Loading...

مشخصات گیاه توت مار سفید یا چشم عروسک (Baneberry White)

مشخصات گیاه توت مار سفید یا چشم عروسک (Baneberry White, Doll's Eyes)

گیاه توت مار سفید ( Actaea pachypoda) که به عنوان چشم عروسک شناخته می شود یک گیاه بسیار محبوب برای کاشت در باغ است و دلیل آن هم ایجاد مناظر بصری جالب و هیجان انگیز است. این گیاه علاوه بر خوشه هایی از گل های سفید ریز؛ توت های سفید تولید می کند که مانند چشم عروسک می باشد.

بهتر است که در اواخر پاییز بذرهای این گیاه چندساله را بکارید و یا نشاء گیاه توت مار سفید را در اوایل بهار و بعد از آخرین یخبندان بکارید. این گیاه بومی آمریکای شمالی است بنابراین نیازی نیست که نگران این باشید که یک گونه تهاجمی در باغ شما باشد، گرچه این گیاه خود بذر یا خود کاشت است اما به طور معمول به صورت تهاجمی گسترده نمی شود و گیاهان دیگر را درگیر نمی کند.

با این حال قبل از اینکه تصمیم به کاشت گیاه توت مار سفید یا چشم عروسک بگیرید باید توجه داشته باشید که تمام قسمت های گیاه برای افراد و برای بسیاری از حیوانات سمی هستند. گلوکوزیدهای موجود در گیاه هنگام زخمی شدن گیاه شکسته می شوند و سم پروتئینمونین را آزاد می کند که می تواند باعث مشکلات گوارشی، ناهنجاری های قلبی و حتی مرگ شود.

سمی بودن گیاه توت مار سفید / چشم عروسک

واژه bane در baneberry که به معنای زهر است به خوبی سمی بودن گیاه را نشام می دهند. از نظر تاریخی واژه bane از اصطلاحاتی بود که به معنای قاتل بود و اغلب در گیاهان سمی گنجانیده می شود. گیاه توت مار سفید برای انسان و حیوانات از جمله سگ، گربه، اسب، و جوندگان سمی است.

با این حال پرندگان می توانند انواع توت ها را بدون مشکل بخورند. پرندگان می توانند بذرها را پخش کنند و موجب تکثیر گیاه توت مار سفید شوند. مسموم شدن به طور معمول اتفاق می افتد اما این گیاه می تواند باعث سوزش پوست هم شود این در صورتی که است که گیاه به اندازه کافی خرد شود تا شروع به انتشار گلوکوزیدها و سم پروتئینانونین داخل آنها شود.

در حقیقت وقتی که گیاه جویده می شود باعث ایجاد زخم های دهانی و تحریکات دیگر می شود. در حالی که تمام قسمت های گیاه سمی است، ریشه ها و توت ها بیشترین سم را دارند. خورذن فقط چند توت می تواند یک واکنش جدی ایجاد کند و حتی کوکان و حیوانات کوچک را بکشد.

مشخصات گیاه توت مار سفید یا چشم عروسک (Baneberry White, Doll's Eyes)

با این حال، آنها طعم بسیار تلخی دارند که می تواند از خوردن آن توسط افراد و حیوانات جلوگیری کند. اگر مصمم هستید که گیاه توت مار سفید یا چشم عروشک را در باغ خود بکارید بهتر است که از دستکش باغبانی استفاده کنید.

 • بیشتر بخوانید: مشخصات گیاه ترب کوهی (Horseradish) – یک گیاه دارویی با کاربردهای زیاد

همچنین مطمئن شوید که هر قسمت از گیاه را از داخل سطل باله حیاط خود برداشته داشته اید. در هنگام کار در باغ خود، هر گونه از بریدیگ گیاه را رها نکنید و آن را از بین ببرید.

علائم مسمومیت

گیاه چشم عروسک علائم مسمومیت مختلفی را در انسان و حیوانات ایجاد می کند که از این بین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفراغ
 • اسهال
 • دل درد
 • زخم دهد یا سوزش دهان
 • سردرد
 • سرگیجه
 • مشکل در نفس کشیدن
 • ضربان قلب نامنظم

سوزش دهان معمولا خیلی زود و بعد از مصرف گیاه رخ می دهد، بنابراین می تواند اولین سرنخ از ایجاد مسمومیت باشد. علائم دستگاه گوارش و سایر علائم به طور کلی در طی ۱۲ تا ۲۴ سعت بعد از مصرف مشاهده می شود. اگر به مسمومیت توت مار سفید مشکوک هستید فورا به پزشک مراجعه کنید. مایعات برای بیرون راندن سم از بدن توصیه می شود و سایر مراقبت های حمایتی مانند اکسیژن ممکن است لازم باشد.

ملاحظات باغبانی گیاه چشم عروسک

اگر از سمی بودن گیاه چشم پوشی کنیم، توت مار سفید گیاهی زیبا و تزئینی هم به شمار می رود. در حقیقت بخاطر اینکه اکثر حیوانات وحشی (به غیر پرندگان) توت های را استفاده نمی کنند، این گیاه عمر طولانی تری دارد و مناظر بصری را ایجاد می کند.

 • بیشتر بخوانید: کاشت بذر رز روگوزا (Rugosa Rose ,Rosa rugosa)

توت مار سفید یک گیاه تهاجمی نیست و این بدان معناست که تعادل طبیعی گیاهان را برهم نمی زند و باغ شما را در بر نمی گیرد.

 • نام گیاه شناسی – Actaea pachypoda
 • نام رایج – توت مار سفید، چشم عروسک
 • نوع گیاه – چند ساله علفی
 • اندازه گیاه در زمان بلوغ – ۱.۵ تا ۲.۵ فوت ارتفاع و ۲ تا ۳ فوت عرض
 • زمان گلدهی – بهار
 • رنگ گل – سفید

نحوه شناسایی گیاه چشم عروسک

گیاه توت مار سفید به طور متوسط تا ۲ فوت رشد می کند. گیاه چند ساله در هر بهار از زمین بیرون می آید و شاخه هایی که دارای برگ ای دندانه دار هستند را تشکیل می دهد. طول برگ ها حدود ۳ تا ۶ اینچ و عرض ۱ تا ۳ اینچ است. برگ ها دارای رنگ سبز هستند و اغلب در پاییز به رنگ زرد طلایی تغییر رنگ می دهند. در اواخر بهار، خوشه های گل کوچک سفید روی ساقه های سبز رنگ ظاهر می شوند که در بالای شاخ و برگ ها قرار می گیرند.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه کامفری یا هماور (Comfrey، Symphytum officinale)

این ساقه ها به رنگ قرمز در می آیند چونکه گل ها در تابستان به توت سفید تبدیل می شوند. انواع توت ها اغلب در گاییز روی گیاه باقی می مانند. در زمستان گیاه از قسمت بالای سطح خاک می میرد اما ریشه های زیر زمینی آن زنده باقی می ماند تا مجددا برای فصل بعدی به رشد خود ادامه دهد. اگر گیاه توت مار سفید را از طریق بذر بکارید ممکن است تا دومین فصل رشد خود میوه تولید نکند.

گیاه توت مار سفید را کجا می توان پیدا کرد؟

توت مار سفید یک گل وحشی است که به طور طبیعی در جنگل ها رشد می کند. در نتیجه بسیاری از افراد از این گیاه در باغ های سایه دارد خود استفاده می کنند. منشاء و مبداء این گیاه از کانادا تا ایالت جورجیا و  مینوستا می باشد.

مشخصات گیاه توت مار سفید یا چشم عروسک (Baneberry White, Doll's Eyes)

زیستگاه طبیعی این گیاه جنگل های متراکم، مرطوب و با سایه جزئی تا کامل است. تا زمانی که رطوبت و زهکشی خوبی داشته باشد می تواند انواع خاک ها را تحمل کند. با این حال خاک غنی و ارگانیک ایده آل است. همچنین pH خاک کمی خنثی و خنثی را ترجیح می دهد.

از بین بردن گیاه توت مار سفید یا چشم عروسک

از بین بردن گیاه توت مار سفید کار بسیار ساده ای است چونکه سیستم ریشه به طور گسترده پخش نشده است. برای از بین بردن گیاه، ابتدا خاک اطراف آن را بردارید تا از بیخ کندن گیاه ساده تر شود. اطراف توپک ریشه گیاه را بکنید و به آرامی آن را از زمین بکشید. هدف بیرون آوردن کامل ریشه ها می باشد پون هر بخشی از ریشه که در خاک باقی بماند به طور بالقوه می تواند گیاه جدیدی را تشکیل دهد.

مدتی را برای حفر کردن خاک صرف کنید و هر انچه که می بینید را از بین ببرید. به یاد داشته باشید که برای این فرآیند دستکش باغبانی بپوشید و تمام قطعات گیاه را با دقت دور بیاندازید. برای اطمینان از بین رفتن گیاه توت مار سفید می توانید حداقل برای یک فصل رشد کامل، منطقه مورد نظر را بت یک تکه مقوا بپوشانید. این باعث می شود که گیاهان جدیدی که می توانستند رشد کنند از بین بروند.

گونه های گیاه توت مار سفید

فقط یک گونه ترکیبی از توت مار سفید وجود دارد که Actaea pachypoda ‘Misty Blue’ نامیده می شود. قابل توجه ترین ویژگی این کونه شاخ و برگ های سبز مایل به آبی است که در تمام فصل رنگ خود را حفظ می کند.  علاوه بر این توت های این گونه گیاهای قرمز رنگ می باشد که بسیار شبیه به توت چشم عروشک است اما توت ها قرمز هستند.

مشخصات گیاه توت مار سفید یا چشم عروسک (Baneberry White, Doll's Eyes)

توت های قرمز نسبت به توت های سفید کمی زودتر تولید می شوند. گیاه مرتبط دیگر کوهوش سیاه (Actaea racemose) است که همچنین به عنوان توت مار سیاه شناخته می شود. کوهوش سیاه در واقع توت های سیاه را تولید می کند و نسبت به توت سفید یا قرمز دارای گل های تند و تیز است است. برخی از گونه های کوهوش سیاه عبارتند از:

Atropurpurea که ۵ تا ۶ فوت رشد می کند.

Brunette که دارای برگ های برنزی است و ۳ تا ۴ فوت رشد می کند.

Hillside Black Beauty که تا ۱۰ فوت رشد می کند.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
 • عنوان مقاله:مشخصات گیاه توت مار سفید یا چشم عروسک (Baneberry White, Doll’s Eyes)
 • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *