Loading...

چگونه می‌توان از شر شته‌های گیاهان آپارتمانی خلاص شد؟

چگونه می‌توان از شر شته‌های گیاهان آپارتمانی خلاص شد

در مقاله امروز هربال مارکت قصد داریم شما را با چگونگی از بین بردن شته های گیاهان آپارتمانی آشنا سازیم.  شته‌ها در رنگ‌ها، اشکال و اندازه‌های گوناگون وجود دارند. اغلب آن‌ها گیاهان خاصی را به عنوان میزبان خود در نظر می‌گیرند. از رایج‌ترین شته‌ها می‌توان به Greenfly (شته سبز) و Blackfly (شته سیاه) اشاره کرد، اما انواع زرد، قرمز، نارنجی و قهوه‌ای نیز وجود دارند.

در حالی که شته‌ها بیشتر در باغ و باغچه یافت می‌شوند، برخی به خانه‌های ما می‌رسند و گیاهان خانه ما را مورد هدف قرار می‌دهند. بدون شکارچیان طبیعی نظیر پرندگان و پینه‌دوزها به سرعت زاد و ولد می‌کنند. اگر سریعاً به آن‌ها رسیدگی نشود، می‌توانند به سرعت گسترش یابند.

نشانه‌های ناشی از آسیب شته‌ها

شته‌ها شیره گیاهان را می‌مکند و مازاد آن را به شکل عسلک (مایع شیرینی که شته ، زنجره و برخی جوربالان ترشح می کنند) دفع می‌کنند. ریخته شدن مواد دفعی چسبناک بر روی برگ‌ها، به قارچ‌های انگلی گیاهان منجر و مانع از فتوسنتز گیاه می‌گردد، در نتیجه انرژی گیاه به هدر می‌رود.

این اتفاق ناخوشایند باعث تضعیف گیاه، تحریف رشد و گسترش بیماری‌های ویروسی بین گیاهان می‌شود. اگر با آن‌ها برخورد نشود، هجوم شته‌ها حتی می‌تواند گیاهان خانه شما را نابود کند.

چگونگی از بین بردن شته های گیاهان آپارتمانی

شته‌ها از طریق پنجره‌ها و درهای باز وارد خانه می‌شوند و روی گل‌ها و گیاهانی که تازه خریداری کرده‌اید، می‌نشینند. یک شته ماده می‌تواند به طور پارتنوژنیک (بدون جفت‌گیری) هزاران بچه تولید کند، بنابراین باید هشیار باشید و مرتباً گیاهان خود را بررسی کنید. اگر حتی شاهد فقط یک مورد بودید، سریع دست به کار شوید.

از بین بردن شته ها

شما می‌توانید شته‌ها را با استفاده از دست، اسپری آب از بین ببرید و یا این که گیاهان خود را بیرون از خانه، در فضای باز قرار دهید تا شته‌ها توسط جانورانی که از شته‌ها تغذیه می‌کنند، خورده شوند.

مواد لازم برای از بین بردن شته

اسپری آب

حشره‌کش (شیمیایی یا اُرگانیک)

قیچی باغبانی

مرحله اول

گیاهان خود را بررسی کنید، به ویژه قسمت‌های زیرین برگ‌ها و نوک ساقه‌ها. به دنبال پوسته‌های سفید و ریز و نقاط چسبناک روی برگ‌ها باشید، نقاط ناشی از دفع مواد چسبناک توسط شته‌ها.

مرحله دوم از بین بردن شته ها

اگر شته پیدا کردید، سریعاً گیاه بیمار را از سایر گیاهان جدا کنید. گیاه بیمار را با جریان قوی آب اسپری کنید و شته‌ها را با دست بکنید.

مرحله سوم

پس از، از بین بردن شته‌ ها، گیاهان را به حال خود رها نکنید و هم‌چنان گوش‌به‌زنگ باشید.

چگونه می‌توان از شر شته‌های گیاهان آپارتمانی خلاص شد

اگر شته‌ها دوباره ظاهر شدند، از حشره‌کش‌های مخصوص گیاهان خانگی استفاده کنید و طبق دستورالعمل روی بسته عمل کنید.

همیشه هنگام استفاده از مواد شیمیایی، گیاهان را از خانه بیرون ببرید.

مرحله چهارم

اگر ترجیح می‌دهید از مواد شیمیایی استفاده نکنید و یا شته‌ها در سطح وسیعی به گیاه شما هجوم آورده‌اند، جهت قلمه‌زنی، بخشی از گیاه را انتخاب کنید و گیاه اصلی خود را دور بندازید.

از بین بردن شته ها

ساقه‌ها یا برگ‌هایی که انتخاب می‌کنید باید سالم باشند. آن‌ها را به کمک یک قیچی باغبانی تمیز جدا کنید و شته‌ها را بشورید.

مرحله پنجم

ممکن است گیاه دچار عفونت ویروسی شده باشد، دنبال این علائم بگردید. علائم متفاوت هستند، اما اغلب شامل تغییر رنگ برگ، زردی و کج‌وکولگی می‌شود. هیچ درمانی وجود ندارد، بنابراین گیاهان بیمار را دور بندازید و از هیچ کدام از قسمت‌ها را جهت قلمه‌زنی استفاده نکنید. به گیاه کود نیز ندهید.

چگونه می‌توان از شر شته‌های گیاهان آپارتمانی خلاص شد

از تله‌های چسبنده برای گرفتن شته‌ها استفاده کنید. این تله‌ها را که زرد رنگ هستند در کنار گیاهان خود قرار دهید و مرتباً آن‌ها را بررسی کنید. آن‌ها می‌توانند به عنوان یک سیتم هشدار اولیه عمل کنند زیرا این تله‌ها به دلیل سطح چسبنده‌ای که دارند، شته‌ها را می‌گیرند.

  • بیشتر بخوانید: آفت شته چیست و چگونه به طور طبیعی شته ها را از بین ببریم؟

هم‌چنین این تله‌ها سایر آفات از جمله مگس سفید را نیز به دام می‌اندازند. اگر از ظاهر این تله‌ها خوشتان نمی‌آید، می‌توانید گیاه حشره‌خوار پرورش دهید تا به جای آن‌ها آفات را از بین ببرند.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله: چگونه می‌توان از شر شته‌های گیاهان آپارتمانی خلاص شد
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *