Loading...

تمام آن چه باید در مورد کاشت شوید بدانید

تمام آن چه باید در مورد کاشت، پرورش و برداشت شوید بدانید؟

ما در مقاله هربال مارکت قصد داریم شما را با نحوه کاشت شوید آشنا کنیم.  شوید یکی از گیاهان و سبزی ها است که در غذاهای مختلفی استفاده می شود.  در سراسر دنیا ما شاهد استفاده از این گونه گیاهی هستیم. از برگ ها و بذرهای گیاه شوید برای طعم دهی به غذا به عنوان ادویه و به عنوان یک سبزی استفاده می شود و همه ی بخش های گیاه خوردنی هستند. اگر چه بیشتر باغ داران و پرورش دهندگان گیاه شوید را به صورت سالانه می کارند، اما در اصل این گیاه یک سبزی دو سالانه می باشد.

شوید بیماری و آفت خاصی ندارد که بتواند آن را از پا در اورد. شوید سبزی ای است که کشت آن بسیار آسان است و به همین دلیل گاهی dill weed نامیده می شود. دلیل آن هم این است که گیاه می تواند از بذرهای خود به صورت خودرو دوباره رشد نماید و شما می توانید هر سال پس از دیگری شاهد رشد آن باشید.

شوید گیاهی عالی برای کشت در باغ های سنتی و در ظرف ها می باشد.  می توان آن را در داخل نیز رشد داد. البته در محیط داخل باید نور کافی وجود داشته باشد. ما کاشت شوید را برای افراد تازه کار و برای آموزش کشت گیاهان به کودکان توصیه می کنیم. در این متن ما تمام مطالب و نکاتی که برای رشد، و پرورش سبزی شوید لازم است را بیان می کنیم.

چگونه شوید را پرورش دهیم؟

به دلیل این که کاشت شوید بسیار آسان است، شما گزینه های بسیاری برای انتخاب دارید و می توانید مکان های مختلف را انتخاب کرده و آن را به روش های مختلفی پرورش دهید. می توانید آن را در داخل و یا در خارج از خانه پرورش دهید. یا می توانید آن را در ظرف و یا در بستر مناسب و در باغ خود پرورش دهید.

اما مهم ترین نکته ای که در هر یک از این حالت ها باید در نظر داشته باشید این است که شوید نور کافی دریافت کند. اگر می خواهید گیاه را در داخل پرورش دهید این امر اهمیت بیشتری پیدا می کند. باید یا آن را در کنار پنجره و در معرض نور آفتاب قرار دهید و یا این که از نور کمکی برای تامین نور مورد نیاز برای رشد گیاه بهره ببرید.

تمام آن چه باید در مورد کاشت شوید بدانید؟

در حالی که امکان خرید نشای شوید وجود دارد، و می توانید آن را در باغ و یا در ظرف دیگر نشا کنید، اما کشت بذر آن هم خیلی راحت است و می توانید آن را در خانه خود انجام دهید. می توانید بذرها را به طور مستقیم در بستر مناسب بکارید. به دلیل دارا بودن یک ریشه ی اصلی بلند نشای شوید به سختی ممکن است. در زمانی که گیاه رشد کرده است جا به جا کردن و نشای آن می تواند به آن آسیب بزند.

رشد سبزی شوید در باغ

اگر می خواهید بذرها را به طور مستقیم بکارید، بر روی پاکت آن دستور نحوه کاشت به طور معمول وجود دارد. اما به طور معمول ۲ تا ۳ هفته قبل از آخرین سرمای بهاری بهترین زمان برای کاشت شوید است. مکان مناسبی را در باغ خود انتخاب و بذرها را در آن کشت نمایید. این محل باید نور کامل آفتاب را دریافت نماید. در این مکان می توانید برای چند سال می توان شوید را پرورش داد.بذرها را در عمق یک دوم تا یک چهارم اینچی خاک قرار دهید. بین ردیف های کشت شوید ۲ تا ۳ فوت فاصله بگذارید.

باید برای مرطوب نگه داشتن مداوم خاک به طور مداوم گیاه را آب بدهید تا زمانی که جوانه بزند. پس از آن باید با تنک کردن گیاهان بین آن ها فاصله ای ۱۲ اینچی ایجاد کنید. اگر می خواهید به طور مداوم شوید تازه برداشت کنید، می توانید در بازه های زمانی ۳ تا ۴ هفته ای دوباره در محل مورد نظر بذرهای جدید را کشت کنید. همین که گیاه به شرایط پایداری رسید، به خاک اجازه بدهید تا بین دوره های آب دهی خشک شود. گل ها را بچینید تا گیاه را تشویق به دادن برگ های بیشتر کنید. می توانید برای اطلاعات بیشتر در این زمینه بخش هرس کردن گیاه را مطالعه کنید.

کاشت شوید – گیاهان سازگار با شوید

استفاده از گیاهان سازگار تکنیکی عالی برای فراهم نمودن مزایای طبیعی استفاده از آن ها برای دفع حشرات، جذب حشرات مفید، فراهم نمودن مواد مغذی مورد نیاز گیاهان، سایه و حفاظت از آن ها می باشد. برای این مقاصد شوید یک گیاه سازگار عالی می باشد. پرورش شوید در هر باغی عالی است و به خصوص برای باغ هایی که مشکل آفت دارند می تواند استفاده شود.

اگر مشکل شته در باغ خود دارید، شوید برای شما پینه دوزها را جذب می کند که شته ها را می خورند. هم چنین با جذب پروانه ها و زنبورهای عسل که گرده افشان هستند، می تواند در جذب حشرات مفید موثر باشد. علاوه بر این که شوید می تواند شته ها را دفع کند، می تواند عنکبوت ها، ساس ها و کرم کلم را پراکنده کند. شوید گیاهی عالی و سازگار با خانواده کلم ها شامل بروکلی و شلغم و نیز خردل می باشد.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر سبزی جعفری (Parsley, Dk Green Italian -Petroselinium neapolitanum)

مارچوبه، ذرت، خیار، بادمجان، بقولات، کاهو، پیازها و رازیانه از دیگر گیاهان سازگار با این گیاه هستند. نباید شوید را در کنار هویج، زیره، و گشنیز بکارید. بعضی از باغ داران می گویند که کاشت شوید با گوجه می تواند مفید باشد. اما به دلیل این که شوید کرم های گوجه را جذب می کند، می تواند در اصل منجر به وجود آمدن آفت برای بوته گوجه شود. ما انتخاب را به شما واگذار می کنیم.

کاشت شوید – پرورش شوید در گلدان

اگر می خواهید شوید را در گلدان بکارید در نظر داشته باشید که ریشه آن بلند است و نیاز به عمق ۱۲ اینچی دارد. اگر شوید را در بیرون پرورش می دهید باید مکانی که دارای نور آفتاب باشد را برای گلدان انتخاب کنید که بین ۶ تا ۸ ساعت نور آفتاب به گیاه بتابد. گلدان را با میکس استاندارد پر کنید. البته شوید در هر نوع خاکی رشد می کند اما خاک کمی اسیدی را ترجیح می دهد.

تمام آن چه باید در مورد کاشت شوید بدانید؟

بذر را در خاک قرار داده و کمی روی آن را بپوشانید. خاک را تا جوانه زدن بذرها مرطوب نگه دارید. اگر گلدان را در داخل نگه داری می کنید مطمئن شوید که در کنار پنجره باشد یا این که از منبع نور برای رشد آن استفاده کنید. می توانید برای رشد بهتر شوید از ویدئوهایی که به شما کمک می کند تا بتوانید سبزی خود را در گلدان نگه داری و برداشت کنید بهره بگیرید.

کاشت شوید و آشنایی با انواع آن

انواع شوید برای کشت در باغ و یا گلدان وجود دارد.  در این جا متداول ترین آن ها را ذکر کرده ایم. شوید bouquet معمول ترین نوع شوید است که در خانه و باغ کشت می شود. دارای برگ های خوشبو و بذرهایی عالی برای غذا و ترشی می باشد. شوید mammoth که با نام شوید long island هم شاخته می شود دارای اندازه ای بزرگ است و تا ۵ فوت هم رشد می کند. بهتر است آن را در باغ بکارید. محل کاشت شوید نیاز به نور آفتاب دارد. برای ترشی استفاده می شود اما برای دیگر غذاها هم مناسب است.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت ریحان در گلدان با استفاده از سبزی های خریداری شده

شوید fern leaf گونه ای کوچک است که حداکثر تا ۱۸ اینچ رشد می کند. برای کشت در گلدان و در داخل عالی است و می توان آن را به صورت هیدروپونیک رشد داد. عده ای هم آن را در کنار گل ها استفاده می کنند. شوید dukat گونه کوچک دیگری است که که برای گلدان در داخل مناسب است و دارای شاخ و برگ انبوه تری نسبت به دیگر گونه ها می باشد. بسیاری از آن در سالاد استفاده می کنند. شوید Vierling برای تابستان خوب است و برای مناطق دارای دوره رشد طولانی تر و هوای گرم مناسب می باشد.

نحوه هرس کردن بعد از کاشت شوید

اگر بخواهید می توانید به شوید اجازه بدهید تا رشد کند و هنگام نیاز کمی از آن را برداشت کنید. به گیاه اجازه بدهید دوره رشد خود را طی کند. اما با هرس کردن می توانید شاهد رشد بهتر آن باشید. شوید به طور معمول رشد خوبی دارد و تا ۳ یا ۴ فوت هم رشد می کند. اما این برای داخل باغ شاید خیلی زیاد باشد و نیاز به هرس کردن باشد. بسته به نوع شوید گل ها ممکن است زودتر رشد کنند و نیاز به هرس کردن گل ها هم باشد.

همین که گیاه بذر بدهد می میرد و نیاز به گیاه جدید برای کشت می باشد. چیدن گل ها در زمان کشت شوید در کنار گشنیز برای جلوگیری از گرده افشانی آن ها که می تواند هر دو گیاه را از بین ببرد نیاز است. هرس کردن گیاه به شما در داشتن گیاهی انبوه تر کمک می کند ولی برداشت مداوم نیاز به هرس کردن را رفع می کند. برای این کار می توانید از انگشت دست خود و یا قیچی استفاده کنید.

تمام آن چه باید در مورد کاشت شوید بدانید؟

به نظر ما بهترین زمان برای هرس کردن در زمان چیدن گل ها می باشد. در محلی روی ساقه که گل ها رشد می کنند یک نقطه اتصال است که شاخه و انشعاب را باید از بالای آن قطع کنید. این محل در تصویر نشان داده شده است. می توانید از بخشی که از گیاه جدا شده در سالاد استفاده کنید. یا این که آن را در یخچال برای آینده نگه داری نمایید. امکان خشک کردن بخش های جدا شده از گیاه نیز وجود دارد.

نحوه برداشت بعد از کاشت شوید

برداشت مانند هرس کردن است. مگر این که بخواهید در پایان فصل رشد همه گیاه را برداشت نمایید. می توانید شوید را در هر زمانی برداشت کنید اما بهتر است تا رشد آن به اندازه کافی صبر کنید تا برگ ها بزرگ شوند. برگ ها در شوید مانند واحدهایی از شاخه ها هستند که مانند تصویر به ساقه ها وصل می شوند. در زمان چیدن آن ها از محل اتصال آن ها را قطع کنید. می توانید با دست خود بالای گیاه را بچینید تا شاخه های بیشتری بدهد و ارتفاع آن خیلی زیاد نشود.

یک نکته این است که حداقل یک سوم گیاه را پس از برداشت باقی بگذارید. تا این که منجر به مرگ آن نشوید. در زمان رشد در گلدان و باغ سعی کنید تا یک سوم از هر یک از بوته ها را باقی بگذارید. شوید برداشت شده یک تا دو هفته در یخچال می ماند اما توصیه می شود که تنها به میزان نیاز برداشت نمایید.

نحوه خشک کردن شوید

بهتر است شوید را تازه مصرف کنید. زیرا در زمان خشک کردن طعم خود را از دست می دهد. اما در پایان فصل باید همه گیاه برداشت شود. در این زمان نیاز به خشک کردن اضافه گیاه و بذرها می باشد. شوید بهترین طعم را در زمانی دارد که تازه شروع به گل دادن کرده است. برای همین بهترین زمان برای برداشت و خشک کردن آن می باشد. اگر می خواهید بذرها را هم خشک کنید باید منتظر باشید تا آن ها نیز برسند. بذرها طعم بهتری از برگ ها دارند. پس از برداشت شوید را شسته و نا خالصی ها را جدا کنید. برای خشک کردن هر یک از برگ ها را جدا نمایید.

تمام آن چه باید در مورد کاشت شوید بدانید؟

آن را در محلی برای خشک کردن و یا در خشک کن قرار دهید. می توانید از یک رک یا قفسه برای خشک کردن گیاه مانند شکل استفاده کنید. برای خشک کردن با جریان هوا محلی که گرم است را در اتاق دور از نور افتاب انتخاب نمایید.  چند روز طول می کشد تا گیاه خشک شود. هر روز شوید ها را زیر و رو کنید. با خشک شدن شویدها آن را خرد و در ظرف شیشه ای قرار دهید. برای غذا نیاز به دو برابر شوید خشک نسبت به شوید تازه است. شوید خشک را برای ۶ ماه دور از نور می توان نگه داری نمود.

نحوه خشک کردن و ذخیره تخم شوید

برای خشک کردن بذرها باید اجازه بدهید تا گیاه بذر بدهد. آن را برداشت و مانند شکل برای خشک شدن آویزان کنید. می توانید از قفسه برای این کار استفاده کنید. در محل خشک کردن آن باید گردش هوا وجود داشته باشد. بذرها در طول چند هفته خشک شده و می ریزند.

تمام آن چه باید در مورد کاشت شوید بدانید؟

تخم شوید را در ظرف شیشه ای قرار دهید و در محلی تاریک نگه داری نموده و برای غذا مورد استفاده قرار دهید. اگر خشک کردن بذرها برای شما سخت است می توانید اجازه بدهید تا دانه ها روی زمین بریزند تا در سال بعد دوباره به طور خودرو شاهد شوید تازه ای باشید. در این حالت شوید را پس از ریختن بذرهای آن به طور کامل قطع کنید.

کاشت شوید و استفاده از آن در پخت و پز

بیشتر مردم از استفاده شوید در ترشی ها آگاه هستند. اگر شما خیار را با شوید در باغ خود کشت می کنید، انتخابی عالی با توجه به طعم تند آن است. می توانید آن ها را در ترشی ها استفاده کنید. بیشتر غذاها بهتر است که با شوید تازه تهیه شوند. اما از گل های شوید هم در ترشی استفاده می شود.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر سالاد برنت ، یک سبزی کمیاب با خاصیت دارویی

بسیاری توصیه به استفاده از گل ها در زمانی که هنوز سبز هستند می کنند. می توانید گل ها را در زمانی که غنچه هستند و یا این که باز شده اند برای ترشی استفاده کنید. امتحان کنید و ببینید که طعم کدام یک را بیشتر دوست خواهید داشت.  در این جا تعدادی از ترشی ها که می توانید امتحان کنید آورده شده است:

  • ترشی شوید و سیر
  • ترشی های تهیه شده با شوید برای نگه داری در یخچال
  • ترشی های آسان دیگر برای تهیه کردن با استفاده از شوید و سبزیجات

شوید با ماهی و به خصوص با قزل آلا خوشمزه می شود. می توانید ترکیبی از انواع غذاها را با ماهی و شوید داشته باشید. استفاده از لیمو و کره هم در این غذاها توصیه می شود تا طعم بهتری داشته باشند. علاوه بر این استفاده از شوید برای تزیین غذاها نیز عالی می باشد. روی سالادها، و برای سس ها می توان از شوید استفاده نمود. در کنار سیب زمینی و به خصوص در سالاد سیب زمینی می توان از آن استفاده کرد. می توانید هر یک از این غذاها را با شوید تهیه کنید و یا این که به همراه انواع سالاد از آن لذت ببرید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:تمام آن چه باید در مورد کاشت شوید بدانید
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *