Loading...

نحوه انتقال پاجوش آگاوه

نحوه انتقال پاجوش آگاوه

پاجوش آگاوه شامل بیش از ۲۰۰ نوع گیاه شناخته شده چند ساله می باشد که با برگ های شمشیر مانند و گل های سیخ مانند و بلند خود شناخته می شوند. گونه هایی مانند گیاه قرن (centuary plant) یا آگاوه آمریکایی و آگاوه demestania در ایالات متحده رشد می کنند و دپارتمان کشاورزی آن را مناسب برای کشت در مناطق معتدل تا کمی سرد می داند.

در این شرایط است که گیاه پاجوش آگاوه می تواند با آب کم به زندگی خود ادامه دهد. همه ی گیاهان آگاوه و گونه های آن در پایه خود اعضا و بخش های ترد و آبداری دارند. می توان هر یک از این بخش ها را جدا کرده و نشا نمود. این گیاه با جدا شدن به طور مناسبی رشد کرده و می توان مطمئن بود که ریشه می دهد.

نشای پاجوش آگاوه

بهتر است آن ها را در زمانی که هنوز کوچک هستند نشا کنید تا مطمئن شوید که بهترین نتیجه را خواهیدگرفت. این نشاها به سرعت ریشه می دهند و می توان آن ها را در هر زمانی در طول سال نشا نمود.

اگر چه در اواخر بهار و در تابستان با سرعت بیشتری به نتیجه می رسید و نشاها زودتر رشد می نمایند. برای نشا کردن صبر کنید تا قطر پاجوش آگاوه روی گیاه اصلی افزایش یافته و به اندازه ۱ تا ۳ اینچ رشد کنند تا بهترین نتیجه را بگیرید.

نحوه انتقال پاجوش آگاوه

 1. بخشی از بیس گیاه  پاجوش آگاوه را که در حدود ۳ تا ۵ اینچ اندازه دارد را انتخاب کنید. از انتخاب بخش هایی که کمتر از ۳ اینچ با بیس گیاه فاصله دارند پرهیز کنید زیرا که این بخش های گیاه دارای سیستم ریشه ای توسعه نیافته هستند.
 2. خاک را بکنید تا ریشه اصلی که متصل به بخش انتخاب شده از گیاه مادر است پیدا شود. خاک را به آرامی کنار بزنید. این کار را با یک بیلچه انجام دهید. با این کار شما ریشه اصلی و رانر موجود در ریشه گیاه را که به رنگ سفید و ضخیم است را خواهید دید. با یک چاقو کنار بیس گیاه مادر و بخش مورد نظر را در وسط رانر یا ریشه اصلی و با کنار زدن خاک قطع کنید.
 3. حدود دو اینچ از پایین بخش مورد نظر که باید جدا شود را اندازه بگیرید. حدود سه اینچ در امتداد محل اندازه گیری شده را گود کنید. یک بیلچه را زیر ریشه قرار داده و به آرامی آن را اهرم کنید تا شل و از خاک اطراف آن کمی آزاد شود. با جدا شدن بخش مورد نظر باید کنار ریشه و بیس گیاه مادر را با خاک پر کنید تا به آن آسیبی نرسد و از گیاه مادر محافظت شود.
 4. بخش جدا شده از گیاه پاجوش پاجوش آگاوه را به محلی که سایه دار می باشد ببرید. خاک را از اطراف ریشه های آن کنار بزنید. آن را در یک روزنامه بپیچید. آن را در مکان دارای سایه رها کنید. در محل مورد نظر باید به خوبی گردش هوا بر قرار باشد. برای مدت ۵ روز آن را بگذارید تا به بخش جدا شده از ریشه اجازه داده شود تا بتواند یک پینه استخوانی روی گیاه ایجاد کند.
 5. نیمه پایینی گلدان را با مخلوطی از شن، پرلیت و خاک مناسب برای گلدان به اندازه مساوی پر کنید. بخشی از گیاه آگاوه که جدا کرده اید را در گلدان نگه دارید تا ریشه آن با خاک در تماس باشد. اطراف ریشه ها را پر کنید تا همه ی آن پوشیده شود. توجه داشته باشید که برای این کار باید از گلدانی با حفره هایی برای تخلیه آب باید استفاده کنید.
 6. پاجوش آگاوه را که در گلدان کاشته اید در محلی گرم که در محیطی روشن باشد و در هنگام ظهر سایه سبکی داشته باشد قرار دهید. چند قاشق غذا خوری آب را در اطراف بیس آن به آرامی بریزید تا آگاوه در خاک مستقر شده و تشویق به دادن ریشه شود. ۱ یا ۲ اینچ بالایی خاک را مرطوب نمایید اما نباید خاک را خیس کنید.
 7. هر زمانی که متوجه شدید ۱ اینچ بالایی خاک در حال خشک شدن است یا خشک شده است می توانید به آن آب بدهید. آب را به نحوی به گیاه بدهید که دو اینچ بالایی آن مرطوب شود و در هنگامی که حس می کنید یک اینچ رویی خاک خشک شده است دوباره به آن آب بدهید. با صبر کردن برای خشک شدن کامل یک اینچ بالایی خاک، می توانید دوره های آبدهی را به نحوی تنظیم کنید که مطمئن شوید که ریشه گیاه پوسیده نمی شود.
 8. بیس گیاه پاجوش آگاوه را بررسی کنید تا ببینید که در دو تا سه هفته اول توانسته است ریشه بدهد. اگر گیاه به نظر می رسد که به خاک چسبیده است به احتمال زیدا دیگر برای نشا آماده است.
 9. یک گودال در زمین و در محلی که شنی و دارای زه کشی مناسب بوده و در معرض تابش نور آفتاب باشد ایجاد کنید. پاجوش آگاوه را به نحوی در مکان مورد نظر قرار دهید که ناحیه ی بیس تاج آن یک چهارم اینچ بالای خاک اطراف باشد. هر یک از آگاوه ها را از دیگری با فاصله ای برابر با حداقل ۱۲ تا ۱۸ اینچ قرار دهید. این کار فضای کافی برای رشد آن ها را فراهم می کند. اقدام به آب دادن به گیاه تا عمق یک اینچی هر ۷ تا ۱۰ روز در اولین تابستانی که گیاه آگاوه در باغ کشت شده بنمایید.

نحوه انتقال پاجوش آگاوه

وسایل مورد نیاز:

 • حوله
 • چاقو
 • روزنامه
 • گلدانی با حفره هایی برای تخلیه آب
 • شن، پرلیت، خاک مناسب برای گلدان

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
 • عنوان مقاله:نحوه انتقال پاجوش آگاوه
 • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *