما باغ کوچکی دارید نباید گونه هایی از بذر را که فضای زیادی در باغ شما اشغال می کنند را برای کشت انتخاب نمایید.

راهنمای جامع نحوه خرید بذر

این بذرها می توانند بذر های گیاهانی مانند ذرت شیرین، کدو یا کدو تنبل و مانند آن باشد.روی سبزی ها و گیاهانی که دارای بار بیشتر و فشرده تر هستند تمرکز نمایید. این سبزی ها می توانند سبزی هایی که در سالادها استفاده می شوند مانند گوجه ها، لوبیاها و فلفل ها باشند. مطمئن شوید کمی قبل از این که گیاه یا بذر خود را بخرید  که حیات باغ یا خانه ی شما چقدر به شما امکان کشت این گونه های گیاهی را می دهد.

خرید بذر گل

یک باغ زیبا در کنار یک باغ پر ثمر می تواند برای شما بهترین گزینه باشد. برای همین بدون اضافه نمودن تعدادی از بذرهایی که گل ها را برای شما به بار می آورند لیست خود را کامل نکنید. برای این که هر چه زودتر باغ شما رنگارنگ شود بذرهای گل هایی را که به سرعت رشد می کنند و یک ساله هستند را انتخاب و به طور مستقیم در باغ خود بکارید.

راهنمای جامع نحوه خرید بذر

گل آفتاب گردان، گل همیشه بهار، African marigold ، گل آهاری، zinnia، گل لادن یا nasturtium، و گل cosmos از گل هایی هستند که می توانید آن ها را در باغ خود به این منظور کشت نمایید. بذر گل هایی که یک ساله هستند را می توان به راحتی کشت نمود. این کار باغ شما را از بی حالی و یکنواختی آزاد می کند. این زیبایی در باغ به دلیل تنوع رنگ های آن ها می باشد.

هنگام خرید بذر به شرایط آب و هوایی توجه داشته باشید

آب و هوا می تواند کلید موفقیت شما در پرورش گونه های گیاهی جدید و سبزی ها باشد. وقتی که بذرها را در خارج خانه می کارید و یا نهال ها را نشا می کنید باید دمای خاک را در ذهن خود داشته باشید، که شاید بر روی پاکت بذر هم نوشته شده باشد.

بذرهایی که در خاک های خیس و سرد کاشته می شوند با احتمال بالا ممکن است که بپوسند. گونه های گیاهی که به دمای پایین تر عادت دارند به طور معمول دمای ۵۰ تا ۶۵ درجه ی فارنهایت را ترجیح می دهند.

هم چنین باید توجه داشته باشید که گونه های سازگار با هوای گرم را تا زمانی که هوا گرم تر شود نباید در بیرون کشت نمایید. در این زمان خطر هر گونه یخ زدگی رفع شده است. می توانید برای آگاهی از شرایط مناسب برای کشت هر گونه بذر به اطلاعات موجود برای کشت آن ها با توجه به منطقه ای که در آن زندگی می کنید و سازگاری آن ها با شرایط محل زندگی شما رجوع کنید.

بذرهای اضافی را ذخیره کنید

بذر هایی که از کشت شما در این فصل زیاد آمده اند را ذخیره کنید. در هر زمانی که بذرها زیاد آمده اند برای استفاده از آن ها عجله نکنید یا آن ها را دور نریزید و سعی در ذخیره آن ها برای آینده داشته باشید.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر سداب (Rue Seeds ,Ruta graveolens)

نگه داری از بذر ها در یک ظرف در بسته و قرار دادن آن ها در یک مکان تاریک و دور از نور می تواند با انتخاب محلی خنک به شما کمک کند تا بذر ها را برای مدتی بیشتر نگه داری کنید. بسیاری از بذر هایی که در باغ ها استفاده می شوند با قرار گرفتن در شرایط مناسب برای سال ها امکان استفاده دارند.

راهنمای جامع نحوه خرید بذر

اما قبل از این که بخواهید بذر های قدیمی را کشت کنید، شاید بهتر باشد تا یک تست جوانه زنی از آن به عمل اورید تا بدانید که آیا به خوبی جوانه می زنند یا این که دیگر امکان استفاده از آن ها برای کشت محصول جدید در سال های آینده وجود دارد یا اینکه این امکان وجود ندارد.

تعداد کمی از بذر ها را روی حوله یا کاغذ مرطوبی قرار داده و منتظر جوانه زدن آن ها باشید. اگر که کمتر از نیمی از بذرها جوانه زدند، شاید بهتر باشد تا بذرهای جدیدی خریداری نمایید، که قدرت جوانه زنی بالاتری دارند.

سعی کنید بیماری ها را کنترل نمایید

در زمانی که بذر ها را برای باغ خود خریداری می نمایید سعی کنید تا بذر هایی را انتخاب و خریداری نمایید که در برابر بیماری ها مقاوم هستند. به خصوص اگر در سال های قبل در مورد کشت این گونه ها در باغ خود با مشکل رو به رو بوده اید.

راهنمای جامع نحوه خرید بذر

برای مثال در زمان خرید بذر گوجه برای باغ خود به دنبال گونه هایی باشید که با لیبل VFN در کنار نام بذر روی پاکت به فروش می رسند. این لیبل به این معنی است که بذر در برابر چند نوع بیماری مانند آسیب نماتودها، پلاسیده شدن و کرم زدگی مقاوم است.

بذر را به صورت آنلاین خریداری نمایید

نه تنها می توانید بذرها را از مغازه ها و مراکز فروش در بازار خریداری نمایید، که می توانید به راحتی بذرهای مورد نیاز خود را از طریق فضای مجازی و به صورت آنلاین خریداتری نمایید.

راهنمای جامع نحوه خرید بذر

تعداد زیادی شرکت را می توان یافت که در فروش بذر گل ها و سبزی ها دارای تخصص هستند و به خصوص می توانند بذر هایی که به طور معمول خیلی سخت در بازار پیدا می شوند را برای شما فراهم کنند. مطمئن شوید که قبل از این که شروع به جست و جو درباره آسان ترین بذرها برای کاشت بنمایید، یک پژوهش در مورد این بذرها انجام دهید تا بهتر موفق به این کار شوید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:راهنمای جامع نحوه خرید بذر
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *