Loading...

مشخصات، نحوه کاشت و مراقبت از کلم بوک چوی یا پاک چوی (Bok Choy)

مشخصات، نحوه کاشت و مراقبت از کلم بوک چوی یا پاک چوی (Bok Choy)

کلم بوک چوی یا پاک چوی (Bok Choy) در رستوران های چینی به عنوان وعده غذایی مصرف می شود. این روزهای می توان کلم بوک چوی را در باغچه حیاط خلوت خانه خود بکارید. این گیاه سریع رشد می کند و می توان تعداد قابل توجهی از گونه های مختلف آن را امتحان کرد.

بوک چوی نوعی کلک چینی است. نام چینی این کلم “pak choi” است که به عنوان کلم سفید ترجمه می شود و احتمالا این نامگذاری هم به خاطر مرکز در هم تنیده این گیاه است اما گونه های سبز هم وجود دارد. ساقه ها ترد و برگ های آن صاف و سفید هستند و طعمی مابین لوبیا و کلم را دارد. گیاهان یک هد یا سر به صورت قائم تشکیل می دهند و دارای برگ های بیرون زده می باشند و ساقه های سفید یا سبز ان مانند کرفس صاف به نظر می رشد. ساقه می توانند حداکثر تا دو برابر گیاه رشد کند. ساقه های گل از مرکز گیاه رشد می کنند و دارای گل های صلیبی زرد ۴ گلبرگی است.

نام گیاه شناسیBrassica rapa var. chinensis
نام رایجبوک چوی، پاک چوی
نوع گیاهسبزیجات
اندازه گیاه در زمان بالغ شدن۱۰ تا ۲۴ اینچ
نور مورد نیازسایه جزئی
نوع خاکخام غنی با زهکشی مناسب
pH خاک۶.۵ تا ۷
زمان گلدهیپاییز
رنگ گلزرد
بومیچین

کاشت کلم بوک چوی

کلم بوک چوی یا پاک چوی یک گیاه دو سالانه است. اندازه این گیاه به گونه ای که شما کاشته اید بستگی دارد اما به طور کلی، بیبی بوک چوی کمتر از ۱۰ اینچ طول دارد و گونه های استاندارد پاک چوی ۱ تا ۲ فوت ارتفاع و ۱۲ اینچ عرض دارند.

مشخصات، نحوه کاشت و مراقبت از کلم بوک چوی یا پاک چوی (Bok Choy)

شما می توانید هر دو هفته یکبار برای یک دوره طولانی برداشت، گیاه جانشین را بکارید. هنگام گرم شدن هوا، کاشت کلم بوک چوی را متوقف کنید، سپس گیاهان جدید را برای پاییز در اواسط تابستان بکارید.

نور

کلم پاک چوی می تواند افتاب کامل را تحمل کند اما در سایه جزئی بهترین رشد را دارد. این گیاه هر زور حدود ۵ ساعت نور آفتاب نیاز دارد.

خاک

شما به خاکی که به خوبی زهکشی شده و دارای مقدار زیادی موارد ارگانیک است نیاز دارد. بوک چوی به خاکی که دارای pH حدودا ۶.۵ تا ۷ است نیاز دارد و بهترین رشد را در این گونه خاک ها دارد اما می تواند در خاک دارای pH حدود ۶ تا ۷.۵ هم رشد کند.

آبیاری

بوک وی نیاز به آبیاری مداوم دارد (مخصوصا در پاییز). خشکسالی می تواند باعث بولت شدن یا بلوغ زودرس شود.

دما و رطوبت

کلم بوک چوی در هر منطقه سرسختی رشد می کند. در هوای سرد این گیاه بهتر رشد می کند. شرایط گرم و خشک می تواند باعث بلوغ زودرس گیاه شود. بوک چوی مانند مینی سبزی های آسیایی در زمستن مقاوم نیست اما می تواند در برخی مناطق زنده بماند. با این حال در بهار به سرعت به بلوغ می رسد.

کوددهی

هنگام کاشت کلم بوک چوی، کمپوست و کود ارگانیم را به خاک اضافه کنید. این گیاهان فیدر سنگین هستند و خاک هایی که سرشار از پتاسیم؛ نیتروژن و فسفر هستند را ترجیح می دهد.

کاشت بذر بوک چوی یا پاک چوی

شما می توانید حدود ۴ تا ۵ هفته قبل از آخرین تاریخ یخبندان بذر را بکارید و یا کاشت آن را در خانه شروع کنید. کاشت ۱ تا ۲ هفته قبل از تاریخ آخرین یخبندان را در بیرون از منزل شروع کنید.

بذرها به سرعت و طی ۴ تا ۸ روز جوانه می زنند. نشاها را تا زمانی که دمای شب بالاتر از ۵۰ درجه فارنهایت باقی می ماند نگهدارید در غیر این صورت خود را برای پوشاندن آنها آماده کنید.

اگر بوک چوی به صورت طولانی مدتی در گرما بماند فکر می کند که زمستان را پشت سر گذاشته است و شروع به پیچ خوردن می کند. بذر کلم بوک چوی را در حفره ای که نیم اینچ عمق دارد و در فاصله های یک اینچی بکارید. گیاهان نازک و بلند را می توانید استفاده کنید. اگر در حال رشد گیاه هستید تا به اندازه کامل خود برسد می توانید از گیاهان حداقل ۶ اینچی استفاده کنید.

آفات و بیماری های کلم پاک چوی

کلم بوک چوی معمولا تحت تاثیر بیماری زیادی قرار نمی گیرد؛ این در حالی است که آفاتی مانند کرم کلم وجود دارد و سوسک ها می توانند برگ ها را بخورند. با پوشش سطری می توانید صدمات را به حداقل برسانید و گیاه خود را از شته ها در امان نگهدارید.

برداشت کلم بوک چوی

بسته به شرایط آب و هوایی، بوک چوی باید در عرض ۴۵ تا ۶۰ روز آماده بردداشت باشد. گیاهان را در حدود ۱ اینچ بالاتر از سطح زمین برش بزنید و آنها مجددا برای شما جوانه می زنند. گیاهان کوچکتر خوشمزه تر خواهند بود.

بوک چوی را می توان در اکثر فروشگاه های مواد غذایی پیدا کرد و معمولا آن را به صورت سرخ شده مصرف می کنند. برگ های جوان را می توان به صورت خام در سالاد یا ساندویچ استفاده کرد. می توانید به جای ساقه های کرفس از بوک چوی در سوپ ها و خورش ها استفاده کنید و حتی آن را کباب کنید. بوک چوی را می توان به جای سایر کلم ها استفاده کرد.

گونه های کلم پاک چوی

گرچه ده ها گونه متفاوت از کلم بوک چوی وجود دارد، اما بیبی بوک چوی در چین بیشترین محبوبیت را دارد و در جاهای دیگر هم به طور گسترده تری در دسترس است. برای دستورالعمل های آشپزی شما به تعداد زیادی از این بوک چوی های نیاز دارید اما خوبی که دارید این است که خیلی سریع رشد می کند و بالغ می شود.

  • ‘Black Summer’ گونه ای است که در پاییز کاشته می شود و د زمستان برداشت می شود و دارای برگ های بسیار تیره است.
  • ‘Ching-Chiang’ گونه ای کوتاه از بوک چوی است که رشد سریعی دارد و می تواند در شرایط آب و هوای اوایل بهار مدیریت شود.
  • ‘Joi Choi’ گونه ای با اندازه متوسط است که در برابر بلوغ زودرس و پیچ خوردگی مقاوم است.
  • ‘Mei Qing Choi’ گونه کوتاه دیگری است که به سرعت رشد می کند (۳۵ روز)
  • ‘Win-Win’ گونه ای است که هدهای بزرگ و متراکم تولید می کند و در برابر پیچ خوردگی نسبتا مقاوم است.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله: مشخصات، نحوه کاشت و مراقبت از کلم بوک چوی یا پاک چوی (Bok Choy)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *