Loading...

آشنایی با گیاه شلغم – نحوه کاشت و مراقبت از گیاه شلغم

آشنایی با گیاه شلغم - نحوه کاشت و مراقبت از گیاه شلغم

ما در مقاله هربال مارکت قصد داریم شما را با نحوه کاشت و مراقبت از گیاه شلغم آشنا کنیم.  ما قبلا با شلغم های کوچک سفید یا بنفش آشنا شدیم و می دانیم این گیاه در دسته سبزیجات قرار گرفته و از خانواده خردل است و یک سبزی خوراکی شناخته می شود. برگ های آن به رنگ سبز روشن و کمی باریک است.این گیاه حالتی بیضی شکل دارد و دارای لبه های دندانه دار یا موج دار است.

رنگ این گیاه عموماً سفید یا زرد است، و  بخشی از آن به لطف قرار گرفتن در معرض آفتاب از بالای زمین بنفش یا سبز به نظر می رسد. همچنین درباره گل های آن باید بیان داشت که سفید یا زرد هستند. مانند سایر گیاهان برزیکا ، چهار گلبرگ صلیبی شکل را تشکیل می دهند ، به همین دلیل به آنها به عنوان سبزیجات صلیبی نیز گفته می شود.

نحوه پرورش شلغم

شلغم یک گیاه متنوع است. مانند چغندر ، آنها را می توان به عنوان سبزیجات پرورش داد. آنها نسبتاً سریع رشد می کنند و در حدود ۲ ماه به رشد کافی می رسند ، بنابراین می توانید بیش از یک برداشت در یک فصل دریافت کنید. این گیاه در آب و هوای خنک ، در حدود ۶۰ درجه ، به بهترین شکل پروش پیدا می کند، بنابراین گیاه اوایل بهار و پاییز محسوب می شود.

این گیاه بطور مستقیم در باغ و در اوایل بهار یا پاییز ، حدود ۷۰ روز قبل از اولین روز فصل سرما، در باغ کاشته می شود. بذرها را در عمق ۱/۲ اینچی به صورت بوته می کارند. هنگامی که گیاهان سه تا چهار اینچ طول پیدا می کنند ، آنها را از ۲ تا ۴ اینچ فاصله بین هم می دهند. برای برداشت طولانی باید هر ۱۰ تا ۱۴ روز اقدام کنید.

نور
این گیاه در آفتاب کامل رشد می کند اما می تواند با سایه جزئی همراه باشد.

خاک
این گیاه pH خاک کمی اسیدی را در محدوده ۶.۰-۶.۵ ترجیح می دهد. باروری خوب خاک به رشد سریع آنها کمک خواهد کرد. اطمینان حاصل کنید که خاک به خوبی زهکشی شده تا شلغم پوسیده نشوند.

آب

حداقل ۱ اینچ آب در هفته برای رشد مناسب ریشه بسیار مهم است. شلغم ها باید به سرعت رشد کنند و به طور منظم آب به همراه خاک غنی به آنها کمک می کند تا این کار را انجام دهند.

دما و رطوبت
شلغم در هوای خنک بهار و پاییز بهتر رشد می کند.

کود
از آنجا که آنها به سرعت رشد می کنند ، دیگر نیازی به کوددهی گیاهی نیست. فقط قبل از کاشت دانه های خود اطمینان حاصل کنید که خاک دارای مقدار زیادی مواد آلی موجود در آن است.

برداشت
این گیاه را می توان هر زمان بعد از رسیدن به چهار اینچ قد برداشت کرد. اگر به بالای شلغم صدمه نبیند ، سبزی دوباره رشد می کند. شلغم در صورت کوچک بودن و ظریف بودن ، به قطر حدود ۲ یا ۳ اینچ بهترین هستند.

شلغم های قدیمی تر می توانند سخت یا سفت شوند. شلغم های کاشته شده پاییز را می توان در زمین رها کرد و در زمستان برداشت کرد ، زیرا دیگر رشد فعالی ندارند. یک لایه مالچ به جلوگیری از یخ زدن کمک می‌کند و هوای سرد باعث تغییر طعم آنها می شود.

آشنایی با گیاه شلغم - نحوه کاشت و مراقبت از گیاه شلغم

شلغم های جدید را می توان به صورت خام میل کرد، بنابراین می توانید آنها را درون سالاد ریخته و مصرف کنید. شلغم های بزرگتر را می توان در خورش ها پخته یا استفاده کرد ، اما مانند بیشتر سبزیجات ریشه دار، بو فوق العاده ای دارند. شلغم های قدیمی تر برای ریختن در سوپ مناسب هستند. اگر می خواهید خاصیت زیادی از شلغم دریافت کنید، سعی داشته باشید برگ آن را جداگانه صرف کنید که آب بسیاری دارد.

آفت های رایج

این گیاه مستعد ابتلا به همه مشکلات معمول مربوط به گیاه در حال رشد است ، از جمله آنتراکنوز ، کلروت ، لکه برگ، ویروس موزائیک شلغم ، پوسیدگی ریزوکتونیا ، گره ریشه و غیره. بهترین راه برای جلوگیری از این آفت، جلوگیری از کاشت هر گونه براسیکا در همان نقطه برای بیش از دو سال متوالی است. برای کلروت ، انتظار شش سال برای رشد برازیکا در همان منطقه توصیه می شود.

  • بیشتر بخوانید: مشخصات گیاه ترب کوهی (Horseradish) – یک گیاه دارویی با کاربردهای زیاد

آفات حشرات شامل شته شلغم و سوسک کک است که به سبزی ها آسیب می رساند. برای دور نگه داشتن آنها از پوشش های سطر می توان استفاده کرد. این گیاه انواعی دارد که باید به شلغم سفید/بنفش، طلایی، قرمز، سفید، سفید ژاپنی اشاره کرد. هر یک فرآیند رشد خاص خود را دارند و شبیه هم نیستند.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله: آشنایی با گیاه شلغم – نحوه کاشت و مراقبت از گیاه شلغم
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *