Loading...

نحوه کاشت و مراقبت از گیاه ایبال (Eyeball)

نحوه کاشت و مراقبت از گیاه ایبال (Eyeball)

در مقاله امروز هربال مارکت ما قصد داریم در مورد کاشت و مراقبت از گیاه ایبال (Eyeball) صحبت کنیم. اگر به تصاویر دقت کنید مشاهده می کنید که گیاه ایبال شبیه به حدقه چشم هست. ایبال (Eyeball) یک گیاه غیر معمول است که از طریق بذر کاشت و پرورش ساده ای دارد.

گرچه از لحاظ تخصصی گیاه ایبال یک گیاه چند ساله تابستانه است اما اکثر افراد این گیاه را به صورت سالانه می کارند و به دلیل رشد سریعی که دارد از آن برای زیبایی و ایجاد یک منظره دلپذیر در باغ خود استفاده می کنند. برای کودکان و نوجوانان گیاه ایبال می تواند سرگرم کننده باشد برای همین برخی از افراد به دنبال کاشت گیاه ایبال در گلدان هستند.

با گیاه ایبال (Eyeball) آشنا شوید!

گیاه ایبال به خانواده Asteraceae که شامل انواع گل های مرواریدی است تعلق دارد. گرچه در نگاه اول ممکن است فکر کتید که گساه ایبال شبیه به گل مروارید است اما همانطور که در تصاویر مشاهده می کنید گل های این گیاه دارای گلبرگ های معمولی نیستند و شما فقط توپک های مرکزی را مشاهده می کنید که دارای حالت برجسته مانندی هستند.

نحوه کاشت و مراقبت از گیاه ایبال (Eyeball)

برگ های این گیاه مثلثی هستند و شما می توانید در وسط مرکز گل رنگ سرخ شرابی را شاهد باشید. جنس گیاه ایبال Spilanthes است که به معنای گل رنگی است و این بخاطر گرده مایل به قرمز روی دیسک های زرد است. به صورت تجاری ممکن است که گیاهانی را ببیینید که نام کامل لاتین آنها Spilanthes acmella oleracea است.

خواص درمانی گیاه دارویی ایبال

نام برزیلی cress ایبال، فواید و خواص دارویی این گیاه را در منطقه بومی خود را نشان می دهد. مردمان بومی از برگ ها به عنوان ادویه ای برای غذاها و دسرهای نشاسته ای استفاده می گنند. اگر می بینید که این گیاه با نام مستعار paracress به فروش می رسد باید توجه داشته باشید که این گیاه به ایالت پارا برزیل مربوط می شود.

برخی از افراد مزه این گیاه را شور و بسیار تند توصیف می کنند. اگر به این فکر می کنید که شما هم مزه این گیاه عجیب و غریب را بچشید شاید از اینکه بدانید که از گیاه ایبال به هنوان بی حس کننده برای افرادی که دندان درد دارند استفاده می شود تعجب کنید، با جویدن برگ های ایبال اثر بی حسی ایجاد می شود.

استفاده غیر متعارف از برگ های ایبال برای درمان علائم مالاریا استفاده می شود. در واقع پتانسیل درمانی Spilanthes توسط موسسه ملی بهداشت بررسی شده است و نشان می دهد که از این گیاه برای دفع برخی از آفات هم استفاده می شود.

آیا گیاه ایبال برای باغ شما مناسب است؟

گیاه ایبال ممکن است به صورت چند ساله در مناطق ۹ تا ۱۱ رشد کنند و سالانه در همه مناطق رشد کنند. گیاه ایبال تقریبا یک فوت ارتفاع دارد و گل های شادابی را روی ساقه هایی که ارتفاع کلی گیاه را تا حدود ۱۵ اینچ افزایش می دهند ایجاد می کنند.  شاخ و برگ های این گیاه باعث ایجاد یک کنتراست و تضاد دلپذیر با گل ها می شود،

نحوه کاشت و مراقبت از گیاه ایبال (Eyeball)

در این گل شما می توانید رنگ سبز تیره را با رنگ های روشن زرد و قرمز مشاهده کنید. اندازه و شکل گل گیاه شبیه به زیتون است و قسمت قرمز رنگ آن هم شبیه به مردمک چشم می باشد. گیاه ایبال در آفتاب کامل بیشترین گل ها را تولید می کند اما سایه بعد از ظهر را مخصوصا در باغ های جنوبی را تحمل می کند.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه وسمه (Woad seeds ،Isatis tinctoria)

هنگام کاشت گیاه ایبال از بذر، اولین شکوفه های آن را در تابستان مشاهده خواهید کرد. نشاهای جوان را می توان برای گلدهی زودتر خریداری کرد. گیاهان تا اولین یخبندان به گلدهی ادامه خواهند دارد، گرچه سنگین ترین گل دهی در ماه می تا آگوست رخ می دهد.

نحوه کاشت گل ایبال

حدود ۸ هفته قبل از آخرین یخبندان کاشت بذرهای گیاه ایبال را در خانه شروع کنید. بذرها را به آرامی درون مخلوط خاک استریل خود فشار دهید، چونکه  برای جوانه زنی به نور نیاز دارند. بذرها را مرطوب نگه دارید تا بعد از گذشت ۳ هفته بعد از کاشت در شرایط دمای اتاق ۷۰ درجه فارنهایت جوانه زنی اتفاق بیافتد.

بعد از گذشت خطر یخبندان، می توانید نشاها را در یک نقطه آفتابی بکارید. از گیاهان سالم انتظار داشته باشید که تقریبا تا دو فوت گسترش پیدا کنید، بنابراین حداقل آنها را در فاصله ۱۸ اینچی بکارید.

مراقبت از گیاه ایبال

گیاه ایبال به خاک غنی، آبیاری مناسب، زهکشی خوب و آفتاب کامل نیاز دارد. شما می توانید در زمان کاشت از کمپوست یا برگ ها استفاده کنید. با pH کمی اسیدی خاک (بین ۶.۵ تا ۶.۹) گیاه ایبال به خوبی رشد خواهد کرد. اضافه کردن مواد آلی مانند کمپوست به طور طبیعی خاک شما را اسیدی می کند.

نحوه کاشت و مراقبت از گیاه ایبال (Eyeball)

ممکن است گیاه ایبال تا پایان تابستان به خواب بردود که با تغذیه آن با کود متعادل می توانید گیاه را از خواب بیدار کنید. گیاه ایبال گونه های مختلفی دارد. گرچه پیاهان به اندازه کافی رشد و پرورش ساده ای دارند و می توان از آنها به عنوان پوشش زمینی استفاده کرد

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر ریواس (Rhubarb – Garden or English ,Rheum rhabarbarum)

اما می توانید چند گیاه ایبال را در گلدان بکارید و در ایوان خود قرار دهید تا بازدیدکنندگان بتوانند گل ها را تحسین کنند. گل های ایبال به خوبی در سبدهای آویز رشد می کنند و شما می توانند به خوبی آن را با گل های دیگری که دارای رنگ های گرم هستند ترکیب کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:نحوه کاشت و مراقبت از گیاه ایبال (Eyeball)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *