Loading...

نحوه کاشت تخم کتان – بهترین مکان و زمان مناسب برای کاشت بذر کتان

نحوه کاشت تخم کتان - بهترین مکان و زمان مناسب برای کاشت بذر کتان

در مقاله امروز هربال مارکت قصد داریم نحوه کاشت تخم کتان را به شما کاربران گرامی آموزش دهیم. کمتر می توان گیاهی را برای کاشت در باغ یافت که نه تنها دارای گل های زیبایی است که علاوه بر آن می تواند برای مصارف دارویی هم استفاده شود. این گیاه بذرک یا تخم کتان است که نه تهنا برای زیبایی باغ مناسب است که برای تهیه روغن تخم کتان و کیک تخم کتان مناسب است.

با استفاده های فراوانی که دارد می تواند خیلی برای شما جالب باشد که بدانید تخم کتان را به راحتی می توان پرروش داد. بومی مناطق گرم و نورگیر است. خاک های فقیر را دوست دارد و گل هایی می دهد که شاید زود از بین بروند اما گل های جدیدی به زودی جایگزین آن می شوند. اگر بذرها را به طور متناوب بکارید می توانید از تابستان تا پاییز از زیبایی این گل ها لذت ببرید.

  • بیشتر بخوانید: روش کاشت گیاه دارویی رزماری

در آمریکا بذر دو گونه محبوب تخم کتان که گونه آبی و گونه قرمز متمایل به زرد است را به فروش می رسانند.  گونه آبی عمر کوتاه چند ساله دارد و گونه قرمز زرد یک ساله است. هر دو گونه بذر های زیادی می دهند و برای همین می توانند در باغ شما برای سال ها دوباره رشد کنند. البته اگر بذرها را ذخیره و به طبیعت برای رشد دوباره گیاه کمک کنید.

بهترین مکان و زمان مناسب برای کاشت تخم کتان

تخم کتان باید در ابتدای بهار کاشته شود. اما ممکن است که در اواخر تابستان و اوایل پاییز نیز در هوای معتدل کشت شود. محلی با نور مناسب آفتاب را که خاک دارای زه کشی است را انتخاب نمایید. بهتر است که زمین شنی باشد. کشت مستقیم بهتر است. اما می توان آن را در سینی کاشت و بعد نشا کرد. در داخل بذرها را ۶ تا ۸ هفته قبل از آخرین سرما بکارید.

در کشت در داخل باید بدانید که این گیاه از مزاحمت برای ریشه های خود تنفر دارد. برای جلوگیری از مشکل باید آن ها را در گلدان های بزرگ نشا کنید تا ریشه ها به خوبی رشد نمایند.   در حالت کشت مستقیم باید خاک را زیر و رو کرده و بذر ها را پخش کنید تا بذرها به خوبی با خاک تماس پیدا کنند. به خوبی به گیاه آب بدهید تا جوانه بزند.

نور

 مکانی با نور کامل آفتاب ارجحیت دارد.

خاک مورد نیاز برای کاشت تخم کتان

خاک متوسط تا شنی که داری زه کشی مناسب است بهتر است. تخم کتان در خاک های رسی به خوبی رشد نمی کند. در شرایط مرطوب هم رشد خوبی ندارد. در کشت مستقیم باید خاک را شخم زده و بذرها را پخش کنید.

فاصله و فضای مورد نیاز برای کاشت تخم کتان

تخم کتان رشد کرده و گسترش می یابد و در طول زمان پخش می شود.

کاشت تخم کتان

شما ممکن است که گیاه را در ابتدای بهار در هوای معتدل بکارید. یا این که در اواخر تابستان و اوایل پاییز کشت نمایید تا زمستان را پشت سر بگذارد. تخم کتان گیاهی مقاوم است که در اثر سرمای بهاری آسیبی به آن وارد نمی شود.

چگونه تخم کتان را در طول دوره رشد پرورش دهیم؟

نحوه کاشت تخم کتان

تخم کتان ظریف است و منظره ای زیبا به باغ می دهد. هر جایی بین ۱۵ تا ۳۰ اینچ رشد می کند که بسته به گونه آن و شرایط محیط دارد. دارای پوشش گیاهی سبز خاکستری می باشد.  هر یک از ساقه گل ها دارای یک گل با عمر کوتاه و ابریشمی می باشد که شکفته شده و به زودی با تعداد بیشتری گل جایگزین می شود.

نحوه کاشت تخم کتان - بهترین مکان و زمان مناسب برای کاشت بذر کتان

تخم کتان قرمز زرد دارای گلبرگ های زیبای قرمز با مرکز تیره است و تخم کتان آبی ملایم تر و مانند گل آفتاب گردان و آبی رنگ است. هر دو گونه از اواسط بهار تا تابستان گل می دهند. اما با کشت متناوب می توان دوره گلدهی را طولانی تر کرد.

تکیه گاه

تخم کتان تکیه گاهی نمی خواهد اما ساقه ها ممکن است که توسط گیاهان کشت شده همراه آن یا ساقه و شاخه های خشک گیاهان دیگر محافظت شود. می توانید این ساقه های خشک یا تکه چوب را در کنار گیاه بگذارید تا چیزی کنار آن برای تکیه دادن ساقه های گیاه در زمان رشد وجود داشته باشد.

آبدهی

بذرها و نشاها را به طور یکنواخت مرطوب نگه دارید. همین که گیاه رشد می کند نیاز به آب کمتری دارد. اگر به طور غیر مستقیم و در داخل آن را کشت می کنید، اجازه عبور هوا را بدهید، زیرا که نشاهای جوان در صورت وجود رطوبت ممکن است از بین بروند.

تغذیه

تغذیه اضافی برای رشد گیاه نیاز نیست.

مرتب کردن و هرس

هر دو گونه یک ساله و چند ساله در صورتی که تا نصف بریده شوند می توانند دوباره دوره ای از گلدهی را پس از گل دادن در دفعه اول داشته باشند. در مناطق گرم تر ممکن است که هرس کردن تاثیر معکوس روی شکوفه دهی دوباره گیاه داشته باشد.

مالچ

یک پوشش نازک کمپوست در پاییز برای تخم کتان آبی می تواند مناسب باشد. اما مالچ زیاد توصیه نمی شود. مالچ زیاد در پاییز ممکن است از جوانه زدن بذرها در بهار آینده در هر دو گونه آبی و زرد قرمز جلوگیری کند.

تخم کتان

مراقبت در پایان دوره رشد

نحوه کاشت تخم کتان - بهترین مکان و زمان مناسب برای کاشت بذر کتان

تقسیم کردن و نشاء

خم کتان به طور معمول تقسیم نمی شود و از مزاحمت برای ریشه های خود تنفر دارد. به جای آن می توان بذرها را در اواخر تابستان جمع کرده و آن ها را در جایی که می خواهید پخش کنید. با انجام این کار در پاییز یا در بهار بعد می توانید گیاه را تکثیر کنید.

در طول زمستان

نیاز به مراقبت خاصی ندارد.

آفت ها و بیماری ها

ممکن است که نشاها توسط حلزون ها و پرنده ها خورده شوند. آن ها را به طور روزانه بررسی کنید تا مشکلی پیش نیاید. می توانید از یک تور برای محافظت از آن ها استفاده کنید تا زمانی که به خوبی رشد کنند.

اطلاعات بیشتر در خصوص کاشت تخم کتان

گیاهان سازگار

گونه زرد متمایل به قرمز را می توان در کنار گونه های آبی برای زیبایی بیشتر کشت نمود. این یک انتخاب عالی برای محیط باغ می باشد که رنگ های زیبای قرمز و آبی را با هم دارد.

نحوه کاشت تخم کتان - بهترین مکان و زمان مناسب برای کاشت بذر کتان

طبیعت ملایم و زیبای تخم کتان آن را انتخابی عالی برای باغ ها و کنار کلبه ها می کند.  در کنار حصارها و مسیرهای عبور می تواند در کنار دیگر گیاهان کاشته شود.  در کنار گل های زیبا نیز زیبایی خاصی برای منظره به وجود می اورد.

استفاده های دیگر

در کنار زیبایی آن، تخم کتان استفاده های فراوان دیگری هم دارد. می توان با آن گرده افشان ها را جذب کرد. بذرهای آن در سال های اخیر بسیار متداول شده اند. زیرا که دارای میزان بالایی فیبر و پروتئین هستند.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گل ختمی یا گیاه هیبیسکوس (Rose Mallow)

روغن تخم کتان که از این بذرها به دست می اید برای قرن ها برای رنگ کردن و حفاظت از چوب استفاده می شده است. زمانی که این روغن ساخته شد، باقی مانده تخم کتان را می توان برای تغذیه حیوانات استفاده کرد. در کنار آن پوششی ظریف برای استفاده در لباس های زیر در زمان باستان وجود داشت که هنوز هم از فیبرهای بلند و مرغوب تولید می شود.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:نحوه کاشت تخم کتان – بهترین مکان و زمان مناسب برای کاشت بذر کتان
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *