Loading...

نحوه کاشت و برداشت گیاه سوئیس چارد یا چغندر سوئیسی (Swiss chard)

نحوه کاشت و برداشت گیاه سوئیس چارد یا چغندر سوئیسی (Swiss chard)

گیاه سوئیس چارد یا چغندر سوئیسی (Swiss chard) جایگزین خوبی برای اسفناج است ما در این راهنما نحوه کاشت و پرورش گیاه سوئیس چارد یا چغندر سوئیسی را به شما آموزش خواهیم داد. گیاه سوئیس چارد یا چغندر سوئیسی یک جایزگین خوشمزه برای اسفناج است که کاشت ساده و نگهداری نسبتا کمی دارد. این گیاه با برگ ها و ساقه های زینتی که دارد در گلدان و حاشیه ها ظاهر زیبایی ایجاد می کند.

برگ ها دارای ویتامین است و یک گیاه مناسب برای استفاده در کنار سیب زمینی سرخ شده و سوپ ها می شود و برگ های بسیار جوان و شیرین آن برای ظرف های سالاد گزینه ای عالی محسوب می شود. ساقه ها را می توان به طور جداگانه طبخ کرد و به همان اندازه برگ ها خوشمزه هستند. برای کاشت و پرورش گیاه سوئیس چارد یا چغندر سوئیسی از دستورالعمل های موجود در این راهنما استفاده کنید.

کاشت بذر سوئیس چارد یا چغندر سوئیسی

برگ های جوان خرد شده گیاه سوئیس چارد یا چغندر سوئیسی را در غذاهای خود استفاده کنید و برگ های نازک تر را زود استفاده کنید. شما باید برای کاشت بذر سوئیس چارد یا چغندر سوئیسی یک حفره کم عمق در خاکی که در یک نقطه آفتابی قرار دارد ایجاد کنید و بذر سوئیس چارد را در عمق ۱.۵ سانتیمتری بکارید.

نحوه کاشت و برداشت گیاه سوئیس چارد یا چغندر سوئیسی (Swiss chard)

بذرها را با خاک بپوشانید و به خوبی آبیاری کنید. ردیف های کاشت شما باید ۳۰ سانتیمتر از هم جدا باشند. شما می توانید چغندر سوئیسی خود را در ماه های مارس تا ستامبر بکارید.

رشد سوئیس چارد

با شروع رشد نشاها؛ گیاهان را با فاصله های ۲۵ تا ۳۰ سانتیمتر جدا از هم بکارید. بعد از این کار گیاهان را به خوبی ابیاری کنید و مراقب آفات باشید، اما جدا از آبیاری، این سبزی کراقبت بسیار ساده ای دارد.

نحوه کاشت و برداشت گیاه سوئیس چارد یا چغندر سوئیسی (Swiss chard)

هر چند هفته یکبار بذرهای خود را برای داشتن محصولات مداوم بکارید تا بتوانید در طی مه های زمستان گیاه را مشاهده کنید، فقط باید کمی محافظه کارانه عمل کنید.

سوئیس چارد را می توان با موفقیت در گلدان کاشت و حتی این گیاه در مرزهای گل شما رشد می کند؛ این جایی است که رنگ های گرم گل های شما در اواخر تابستان تکمیل خواهند شد.

برداشت سوئیس چارد

برگ های جوان چغندر سوئیسی را می توان در غذاهای خود استفاده کنید و یا که می توانید از برگ های نازک آن برای درست کردن سالات استفاده کنید.

نحوه کاشت و برداشت گیاه سوئیس چارد یا چغندر سوئیسی (Swiss chard)

بعد از ۱۰ تا ۱۲ هفته بعد از کاشت برگ های کاملا شکل یافته آماده برداشت هستند اما کاشت اواخر تابستان ممکن است کمی طول بکشد. برگ ها را به صورت تکی و بر حسب نیاز خود برداشت کنید، گیاه به رشد جدید خود ادامه خواهد داد.

ذخیره سازی و استفاده از سوئیس چارد

چغندر سوئیسی بهتر است بلافاصله بعد از برداشت استفاده شود.

با این حال می توان برگ های سوئیس چارد را برای استفاده های بعدی پاک کرد و فریز کرد.

مشکلات و آفات سوئیس چارد

سوئیس چارد جدا از اینکه در هنگام نهال بودنشان توسط حلزون ها مورد حمله قرار می گیرند، سبزی بدون دردسری است، فقط باید بعد از کاشت کمی از آن محافظت کنید. برخی از گونه ها، بخصوص گونه هایی که دارای ساقه های قرمز هستند مستعد پیچ خوردن هستند.

برگ خوارها می توانند گیاه سوئیس چارد را تحت تاثیر قرار دهند. اینها آفت هایی هستند که شاخه ها و برگ ها را سوراخ می کنند و از مواد مغذی ان تغیذه می کنند و در نهایت باعث ایجاد لکه هایی می شوند که در نهایت قهوه ای می شوند و روی رشد گیاه، به ویژه در اوایل فصل تاثیر می گذارد. چرخش محصول برای این گیاه بسیار مهم است.

گونه های مختلف سوئیس چارد

‘Bright Lights’ RHS AGM که دارای ساقه های رنگی رنگین کمانی و برگ های سبز یا برنزی است. برای برداشت محصول در اواخر ماه پاییز مناسب است، همچنین می توانید برای برداشت زودرس بهاری از این گونه استفاده کنید.

‘White Silver’ RHS AGM که دارای ساقه های ضخیم سفید با برگ های سبز تیرع است و یک دسته کلاسیک ار سوئیس چارد است. این گونه مقاوم و سخت است و برای برداشت در اوایل زمستان مناسب است.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر سالاد برنت ، یک سبزی کمیاب با خاصیت دارویی

‘Fantasy’ که یک گونه دوست داشتنی از سوئیس چارد است که دارای رنگ قرمز و عطر و طعم ملایم و قابل توجه است.

‘Bright Yellow’ RHS AGM که دارای ساقه های زرد طلایی است و یک گونه دوست داشتنی است که در برابر سرما مقاوم است و همچین محصولات را بعد از آخرین برداشت اواخر پاییز تولید می کند.

نحوه کاشت و برداشت گیاه سوئیس چارد یا چغندر سوئیسی (Swiss chard)

‘Green Wave’ RHS AGM دارای ساقه ها و برگ های سبز است و بسیار شبیه به اسفناج است. عطر و طعم این گونه کمی ملایم تر است و مستعد گل دادن است.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله: نحوه کاشت و برداشت گیاه سوئیس چارد یا چغندر سوئیسی (Swiss chard)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *