Loading...

کود سبز چیست و چرا باید آن را بکاریم؟

کود سبز چیست و چرا باید آن را بکاریم؟

باغدارن ارگانیک برای اضافه کردن مواد مغذی مورد نیاز خاک خود از کود سبز استفاده می کنند و هر باغداری می تواند از همین روش استفاده کند. کود سبز به عنوان گیاهان مناسبی که پس از فصل رشد به خاک باغ شما وارد می شود در نظر گرفته می شود. حتی می توانید سبزیجات و گیاهان دارویی که رشد نمی کنند را به عنوان یک روش خارق العاده و طبیعی برای حاصلخیز کردن خاک در طی سالیان متمادی تبدیل کرد.

کود سبز چیست؟

کود سبز که به آن گیاه پوششی نیز گفته می شود یک روش عالی برای اضافه کردن مواد مغذی به خاک است. کود سبز شامل کاشت یک محصول است که هدف آن افزایش حاضلخیزی و باروری خاک است. به طور کلی کود گیاهان کود سبز را پرورش می دهند و سپس گیاه را در خاک شخم می زنند.

بعد از برداشت گیاهان؛ کودهای سبز را می توان در پاییز کاشت. همچنین می توانید کود سبز خود را به عنوان بخشی از چرخش محصول در نظر بگیرید و آن را در طول فصل رشد بکارید. اگر کود سبز خود را در پاییز و زمستان می کارید به عنوان یک محصول پوششی هم می توانید از آن استفاده کنید تا از فرسایش سطح خاک جلوگیری شود.

باید اوایل بهار محصول کودهای سبز خود را در خاک شخم بزنید. این کار زمانی انجام می شود که خاک به اندازه کافی برای کاشت گرم نیست اما باید به اندازه کافی خشک باشد تا در حین کار به هم فشرده نشود. اگر خاک سنگین دارید کودهای سبز را در پاییز در خاک شخم کنید تا در طول زمستان تجزیه شود.

کاشت گیاهان کود سبز

برای کاشت صحیح کود سبز، هنگام بارندگی این کار را انجام دهید. ضروری است که در دوره جوانه زنی به بذرها اجازه خشک شدن ندهید. برای یک باغ کوچک می توانید بذرها را به صورت یکنواخت پخش کنید.

کود سبز چیست و چرا باید آن را بکاریم؟

مخلوط بذر با ماسه یا خاک قبل از پخش کردن به شما کمک می کند تا کنترل بیشتری روی محل کاشت داشته باشید. بعد از پخش بذرها؛ با استفاده از خاک بذرها را بپوشانید تا برای جوانه زنی آماده شوند.

انواع کود سبز

به طور کلی دو نوع کود سبز وجود دارد که عبارتند از باقلاسانان و غیر باقلاسانان. باقلاسانان گیاهانی هستند که ریشه آنها با باکتری های موجود در خاک کار می کند تا نیتروژن موجود در هوا را دریافت کند. این امر به عنوان تثبیت نیتروژن نام برده می شود و به وسیله یک ماده تلقیحی به باقلاسانان کمک می کند. تلقیح در مراکز باغبانی به صورت پودر موجود است و در صورت استفاده، عملکرد شما به طور قابل توجهی بهبود پیدا می کند. برخی از کواهی سبز باقلاسانان شامل یونجه، شبدر و سویا می شود.

  • بیشتر بخوانید: کود دهی در گیاهان دارویی

کود سبز غیر باقلاسانان شامل همه کودهای سبز دیگر مانند جو، گندم سیاه یا چاودار می شود. نوعی چاودار وجود دارد به نام چاودار زمستانی که در سردترین مناطق رشد می کنند و در اوایل بهار آماده برگشت به خام هستند.

مهم نیست که در کدام منطقه باغداری می کنید، تعداد زیادی از کودهای سبز متناسب با نیاز خود را پیدا خواهید کرد. بسیاری از کودهای سبز (به ویژه انواع شبدر) در نهایت گلدهی دارند و به جذب زنبورها و سایر گرده افشان ها به باغ کمک می کنند.

چگونه کود سبز را برای کاشت انتخاب کنم؟

انتخاب کودهای سبز به این بستگی دارد که چه زمانی می خواهید بذر بکارید و چه نوع خاکی دارد. برخی از کودهای سبز شما را ملزم به کاشت در زمستان و برخی دیگر در بهار می کند.

  • بیشتر بخوانید: کوددهی و آبیاری گیاه دارویی اسطوخودوس

بهتر است که از بیش از یک نوع کود سبز استفاده کنید و آنچه که در سال بعد می کارید چیز متفاوتی باشد. هر کدام از کودهای سبز را انتخاب می کنید فرقی ندارد شما می توانید مواد مغذی ارگانیک را به خاک باغ خود اضافه کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کود سبز چیست و چرا باید آن را بکاریم؟
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *