Loading...

مشخصات گیاه دارویی بهارک (Corydalis)

مشخصات گیاه دارویی بهارک (Corydalis)

ما در مقاله هربال مارکت قصد داریم شما را با گیاه دارویی بهارک آشنا کنیم . گیاه بهارک (Corydalis) نام خود را از واژه crested lark (به معنای چکاوک کاکلی) به دست آورده است و علت آن هم شکل پرنده مانند گل های آن می باشد. د واقع یکی از محبوبت ترین گونه ها Blue Heron نام دارد. این گیاه ها در مقابل حیوانات وحشی مقاوم هستند. در حالی که گیاه بهارک خود کشت است اما غیر تهاجمی می باشد. گیاه بهارک غذایی مفید برای لاروها هستند.

بیش از ۴۰۰ گونه مختلف از گیاه بهارک وحود دارد که بیشتر آنها بومی مناطق معتدل نیمکره شمالی هستند و بیشترین توع گونه ها در سراسر چین و آسیا و مناطق کوهستانی شمال شرقی آفریقا یافت می شود. گیاه بهارک جزو خانواده خشخاش است و برای ساخت داروهای تسکین دهنده درد و گردش خون استفاده می شود.  قرن هاست که به صورت سنتی از گیاه بهارک به عنوان گیاه دارویی در اروگا، هند و چین استفاده می شود.

مشخصات گیاه دارویی بهارک (Corydalis)

در آمریکای شمالی، سابقه استفاده از این گیاه به عنوان دارو توسط بومیان آمریکایی هم وجود دارد.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه وسمه (Woad seeds ،Isatis tinctoria)

علاوه بر این که گیاه بهارک یک گیاه دارویی ارزشمند است، گل ها که در اوایل بهار ظاهر می شوند و تا تابستان ادامه پیدا می کنند به عنوان گزینه ای ارزشمند برای ایجاد چشم اندازهای جالب در باغ مورد استفاده قرار می گیرد. گل ها با شکل غیرمعمول و لوله ای که دارند بسیار کوچک و ظریف هستند. گل بهارک بسته به گونه ای که دارد دارای رنگ صورتی، بنفش، آبی، سفید و زرد می باشد.

نام گیاه شناسیCorydalis canadensis
نام رایجFumewort, hollow wort, turkey corn
نوع گیاهچند اسله
اندازه گیاه در زمان بالغ شدن۱۲ تا ۱۸ اینچ
نورسایه تا آفتاب جزئی
نوع خاکخاک غنی شده، زهکشی شده، کمی قلیایی
pH خاک۵.۰ – ۷.۰
زمان گلدهیبهار
رنگ گلآبی، صورتی، بنفش، صورتی، سفید، زرد
بومیچین، آفریقای شمالی، نیمکره شمالی

کاشت گیاه دارویی بهارک

این گل های رنگارنگ را در باغ سایه ای یا محیط جنگلی آن بکارید و از رشد آنها لذت ببریئ گیاه دارویی بهارک دارای گل های قابل توجهی می باشد، شکوفه دهی از بهار شورع می شود و چند ماه ادامه دارد، شاخه های توری این گیاه در طول یک فصل طولانی همچنان جذاب است.

هدهای مرده را از بین ببرید تا گیاه مرتب به نظر برشد و شاخ و برگ ها سالم نگه داشته شوند. برخی از گونه ها ممکن است تمایل به ایجاد شاخ و برگ های همیشه سبز داشته باشند. گیاه داروی بهارک خود کاشت می باشد. شما می توانید هر چند سال یکبار گیاه را تقسیم کتید تا در صورت لزوم آنها را تحت کنترل خود در آورید.

نور مورد نیاز برای رشد گیاه بهارک

گیاه دارویی بهارک عاشق سایه است و برای روشن نگه داشتن قسمت های سایه دار باغ شما بسیار مفید هستند. آنها می توانند نور آفتاب را تحمل کنند اما احتمالا آفتاب بعد از ظهر برای آنها بسیار زیاد است (به خصوص در متاطق ۷ که گرمای تابستان شدیدتر است).

خاک مورد نیاز بهارک

گیاه دارویی بهارک مانند هر گیاه دیگری به خاکی که خیلی مروطب نیست و زهکشی خوبی دارد نیاز دارد.

اگر خاک خیلی مرطوب باقی بماند ممکن است گیاه در معرض پوسیدیگ ریشه قرار بگیرد و اگر در منطقه ای زندگی می کنید که خیلی سرد است ریشه ها می توانند منجمد شوند.

دما و رطوبت مورد نیاز برای گیاه بهارک

گیاه دارویی بهارک را در یک نقطه سایه دار بکارید. رطوبت معتدل اولیه برای گیاه مناسب است. این گل ها از نطر گرمایی حساس هستند و در مناق پایین تر از ۵ یا بالاتر از ۷ زنده نمی مانند.

تکثیر گیاه دارویی بهارک

گیاه بهارک را می توان با بذر یا تقسیم گیاه تکثیر کرد. این گیاه به راحتی خود را کاشت می کند، بنابراین یک پیشنهاد این است که از دوست باغدار خود بخواهید که آنها را با شما تقسیم کند. اگر قصد دارید در حیاط یا باغ خود گل دارویی بهارک بکارید باید بذرهای آن را جمع آوری کنید.

با مقدار زیادی بذر گیاه بهارک تازه می توانید جوانه زنی موفقیت آمیزی را تجربه کنید چونکه بذرهای مورد در بسته های بذر تمایل چندانی برای جوانه زنی ندارند. در پاییز بذرها را جمع آوری کنید و آن را در گلدان یا ظرف بکارید تا خیلی زود جوانه بزنند

سمی بودن گیاه بهارک

در هنگام استفاده از گیاه بهارک به عنوان گیاه دارویی می توان تهوع، سرگیجه و عوارض جانبی مختلف را تجربه کرد. سم تتراهیدروپالمالتین (THP) می تواند باعث هپاتیت حاد شود؛ التهاب کبد می تواند باعث استفراغ، تب و درد شکمی شود. فقط با توصیه یه متخصص معتبر از این گیاه دارویی استفاده کنید.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گل ختمی یا گیاه هیبیسکوس (Rose Mallow)

گفته می شود که گیاه بهارکی که به صورت وحشی و از طریق خود کشتی در مناطق چراگاه ها رشد کرده اند برای دامها سمی هستند بنابراین باید از خوردن بیش از حد گیاه بهارک توسط دام های خود جلوگیری کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:مشخصات گیاه دارویی بهارک (Corydalis)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *