Loading...

کاشت بادام زمینی – چگونه بادام زمینی را پرورش دهیم؟

در این متن ما نکاتی رادر مورد کشت و نحوه پرورش و رشد بادام زمینی برای شما بیان خواهیم نمود. سعی کنید بادام زمینی را در باغ خود پرورش دهید. اگر چه بیشتر بادام زمینی را به عنوان یک میان وعده استفاده می کنند، اما در واقع این ماده غذایی بسیار مغذی و سالم می باشد.

می توانید بادام زمینی را به صورت خام بخورید یا این که آن را بو داده و یا با نان مصرف کنید. در هر یک از این حالات شما در واقع به یک منبع غنی از فیبر، پروتئین، و مواد معدنی دست پیدا می کنید. این ماده کلسترول ندارد و میزان پروتئین موجود در آن از بسیاری از گوشت ها بیشتر است.

گیاه بادام زمینی

مردم اغلب دچار تعجب می شوند در زمانی که به آن ها گفته می شود که بادام زمینی در اصل جزو تنقلات نیست و بذر یا دانه ی گیاهی متعلق به حبوبات است که با لوبیاها و نخودها در ارتباط می باشد.

گیاه بادام زمینی منحصر به فرد است. دلیل این منحصر به فرد بودن این است که گل های گیاه در بخش بالایی آن و روی زمین رشد می کنند و این در حالی است که محفظه های حاوی دانه های گیاه در زیر زمین قرار دارند.

کاشت بادام زمینی - چگونه بادام زمینی را پرورش دهیم؟

شکوفه های نخود مانند و زرد گیاه به خودی خود گرده افشانی می کنند. همین که بارور شدند، گلبرگ های ظریف آن جدا شده و می افتند. ساقه ها پس از آن درست از زیر تخمدان کشیده شده و به سمت زمین خم می شوند. زمانی که در زیر زمین قرار می گیرند، تخمدان ها در انتهای هر ساقه بزرگ شده و محفظه های بذر را به وجود می آورند.

آیا امکان پرورش بادام زمینی برای ما وجود دارد؟

اگرچه بهتر است که این گیاه را در مناطق گرم تر مانند مناطق جنوبی ایالات متحده کشت نمود. اما می توان آن را در مناطق خنک تر و حتی در مناطق جنوبی کانادا هم کشت نمود.

بهترین زمان برای کشت گیاه

 • بادام زمینی دوره رشد طولانی دارد که این گیاهان در این دوره نیاز به ۱۰۰ تا ۱۳۰ روز زمان برای رشد خود دارند. هم چنین در این مدت هیچ یخ زدگی برای گیاه نباید به وجود آید. برای همین هم گیاه را چند هفته پس از آخرین سرمای بهاری کشت می کنند. با کشت گیاه در ابتدای بهار می توان آن را پس از فرا رسیدن ماه سپتامبر برداشت نمود.
 • نکته ای که باید برای کاشت گیاه در مناطق شمالی تر به خاطر داشت این است که گونه هایی را برای کشت انتخاب کرد که مانند گونه “early Spanish” در دوره ای کوتاه تر رشد کنند (۱۰۰ روز). هم چنین بهتر است گیاه را در سمت جنوبی ساختمان در صورت امکان کشت نمود. می توانید با کشت گیاه در داخل ۵ تا ۸ هفته قبل از نشای آن در بیرون زودتر محصول خود را برداشت نمایید.

محل کاشت گیاه

 • مهم است که محل کاشت گیاه در مکانی باشد که نور کامل آفتاب را دریافت نماید.
 • برای محافظت گیاهان در برابر سرمای بهاری استفاده از پوشش پلاستیکی برای گیاهان جوان توصیه می شود.

چگونه گیاه را کشت کنیم؟

 • برای آغاز به کاشت گیاه بادام زمینی شما نیاز به بادام زمینی هایی دارید که تازه و خام بوده و پخته نشده باشند. علاوه بر این باید هنوز در پوسته های خود قرار داشته باشند.
 • برای آغاز به رشد گیاه در داخل باید یک ظرف پلاستیکی بزرگ و دارای عمق ۴ اینچ را انتخاب کنید و تا دو سوم آن را با خاک مرطوب و مناسب برای کشت گیاه پر کنید. ۴ بادام زمینی را از پوسته خود خارج کنید و روی سطح خاک قرار دهید. پس از آن سعی کنید تا روی آن ها را با یک اینچ خاک بپوشانید. گیاهان به سرعت جوانه زده و رشد می کنند. پس از این که خطر سرمازدگی در بهار رفع شد می توانید نشاها را به بیرون منتقل نمایید.

 • برای کاشتن گیاه در بیرون، دانه های بادام زمینی را در عمق دو اینچی زمین قرار دهید و بین آن ها نیز فاصله ۸ اینچی را رعایت نمایید. محل کشت باید دارای بستری با زه کشی مناسب باشد. برای نرم کردن خاک می توانید از شن های ریز و کمپوست ها و کودهای پوسیده استفاده کنید.

مراقبت از گیاه بادام زمینی

 • وقتی که گیاه به اندازه ۶ اینچ رشد کرده است، سعی کنید تا خاک اطراف آن را نرم و فوذ پذیر کنید تا ساقه ها بتوانند به راحتی در خاک اطراف گیاه نفوذ کنند.
 • پس از آن، خاک ها را به صورت تپه ای کوچک در آورید و مانند زمان کشت سیب زمینی اطراف گیاه را با مالچ و خرده های گیاهان و برگ های خشک و خرد شده بپوشانید.
 • گل های کوچک، زرد و نخود مانند در امتداد بخش های پایینی ساقه شروع به گسترش می کنند. پس از این که گل ها پژمرده شدند، شروع به رشد در امتداد زمین می کنند و پس از آن وارد خاک می شوند.
 • بادام زمینی را قبل از فرا رسیدن فصل سرما و در زمانی که گیاه زرد شده است برداشت می کنند.
 • با چنگک و یا ابزار دیگری همه ی گیاه را از خاک در آورید. با احتیاط خاک های آن را بتکانید. پس از آن گیاه را در داخل برای مدتی در حدود یک ماه آویزان کنید تا پس از حدود یک ماه خشک شوند.
 • می توانید از بادام زمینی به صورت خام و یا بو داده لذت ببرید. بهترین راه برای بو دادن آن هم در دمای ۳۵۰ درجه سانتی گراد برای مدتی در حدود ۲۰ دقیقه می باشد که می توان آن را با پوسته و یا بدون پوسته بو دادو از آن لذت برد.

آیا می دانستید که: حدود ۵۴۰ بادام زمینی برای به دست آوردن ۱۲ اونس کره مورد نیاز است.

کاشت بادام زمینی - چگونه بادام زمینی را پرورش دهیم؟

باور بر این است که بادام زمینی از مناطق آمریکای جنوبی نشات گرفته است، جایی که مردم بومی پرو آن ها را ۳۵۰۰ سال پیش کشت می کردند. در کنار استفاده از آن به عنوان غذا، مردم پرو آن ها را به عنوان سمبل مورد استفاده قرار داده و حتی به عنوان پول کاربرد داشت.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
 • عنوان مقاله:کاشت بادام زمینی – چگونه بادام زمینی را پرورش دهیم؟
 • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *