Loading...

نحوه کاشت گل حسن یوسف (Solenostemon یا coleu)

نحوه کاشت گل حسن یوسف (Solenostemon یا coleu)

گل حسن یوسف (Solenostemon یا coleu) معمولا دارای رنگ های مختلفی است و شا می توانید از آن به عنوان یک گیاه آپارتمانی استفاده کنید. گل ها چندان قابل توجه نیستند اما رنگ برگ ها از قرمز روشن، زرد، سبز، قهوه ای متغییر است.

گل حسن یوسف در واقع یک گیاه زنتی از خانواده نعناسایان است و بومی اندونزی می باشد. به نظر می رسد که از گل حسن یوسف برای طراحی بسترها، در قسمت جلوی مرزها و در گلدان ها و ظرف ها استفاده می شود. در حال حاضر تمام گونه هایی که در جنس Coleus  قرار دارند به دو دسته Plectranthus  یا  Solenostemon تقسیم می شوند.

مکان  و زمان مناسب کاشت گل حسن یوسف

کجا گل حسن یوسف بکاریم؟ چه مکانی برای کاشت گل حسن یوسف مناسب است؟ با توجه به ریشه های عجیب و غربی که گل حسن یوف دارد، این گل گیاه چند ساله تابستانه است اما به طور معمول در انگستان به عنوان یک گیاه سالانه در مرزها و گلدان ها پرورش پیدا می کند.

نحوه کاشت گل حسن یوسف (Solenostemon یا coleu)

در بیرون منزل یک مکان که دارای خاک مرطوب و زهکشی خوب است و آفتاب کامل یا سایه جزئی دارد برای کاشت انتخاب کنید و یا آن را در باکس پنجره یا پاسیو بکارید.

 • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گل تاتوره – نحوه مراقبت و کاشت بذر گل داتوره سفید زینتی

بعد از گذشت خطر یخبندان، با افزودن خاکستر و کودی که انتشار آهسته دارد، گیاه را در خاک بکارید. سعی کتید این ترکیبات را هنگام کاشت حسن یوسف در باکس پنجره امتحان کنید. بهترین دما ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتیگراد است.

تکثیر و قلمه کردن گل حسن یوسف

در فصل تابستان قلمه هایی را از حسن یوسف بگیرد تا میزان تامین گیاهان بیشتر شود و برای فصل بعد رشد کنند. برای قلمه کردن گل حسن یوسف شما باید یکی از روزهای تابستانی یا پاییزی را انتخاب کنید و ۵ تا ۸ سانتیمتر از ساقه را انتخاب کنید و برش بزنید. شما باید هنگام قلمه کردن حسن یوف دقت کنید که به گیاه فشار وارد نکنید.

حالا کافیست قلمه ها را در گلدانی که با کمپوست پر کرده اید بکارید. منتظر باشید تا قلمه ها ریشه بزنند، سپس آنها را بیرون بیاورید و در گلدانی با قطر ۹ سانتیمتر بکارید. شما باید کلدان را با پیت و کمپوست پر کنید و به ریشه های صدمه وارد نکنید.

مشکلات و بیماری های حسن یوسف

حسن یوسف بیماری خاصی ندارد اما اگر آنها را در داخل خانه کاشته اید به دنبال آفاتی از قبیل پروانه سفید، خستر آردپوش (حشرات تیره که بدن آنها از گرد آرد مانندی پوشیده شده است) باشید.  این حشرات به راحتی به ساقه ها و برگ های حسن یوسف می چسبند و از آنها تغذیه می کنند.

 • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گل سلوی (Red Salvia – Bonfire, Salvia splendens)

برای از بین بردن این آفات کافیست که با استفاده از آب ولرم برگ ها را بشویید. در صورتی که کار از کار گذشته باشد شما مجبور خواهید بود شاخه ها و ساقه های مورد حمله را جدا و از بین ببرید.  علاوه بر این شما ممکن است مشکلات زیر را تجربه کنید:

 •  سیاه شدن ساقه حسن یوسف به علت ابیاری بیش از اندازه و خاک نامناسب
 • کم رنگ شدن برگ های گیاه به علت عدم وجود نور کافی
 • زرد شدن و ریختن برگ های پایین به دلیل عدم وجود زهکشی خوب و آبیاری زیاد
 • نقاط سوخته روی برگ ها به علت قرار گیری گیاه در زیر نور مستقیم آفتاب
 • ریزش برگ ها به علت خشکی هوا و نور آفتاب زیاد

مراقبت و نگهداری از گل حسن یوسف

اگر در حال پرورش حسن یوسف در گلدان های خارج از منزل هستید، گیاهان را در پاییز قبل از اولین یخبندان به داخل خانه انتقال دهید.

نحوه کاشت گل حسن یوسف (Solenostemon یا coleu)

در صورت استفاده از گیاهان در بستر می توانید آنها را به گلدان ها انتقال دهید و به یک فضای سرپوشیده انتقال دهید.

گونه های گل حسن یوسف

 • Solenostemon ‘Chocolate Mint’ که دارای ساقه های نیمه شاداب مخملی، برگ هایی با لبه های سبز روشن و برجسته و گرد می باشد. گل ها به رنگ آبی کمرنگ می باشند و می توانند در هر زمان از سال ظاهر شوند.
 • Solenostemon ‘Trusty Rusty’ که دارای برگ های مخملی و لبه های بیرونی دنده ای و طلایی هستند.
 • Solenostemon ‘Olympic Torch’ که دارای برگ های تیره با حاشیه های نازک و لبه های زرد مایل به سبز می باشد.
 • Solenostemon ‘Saturn’ که دارای شاخ و برگی عمیق با پاشش رنگ شبز در مرکز برگ ها می باشد.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
 • عنوان مقاله:نحوه کاشت گل حسن یوسف (Solenostemon یا coleu)
 • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *