Loading...

نحوه کاشت لوبیا سبز

نحوه کاشت بذر لوبیا سبز

ما در مقاله هربال مارکت قصد داریم شما را با نحوه کاشت لوبیا سبز آشنا کنیم. کاشت همه ی گونه های گیاه لوبیا سبز بسیار آسان است و برای همین شما می توانید به راحتی اقدام به کشت آن بنمایید. می توانید در محیط کوچکی مقدار بسیار زیادی لوبیا سبز را به بار آورده و از خوردن آن در غذای خود لذت ببرید.

به طور کلی گونه های بسیار زیادی از گونه ی گیاهی لوبیا وجود دارد که لویبا سبزها هم از جمله ی آن ها هستند که به صورت سبز برداشت و مورد استفاده قرار می گیرند. بسیاری از گونه های لوبیا هم وجود دارند که در رنگ های دیگر رشد می کنند. به عنوان مثال لوبیا سفید، لوبیا قرمز، لوبیا چیتی و دیگر لوبیاها را می توان ذکر کرد. اما این لوبیا ها با لوبیای سبز با هم تفاوت های مهمی دارند که در رسیده شدن میوه گیاه می باشد.

امکان استفاده از لوبیا سبز در غذاهای گرم، سرد، و حتی به صورت خام وجود دارد. در صورتی که لوبیاهای دیگر را به طور معمول به صورت گرم می خورند و امکان استفاده از آن ها به صورت خام وجود ندارد. همه ی گونه های لوبیا در آشپزخانه ها استفاده های مهم و خاص به خود را دارند و به طور حتم شما با لوبیا سبز هم آشنایی داشته و آن را در خانه ی خود مورد استفاده قرار داده اید.

گونه های لوبیا سبز

لوبیا سبز ها را از نظر رشد آن ها می توان در دو گونه ی عمده دسته بندی کرد که گونه های بلند یک دسته از آن ها هستند که دارای ارتفاعی بلندتر هستند. در کنار آن ما گونه های کوتاه تر و بوته مانند لوبیا سبز را داریم.

نحوه کاشت لوبیا سبز

بیشتر گونه های گیاهی لوبیا، سبز هستند، اما می توان در مواردی گونه هایی را یافت که به رنگ های زیبای بنفش، قرمز، زرد، و نواری یا خط دار هستند. محصول لوبیا سبز به طور معمول دارای اندازه بزرگ تری بوده و دارای چند اینچ طول هستند. این گونه ها یا مدور بوده و یا مسطح می باشند.

برای استفاده از آن ها به صورت خام باید آن ها را در زمانی که هنوز جوان هستند برداشت کنید. در این زمان میوه های گیاه هنوز جوان و منعطف هستند و لوبیاها در داخل محفظه ها هنوز توسعه یافته و سخت نشده اند. بیشتر گونه های محبوب لوبیا سبز به گونه ای پرورش یافته و انتخاب شده اند که میوه های آن ها بدون رشته یا نخ (string) باشند. اما بسیاری از افراد، هنوز هم گونه های قدیمی تر لوبیاسبز را که رشته یا نخ (STRING) هستند به دلیل طعم آن ها ترجیح می دهند.

نام علمی لوبیا سبز

لوبیا سبز با نام علمی Phaseolus vulgaris شناخته می شود و در زبان انگلیسی دارای نام های متداول دیگری مانند green bean, snap bean, و string bean می باشد. این گیاه به صورت یک ساله می روید.

ویژگی ها و نیاز مندی های لوبیا سبز

برای آشنایی با لوبیا سبز باید در مورد اندازه ی رشد گیاه بدانید، که با توجه به این که گونه های متنوعی از آن وجود دارد، اندازه ای که هر یک از گونه ها رشد می کنند متفاوت است.

به طور معمول لوبیا سبز تا دو فوت ارتفاع پیدا کرده و در محدوده ای به عرض یک فوت گسترده می شود. گونه های لوبیا سبز که بلند تر هستند (pole beans)، تا ارتفاع بیشتری رشد می کنند. این ارتفاع می تواند تا ۱۰ فوت هم باشد. میوه های گیاه هم به طور معمول بین ۳ تا ۴ اینچ رشد کرده و پس از آن برای برداشت آماده هستند.

 • گیاه برای رشد خود نیاز به نور کامل آفتاب دارد
 • خاک مورد استفاده باید متوسط تا نسبتا غنی باشد.
 • اسیدیته ی خاک باید بین ۶ تا ۶.۲ باشد تا بهترین رشد را برای گیاه به همراه داشته باشد.
 • پس از کاشت گیاه در بهار پس از ۵۵ روز می توان شاهد شکوفه دادن آن بود.
 • گل های لوبیا سبز به رنگ های سفید، صورتی، بنفش، و گاهی هم دارای چند رنگ هستند.
 • لوبیا سبز را می توان در شرایط آب و هوایی مختلف با دمای هوای بالا و گرم و نیز خنک کشت نمود.
 • لوبیا سبز بومی پرو و کشورهای آمریکای جنوبی می باشد.

چگونه می توان گیاه لوبیا سبز را پرورش داد؟

به طور معمول لوبیا را به طور مستقیم در محل مورد نظر کشت می کنند. اگر چه می توان گیاه را نشا نمود، اما به طور عمده کشت و پرورش گیاه از راه کشت مستقیم بذر در بستر مورد نظر و در بیرون صورت می پذیرد.

نحوه کاشت لوبیا سبز

نکته ای که در زمان کشت بذر باید به خاطر داشته باشید این است که بذرها را خیلی زود نکارید. زیرا که در سرما و در خاک نمناک و بسیار مرطوب بذرها پلاسیده می شوند. نکته دیگر این که برای این که زودتر کشت بذر را آغاز کنید، می توانید از پلاستیک استفاده کنید تا نیازی به نشا کردن نباشد.

با این کار می توان خاک را گرم کرده و به بالا رفتن دمای ان کمک کنید و تا زمانی که خطر هر گونه سرما زدگی رفع شد پوشش پلاستیکی را روی گیاه باقی گذارد. بذرها را یک تا دو اینچ در دل خاک بکارید و مطمئن شوید که بذرها را خیلی زود آب بدهید. پس از کشت بذر و آب دادن در مرحله ی اول، باید به طور متناوب تا جوانه زدن آن ها به آبدهی به بستر کشت بذرها ادامه بدهید.

 • لوبیاهایی که به صورت بوته ای رشد می کنند را می توان در یک ردیف کشت نمود و یا با پخش کردن بذرها در ردیف های عریض تر که پهنای بین ۴ تا ۶ اینچ دارند اقدام به ایجاد فاصله بین بوته ها نمود.
 • لوبیاهای بلندتر را به دلیل این که در مواردی نیاز به محافظ دارند، بهتر است در کنار داربست یا حصار یا مکان مناسب دیگری که بتواند از گیاه محافظت کند کشت کنید. باید داربست را قبل از کشت بذر در محل مود نظر ایجاد کنید. در هر قسمت در بستر کشت، بین ۶ تا ۸ بذر بکارید یا این که با فاصله ۶ اینچ اقدام به کشت بذرها بنمایید.

لوبیاهای بوته ای قبل از لوبیاهای بلندتر اقدام به دادن محصول می کنند. اما آن ها به یکباره همه ی محصول خود را می دهند و برای این است که برای این که بتوانید به طور مداوم لوبیا سبز برداشت کنید باید هر دو هفته یک بار بذر جدید بکارید.

نور مورد نیاز برای کاشت لوبیا سبز

شما بیشترین محصول را در زمانی برداشت خواهید کرد که بذرها را در محلی کشت کنید که در معرض نور کامل آفتاب باشد. لوبیا به نظر می رسد که از گل دادن در گرمای شدید تابستان باز می ایستد. در این زمان به طور معمول استفاده از سایه نسبی برای رشد بهتر لوبیا، و گل دادن آن معقول به نظر می رسد.

نحوه کاشت لوبیا سبز

البته در شرایطی که آبدهی به گیاه به طور مداوم در تابستان انجام می شود، این کار می تواند نتیجه بخش بوده و گیاه را با مشکل رو به رو نکند. با این کار گیاه لوبیا سبز به گل دادن ادامه می دهد یا در صورت توقف گلدهی، گل دادن را از سر می گیرد. توجه داشته باشید که نور کامل آفتاب می تواند گیاه را در برابر بیماری هایی که در اثر رطوبت به وجود می ایند محافظت کند.

خاک مورد نیاز برای کاشت لوبیا سبز

همان طور که ذکر شد لوبیا به خاک های متوسط تا غنی برای رشد خود علاقه دارد و برای همین می توانید در صورت نیاز در زمان فقیر بودن بستر کشت، خاک را با استفاده از مواد ارگانیک اصلاح کنید.

آب مورد نیاز برای کاشت لوبیا سبز

لوبیا سبز به ۱ تا ۱.۵ اینچ آب در طول هفته نیاز دارد. این گونه ها با آبیاری در زمین یا با استفاده از آبیاری قطره ای عملکرد بهتری را در رشد خود نشان خواهند داد.  این نوع آبیاری از پاشیدن آب بر روی گیاه و به وجود امدن بیماری ها و کثیف یا گلی شدن بوته ی آن جلوگیری می کند. باید به خوبی به گیاه آب بدهید و اگر آب کمی در دسترس آن قرار داده شود گلدهی خود را متوقف می کند.

دما و رطوبت مورد نیاز برای کاشت بذر لوبیا سبز

لوبیا سبز بهترین رشد را در دمای هوای بین ۶۵ تا ۸۵ درجه ی فارنهایت تجربه خواهد کرد.

مواد مغذی و کود مناسب برای کاشت لوبیا سبز

به دلیل این که لوبیا عضوی از خانواده حبوبات است، می تواند نیتروژن خاک را تثبیت کند و نیاز به کود زیادی ندارد. اما می توان با دادن کود به آن به خصوص در گونه های بلندتر لوبیا سبز، در دوره ای طولانی تر از محصولات آن برداشت نمود.

 • بیشتر بخوانید: کاشت بذر سبزی جعفری (Parsley, Dk Green Italian -Petroselinium neapolitanum)

استفاده از لایه ای از کمپوست در کنار گیاه نیز می تواند در رشد بهتر آن موثر باشد. لوبیا دارای ریشه ای سطحی می باشد و با استفاده از مالچ می توان ریشه ها را مرطوب و خنک نگه داشت.

گونه های توصیه شده برای کاشت لوبیا سبز

 • Kentucky wonder: یک گونه لوبیا سبز قدیمی بلند (long pole) و دارای رشته یا نخ (STRING) می باشد که دارای طعم عالی می باشد.
 • Bountiful: لوبیای بوته ای می باشد که زود رشد می کند و دارای محصولی بدون رشته (STRINGLESS) می باشد.
 • Golden wax bean: به راحتی رشد می کند و دارای رنگ زرد و بوته ای می باشد.
 • Royal burgundy: دارای محفظه هایی بنفش رنگ بوده و در زمان پختن این محفظه ها به رنگ سبز در خواهند آمد. این گونه، لوبیایی بوته ای است که زود محصول می دهد.
 • Lazy housewife: گونه ای آلمانی می باشد که بلند بوده و به دلیل این که نیاز به بستن ندارد با این نام خوانده می شود.
 • Triomphe de farcy: گونه ای لوبیا که با راحتی در فرانسه یافت می شود.
 • رومانو (romano): گونه ای ایتالیایی و کلاسیک می باشد که عریض بوده و دارای طعمی گوشت مانند و به صورت بوته ای و بلند یافت می شود.

برداشت لوبیا سبز

برداشت لوبیا سبز کاری ادامه دار است که هر چه بیشتر محصول آن را برداشت کنید باید منتظر رشد لوبیا سبزهای بیشتری باشید. شما می توانید برداشت محصول را در هر زمانی پس از این که لوبیا سبزها تشکیل شدند انجام دهید.

پرورش دهنده ها اغلب کمی صبر می کند تا لوبیا سبز کمی رشد کرده و برای برداشت آماده شود. در این زمان هنوز بذرها در داخل محفظه خیلی رشد نکرده اند. در زمان برداشت هر یک از محفظه ها دارای ضخامتی در حدود ضخامت یک مداد خواهند بود.

نحوه کاشت لوبیا سبز

به طور معمول، لوبیاهای بوته ای زودتر آماده برداشت هستند و می توانید پس از ۵۰ تا ۵۵ روز از کشت گیاه، آن ها را برای مصارف مختلف به طور مداوم از روی بوته گیاه بچینید. اما گونه های بلندتر ممکن است که نیاز داشته باشند تا برای برداشت در حدود ۵۵ تا ۶۵ روز صبر کنید. باید برای آگاهی از زمان مورد نیاز برای رشد کاملب گیاه برای برداشت محصول، پاکت حاوی بذر را چک کنید تا ببینید چه مقدار زمان باید برای برداشت محصول پس از کشت بذر صبر کنید.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر سبزی شوید (Anethum graveolens-Dill, Long Island Mammoth)

اما در هر صورت نباید خیلی برای برداشت صبر کنید. زیرا که اگر محصول و لوبیا سبزها خیلی رشد کنند می توانند سخت شده و برای استفاده دیگر مناسب نباشند. برداشت را باید به آرامی با چیدن لوبیا از روی بوته گیاه انجام دهید. لوبیاهای بلند نیاز به زمان بیشتری دارند تا گیاه به خوبی رشد کرده و به ارتفاع مطلوب برای دادن میوه برسد.

اگر چه این گونه ها کمی دیرتر از گونه های بوته ای شروع به دادن محصول می کنند، اما برای مدتی در حدود یک یا دو ماه به دادن محصول ادامه خواهند داد. برای همین باید به برداشت ادامه بدهید. در غیر این صورت محفظه ها بالغ شده و با تبدیل شدن آن ها به بذر، دیگر گیاه از گل دادن باز می ایستد و در نتیجه دیگر لوبیا سبزی برای برداشت نخواهید داشت.

کاشت لوبیا سبز و آفت ها و بیماری های آن

همانند شما بسیاری از حشرات هم به لوبیا سبز علاقه دارند. این حشره ها شامل:

 • سوسک های لوبیای مکزیکی (Mexican bean beetle): این آفت ها گل ها و لوبیاهای گیاه را می خورند و به خصوص به برگ های آن علاقه دارند.
 • حلزون ها: به دلیل نمناک بودن پایه گیاه، حلزون ها هر قسمتی از گیاه را که نزدیک به زمین باشد می خورند.
 • سوسک های ژاپنی و شته ها هم امکان دارد که به گیاه حمله کنند.

 

نحوه کاشت لوبیا سبز

حیوانات چهار پا نیز مانند آهوها همه ی گیاه را خواهند خورد. برای همین باید در این زمینه هوشیار باشید. در این حالت استفاده از حصار در اطراف گیاهان می تواند کمک زیادی در ممانعت از ورود این جانورها و خورده شدن لوبیا سبز توسط آن ها بکند. بیماری های قارچی هم از دیگر بیماری های گیاه می باشد که با به وجود اوردن نقطه هایی بر روی گیاه می تواند در شرایط نمناک ایجاد مشکل کند.

بیماری های دیگری مانند آفت های ناشی از باکتری ها و ویروس ها هم کم و زیاد امکان دارد رخ دهد. باید سعی کنید تا بخش های بالایی گیاه را خشک نگه دارید و تعداد زیادی گیاه را به صورت انبوه و در هم تنیده نکارید. این کار امکان گردش مناسب هوا را فراهم نموده و از به وجود امدن آفت ها تا حدودی جلوگیری می کند.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
 • عنوان مقاله:نحوه کاشت بذر لوبیا سبز
 • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *