Loading...

چگونه می توان کاکتوس توپی پرورش داد

چگونه می توان کاکتوس توپی پرورش داد

در مقاله امروز هربال مارکت قصد داریم شما را با پرورش کاکتوس توپی آشنا کنیم.  سرده پارودیا تعداد زیادی کاکتوس کوچک زیبا را شامل می شود که به آسانی پرورش می یابند. اکنون سرده پارودیا گیاهانی را شامل می شود که در گذشته با نام های Notocactus, Eriocactus و Brasilicactus شناخته می شدند.

پارودیا بومیِ آفریقای جنوبی است, جایی که آن ها نسبت به دیگر کاکتوس ها به رطوبت بیشتری نیاز دارند. این گیاهان به آفتاب کامل احتیاجی ندارند, اما در ماه های تابستان که نور خورشید قوی تر می تابد, باید در طول روز قدری در سایه قرار بگیرند. گیاهان پیرتر بسته به گونه های مختلف غالباً گل هایی به رنگ زرد, قرمز, نارنجی یا صورتی تولید می کنند. در کل, این کاکتوس ها بسیار ایده آل هستند و به راحتی پرورش می یابند.

شرایط رشد کاکتوس توپی

نور: به طور معمول پارودیا نور مستقیم خورشید را در بعد از ظهر دوست ندارد و باید در ساعات گرم در سایه جزئی قرار بگیرد. آن ها می توانند در صبح یا بعد از ظهر نور مستقیم خورشید را دریافت کنند.

آب: در طول فصل رشد (بهار و تابستان) به منظور مرطوب نگه داشتن خاک به طور منظم گیاه را آبیاری کنید. در زمستان آبیاری را قطع کنید و اجازه دهید خاک در فاصله بین دو آبیاری خشک شود, اما اجازه ندهید که کاملاً خشک شود.

خاک: باید از خاک غنی مخصوص کاکتوس با زهکشی مناسب استفاده کنید.

کوددهی: در طول فصل رشد, با مخلوط خاک کاکتوس به گیاه کود بدهید. کوددهی را در طول زمستان به طور موقت متوقف کنید.

تکثیر کاکتوس توپی

کاکتوس پارودیا را به راحتی می توان از طریق پاجوش های اطراف پایه گیاه مادر تکثیر کرد. برای تکثیر, پاجوش را برداشته و اجازه دهید قسمت برش خرده برای چند روز روی یک دستمال حوله خشک شود. بسته به اندازه قسمت برش خرده, پینه (کالوس) در اطراف آن شکل می گیرد.

هنگامی که کالوس شکل گرفت, گیاه جدید را در گلدان پر از خاک گلدان قرار دهید و تا زمان ایجاد ریشه های جدید آن را در محیطی گرم نگه دارید. پس از ایجاد گیاه, آن را مجدداً در یک گلدان معمولی قرار دهید. پارودیا را می توان از طریق بذر نیز تکثیر کرد. پس از پیدایش جوانه ها, آن ها را برای چند ماه به طور مرتب مرطوب نگه دارید و صبر کنید. برای این که برخی از گونه های پارودیا به اندازه مناسبی برسند, به زمان زیادی نیاز دارند.

گذاشتن کاکتوس توپی در گلدان

در صورت لزوم, ترجیحاً در طول تابستان, گلدان گیاه را عوض کنید. برای گذاشتن کاکتوس ها در گلدان جدید, مطمئن شوید که خاک خشک است. خاک قدیمی را از ریشه ها پاک کنید و هر گونه ریشه پوسیده یا مرده را از این فرآیند خارج کنید.

چگونه می توان کاکتوس توپی پرورش داد

هر گونه شکاف را با یک قارچ کش درمان کنید. گیاه را در گلدان جدید خود قرار داده و اجازه دهید گیاه در گلدان جدید ریشه بدواند.

به مدت یک هفته گیاه را بدون آب نگه دارید, سپس آبیاری ملایم را شروع کنید تا خطر پوسیدگی ریشه کاهش یابد.

انواع کاکتوس توپی

کاکتوس های توپی نسبتاً کوچک هستند. Parodia scope پارودیای رایج با گل های زرد است که قبلاً به عنوان Notocactus طبقه بندی شده بود. Parodia microsperma یک کاکتوس توپی کوچک با گل های قرمز و زرد است و نسبتاً رایج است. Parodia chrysacanthion, خارهای مستقیم و گل های زرد دارد. همه این گونه ها رفتارهای مشابهی از خود نشان می دهند.

نکات تکمیلی

اگر در پرورش کاکتوس ها و ساکولنت ها موفق عمل می کنید, می توانید پارودیا را نیز بی دردسر پرورش دهید. دقت کنید پارودیا به نور مستقیم خورشید تمایل ندارد و نسبت به بسیاری از گونه های دیگر کاکتوس ها به آب بیشتری عادت دارد. کاکتوس نباید در معرض رطوبت و آب طولانی مدت قرار بگیرند.

هرگز اجازه ندهید که کاکتوس شما غرقاب شود. برای بهبود گلدهی, به گیاهان اجازه دهید از خنکای زمستان لذت ببرند و آبیاری را متوقف کنید.

  • بیشتر بخوانید: علائم آبیاری بیش از حد در کاکتوس ها

با این حال, برخلاف سایر گونه های کاکتوس, لازم نیست آب را به طور کامل قطع کنید. در آخر, برای گرفتن بهترین نتیجه در طول فصل رشد اقدام به کوددهی کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله: چگونه می توان کاکتوس توپی پرورش داد
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *