Loading...

چگونه می توان گیاه گل سنگ را در خانه پرورش داد؟

چگونه می توان گیاه گل سنگ را در خانه پرورش داد

گیاه گل سنگ یک گیاه کوچک و سرزنده است و برگ هایی کاملاً روشن دارد و از سایر گیاهان برجسته تر است. می توانید این گیاه را در انبوهی از سرخس ها یا عشقه ها قرار دهید و تضاد منحصر به فردی ایجاد کنید. رایج ترین گل سنگ در بازار، گل سنگ صورتی است، اما در سال های اخیر انواع جدیدی را در رنگ هایی نظیر سفید و قرمز نیز معرفی شده اند.

آن ها همچنین گیاهانی پررنگ تر با کنتراست روشن پرورش داده اند. پرورش گیاه گل سنگ ها سخت نیست، اما اشکال اصلی آن ها عمر نسبتاً کوتاه آن ها است. پس از گلدهی، گیاه احتمالاً به خواب می رود یا کاملاً از بین می رود. در نتیجه، بهتر است هر بهار یک گیاه گل سنگ جدید بخرید یا خودتان اقدام به تکثیر گیاه جدید کنید. هشدار: تکثیر این گیاه آسان یا خیلی سریع نیست.

شرایط رشد گیاه گل سنگ

نور: نور روشن از همه بهتر است. برگ گیاهانی که در نور ضعیف پرورش می یابند، به رنگ سبز یک دست در می آیند و گیاه جلوه خود را از دست می دهد. اگر گیاه شما به اندازه کافی رنگارنگ نیست، گیاه را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید، در این صورت بعد از مدتی گیاه پررنگ تر می شود.

چگونه می توان گیاه گل سنگ را در خانه پرورش داد

آب: خاک را در فصل رشد گیاه یعنی تابستان مرطوب نگه دارید و در زمستان آبیاری را کاهش دهید. اگر گیاه شما گل داد و بعد از آن وارد دوره خفتگی شد، آبیاری را به میزان قابل توجهی کاهش دهید و فقط بعد از رشد جدید گیاه، طبق روال قبل اقدام به آبیاری گیاه کنید. گیاه گل سنگ به رطوبت تمایل دارد، بنابراین می توانید غبار پاشی کنید یا گلدان را روی سنگ ریزه و آب قرار دهید تا رطوبت مورد نیاز گیاه حفظ شود.

کود: در طول فصل رشد، به طور هفتگی با کود مایع ضعیف که شامل ریزمغذی ها است، به گیاه کود بدهید و شکوفه دهی را تقویت کنید.

خاک: یک خاک گلدان سبک با زهکشی سریع انتخاب ایده آلی است. می توانید از خاک های غنی شده و قوی نیز استفاده کنید.

تکثیر گیاه گل سنگ

گیاه گل سنگ را می توان از طریق کاشت بذر و قلمه تکثیر کرد. اگر می خواهید گیاه را از طریق بذر تکثیر کنید، بذرها را در اوایل بهار در خانه و زیر نور بکارید و جوانه های ضعیف را با دست بیرون بکشید.

رطوبت کافی و روشنایی را در اختیار گیاه قرار دهید تا گیاه شما بهترین رنگ را از آن خود کند. می توانید گیاه را از طریق قلمه های نوک ساقه نیز تکثیر کنید، اما شاید این کار بهترین گزینه نباشد، بنابراین از هورمون های ریشه زایی استفاده کنید و صبور باشید.

چگونه می توان گیاه گل سنگ را در خانه پرورش داد

گلدان گیاه را در بهار عوض کنید. در حقیقت، هیپوستس ها قبل از گل دادن بیش از یک یا دو سال زنده نخواهند ماند و بسیاری از مردم بعد از گلدهی و وارد شدن گیاه به دوره خفتگی، زحمت نگهداری آن را به خود نمی دهند. اگر در اوسط تابستان رشد گیاه کند یا متوقف شد، به این معنی است که گلدان فعلی برای گیاه کوچک شده است و باید گیاه را در گلدان جدیدی قرار داد.

انواع هیپوستس

گونه های اصلی هیپوستس،گیاه گل سنگ است که به آن Hipoestes sanguinolenta یا صورت کک و مکی نیز می گویند. هر دو یکسان هستند. در بین گونه های اساسی، انواع زیادی وجود دارند و همه آن ها برای رنگ برگ هایشان مورد تحسین واقع می شوند.

انواع Splash و Confetti استاندارد هستند، اما حتی در این دو گونه اصلی، تنوع قابل توجهی در رنگ آمیزی وجود دارد. طیف رنگ برگ ها متغیر است.

نکات تکمیلی

پرورش این گیاهان چالش خاصی ندارد. آن ها در بین دیگر گیاهان رشد می کنند. برای افزایش رطوبت محیط، هر از چند گاهی غبار پاشی کنید و جوانه هایی را که به ۱۵ اینچ می رسند، با دست بیرون بکشید. با این کار، پرورش گیاهان راحت تر خواهد بود. اگر گیاه را هرس نکنید، این گیاه مانند درخچه ای کوچک و آزاد تا ۲ فوت رشد می کند.

وقتی که گیاه گل می دهد، جوانه های کوچک اسطوخدوس نیز از طریق سنبله ها تولید می شوند. برای سرزنده نگه داشتن گیاه، این جوانه ها را با دست بیرون بکشید، زیرا گلدهی نشانه پایان کار این گیاه است. در نهایت مراقب شپشک، مگس سفید و شته ها روی این گیاهان باشید و در صورت بروز هر گونه علائم، آلودگی را درمان کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله: چگونه می توان گیاه گل سنگ را در خانه پرورش داد
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *