Loading...

مشخصات پیاز Allium schubert

مشخصات پیاز Allium schubert

 پیاز Allium schubert از انواع گیاهان زیبا و از خانواده گل های پیازی بهاری است که در پاییز کاشته می شود. نام های متفاوتی برای این پیاز زینتی وجود دارد اما به برجسته ترین ویژگی گیاه اشاره ندارند. گل‌های توپی شکل بزرگ در بالای ساقه شکل می‌ گیرند. اگرچه این گیاه ظاهر زیبایی دارد اما مشکلی جدی در کاشت این گیاه وجود دارد. اما باغبانان جدید راهی پیدا خواهند کرد تا بتوان این گیاه را به آسانی پرورش داد و از چشم انداز بهاری آن بهره برد.

 • نام علمی: Allium schubertii
 • نام رایج: Schubert’s allium، پیاز Schubert، پیاز زینتی، پیاز گل، tumbleweed onion، پیاز فارسی
 • نوع گیاه: گل پیازی بهاری
 • گیاه بالغ: ۱۸ تا ۲۴ اینچ ارتفاع و به عرض کمی کم تر از ارتفاع آن
 • نور: نور کامل
 • نوع خاک: هر خاکی با زهکشی مناسب
 • PH خاک: تقریباً خنثی (۷)
 • زمان گلدهی: می
 • رنگ گل: صورتی
 • بومی منطقه: فلسطین، سوریه، شمال ایران، غرب ترکستان

پرورش پیاز Allium schubert

این گیاه در صورت مساعد بودن شرایط می تواند در دماهای پایین نیز از خود مقاومت نشان دهد. از همه مهم تر این است که خاک زهکشی خوبی داشته باشد. اگر خاک سنگین باشد و در زمستان آب را در خود نگه دارد، شانس زنده ماندن گیاه کاهش می یابد. اگر شرایط مساعد باشد، گیاه حتی می تواند بومی شود.

اگر به مناطق بومی این گیاه (غرب آسیا) توجه کنید، متوجه خواهید شد که خاک مناسب، خاکی است که زهکشی خوبی داشته باشد. این گیاه چند ساله نسبت به خشکسالی مقاوم است. برای سالم ماندن گیاه، باید خاک آن در طول تابستان، پاییز و زمستان خشک نگه داشته شود. اگر گیاه در خاک لومی غنی شده با گیاکاشتخاک کاشته شود، به بهترین شکل رشد می کند.

گیاه Schubert’s Allium از خانواده گل های پیازی بهاری است. اگر می خواهید از شکوفه های دلپذیر آن در بهار لذت ببرید، مانند سایر پیازهای دیگر، باید آن را در پاییز بکارید. عمق کاشت گیاه به ارتفاع آن بستگی دارد. یک سوراخ به عمق ۳ برابر پیاز آلیوم در خاک حفر کنید، برای مثال اگر ارتفاع پیاز ۱ اینچ است، عمق گودال باید ۳ اینچ باشد.

جهت پیاز در گودال نیز بسیار مهم است. پیاز را به گونه ‌ای در خاک قرار دهید که قسمت مخروطی شکل رو به بالا باشد. سپس سوراخ را با خاک پر کنید و آبیاری انجام دهید تا خاک به خوبی مرطوب شود.

برگ های گیاه خیلی جذاب نیستند – مخصوصاً در حین و بعد از گلدهی. با این حال سعی نکنید با کندن برگ های گیاه، آن را مرتب کنید. حکمت ظاهر نامرتب آن ها جذب مواد مغذی از طریق فتوسنتز است. بنابراین اجازه دهید برگ ها تا زمان قهوه ای شدن باقی بمانند. در صورت نیاز گیاهان را در پاییز تقسیم کنید.

نور – مکانی که برای کاشت پیاز آلیوم انتخاب می‌ کنید، باید آفتاب کامل دریافت کند.

خاک – از همه مهم تر این است که خاک زهکشی خوبی داشته باشد.

آب – گیاه را در بهار به خوبی آبیاری کنید، در طول بقیه سال، گیاه به آب چندانی نیاز ندارد.

کوددهی – در هر زمانی که خواستید به خاک کمپوست اضافه کنید. مانند سایر پیازها، می توانید بلافاصله پس از گلدهی به گیاه کود بدهید.

بهترین ویژگی  پیاز Allium schubert

گل‌های توپی شکل در بالای ساقه شکل می‌ گیرند. گل‌ها اندازه بزرگی دارند. ممکن است هر گل توپی شکل، شامل مجموعه بسیار زیادی (حدود ۱۰۰) گل‌های کوچک باشد. در حالی که برخی از شکوفه ها (حدود ۵۰) در نزدیکی مرکز گل باقی می مانند، ۵۰ شکوفه دیگر، خود، بار دیگر شکوفا می شوند و در فاصله دورتری نسبت به مرکز قرار می گیرند.

مشخصات پیاز Allium schubert

گل برخی از گیاهان Schubert’s Allium به قطر ۱۸ اینچ می رسد. ساقه برخی از گیاهان بلندتر تا ۴ اینچ رشد می کند، برخی به ۹ اینچ و برخی دیگر به مابین این دو می رسند. همچنین می ‌توان گل را خشک کرد، گل خشک شده آلیوم تا مدت ‌های زیادی قابل نگه داری است. ممکن است بذر خشک شده در گل از ساقه جدا شود و به زمین بیوفتد و باد آن را با خود می برد.

حیوانات به پیاز Allium schubert جذب می شوند

یکی از خصوصیات بسیار مهم گل آلیوم این است که باعث دور شدن آفات می‌ شود. مانند دیگر گیاهانی که بویی قوی دارند (به هر حال نوعی پیاز است)، نسبت به آهوی کوهی مقاوم است. البته باید خاطر نشان کرد که این گیاه با حیوانات خانگی رابطه خیلی خوبی ندارد.

سمی بودن پیاز Allium schubert

گیاهان از سرده سیر (Allium) برای سگ ها و گربه ها سمی هستند. مراقب باشید که حیوانات خانگی هیچ یک از قسمت های این گیاه را نخورند.

موارد استفاده از پیاز Allium schubert در محوطه سازی

این گیاه در بهار به اندازه کافی تماشایی است. فضای کافی در اختیار گیاهان قرار دهید. از کاشت این گیاه در کنار دیگر گیاهان خودداری کنید تا جلوه خود را از دست ندهند. از آن جایی که این گیاهان در خاک با زهکشی مناسب به خوبی رشد می کنند، می توانید آن ها را در سنگ ها بکارید.

مشخصات پیاز Allium schubert

این پیازهای زینتی علاوه بر گل های خوش تراش، یک ساقه محکم نیز دارند. همان طور که گفته شد، می توانید گل ها را خشک کنید، (گل ها به راحتی خشک می شوند و تا مدت زیادی خوب باقی می مانند). اما اگر حیوان خانگی دارید، حواس خود را جمع کنید یا از رشد گیاه به طور کل خودداری کنید.

 • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گل سلوی (Red Salvia – Bonfire, Salvia splendens)

البته راه حل هایی نیز در این زمینه وجود دارند. به عنوان مثال، اگر گیاه را در بیرون از خانه پرورش می دهید، می توانید حصاری را در اطراف بستر کاشت قرار دهید. اما اگر می خواهید این گیاه را در گلدان بکارید و از نمای آن در خانه خود لذت ببرید، گلدان را در اتاقی قرار دهید و مطمئن شوید که حیوانات خانگی وارد آن اتاق نمی شوند.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
 • عنوان مقاله: مشخصات پیاز Allium schubert
 • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *