Loading...

نحوه کاشت بیبی اسفناج (اسفناج کوچک) در منزل به همراه خواص آن

نحوه کاشت بیبی اسفناج (اسفناج کوچک) در منزل به همراه خواص آن

بیبی اسفناج (Baby Spinach) که از آن به عنوان اسفناج کوچک یا بی بی اسفناج یاد می شود یک گیاه مقوی است که سرشار از مواد مغذی است. اسفناج یک سبزی برگ سبز است که در هوای خنک بهترین رشد را دارد. این گیاه سرشار از آهن است و حتی ویتامین های A و C، تامین، پتاسیم و اسید فولیک (یکی از ویتامین های ب کمپلکس) را در خود دارد. اسفناج مانند اکثر سبزی های برگ سبز دارای کاروتنوئید لوتئین و زاکسانتین است و همچنین هنگام پخته شده و یا به صورت خام دارای طعم عالی می باشد.

اسفناج معمولا به دلیل برگ های سبزی که دارد کاشته می شود. در حالی که گونه های مختلفی از اسفناج با شکل ها بافت های مختلف وجود دارد، ما در مقاله امروز هربال مارکت قصد داریم در مورد بیبی اسفناج صحبت کنیم. این گونه از اسفناج ها دارای برگ های کوچک است و اخیرا محبوبیت زیادی پیدا کرده است. برگ های کوچک این گونه اسفناج نابالغ نیستند بلکه بیشتر از این بزرگتر نمی شوند.

بیبی اسفناج مقوی و مغذی است و کاشت آن در داخل و بیرون خانه بسیار ساده است. این گیاه اسفناج در طیف وسیعی از شرایط آب و هوایی رشد می کند. این اسفناج به سرعت رشد می کند و برگ های کوچک آن می تواند تا حدود ۴۰ روز آماده برداشت باشد. برای بیشترین موفقیت، بذر بیبی اسفناج را در خاک سرشار از نیتروژن بکارید و دمای محیط را پایین تر از ۸۰ درجه فارنهایت (۲۷ درجه سانتیگراد) نگه دارید.

کاشت بذر بیبی اسفناج در گلدان

شما باید قبل از هر کاری بذر بیبی اسفناج را از فروشگاه های آنلاین یا حضوری خریداری کنید. گونه های مختلف اسفناج وجود دارد. برخی از گونه های خاص که برای بدست آوردن بیبی اسفناج مناسب هستند شامل Catalina, Renegade,  یا Bloomsdale هستند. بسته های بذر دارای دستورالعمل هایی هستند که می توانند به شما در کاشت و پرورش اسفناج خریداری شده شما کمک کنند. گرچه می توانید از گیاه اسفناج بذر برداشت کنید اما استفاده از بذرهای تجاری راحت تر است.

نحوه کاشت بیبی اسفناج (اسفناج کوچک) در منزل به همراه خواص آن

بعد از خرید بذر یک گلدان که دارای عمق ۱ فوتی (۳۰ سانتیمتری) است را با خاک سرشار از نیتروژن پر کنید. ریشه های اسفناج برای رشد به حداقل ۳۰ سانتیمتر فضا نیاز دارند.

گلدان را با خاک مرطوب و سرشار از نیتروژن پر کنید. شما می توانید مخلوط گلدان را از یک مرکز باغبانی تهیه کنید. همچنین می توانید نیتروژن را با استفاده از کود یا کمپوست به خاک اضافه کنید.

نحوه کاشت بیبی اسفناج (اسفناج کوچک) در منزل به همراه خواص آن

با انگشت خود حفره کوچک با عمق حدودا ½ اینچ (۱.۳ سانتیمتر) ایجاد کنید و ۳ عدد بذر بیبی اسفناج را در آن قرار دهید. بذرها را در فاصله حدودا ۱ اینچی (۲.۵ سانتیمتر) جدا از هم بکارید. بذرهای بی بی اسفناج نیازی به کاشت عمیق در خاک ندارند و آنها را با یک لایه خاک نازک ۰.۶۴ سانتیمتری بپوشانید.

نحوه کاشت بیبی اسفناج (اسفناج کوچک) در منزل به همراه خواص آن

بیبی اسفناج خود را در دمای ۵۰ تا ۷۵ درجه فارنهایت (۱۰ تا ۲۴ درجه سانتیگراد) و در آفتاب جزئی نگه دارید. گیاه اسفناج آب و هوای خنک تر را ترجیح می دهد.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر سبزی جعفری (Parsley, Dk Green Italian -Petroselinium neapolitanum)

در خانه خود جایی پیدا کنید که دمای هوا در شب و در طول روز در این محدوده باقی بماند. اطمینان حاصل کنید که اسفناج شما حداقل ۶ ساعت نور افتاب را در طول روز دریافت می کند.

نحوه کاشت بیبی اسفناج (اسفناج کوچک) در منزل به همراه خواص آن

اگر دما به طور مداوم به بیش از ۸۰ درجه فارنهایت (۲۷ دره سانتیگراد) برسد، بذرهای جدید جوانه نخواهند زد و نشاها شروع به پژمرده شدن می کنند و برگ های جدید تولید نخواهند شد. از طرف دیگر اگر اسفناج شما نتواند ۶ ساعت نور آفتاب را دریافت کند می توانید از لامپ استفاده کنید.

نحوه کاشت بیبی اسفناج (اسفناج کوچک) در منزل به همراه خواص آن

هنگام کاشت بذرهای بیبی اسفناج آنها را آبیاری کنید و خاک را مرطوب نگه دارید. بعد از کاشت بذر، خاک باید به اندازه کافی آب دریافت کند و در تمام طول مدت مرطوب نگه داشته شود.

برای اینکه متوجه شوید که گیاه اسفناج شما به آبیاری نیاز دارد، یک انگشت خود را در عمق ۱ اینچی قرار دهید اگر خاک خشک بود باید آبیاری را انجام دهید.

نحوه کاشت بیبی اسفناج (اسفناج کوچک) در منزل به همراه خواص آن

ضعیف ترین گیاهان را بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز بیرون بکشید. با شروع جوانه زنی، برخی از آنها به طور طبیعی سریعتر و سالم تر رشد می کنند. قویترین نشاها بعد از ۲ هفته ۲ برگ خواهند داشت. نهال های ضعیف را بیرون بکشید تا گیاهان دیگر قوی باقی بمانند. در حالت ایده آل باید بین نهال ها حدود ۴ تا ۶ اینچ (۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر) فاصله وجود داشته باشد. اگر فضای کافی وجود نداشته باشد، لازم است که نشاها را انتقال دهید.

نحوه کاشت بیبی اسفناج (اسفناج کوچک) در منزل به همراه خواص آن

بعد از تشکیل ۴ برگ، نشاها را به گلدان خود انتقال دهید. برای انتقال نشاها، گلدان جدید را با مخلوط گلدان پر کنید و حفره هایی در خاک ایجاد کنید. نشاها را به آرامی در خاک قرار دهید و ریشه ها باید دست نخورده باقی بمانند. آن را در گلدان جدید بگذارید و ریشه ها را با خاک بپوشانید.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت ریحان در گلدان با استفاده از سبزی های خریداری شده

نشاها را آبیاری کنید و خاک را مرطوب نگه دارید. در گلدان ۱۲ اینچی (۳۰ سانتیمتری) می توانید ۱ تا ۲ گیاه افناج را به طور کامل رشد دهید. گیاهان اسفناج برای رشد به اندازه کامل به ۶ اینچ (۱۵ سانتیمتر) فاصله نیاز دارند.

نحوه کاشت بیبی اسفناج (اسفناج کوچک) در منزل به همراه خواص آن

بعد از ۴۰ روز از کاشت اصلی می توانید ۱/۳ از برگ ها را بردداشت کنید. تقریبا بعد از یک ماه، گیاهان اسفناج تقریبل به طور کامل رشد کرده اند و قابل بردداشت هستند. برای تشویق گیاه به رشد برگ های جدید، ۱/۳ از برگ ها را برداشت کنید.

کاشت بذر بیبی اسفناج در باغ

برای کاشت بیبی اسفناج در فضای باز، کاشت را در اوایل بهار شروع کنید. به محض اینکه خاک به اندازه کافی گرم شد کاشت بیبی اسفناج را شروع کنید. همچنین اگر در منطقه ای زندگی می کنید که فصل بهار طولانی تر و خنکی دارد می توانید هر ۱۰ روز یکبار بذر بکار تا در طول تابستان و پاییز برداشت خوبی داشته باشید.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه ترخون روسی (Artemiesia dracunculus)

هر چه زودتر بتوانید بیبی اسفناج بکارید، برداشت شما در تابستان و پاییز بهتر خواهد بود. اسفناج می تواند در طیف وسیعی از شرایط آب و هوایی رشد کند اما شما ممکن است بسته به میانگین دمای خود، فصل مورد نظر را تغییر دهید. مناطق ۱ تا ۱۰ برای کاشت اسفناج ایده آل است.

نحوه کاشت بیبی اسفناج (اسفناج کوچک) در منزل به همراه خواص آن

بذر بیبی اسفناج را در خاکی که دارای عمق ۱ فوت (۳۰ سانتیمتر) است به طور مستقیم بکارید. ضخامت خاک ۱ فوتی باعث ایجاد محیطی ایده ال برای رشد اسفناج می شود. خاک خود را شخم بزنید تا شل و هوادهی شود. اگر بذرها را مستقیما در زمین می کارید مطمئن شوید که حداقل ۱۲ اینچ از خاک را شل کرده اید. از یک مرکز باغبانی کود یا کمپوست تهیه کنید و محتوای نیتروژن خاک خود را افزایش دهید.

نحوه کاشت بیبی اسفناج (اسفناج کوچک) در منزل به همراه خواص آن

اسفناج را در آفتاب جزئی بکارید. اسفناج در روز به حداقل ۶ ساعت نور آفتاب نیاز دارد. مکانی از باغ خود را انتخاب کنید که گیاه بیبی اسفناج شما بتواند این مقدار نور را دریافت کند. در صورت کاشت اسفناج در شرایط آب و هوایی خنک، کاشت در مکان آفتابی خوب به نظر می رسد.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه نعناع دشتی (Spearmint Seeds، Mentha Spicata)

اگر پیش بینی می کنید که دما به مراتب بالاتر از ۸۰ درجه فارنهایت (۲۷ درجه سانتیگراد) می رسد کاشت اسفناج در سایه توصیه می شود. در روزهای گرم گیاه ببی اسفناج خود را دو بار در روز آبیاری کنید تا ریشه ها را خنک نگه دارید.

نحوه کاشت بیبی اسفناج (اسفناج کوچک) در منزل به همراه خواص آن

بذر بیبی اسفناج را در فاصله ۱ اینچی (۲.۵ سانتیمتری) و در ردیف هایی که ۴ اینچ (۱۰ سانتیمتر) از هم فاصله دارند بکارید. بذرها را در گروه های ۲ تا ۳ تایی جدا از هم بکارید و آن را با سطح خاک حدودا ۰.۶۴ تا ۱.۲۷ سانتیمتر بپوشانید.

نحوه کاشت بیبی اسفناج (اسفناج کوچک) در منزل به همراه خواص آنبرخی از بذرها گیاهان سالمتر و قوی تری را تشکیل می دهند و برخی دیگر گیاهان ضعیفی را تولید می کنند. گیاهان ضعیف را بیرون بکشید چونکه آنها برگ های خوبی تشکیل نمی دهند و ممکن است شروع به پژمردن و مردن کنند. بین نشاهای قوی تر ۴ تا ۶ اینچ (۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر) فاصله بگذارید.

نحوه کاشت بیبی اسفناج (اسفناج کوچک) در منزل به همراه خواص آن

بعد از ۴۰ روز یا بیشتر می توانید بیبی اسفناج خود را برداشت کنید. شما باید صبر کنید تا گیاه اسفناج شما ۵ تا ۶ برگ را تشکیل دهد. برای برداشت، برگ ها را از ساقه جدا کنید و یا اینکه گل گیاه را بیرون بکشید. اگر تمام برگ ها را برش دهید گیاه دوباره رشد نمی کند بنابراین هر ۱۰ روز یکبار بذر بکارید تا برداشت مداوم داشته باشید. هنگام برداشت بیبی اسفناج به طور ملایم رفتار کنید چونکه این گیاه بسیلر لطف است و به راحتی می تواند از بین برود.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله: نحوه کاشت بیبی اسفناج (اسفناج کوچک) در منزل به همراه خواص آن
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *