Loading...

سبزی مرزه کوهی به همراه خواص آن

سبزی مرزه کوهی به همراه خواص آن

در مقاله امروز هربال مارکت قصد داریم شما را با گیاه مرزه کوهی آشنا کنیم. مرزه یکی از سبزی هایی است که می توانید از آن در خانه ی خود برای تهیه غذا یا دمنوش استفاده کنید. این گیاه که مثل گونه های گیاهی و دارویی دیگر مانند آویشن دارای خواص فراوانی است برای سال ها برای مردم شناخته شده بود. به همین دلیل هم از آن به طور گسترده ای در بخش های مختلف دنیا استفاده می شده است. به خصوص در اروپا و آسیا استفاده از آن رواج داشته است.

مرزه کوهی گاهی با نام مرزه زمستانی هم شناخته می شود. این نام گذاری ها به دلیل تفاوت هایی است که در گونه های مرزه وجود دارد. در کنار این گونه ها ما شاهد پرورش مرزه تابستانی هم در مناطق مختلف دنیا هستیم که در ویژگی های خود تفاوت هایی با مرزه کوهی دارد.

سبزی مرزه کوهی به همراه خواص آن

یکی از مهم ترین تفاوت های این گونه ها در طول عمر آن ها می باشد. گونه های تابستانی مرزه به طور معمول یک ساله می باشند. اما مرزه کوهی گیاهی چند ساله است که همان طور که از نام آن هم پیدا است می تواند در طبیعت و دامنه کوه ها به طور خودرو برای سال ها بروید.

این گونه ی گیاهی به اشکال مختلفی به مصرف می رسد. در گذشته، از معمول ترین روش های استفاده از گیاه به صورت تازه و یا خشک شده بوده است. در زمان های قدیم این گیاه در مناطق بومی به صورت تازه استفاده می شده است. اما با توجه به این که در تمام طول سال شاید نتوان به برگ های تازه ی مرزه کوهی دسترسی داشت،

در بسیاری از موارد گیاه را خشک می کردند تا بتوانند در صورت نیاز در آینده از آن استفاده کنند. خرید و فروش برگ های خشک شده ی گیاه هم نه تنها در گذشته که در حال حاضر هم رواج بسیاری دارد. با نگاهی به فروشگاه هایی که در آن ها برگ های انواع سبزی ها و گیاهان دارویی به فروش می رسد می توانید به راحتی مرزه کوهی را نیز برای خرید پیدا کنید.

سبزی مرزه کوهی به همراه خواص آن

با توجه به پیشرفت هایی که در عصاره گیری و فراوری گیاهان و سبزی ها روی داده است، در سال های اخیر استفاده و فروش روغن های فرار به دست امده از مرزه کوهی هم به خوبی رو به افزایش بوده است. خریداران بسیاری به دنبال خرید و استفاده از روغن های به دست امده از مرزه کوهی می باشند که بیشتر برای مصرف در غذاها و یا مصارف موضعی می باشد.

امکان خرید این روغن های فرار در بازار و فروشگاه های آنلاین روغن های گیاهی و دارویی وجود دارد. برای همین به راحتی می توانید از این روغن ها خریداری و با توجه به توصیه هایی که در زمینه استفاده از آن ها وجود دارد در داخل خانه ی خود از مزایای آن بهره مند شوید. در ادامه ی متن در مورد مرزه کوهی توضیحات بیشتری را ارائه کرده و در مورد استفاده ها و مزایای روغن فرار به دست امده از آن هم صحبت خواهیم نمود.

مرزه کوهی و روغن آن را از کجا تهیه کنیم؟

یکی از بهترین راه ها برای داشتن مرزه کوهی در خانه و استفاده از آن پرورش آن می باشد. برای همین در صورتی که می توانید در خانه و یا در باغ خود این گونه ی گیاهی را پرورش دهید، توصیه می کنیم که کشت آن را امتحان کنید تا در صورت موفقیت از برگ های آن در خانه و در آشپرخانه و یا در کاربردهای دیگر استفاده کنید.

سبزی مرزه کوهی به همراه خواص آن

اما در صورتی که نمی توانید مرزه کوهی را پرورش دهید، می توانید به راحتی آن را در فروشگاه های فراوانی پیدا کنید که اقدام به عرضه و فروش محصولات گیاهی و دارویی می کنند. در این فروشگاه ها نه تنها امکان دسترسی به این گونه های گیاهی را خواهید داشت که می توانید از فروشنده ها در مورد نحوه مصرف آن ها هم سوالاتی بکنید، تا بهتر از مزایای آن ها بهره مند شوید.

هم چنین می توانید در مورد خواص آن ها سوال بکنید تا بیش از پیش با خواص درمانی گیاهان دارویی مانند مرزه کوهی آشنا شوید. در مورد استفاده از روغن مرزه کوهی شاید کمی تفاوت با زمان استفاده از برگ ها وجود داشته باشد. می توان روغن مرزه کوهی را در خانه به روش هایی ساده تهیه کرد.

  • بیشتر بخوانید: مرزه چیست؟ مرزه چه فایده ای دارد؟

اما در درجه اول باید برگ های آن را داشته باشید تا بتوانید عصاره یا روغن آن را جدا کنید. در غیر این صورت مانند زمان خرید برگ های گیاه، می توانید روغن مرزه کوهی را از فروشگاه های معتبر خریداری نمایید. باید توجه داشته باشید که در زمان خرید، روغن های خالص و طبیعی مرزه را خریداری کنید و از خرید روغن هایی که به کیفیت و اصالت آن ها اطمینان ندارید خودداری کنید.

همواره می توانید فروشگاه های معتبری را پیدا کنید که اگر چه کمی قیمت روغن مرزه کوهی در آن ها بالاتر است، اما در عوض از کیفیت محصول خریداری شده می توانید مطمئن باشید.

کشت و پرورش مرزه کوهی

اگر می خواهید تا خودتان از مرزه کوهی که با دست خود پرورش داده اید برگ های پر خاصیت آن را برداشت کنید، نیاز دارید تا در مورد کشت آن بیشتر بدانید. می توان از بذرهای مرزه کوهی برای کشت آن استفاده کرد. این بذرها در نور جوانه می زنند. برای همین نیاز به پوشاندن آن ها نمی باشد.

سبزی مرزه کوهی به همراه خواص آن

این نکته ای است که در ابتدای کشت گیاه باید به آن توجه داشته باشید. کشت بذرها چندان سخت نیست، اما وقت گیر است. برای همین توصیه می شود تا از راه های دیگری برای پرورش گیاه استفاده کنید.

به دلیل این که بذرها به آهستگی جوانه می زنند، تکثیر با استفاده از بخش های سبز آن توصیه می شود.  مرزه کوهی را در تابستان از ریشه های گیاه اصلی می توانید به خوبی تکثیر کنید. برای این کار نیاز دارید تا بخشی از ریشه ها را که دارای ۴ تا ۶ اینچ اندازه هستند بردارید و با قرار دادن آن در گلدان تکثیر کنید.

راه دیگری هم برای تکثیر گیاه مرزه کوهی با استفاده از ساقه های آن وجود دارد. این ساقه ها می توانند در دل خاک فرو برده شده و به راحتی ریشه بدهند.

هر وقت که قصد تکثیر گیاه مرزه کوهی را دارید، بخشی از ساقه ها را در خاک قرار دهید تا با آن پوشیده شوند. پس از مدتی می توانید شاهد ریشه دادن این ساقه ها باشید.

خواص مرزه کوهی

مانند بسیاری از دیگر گیاهان دارویی و سبزی ها که در زندگی خود از آن ها استفاده می کنیم، مرزه کوهی هم دارای خواص بی شماری است که نمی توان به راحتی همه ی آن ها را در یک مقاله بیان نمود. این سبزی ها دارای ترکیباتی هستند که می توانند بدن انسان را در برابر بسیاری از بیماری ها مقاوم کنند. اثرات ضد باکتریایی این گونه ی گیاهی می تواند بسیاری از باکتری های مضر را تحت تاثیر خود قرار داده و در بهبود و ارتقای سلامت ما موثر باشد.

سبزی مرزه کوهی به همراه خواص آن

برای سال ها این تاثیرات مثبت مرزه کوهی شناخته شده بود و در طب سنتی از آن استفاده می شده است. هنوز هم می توانید ببینید که بسیاری از این گونه ی گیاهی در مواردی برای درمان بیماری های خود استفاده می کنند.

با توجه به این که استفاده از داروهای شیمیایی می تواند اثرات جانبی بسیاری داشته باشد، استفاده از گیاهانی مانند مرزه ی کوهی بدون دارا بودن عوارض خاص می تواند کمک زیادی در بهبود سلامت بیماران داشته باشد.

اما در کنار برگ های گیاه، روغن فرار به دست آمده از مرزه ی کوهی هم بسیار مورد توجه قرار گرفته است. ما در بخش بعد در مورد این خواص و مزایای روغن مرزه کوهی بیشتر توضیح خواهیم داد.

چرا باید از روغن مرزه کوهی استفاده کنیم؟

استفاده از روغن مرزه کوهی در درجه اول می تواند طعم بسیار مناسبی را به بسیاری از غذاهایی که ما مورد استفاده قرار می دهیم بدهد. البته باید قبل از هر چیز مطمئن باشید که روغن مرزه کوهی که خریداری می کنید به طور کامل خالص باشد.

با توجه به این که روغن های فراوانی در بازار وجود دارند که در واقع روغن مرزه کوهی نیستند و یا این که خالص نمی باشند، نمی توان از آن ها انتظار داشت که بتوانند طعم مطلوبی را که شما به دنبال آن هستید در غذاها به همراه داشته باشند.

به همین دلیل باید در زمان خرید روغن های فرار و از جمله روغن مرزه کوهی، محصولی خالص را خریداری کنید. برای این کار توصیه می شود که از فروشگاه های معتبر روغن های گیاهی و دارویی محصول مورد نیاز خود را تهیه نمایید.

سبزی مرزه کوهی به همراه خواص آن

این روغن در زمانی که به غذا اضافه می شود می تواند با طعم خاص خود به انسان انگیزه و نشاط بیشتری بدهد. مانند برگ های مرزه کوهی، روغن گیاهی به دست آمده از آن هم دارای اثر ضد باکتری بوده و می تواند یک تمیز کننده ی عالی برای اندام داخلی انسان از شر باکتری های مضر باشد.

علاوه بر استفاده هایی که در غذا و نوشیدنی ها می توانید از روغن مرزه کوهی داشته باشید، در کاربردهای خارجی هم امکان استفاده از آن وجود دارد. در زمان گزیدگی می توانید از این روغن برای کاهش درد در محل گزش روی پوست خود استفاده کنید. علاوه بر اثر ضد باکریایی این روغن، به دلیل این که ضد قارچ نیز می باشد می تواند در سلامت پوست و بدن انسان موثر واقع شود.

بیماری های زیادی را می توان یافت که در ارتباط با گسترش قارچ ها و باکتری ها در بدن انسان می باشند. بیماری های ویروسی فراوانی هم به دنبال خود رشد قارچ ها و باکتری ها را به همراه دارند که می توان روغن مرزه کوهی را درمانی کمکی برای این گونه بیماری ها دانست.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله: سبزی مرزه کوهی به همراه خواص آن
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *