Loading...

نحوه شناسایی و استفاده از گیاه بارهنگ (Plantain)

نحوه شناسایی و استفاده از گیاه بارهنگ (Plantain)

گیاه بارهنگ (Plantain) به عنوان علف های هرزی شناخته می شوند که تقریبا در چمن زنی ها از بین می روند. سطح پایین و عادت غیر تهاجمی آن باعث می شود که اغلب باغداران از ان به عنوان پوشش زمینی استفاده کنند. با این حال با وجود اینکه برخی از باغداران از ترس آفات این گیاه را به عنوان علف هرز علامت گذاری می کنند، اما در واقع گیاه بارهنگ یک گیاه مفید و کاربردی است. گیاه بارهنگ گیاهی کم رشد است اما دارای کاربردهای زیادی است.

این گیاه بیشتر برای تسکین درد نیش زنبود یا نیش حشرات استفاده می شود. شما همچنین ممکن است از گیاه باهرنک را به عنوان گیاه Bandaid بشناسید و این بخاطر تسکین سریع و سهولت استفاده ای است که دارد.

گیاه بارهنگ چیست؟

شما احتمالا بارها و بارهای گیاه بارهنگ را در حیاط یا باغ خود دیده اید و ممکن است یکی از آن علف های هرزی باشد که به طور مرتب آن را ریشه کن می کنید. گیاه بارهنگ گیاهی کم رشد است که غالبا دارای برگ های سبز پهن تا متوسط است که از سطح خاک بیرون زده است. اگر گیاه بارهنگ را به حال خود بگذارید سنبله های بلند و نازکی را ایجاد می کنید و بعد گل های ریز و درشت ظاهر می شوند که تقریبا قابل تشخیص نیستند.

نحوه شناسایی و استفاده از گیاه بارهنگ (Plantain)

این گل ها به بذر تبدیل می شوند که توسط باد به قسمت های دیگر حیاط یا باغ شما پراکنده می شوند. اگر می خواهید گیاه بارهنگ را تحت کنترل خود قرار دهید، به محض دیدن سنبله ها آنها را بردارید چونکه گل ها به سمت بذر دادن خواهند رفت. گیاه بارهنگ یک گیاه چند ساله است که دارای ساقه هایی به طول ۱۰ تا ۷۰ سانتیمتر است.

برگ های آن طوقه ای و پهن می باشند. این گیاه در فصل بهار جوانه می زند. این گیاه بسیار سر سخت است و اگر فقط مقداری از ریشه آن را در زمین باقی بگذارید دوباره رشد خواهند کرد. به همین دلیل است که رشد آنها در یک چمنزار مرتب می تواند ناراحت کننده باشد.

نام لاتین – Plantago major

نام رایج – plantain, ‘Bandaid plant’

نور مورد نیاز – نور کامل

برداشت گیاه بارهنگ

با توجه به ارتباط مشترک گیاه بارهنگ با علف های هرز، مطمئن شوید که در حال برداشت گیاهی نیستید که با کودهای شیمایی، علف کش ها یا سموم از بین رفته اند. اگر در حیاط یا باغ خود در حال مبارزه با گیاه بارهنگ هستید، موثرترین روش برای از بین بردن گیاه حفر آن است. با این حال می توان از برگ های این گیاه برای ساخت داروهای گیاهی استفاده کرد. شما می توانید برگ های بارهنگ را در هر مرحله از گیاه جدا کنید. برای این کار برگ ها را به آرامی بکشید تا از ریشه جدا شوند.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه قاشقی یا قاشقک (Scutellaria baicalensis)

در مورد برداشت برگ های زیاد گیاه نگران نباشید چونکه سریعتر از آنچه که فکرش را هم می کنید رشد می کنند. برگ ها بیشتر به صورت تازه استفاده می شوند تا از روغن آن برای درمان استفاده شود. با این حال، شما می توانید برگ ها را خشک کنید و یا از آنها فورا استفاده کنید و در گلدان بچینید. برای نگهداری طولانی مدت از برگ های تازه یا خشک استفاده کنید تا روغن گیاهی ایجاد شود.

خواص درمانی گیاه بارهنگ

گیاه بارهنگ که به عنوان علف هرز شناخته می شود دارای کاربردهای بسیار زیادی است. غالبا به خاطر عادت رشد کمی که دارد از آن غفلت می شود اما این گیاه یک گیاه دارویی قدرتمند برای کاربردهی درمانی می باشد.

برای درمان سریع می توان برگ های آبدار را روی نیش زنبور قرار دهید، برای کاهش سریع درد می توان برگ های تازه را کمی جوید و روی محل نیش زنبور یا حشرات یدگر قرار داد.

نحوه شناسایی و استفاده از گیاه بارهنگ (Plantain)

اگر مایل به جویدن برگ ها نیستید می توانید برگ ها را بین دو سنگ قرار دهید و آن را له کنید. برگ بارهنگ را می توان به آرامی روی زخم قرار داد و با باند بست. صبح روز بعد شما خواص قابض موجود در آب برگ را مشاهده خواهید کرد. شما می توانید از برگ بارهنگ به عنوان یک تسکین دهنده پوست و برای درمان بثورات کودک خود استفاده کنید. از کودک شما از بثورات ناشی از پوشک کردن رنج می برد سعی کنید برگ های بارهنگ را در قسمتی که تحریک شده است قرار دهید.

از چای بارهنگ برای درمان اسهالی استفاده می شود. چای برای عفونت های مخمر نیز کاربرد دارد و به دلیل اینکه به عنوان یک تسکین دهنده عمل می کند می تواند به درمان سرفه کمک کند. بذرهای گیاه بارهنگ را می توان به عنوان یک ملین استفاده کرد، گرچه جمع آوری مقدار کافی برای درمان می تواند خسته کننده باشد. شما همچنین می توانید از برگ های بارهنگ برای ساخت رتک های طبیعی سبز مایل به زرد استفاده کنید و پارچه های خود را با آن رنگ کنید. در کل گیاه بارهنگ خواص دارویی و درمانی زیادی را در خود پنهان کرده است.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:نحوه شناسایی و استفاده از گیاه بارهنگ (Plantain)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *