Loading...

چگونه می توان گیاه بیسبال را در خانه پرورش داد؟

چگونه می توان گیاه بیسبال را در خانه پرورش داد

 گیاه بیسبال(Euphorbia obesa)  نوعی ساکولنتِ بومیِ استان Cape در آفریقای جنوبی است. این گیاه از زمان کشف آن در اواخر دهه ۱۸۰۰، به دلیل ظاهر منحصر به فرد و نیاز به مراقبت کم، از محبوبیت زیادی به عنوان یک گیاه خانگی برخوردار است. در حقیقت ، گیاه بیسبال به دلیل برداشت ناپایدار و بی رویه گونه ای در معرض خطر در زیستگاه مادری خود محسوب می شود ، اگرچه در اکثر مراکز باغبانی و گلخانه ها به راحتی می توان آنها را یافت.

امروزه قانون ملی و بین المللی برداشت این گیاه را منع کرده و در تلاش برای حمایت و حفظ مابقی این گونه در منطقه ی بومی خود است. اگرچه در نگاه اول گیاه بیسبال بخشی از خانواده کاکتوس ها به نظر می رسد ، اما در واقع بخشی از گونه  Euphorbia  از خانواده ساکولنت هاست، اگرچه شباهت های زیادی به انواع کاکتوس ها دارد. گیاهان بیسبال گاهی اوقات به عنوان گیاه خارپشت دریایی نیز شناخته می شوند، زیرا بسیار شبیه به جانوران و موجودات هستند.

نام علمی: Euphorbia obese

نام رایج: گیاه بیسبال، Sea urchin plant

نوع گیاه: ساکولنت

گیاه بالغ: ارتفاع ۷ تا ۸ اینچ

نور: نیازمند روشنایی و نور مستقیم

نوع خاک: خاک مخصوص کاکتوس با زهکشی مناسب

PH خاک: ۶

زمان گلدهی: تابستان

رنگ گل: سبز مایل به خاکستری

بومی منطقه: آفریقای جنوبی

چگونه می توان گیاه بیسبال پرورش داد

تا زمانی که نور و آب مورد نیاز گیاه بیسبال تامین شود ، از گیاهان به راحتی می توان آن ها را پرورش داد. آنها ساکولنت هایی هستند که آهسته رشد می کنند و عمری طولانی دارند.

آنها از جمله گیاهان پیازدار ، علامت های V شکل و برآمدگی های درز مانند شبیه به دوخت هستند. گیاهان بیسبال جوان به شکل دایره ای شکل هستند اما با رشد کامل دراز و استوانه ای شکل می شوند.

چگونه می توان گیاه بیسبال را در خانه پرورش داد

گیاهان بیسبال از طریق بذر تکثیر می شوند ، همین موضوع تکثیر آن ها را برای صاحب گیاه دشوار می سازد.  آنها برگ و یا شاخه تولید نمی کنند بلکه در ماه های تابستان گل های معطری ایجاد می کنند.  گیاهان بیسبال، دو پایه هستند ، به این معنی که هر گیاه گل نر یا ماده تولید می کند. در صورت گرده افشانی مناسب، گیاهان ماده می توانند حداکثر ۱۵۰ دانه در سال تولید کنند. گیاهان بیسبال به دلیل میزان تکثیر زیاد ، در گلخانه های تجاری و مراکز باغبانی بسیار رواج دارند.

نور

این گیاهان در زیستگاه بومی خود به دریافت مستقیم نور خورشید عادت دارد. وقتی گیاه بیسبال در خانه پرورش داده شود، باید حداقل روزانه ۴ ساعت نور مستقیم خورشید را دریافت کند.  از بین رفتن رنگ، الگو و همچنین شکل ، همه نشانگر این هستند که گیاه بیسبال شما نور کافی دریافت نمی کند.

بی رنگ شدن و یا ساقه دار شدن، از نشانه های دیگر است.  گیاه بیسبالِ خود را در قسمت پنجره جنوبی یا شرقی منزل خود قرار دهید تا از نور کافی خورشید استفاده کند.

خاک

گیاهان بیسبال به منظور شکوفایی و رشد مناسب  نیاز به گلدانی با زهکشی مناسب دارند و باید در خاک گلدان مخصوص کاکتوس ها و ساکولنت ها کاشته شوند. خاک کاکتوس در اکثر گلخانه ها و مراکز باغی تجاری موجود است، اما اگر به آن دسترس ندارید، می توانید به راحتی با مخلوط کردن ۳ قسمت از خاک گلدان به طور منظم، یعنی ۲ قسمت شن درشت و ۱ قسمت پرلیت به راحتی خود آن را تهیه کنید.

آب

گیاهان بیسبال ، مانند اکثر ساکولنت ها و کاکتوس ها، آب زیاد را تحمل نمی کنند.  گیاه را فقط زمانی آبیاری کنید که خاک کاملاً خشک شده است.  گیاهان بیسبال در ماه های بهار و تابستان به آب بیشتری احتیاج دارند و در طول دوره خفته خود در ماه های پاییز و زمستان به طور قابل توجهی به آب کمتری نیاز پیدا می کنند.

دما و رطوبت

گیاهان بیسبال گرما را دوست دارند. هنگامی که در خانه پرورش داده می شوند، میانگین دمای خانه از حد کافی بیشتر است. با این حال مراقب باشید گیاه بیسبال را در معرض جریان هوای سرد قرار ندهید، زیرا این امر می تواند مانع رشد گیاه شود.

کوددهی

مانند اکثر ساکولنت ها، گیاهان بیسبال نیازی به کوددهی منظم ندارند، زیرا آن ها به رشد در خاک فقیر (از نظر مواد مغذی) عادت دارند. با این حال، کود دادن به گیاه بیسبال در طول بهار می تواند به رشد آن در فصل رشد کمک کند. برای نتیجه بهتر از کودهای مخصوص کاکتوس/ساکولنت استفاده کنید.

پرورش گیاه بیسبال در گلدان

گیاهان بیسبال به تغییر مکان مکرر نیاز ندارند. باید فقط زمانی که اطراف گیاه به لبه گلدان فشار آورد، جای آن را عوض کرد.

  • بیشتر بخوانید: گیاه آدنیوم | گیاهی زیبا و صورتی در خانه یا محل کار شما

باید همیشه هنگام تعویض جای این گیاهان دستکش های حفاظتی مخصوص باغبانی پوشیده شود، زیرا در صورت تماس شیره گیاه با دست، ممکن است باعث التهاب پوست شود.

سمی بودن گیاه بیسبال

گیاهان بیسبال مانند همه گیاهان گونه Euphorbia حاوی یک شیره سمی سفید رنگ به نام لاتکس هستند که برای انسان، سگ و گربه سمی است. لاتکس پوست را تحریک می کند و می تواند باعث سوختگی و التهابات پوستی شود.

چگونه می توان گیاه بیسبال را در خانه پرورش داد

همچنین، اگر خورده شود، باعث ایجاد سوزش در دهان و معده می شود. در حین کاشت گیاه در گلدان یا تغییر مکان آن باید مراقبت های لازم به منظور جلوگیری از تماس پوست با لاتکس صورت گیرد.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله: چگونه می توان گیاه بیسبال را در خانه پرورش داد
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *