Loading...

درک عادت گلدهی در خیار: تشکیل گل نر و ماده در خیار سبز

درک عادت گلدهی در خیار: تشکیل گل نر و ماده در خیار سبز

ما در مقاله هربال مارکت قصد داریم شما را با تشکیل گل نر و ماده در خیار سبز آشنا کنیم. گونه های خیار یا به صورت نر و ماده و خنثی هستند و یا دارای مادگی، در مجموعه گل های خود، یا عادت گلدهی خود می باشند. گونه های دارای مادگی فقط دارای گل های ماده می باشند و در دوره ای متمرکز میوه می دهند. اما گونه هایی هم هستند که بدون لقاح می توانند میوه بدهند و نیاز به گرده افشانی ندارند.

خیارها مانند انواع دیگر کدوها گل های نر و ماده را به صورت مجزا روی یک گیاه به بار می آورند. از لحاظ گیاه شناختی به این گونه ها گیاهان نر و ماده یا خنثی می گویند. در این جا گل نر دارای پرچم است که گرده تولید می کند و گل ماده دارای مادگی حاوی تخمک می باشد. اما گیاهانی مانند گوجه و لوبیا گل هایی کامل را به بار می اورند که هر دو بخش نر و ماده در یک گل قرار دارند. هر دو بخش نر و ماده برای این که گرده افشانی و لقاح صورت پذیرد لازم است.

  • بیشتر بخوانید: سبزی تره چیست؟ مواد معدنی و ویتامین های موجود در تره

گرده خیار به صورت چسبنده است و با باد پخش نمی شود. برای همین نیاز به حشره ها می باشد تا آن ها را جا به جا کنند تا با قرار گرفتن روی گل ماده بتوانند گیاه را بارور کنند. همین که تخمک بارور شده رشد می کند هورمون هایی آزاد می شود که تقسیم سلولی و رشد میوه را به همراه دارد. رشد خیار وابسته به میزان کافی بذر بارور شده در میوه گیاه می باشد. بدون وجود مقدار کافی بذر بارور شده میوه خیار نمی تواند به خوبی رشد نماید و بد شکل می شود.

درک عادت گلدهی در خیار: تشکیل گل نر و ماده در خیار سبز

در حالی که گونه های وحشی خیار و خیارهای قدیمی بیشتر خنثی هستند، گونه های امروزی یا خنثی و یا دارای مادگی هستند. در این نوشته خنثی به گونه هایی بر می گردد که دارای گل های نر و ماده با هم هستند. اما گونه های دارای مادگی تنها دارای گل های ماده هستند.  گونه هایی که اغلب گل های ماده تولید و گل های نر کمی دارند با نام PF شناخته می شوند.

تشکیل گل نر و ماده در خیار سبز – خیارهای خنثی

بیشتر گونه های قدیمی تر خیار خنثی هستند. این گونه ها گل های نر و ماده را با هم می دهند و گل های نر روی ساقه اصلی رشد می کنند و تعداد آن ها بیشتر از گل های ماده است. به همین دلیل عده ای فکر می کنند که گیاه تنها گل های نر را تولید می کند. گل های ماده کمی دیر تر شروع به رشد می کنند و آماده جذب گرده ها با گرده افشانی هستند. فاکتور های محیطی می تواند میزان گل های نر و ماده را تحت تاثیر قرار دهد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر هویج – زمان کاشت بذر هویج

برای مثال، چگالی گیاهان می تواند تعداد گل های ماده را تحت تاثیر قرار دهد. میزان بالاتر گیاهان می توانند برای به دست اوردن آب، نور، و مواد مغذی خاک با هم رقابت کنند و برای همین امکان دارد که تعداد گل های نر بیشتر شود. میزان گیاه بهینه برای برداشت با دست در  هر جریب بین ۲۴ تا ۲۶ هزار گیاه می باشد. برای خیارهایی که با ماشین برداشت می شوند نیز بین ۴۵ تا ۶۵ هزار گیاه توصیه می شود.

استرس هایی مانند آسیب حشرات، گرد و خاک و شدت نور کم، یا استرس های آبی می تواند منجر به تولید گل های ماده کمتری شود.  نسبت گل های ماده به نر هم چنین تحت تاثیر دمای هوا قرار دارد. دمای بالای ۸۵ درجه فارنهایت منجر به افزایش نسبت گل های نر و دمای ۶۰ درجه فارنهایت و کمتر باعث افزایش نسبت گل های ماده می شود. در دماهای پایین ممکن است که تعداد کافی گل نر مورد نیاز برای گرده افشانی وجود نداشته باشد تا بتوان تعداد کافی میوه داشت.

تشکیل گل نر و ماده در خیار سبز – خیارهای ماده

بیشتر خیارهای هیبرید جدید از این گونه هستند. این گونه ها تعداد زیادی گل های ماده تولید می کنند و دوره گلدهی متمرکزی دارند. برای همین تعداد زیادی میوه را در دوره ای کوتاه تولید می کنند. این تعداد زیاد میوه در این بازه کوچک برای سیستم هایی که از برداشت ماشینی استفاده می کنند بسیار خوب است. هم چنین برای ایجاد چرخش گیاهی بین دو دوره کشت مناسب هستند.

بر خلاف این گونه دوره گلدهی گونه های خنثی طولانی تر است. البته در طول دوره این گونه نیز تعداد مشابهی میوه را در دوره میوه دهی خود به بار می اورد. دوره ای طولانی تر از میوه دهی برای کسانی که می خواهند در دوره ای طولانی تر میوه برای برداشت داشته باشند مناسب تر می باشد. تا بتوانند آن را به مرور روانه بازار کنند.

گل های ماده ی گونه های دارای مادگی هنوز هم نیاز به گرده افشانی دارند. برای همین نیاز به گل های نر می باشد و باید تعدادی از گونه های خنثی نیز در کنار گونه های ماده کشت شوند تا بتوانند گرده لازم را برای به بار آمدن میوه ها تولید کنند.

بیشتر شرکت های تولید کننده بذرها اقدام به فراهم نمودن مخلوطی از بذرها که شامل ۸۵ تا ۹۰ درصد بذر گونه های ماده می باشد می کنند. این ترکیب دارای ۱۰ تا ۱۵ درصد بذر خیار گونه خنثی می باشد. این ترکیب به ما اطمینان می دهد که دارای تعداد کافی گل نر برای به بار نشستن گل ها هستیم. با گرده افشانی خوب می توان شاهد میوه خوبی در زمان برداشت بود.

خیارهای بدون نیاز به تلقیح (parthenocarpic)

در کنار گونه های خنثی و ماده خیار، ما شاهد گونه هایی از خیار هستیم که نیازی به گرده افشانی ندارند. بر خلاف گونه های دیگر که نیاز به گرده افشانی دارند، این گونه بدون تلقیح میوه می دهد. خیارهای بدون نیاز به تلقیح، بدون بذر هستند و یا این که بذر کمی دارند که در شکل دیده می شود. میوه در این حالت بدون وجود بذرهای بارور شده رشد می کند.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر کاهو – کاشت کاهو چه زمانی است؟

این گونه ها در صورت وجود گرده می توانند بذر داشته باشند. برای همین در صورت نیاز به جلوگیری از به وجود امدن بذر باید این گونه را از دیگر گونه های گرد افشان جدا بکارید تا میوه بدون بذر باشد. به دلیل این که بدون تلقیح ما شاهد تعداد زیادی بذر نیستیم، حتی در زمان گرده افشانی نیز هزینه تولید بذر زیاد است و بذرهای این گونه ها به طور معمول گران تر از دیگر گونه های خیار می باشد.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:درک عادت گلدهی در خیار: تشکیل گل نر و ماده در خیار سبز
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *