Loading...

نحوه کاشت گل نرگس (Narcissus)

نحوه کاشت گل نرگس (Narcissus)

ما در مقاله هربال مارکت قصد داریم شما را با نحوه کاشت گل نرگس آشنا کنیم. یکی از گل هایی که هر بهار شکوفا می شود، گل نرگس است. ممکن است شما در باغ خود ده ها نوع گل زیبا را پرورش داده باشید  و هر ساله به تعداد این تنوع اضافه کرده باشید. گل نرگس یکی از گل هایی است که به ندرت در مغرض آفات و بیماری ها قرار می گیرد و حیواناتی مانند گوزن ها علاقه ای به خوردن آن ندارند. گل نرگس در طیف گسترده ای از اشکال و اندازه های مختلف وجود دارد و حتی برخی از آنها دارای رایحه ای شیرین هستند.

کاشت گل نرگس

بالب یا پیازهای گل نرگسی که در پاییز کاشته شده اند کل های بهاری را ایحاد می کنند که هم در نور آفتاب و هم در سایه جزئی رشد می کند. به عنوان یک پاداش، پیاز پل نرگش به سرعت افزایش پیدا می کند و فقط ۲ تا ۳ سال بعد از کاشت نرگس، حداقل دو برابر آنچه که در ابتدا داشته اید را به دست خواهید آورد.

بسته به اینکه شما می خواهید رنگی را به چشم انداز بهاری باغ خود اضافه کنید و یا قصد دارید گل های نرگس را ببرید و در دسته گل ها یا کارهای تزئینی استفاده کنید، دو روش مختلف برای کاشت گل نرگس در بهار وجود دارد.

نحوه کاشت گل نرگس (Narcissus)

مهم نیست که کدام روش را انتخاب می کنید، حتما محلی را برای کاشت گل نرگس انتخاب کنید که حداقل نور آفتاب جزئی را دریافت کند و آب جمع نشود، چونکه خاک های مرطوب موجب به پوسیدگی پیاز گل نرگس می شود. در هنگام کاشت گل نرگس در باغ، این گل بیشترین تاثیر را در باغ ایجاد می کند. برای داشتن یک چشم انداز خیره کننده، توصیه می کنیم که حداقل ۱۰ تا ۲۰ پیاز گل نرگس را بکارید.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گل تاتوره – نحوه مراقبت و کاشت بذر گل داتوره سفید زینتی

خیلی باده خاک را به صورت دایره ای تا عمق ۶ تا ۸ اینچ (۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر) حفر کنید، مقدار کمپوست و کود را در خاک مخلوط کنید، سپس پیاز گل را بکارید. وقتی که پیاز گل به طور ایمن در جای خود قرار گرفت، آبیاری را انجام دهید و بعد حفره ای که ایجاد کرده اید را با خاکی دوباره پر کنید. چند قطعه کمپوست خوب پوسیده را به قسمت بالای خاک اضافه کنید تا به عنوان مالچ عمل کند. اگر هدف شما کاشت گل نرگس برای برداشت است می توانید همین روش را دنبال کنید و پیاز گل را در ردیف های طولانی بکارید.

در بهار شکوفه هایی که کاملا باز نشده اند را برداشت کنید. اگر این گل های باز نشده را انتخاب کنید می توانید تا یک هفته بعد از آن انتاظر باز شدن گل ها در گلدان را داشته باشید. هنگام برداشت گل نرگس دستکش بپوشید چونکه شیره ای که از گیاه تراوش می کند می تواند موجب تحریک پوست شود.

در صورتی که از گل نرگس همراه با سایر گل ها در گلدان استفاده می کنید، ابتدا باید ساقه های تازه بریده شده گل نرگس را ۲ تا ۳ ساعت در آب خنگ قرار دهید.

در این مدت شیره ای که از گیاه ترشح می کند و مانع از جذب آب توسط گل های دیگر می شود متوقف می شود. بعد از آن می توانید گل های دیگر را به گلدان اضافه کنید. در ادامه ۱۰ گونه مختلف از گل نرگس لیست شده است:

۱ – نرگس شهلا ( Trumpet Daffodils )

۲ – نرگس شیپور بزرگ ( Large Cupped Daffodils )

۳ – نرگس پرپر ( Double Daffodils )

۴ – نرگس وحشی ( Jonquilla Daffodils )

۵ – نرگس مینیاتوری ( Miniature daffodils )

۶ – نرگس شاعری ( Poeticus Daffodils )

۷ – نرگس شیپور کوچک ( Small cupped Daffodils )

۸ – نرگس تاج شکافته ( Split corona Daffodils )

۹ – نرگس تازتا ( Tazetta Daffodils )

۱۰ – نرگس سه گانه ( Triandrus Daffodils )

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:نحوه کاشت گل نرگس (Narcissus)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *