Loading...

مشخصات، کاشت و مراقبت از کلم کیل (Kale Plant)

مشخصات، کاشت و مراقبت از کلم کیل (Kale Plant)

کلم کیل با نام علمی Bracica oleracea گیاهی برگدار از جنس Brassica یا cole crop است. این گیاه یک منبع کامل از مواد مغذی است. کیل در گروه کولاردها قرار می گیرد اما در واقع شبیه به کلم است به جز اینکه برگ های آن هد یا سر تشکیل نمی دهند. در عوض؛ برگ ها از مرکز ساقه رشد می کنند و با رشد گیاه بلندتر می شوند. گیاهان کیل می توانند کاملا زینتی باشند چونکه برگ ها بافت دار و مجعد آن با رگه های رنگ سبز، بنفش و غیره به چشم می خورند. این گیاهان معمولا جزو سبزیجاتی که از هوای خنک لذت می برند محسوب می شوند و بعد از بالغ شدن می توانند کمی سرما را تحمل کنند.

نام گیاه شناسیBrassica oleracea
نام رایجکیل
نوع گیاهسبزی سالانه یا دو سالانه
اندازه گیاه در زمان بلوغ۱ تا ۲ فوت ارتفاع و با عرض مشابه
نور مورد نیازآفتاب کامل تا سایه جزئی
نوع خاکلومی؛ رطوبت یکنواخت، زهکشی خوب
pH خاک۵.۵ تا ۶.۵
زمان گلدهیاوایل بهار
رنگ گلزرد
بومیاروچای جنوبی و غربی

چگونه کلم کیل بکاریم؟

پرورش کلم کیل بسیار ساده است، شما می توانید بذر کلم کیل را مستقیما در خاک باغچه بکارید و یا اینکه کاشت را از داخل خانه شروع کنید و بعد آن را انتقال دهید. در صورتی که فضای مناسب برای کاشت کلم کیل در باغچه خانه تان را ندارید می توانید از بستر یا گلدان استفاده کنید.

ان گیاه به عنوان یک سبزی برداشت شده دوباره رشد می کند و این بدان معناست که شما در حالی که برداشت خود را انجام داده اید گیاه به رشد خود ادامه می دهد. بنابراین بسته به اینکه چه مقدار کلم کیل در وعده های غذایی خود استفاده می کنید ممکن ست به چند گیاه کلم کیل نیاز داشته باشید.

نور

از آنجا که کلم کیل به خاطر برگ هایی که دارد پرورش داده می شود ( و نه گل های آن)، این گیاه می تواند آفتاب کامل تا سایه جزئی را تحمل کند. نور کافی خورشید به طور کلی گل های بهتری را روی گیاه ایجاد می کند.

 • بیشتر بخوانید: طریقه کاشت بذر کلم بروکلی و نکات مهمی که باید بدانید!

اگر در آب و هوای گرم و خشک زندگی می کنید، گیاه خود را در بعد از ظهرهای گرم در سایه قرار دهید. گرما باعث پژمرده شده برگ ها می شود و گیاه طعم خود را از دست می دهد.

خاک

گیاه کیل یک خاک غنی شده از نظر مواد ارگانیک با pH خاک کمی اسیدی را دوست دارد. مقدار بالای نیتروژن فراهم شده توسط موارد ارگانیم برای رشد سالم برگ ها بسیار مهم است.

آبیاری

گیاهان کیل خود را به طور مرتب آبیاری کنید، به طوری که خاک به طور یکنواختی مرطوب بماند. در کنار دمای هوای خنک، خاک مرطوب باعث می شود که برگ ها به جای اینکه سفت و تلخ باشند، ترد و شیرین باشند. مالچ کردن اطراف گیاهان می تواند به خنک ماندن خاک و حفظ رطوبت کمک کند.

دما و رطوبت

دمای مرطوب خاک برای کاشت کیل ۶۰ تا ۶۵ درجه فارنهایت است. همه گونه ها دمای سرد را ترجیح می دهند و با شروع سرما طعم شیرین پیدا می کنند. هوای گرم کلم کیل را تلخ می کند. کیل یک گیاه دو سالانه است و برای تکمیل چرخه زندگی خود دو فصل در حال رشد را طی می کند اما معمولا به صورت گیاهی سالانه پرورش داده می شوند.

این گیاه می تواند در اکثر مناطق که سرمای کافی دارد دوام بیاورد اما قرار گرفتن در سرماهای سنگینی که با برف همراه است باعث از بین رفتن گیاه می شود. اگر زمشتان های معتدل و آب کافی وجود داشته باشد می توان کلم کیل را در تمام طول زمستان در منابق ۷ تا ۹ کاشت.

کوددهی

هنگام کاشت کلم کیل، کود را با ۳ تا ۴ اینچ بالای سطح خاک مخلوط کنید. سپس با دنبال کردن دستورالعمل های موجود در برچسب کود، گیاه کیل خود را در طول فصل رشد کوددهی کنید. از کمپوست و یک نوع کود نیتروژن بالا استفاده کنید.

کاشت بذر کلم کیل

بذر کلم کیل را می توان مستقیم در باغ کاشت و یا اینکه کاشت گیاه را از داخل خانه شروع کرد و به باغ انتقال داد. به محض اینکه دمای خاک به حداقل ۴۵ درجه فارنهایت رشید می توانید بذر را بکارید. اما گیاهانی که در خارج کاشته شده اند نسبت به گیاهنی که در محط داخلی و زیر نور هستند رشد آهسته تری را تجربه می کنند.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر کاهو – کاشت کاهو چه زمانی است؟

گیاهان را حدود ۶ هفته قبل از آخرین یخبندان در داخل خانه بکارید. بذرهای کیل به سرعت در خاک گرم جوانه می زنند و باید طی ۸ تا ۸ روز جوانه بزنند. بذرها را با حدود ½ اینچ خاک بپوشانید و اجازه ندهید که بذرها تا قبل از جوانه زندن خشک بمانند.

بعد از گذشت خطر یخبندان، نشاهای خود را انتقال دهید. این گیاهان را با فاصله ۱۶ اینچ جدا از هم بکارید. این امر فضای کافی را در اختیار گیاهان قرار می دهد تا گسترش پیدا کنند و گردش هوا را امکان پذیر می کند. در آب و هوای گرم کلم کیل را می توان در اواخر تابستان و یا اوایل پاییز و همچنین بهار از طریق بذر کاشت. یک محصول زمستانی از کلم کیل اغلب شیرین تر از یک محصول تابستانی است.

آفات و بیماری های رایج کلم کیل

کیل عضوی از خانواده کلم ها است به همین دلیل در معرض بیماریی هایی مانند پوسیدگی و تحت تاثیر آفات ها قرار می گیرد. این گیاه مستعد پوسیدگی و شته ها، کرم کلم، برگ خوارها، سوسک ها و دیگر آفات است. بهترین روش مقابله با این مشکلات نظارت مداوم گیاهات برای علائمی مانند تخم گذاری ها و سوراخ های مرجود در برگ است. به محض روبرو شدن با این مشکلات برای برطرف کردن آن اقدام کنید.

برداشت کلم کیل

باید حدود دو ماه باید انتظار بکشید تا گیاهان شما بالغ شوند. برای زمان دقیق تر، زمان بالغ شدن گیاه کلم کیل را روی بسته بذر یا برچسب گیاه خود بررسی کنید. می توانید برگ های جوان کلم را در سالاد استفاده کنید یا به گیاهان خود اجازه دهید تا برای پخت و پز بالغ شوند. برگ های بیرونی قدیمی را بردارید و به مرکز گیاه اجازه دهید تا تولید خود را ادامه دهد.

کلم کیل در تمام ماه های تابستان برای برداشت محصول مناسب خواهند بود اما بخصوص بعد از سرمای سبک خوشمزه می شوند.

 • بیشتر بخوانید: سبزی تره چیست؟ مواد معدنی و ویتامین های موجود در تره

در صورت نیاز به ذخیره، کلم کیل را در یخچال قرار داده و آنرا مرطوب نگه دارید اما در یک ظرف بسته شده آن را قرار ندهید. کلم کیل را می توان برای یک یا دو هفته نگهداری کرد.

گونه های کلم کیل

گونه های بسیار زیادی از کلم کیل وجود دارد که همه آنها ارزش امتحان شدن را دارند. گونه های برگ مجعد معمولا بیشتر در هوای سرد تمایل به رشد دارند. اما گونه های برگ صاف سریعتر ایجاد می شوند. در اینجا گونه های مختلفی وجود دارد که می توانید در نظر بگیرید:

 • Hanover Salad گونه ای است که خیلی سریع تولید می شود و طعم دلپذیری برای استفاده خام در سالادها دارد.
 • Lacinato گونه ای است که از آن به عنوان Tuscan  نام برده می شود و دارای برگ های ضخیمی می باشد و در زمان بارش برف به سختی قابل برداشت هستند.
 • Redbor گونه ای است که دارای برگ های ارغوانی با لبه های مجعد است، این گیاه دارای طعم ملایمی می باشد.
 • Red Russian گونه ای است که دارای برگ های صاف و لطیف با رگه ها و لبه های بنفش است. این گونه برای کاشت در باغچه مقاومت خوبی دارد.
 • Vates یک گونه کوتاه، مجعد و مایل به رنگ سبز است که در سرما و گرما مقاومت خوبی دارد. این گونه از کلم کیل Dwarf Blue Curled Scotch گرفته شده است.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
 • عنوان مقاله: مشخصات، کاشت و مراقبت از کلم کیل (Kale Plant)
 • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *