Loading...

در اوایل بهار این ۵ گیاه دارویی را در باغ بکارید!

در اوایل بهار این 5 گیاه دارویی را در باغ بکارید!

ما در مقاله هربال مارکت قصد داریم شما را با ۵ گیاه دارویی آشنا کنیم. فصل بهار از زیباترین فصل ها است که می توان با آغاز آن گونه های گیاهی زیادی را دید که شروع به جوانه زدن و رشد دوباره می کنند. برای همین شاید در ابتدای بهار همه ی ما به دنبال گونه ای زیبا و قابل استفاده برای کشت در باغ خود باشیم. برای کسانی که دارای باغ کوچکی هستند، سبزی باغی یکی از بهترین نعمت هایی است که می توان علاوه بر زیبایی آن از استفاده های آن برای مصارف خوراکی هم بهره برد و با با فرا رسیدن بهار و در اواخر زمستان ما به این فکر کنیم که از چه سبزی یا گونه ی گیاهی در باغ خود به این منظور بهره مند شویم.

در بسیاری از مناطق ابتدای بهار ممکن است که یک روز هوا گرم و روز بعد از آن سرد شود و نمی توان شرایط آب و هوایی را به راحتی پیش بینی نمود. برای همین نمی توان به راحتی گونه ای را برای کشت انتخاب کرد. زیرا که بسیاری از سبزی ها ممکن است در بهار در صورت نا مساعد شدن هوا از بین بروند. از سوی دیگر برای افراد تازه کار و کسانی که تجربه ی زیادی در کشت سبزی باغچه ای ندارند، آسانی کشت گیاه بسیار مهم است. در این جا چند سبزی زیبا و بسیار مفید را به شما معرفی می کنیم که در ابتدای بهار می توانید به راحتی در بیرون خانه و یا در باغ آن ها را پرورش دهید.

می توانید با تهیه ی مقداری بذر، یکی از بهترین تجربه های خود را برای سبزی کاری در باغچه یا باغ خود در بهار پیشرو داشته باشید. به طور حتم سبزی کاری در باغ و مراقبت از آن در طول فصل گرما، یکی از بهترین سرگرمی هایی است که هر یک از ما می توانیم داشته باشیم. پس اگر می خواهید تا با کاشتن سبزی در باغچه یا باغ خود، بهترین لحظه ها را در بهار آینده داشته باشید، با ما در ادامه همراه باشید تا به راحتی بتوانید در اواخر بهار و در فصل گرما، از سبزی هایی که خود کاشته اید برداشت کرده و به همراه خانواده ی خود از خوردن آن ها لذت ببرید.

۱. گیاه دارویی گشنیز

گیاه دارویی گشنیز یکی از سبزی هایی است که همه ی ما با آن آشنا هستیم. این گیاه که با نام علمی Coriandrum sativum در منابع مختلف شناخته می شود، یکی از بهترین سبزی ها برای کاشت در داخل باغ شما می باشد. قبل از این که در مورد این گیاه برای شما توضیحات بیشتری بدهیم، نکاتی را در مورد سبزی گشنیز بیان خواهیم نمود:

 • گشنیز در بسیاری از مناطق که دارای شرایط آب و هوایی مختلف می باشند به خوبی توان زنده ماندن و رشد را دارد. از مناطق سرد تا مناطق بسیار گرم، می توان با فرا رسیدن بهار، این گیاه را با استفاده از بذر آن کشت نمود. کشت گشنیز آن قدر راحت است که حتی ممکن است که بدون نیاز به مداخله ی انسان، به طور خودرو از بذرهای خود بروید.
 • اگر چه گشنیز را برای گل های آن پرورش نمی دهند، اما گل های آن در رنگ های سفید، صورتی، و اسطوخودوسی هستند.
 • باید در نور کامل آفتاب و یا در کمی سایه قرار داشته باشد.
 • خاک مورد استفاده برای کشت آن باید به طور متوسط و نه زیاد مرطوب بوده و دارای زه کشی مناسب باشد.

اگر به دنبال کشت گیاه دارویی گشنیز در باغ یا باغچه ی خود هستید، بهترین زمان دو هفته قبل از آخرین سرمای بهاری می باشد. در صورت قصد پرورش گشنیز در گلدان می توانید زمان های دیگری را هم انتخاب کنید. توصیه می کنیم که بذرها را به طور مستقیم در ابتدای بهار در بیرون خانه و در بستر مناسب بکارید. گشنیز در این زمان از سال حتی اگر کمی برف هم ببارد می توان جوانه بزند. برای همین نیازی به نگرانی در مورد آن نیست.

در اوایل بهار این 5 گیاه دارویی را در باغ بکارید!

مانند بسیاری از سبزی ها، روش پرورش گشنیز سخت نیست و افراد مبتدی هم می توانند آن را در باغ خود بکارند. برای پرورش گیاه دارویی گشنیز به بهترین نحو، توصیه می کنیم که محلی که دارای نور کامل افتاب بوده و خاک آن نیز دارای زه کشی مناسب باشد را انتخاب کنید. ما در باغ خود بارها با کشت و پرورش گشنیز موفق به برداشت برگ های مقوی آن برای مصرف در آشپرخانه ی خود شده ایم.

 • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه قاشقی یا قاشقک (Scutellaria baicalensis)

برگ های گشنیز را می توان با دست نوک چین کرد و به مقدار نیاز برای استفاده در سوپ ها و با سس ها به همراه گوشت استفاده نمود. یا این که در انتهای پخت غذا، آن ها را اضافه نمود تا بهترین طعم را به غذا بدهند. اگر کمی صبر کنید، می توانید شاهد به بار نشستن تخم گشنیز هم بر روی ساقه های این سبزی شوید. تخم گشنیز را مانند برگ آن می توانید در بسیاری از غذاها به عنوان ادویه استفاده کنید، و از طعم آن ها لذت ببرید.

۲. گیاه دارویی بادرنجوبه

گیاه دارویی بادرنجبویه یکی از دیگر راه هایی است که می توانید در ابتدای بهار برای باغ خود زیبایی را به ارمغان بیاورید. شاید بدانید که بادرنجوبه یکی از مفید ترین گیاهان دارویی است که بهترین دمنوش ها را می توان با آن تهیه کرد. اما شاید ندانید که می توان اقدام به کشت بادرنجبویه در گلخانه، خانه، باغ و یا بسیاری از مکان های دیگر که دارای شرایط مساعد برای این کار هستند نمود.

می توان منابعی را یافت که در مورد کشت بادرنجبویه pdf های مفیدی را برای شما فراهم کرده اند، اما ما سعی کرده ایم تا در این جا به طور خلاصه چند نکته را ذکر کنیم، که در صورتی که قصد کشت این گونه ی گیاهی در مقیاس کوچک را داشته باشید، می توانید به راحتی بدون نیاز به مطالعه ی زیاد در مورد روش کشت بادرنجبویه، آن را در گوشه ای از باغ و یا در داخل باغچه ی خود بکارید.

 • بادرنجودبه بهتر است که در مناطق معتدل کشت شود. البته مناطقی که کمی سرد یا کمی گرم باشند هم می توانند برای شما بادرنجوبه با کیفیت و دارای خواص مطلوب به بار اورند.
 • گیاه دارای گل هایی به رنگ سفید یا زرد کمرنگ است، اگر چه بیشتر برای برداشت برگ های آن این گونه ی گیاهی را کشت می دهند.
 • گیاه دارویی بادرنجوبه برای رشد خود نیاز به نور کامل آفتاب یا سایه ی نسبی دارد.
 • خاک مورد استفاده برای کشت گیاه باید خشک تا کمی یا به طور نسبی مرطوب باشد. زه کشی خاک بسیار مهم است.

با فراهم نمودن شرایط گفته شده در بالا می توانید بدون نیاز به مطالعه ی فراوان در مورد نحوه کشت بادرنجبویه، آن را در مقیاس کوچکی در گوشه ای از باغ خود کشت کنید. مانند گشنیز، بهترین فصل کشت بادرنجبویه همان ابتدای بهار می باشد. در بهار می توانید این گونه ی گیاهی متعلق به خانواده نعناها را در باغ خود کشت کنید. خیلی خوب است که در ابتدای بهار می توان این گیاه خوش طعم را در باغ خود کشت داد. کشت و کار بادرنجبویه می تواند مقدمه ای برای آغاز به کشت دیگر گیاهان دارویی برای شما در فصل بهار و در سال های بعد باشد.

مردم ایران بسیار از این گیاه استفاده می کنند و به دلیل خواص دارویی آن به طور مداوم دیده می شود که برای درمان بیماری ها مورد مصرف قرار می گیرد. برای همین کشت بادرنجبویه در ایران در هر باغی می تواند نه تنها زیبایی که سلامت را به همراه داشته باشد. توجه داشته باشید که گیاه را در داخل یک ظرف که ته آن برداشته شده است قرار داده و در داخل زمین در باغ خود قرار دهید. زیرا که مانند بسیاری از نعناسانان، بادرنجوبه هم ممکن است که با ریشه های خود در محیط اطراف گسترده و تهاجمی شود. برای همین نیاز به کنترل آن می باشد.

در اوایل بهار این 5 گیاه دارویی را در باغ بکارید!

برای کاشت بادرنجبویه در داخل، بذرها را در داخل ۶ تا ۸ هفته قبل از آخرین سرمای بهاری بکارید. برای کشت مستقیم، می توانید در ابتدای بهار آن ها را در بیرون خود بکارید. از نظر ما بهتر است که کاشت بادرنجبویه در گلدان با استفاده از بذر در اواخر زمستان صورت پذیرد تا در ابتدای بهار بتوانید بوته ی کوچک گیاه را به محل مناسب با شرایط گفته شده منتقل کنید. اگر باغچه ی کوچکی داشته باشید، کاشت بادرنجبویه در خانه هم می تواند مانند باغ برای شما بسیار مفید بوده و می توانید محصول خوش طعم خود را از آن برداشت کنید.

یرگ های خوراکی بادرنجوبه را می توانید به سالاد اضافه کنید، یا این که در سوپ ها و سس ها استفاده کنید. به همراه دیگر سبزی ها هم می توانید از بادرنجوبه استفاده و غذایی بسیار سالم داشته باشید. اما در ایران بیشتر از این برگ ها برای تهیه ی چای استفاده می شود. این چای بسیار خوش طعم و سالم می باشد که می تواند به جای چای های معمول استفاده شود. در نوشیدنی ها هم در مناطقی از دنیا از این گونه ی گیاهی برای طعم دهی استفاده می شود.

۳. گیاه دارویی گل گاو زبان

کشت گیاه دارویی گل گاوزبان مانند گشنیز در بسیاری از مناطق با شرایط آب و هوایی متفاوت با موفقیت انجام پذیرد. ما در ادامه در مورد شرایط کشت و گونه های گل گاو زبان چند نکته را بیان می کنیم:

 • گل گاو زبان را می توان در مناطق معتدل یا دارای شرایط آب و هوایی سرد یا گرم کشت نمود.
 • گل های گیاه به رنگ آبی هستند.
 • گل گاو زبان به نور کامل آفتاب و یا سایه نسبی برای رشد خود نیار دارد.
 • خاک مورد استفاده باید دارای زه کشی مناسب بوده و خشک تا کمی مرطوب باشد.

بذرهای گل گاو زبان را پس از این که سرمای بهاری گذشت در باغ خود به سرعت بکارید، تا هر چه زودتر شاهد رشد آن باشید. حتی می توانید زودتر از این، با کشت گل گاوزبان در گلدان، با مساعد شدن شرایط در بیرون، در بهار آن ها را به مکان مناسبی منتقل کنید. این گونه ی گیاهی با توجه به زیبایی خیره کننده ی خود شایسته ی کشت در جایی از باغ است که به خوبی دیده شود و نشاط را برای بیننده ها به همراه داشته باشد.

این گیاه به طور بومی هم توان رویش دارد. در ایران نیز می توان دید که در مناطق زیادی در دامنه ی کوه ها توان رشد دارد. کشت گل گاوزبان در مازندران به طور بومی رایج است. اما افرادی که در این بخش از کشور باغ دارند هم می توانند از زیبایی گل گاو زبان در باغ خود بهره مند شوند. در کنار مازندران، کشت گیاه دارویی  گل گاوزبان در گلستان یا گیلان هم با توجه به مشابه بودن شرایط آب و هوایی به خوبی ممکن و توسط پرورش دهنده ها برای برداشت محصول انجام می شود.

اگر چه هدف ما در این جا ذکر امکان رشد گل گاو زبان و نحوه پرورش ان در باغ ها بوده است، اما جالب است بدانید که کشت گل گاوزبان دیم هم در شمال ایران به راحتی می تواند صورت پذیرد. گل گاو زبان به آسانی رشد کرده و بزرگ می شود. جایی در باغ را برای پرورش آن انتخاب کنید، که می خواهید برای سال ها از زیبایی آن بهره ببرید. مانند بادرنجوبه، گل گاو زبان هم ممکن است که در اطراف به صورت تهاجمی گسترده شود. هم چنین می تواند از بذرهای خود دوباره بروید، برای همین باید در زمینه رشد غیر قابل کنترل آن مواظب باشید.

اگر شما در بخش های دیگری از ایران زندگی می کنید، ممکن است که قادر به کشت گل گاو زبان باشید، زیرا که نه تنها در شمال، که در بخش های خاص دیگری از کشور هم امکان این کار وجود دارد. کشت گیاه دارویی گل گاوزبان در فارس یا کشت گل گاوزبان در قزوین در مناطق مستعد نمونه هایی از این مناطق هستند. شما هم می توانید اگر در هر یک از این مناطق که زندگی می کنید، کشت این گونه ی گیاهی پر خاصیت را امتحان کنید.

شاید به خوبی بدانید که می توان گل گاوزبان را برای تهیه ی یک دمنوش مورد استفاده قرار داد. در صورتی که خودتان آن را در داخل باغ یا در باغچه پرورش دهید، می توانید از گل گوزبان تازه در سالاد استفاده کنید، یا این که گل های خوش طعم آن را برای طعم دهی به انواع نوشیدنی ها استفاده کنید. البته باید در نظر داشته باشید که گل ها را قبل از این که به بذر تبدیل شوند و گیاه بمیرد برداشت کنید.

در اوایل بهار این 5 گیاه دارویی را در باغ بکارید!

اگر قصد کشت گل گاوزبان در گیلان در مقیاس بزرگ و به صورت انبوه دارید، حتما به شما توصیه می کنیم تا در منابع مختلف به دنبال مطالب بیشتری در این زمینه بگردید. برای کشت گل گاوزبان pdf ها و سایت های بسیاری را می توان یافت که به طور جامع در مورد نیاز مندی های کشت و پرورش گیاه مطالب مفیدی را بیان نموده اند. حتی در مورد کشت گل گاوزبان گلخانه ای هم می توان منابع بسیار مفید زیادی را پیدا کرد. البته در صورت مساعد بودن شرایط در بیرون کشت گل گاوزبان در گلخانه ای توصیه نمی شود.

بهترین راه برای کشت گل گاوزبان ایرانی،  روشی برای کشت و برداشت گل گاو زبانی است، که در بیرون و در طبیعت بکر روییده باشد. در صورتی که در مورد امکان کشت این گونه ی گیاهی در منطقه ی خود مطمئن نیستید، توصیه می کنیم برای یک بار کشت گل گاو زبان را با استفاده از بذر آن امتحان کنید. با یک بار کشت، در ابتدای بهار، در گوشه ای از باغ، حتی در صورت شکست در این کار، ضرر زیادی را متحمل نخواهید شد. کشت گل گاو زبان در قزوین، گیلان، مازندران و بخش های مختلفی از کشور در طبیعت زیبای کشور ما ممکن است

۴. گیاه دارویی شوید

گیاه دارویی شوید یکی از معروف ترین سبزی ها است که می توانید با فرا رسیدن بهار آن را در باغ خود کاشته و بخش های مختلف آن را به عنوان یکی از بهترین سبزی ها برای استفاده در خانه برداشت کنید.

 • شوید را می توان در مناطق مختلف با شرایط آب و هوایی معتدل، مناطق دارای هوای گرم و حتی سرد کشت نمود.
 • گل های زیبای آن به رنگ زرد خواهند بود.
 • این سبزی نیاز به نور کامل آفتاب برای رشد خود دارد.
 • خاک مورد استفاده برای کشت شوید، نه تنها باید دارای زه کشی مناسب باشد، که باید سبک بوده و سرشار از مواد ارگانیک باشد.

در ایران این سبزی دارای محبوبیت بالایی است و کشت شوید در خوزستان به طور گسترده ای برای ارسال آن به بسیاری از مناطق کشور صورت می پذیرد. اگر چه پرورش شوید در خوزستان به طور گسترده صورت پذیرفته و محصول به بازار عرضه می شود، اما شما هم می توانید در مقیاسی کوچک این گیاه را در باغ خود در ابتدای بهار کشت دهید.حتی می توانید با کشت گیاه دارویی شوید در گلدان موفق به برداشت میزان کمی محصول شوید. چه کسی را می توان یافت که شوید را دوست نداشته باشد.

این سبزی می تواند با سرعت در بهار رشد کند و طعم و بوی خوشی را برای بسیاری از غذاها به همراه داشته باشد. برای همین با کاشت شوید در بیرون، به راحتی می توانید شاهد رشد آن و به بار نشستن گل های زرد زیبای آن باشید. اگر هم برای شما ممکن نیست، با کاشت شوید در گلدان سعی کنید تا از مزایای داشتن آن در خانه ی خود بی بهره نمانید. هدف ما در این جا توصیه ی کشت شوید در بهار می باشد، اما در صورتی که بخواهید از گلدان برای کشت آن استفاده کنید، کاشت شوید در پاییز هم ممکن است.

در زمانی که می خواهید این گونه ی گیاهی را در مقیاس بزرگ کشت کنید، توصیه می کنیم که مطالعه ی بیشتری در مورد کاشت شوید در مزرعه یا زمین های کشاورزی بکنید تا هر چه بهتر موفق به برداشت محصول شوید. در صورتی که تنها قصد کاشت شوید در باغچه را دارید، تنها با فراهم کردن شرایط گفته شده در بالا، می توانید برای یک بار کشت شوید با بذر را امتحان کنید.

در اوایل بهار این 5 گیاه دارویی را در باغ بکارید!

کاشت شوید در خانه با استفاده از کمی بذر، در فصل گرما برای شما بویی بسیار خوش را به همراه خواهد داشت که به طور حتم باز هم علاقه خواهید داشت تا در سال های بعد کشت شوید را تکرار کنید. اگر این گیاه را در باغ خود می کارید مواظب باشید، زیرا که شوید هم می تواند از بذرهای خود دوباره به طور خودرو بروید.

اگر چه کنترل آن و جلوگیری از رشد تهاجمی آن کار سختی نیست. اگر به بذر ها اجازه بدهید تا دوباره رشد کنند، خیلی زود می توانید میزان زیادی شوید را برداشت کرده و برای استفاده در آینده آن ها را خشک کنید. حتی می توانید در یخچال این سبزی ها را منجمد و در زمان نیاز مورد استفاده قرار دهید.

۵. گیاه دارویی ریحان

گیاه دارویی ریحان آخرین و شناخته شده ترین سبزی می باشد که می توانید آن را در باغ خود به راحتی کشت دهید. ریحان می تواند در شرایط آب و هوایی مختلفی رشد کند. می توانید در محیط هایی که گرم، سرد و یا معتدل هستند که خوبی موفق به کشت گیاه دارویی ریحان شوید.

 • رنگ گل های ریحان ابی متمایل به قرمز می باشد، اگر چه آن را برای گل هایش پرورش نمی دهند.
 • نیاز به نور کامل آفتاب دارد.
 • خاک مورد استفاده برای کشت گیاه دارویی ریحان باید دارای زه کشی مناسب و تا حدودی غنی باشد.

با یافتن محلی که دارای بستری با شرایط گفته شده باشد و علاوه بر آن در معرض نور افتاب قرار گرفته باشد، می توانید با فرا رسیدن بهار اقدام به کاشت ریحان بنمایید.ریحان علاقه ی زیادی به گرما دارد، برای همین کشت ریحان در زمستان به هیج وجه ایده ی مناسبی نیست. به خصوص اگر در ایران زندگی می کنید.

اگر چه امکان کشت ریحان گلخانه ای هم وجود دارد، اما ریحانی که در بیرون و در هوای آزاد رشد یافته است دارای کیفیت بهتری می باشد. کشت ریحان در گلخانه بیشتر برای مناطقی است که نمی توان شرایط مساعد را در بیرون برای رشد گیاه فراهم نمود. در بیشتر مناطق ایران می توان با فرا رسیدن بهار، اقدام به کشت ریحان در باغچه، باغ یا در زمین های کشاورزی نمود.

اگر به دنبال کشت این سبزی در مقیاس کوچک هستید، نیاز به مطالعه زیادی ندارید و می توانید به راحتی موفق به کشت ریحان در خانه با استفاده از بذر آن شوید. خیلی بهتر می شود اگر بذرهای ریحان را در داخل ۶ تا ۸ هفته قبل از آخرین سرمای بهاری کشت کنید، زیرا با این کار با فرارسیدن بهار می توانید نهال های کوچک ریحان را به داخل باغچه بردن و نشا کنید.

در اوایل بهار این 5 گیاه دارویی را در باغ بکارید!

اگر چه کشت ریحان در پاییز یا زمستان با بذر ایده ی خوبی نیست، اما می توانید در پاییز، بخش هایی از ریشه ریحان را برداشته و در گلدان نشا کنید. این گلدان را در داخل می توانید در زمستان نگه داری و برای مدت بیشتری از ریحان های به بار امده با تلاش خودتان بهره مند شوید. بهتر است در صورت نیاز به استفاده از این گیاه در غذا، برگ ها و سر ساقه ها را خرد کرده و در پایان پروسه پخت غذا به آن اضافه کنید.

یا این که آن ها را خشک کرده و یا به حالت منجمد در اورید تا در اینده مورد استفاده قرار دهید. علاوه بر ریحان معمولی می توانید اقدام به کشت ریحان بنفش در باغ خود بنمایید. کاشت ریحان بنفش هم تفاوتی با ریحان معمولی ندارد. هر دوی آن ها را می توان در باغ یا در بسترهای مشابه کشت نمود. در هر حالت با کشت ریحان در گلدان در زمستان، می توانید با انتقال آن به بیرون، در ابتدای بهار، برای مدت طولانی تری، از برگ های آن برداشت نمایید

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
 • عنوان مقاله: در اوایل بهار این ۵ گیاه دارویی را در باغ بکارید!
 • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *